salmonela

ST

Početnik
Poruka
12
Molim vas recite mi nesto vise o salmoneli. Koji su putevi zaraze, simptomi bolesti i da li je moguce da neko ima salmonelu u stolici a da to nije ni znao jer nema nikakve simptome?
 
Postoji vise salmolela,vi mislite na salmonelu enteris jer ona izaziva salmonelozu,postoji jos tipova salmonele koji su uzrokovaci trbusnog tifusa ,paratifusa.
Kod nas covek se najcesce zarazi preko jaja,kokosijeg mesa,rakova ,skolji,ima je u zagadjenoj vodi...to je tipicna fekalno oralna infekcija.
Ono sto je bitno jeste da se trovanje desava kod termicki neobradjene hrane jer temperatura unistava salmoleu,bilo da je zivo jaje u ptanju ili nedovoljno peceno meso.Takodje je potrebno uneti puno salmonela jer ih zeludacna kiselina desetkuje.
Simptomi pocinju naglo:visoka temperatura,mucnina,povracanje,20 stolica u toku dana,koje su smrdljive,prvo kasaste pa onda tecne,sam cin defekacije je bezbolan ali osoba ima grceve u stomaku.
Salmolela se izoluje iz stolice,pitanje kako neko moze da je ima pa lepo...nekad se otrovao ,nije se javio lekaru ...svako ko ima salmonelozu je duzan nakon lecenja da se javlja na bakterioloske provere stolice,ukoliko duze od godinu dana nakon infekcije ima i dalje salmonelu on je hronicni kliconosa i ne sme da radi na mestima distribucije hrane i vode.
Dakle potvrda salmonele enteris se vrsi pregledom stolice,dakle koprokulturom...to se u Beogradu radi u gradskom zavodu za zastitu zdravlja i u svakoj mikrobiloskoj laboratoriji.
 
Hvala na objasnjenju.
Jednom detetu u vrticu u koje ide i moje dete otkrivena je salmonela u stolici. Posto se i licno poznajemo, znam da su roditelji bili veoma iznenadjeni kada su to saznali. Ipak, pre nekih mesec dana dete je imalo neki stomacni virus sa bolovima u stomaku i visokom temperaturom koja je potrajala nekoliko dana. Da li je moguce da je imalo trovanje salmonelom a da to nisu ni znali?
S obzirom na to da je to fekalno oralna infekcija, da li je moguce da se jedno dete zarazi od drugog u igri?
Moram da pohvalim medicinske sluzbe, jer su odmah nakon otkrivanja salmonele kontaktirali roditelje kod kuce, a takodje i vrtic. Dete ne sme u vrtic dok mu tri uzastopna uzorka stolice ne budu ispravna.
 
Upravo to sto ste rekli, stomacni virus, samo sto nije bio virus nego trovanje salmonelom. I tek kada 3 stolice budu negativne na salmonelu, dete ce smeti u kolektiv,ako bude pozitivna ne, onda ce se raditi analiza za 6 meseci, pa ako i tad bude pozitivna svakih mesec dana ....
Salmonela se jako dugo izlucuje iz tela.
Sto se tice ugrozenosti, pa mala je verovatnoca.Potrebno je da pojede dete nesto inficrano...npr. da to dete ima stolicu,ne znam kolio dete ima godina i da li se brise samo...pa da nakon stolice ne opere rukice dobro pa onda pipne nesto sto vase dete rucka...razumete.
Uglavnom kod dece salmoneloza ide kao posledica ingestije zarazenog jaja ili pileceg mesa,zato se piletina kasno uvodi deci u ishranu.
Dete je moglo da pojede recimo kod kuce batak koji nije bio dobro pecen...ili rovito jaje.
Uglavnom mislim da nema mesta vasoj zabrinutosti.
 
Da li je tacno da se salmonela, kada je jaje u pitanju, nalazi samo u zumancetu? To bi znacilo onda da je bezbedno jesti hranu u kojoj ima svezih belanaca. Od kako se dogodilo trovanje dece u Zemunskim vrticima salmonelom, prestala sam da spremam hranu u kojoj ima svezih jaja.
 
Salmonela se nalazi u zumancetu , bas iz tog razloga zumace se kasnije uvodi u ishranu deteta.
Ali!
Nemojmo preterivati, to se odnosi samo na termicki neobradjena jaja, znaci ziva jaja a u nasoj kuhinji ipak dominiraju jela koja se kuvaju ,stvarno je mali broj stvari u koja se dodaju jaja bez termicke obrade .
 
A ja sam mislila da se zumanac kasnije uvodi u ishranu jer ima vise alergena.
Ima puno torti i kolaca koji se spremaju sa svezim belancima, odnosno šamom. I sve sam ih izbegavala zbog straha od salmonele.
 
Kao sto rekoh nemojmo preterivati, zumance se kasnije uvodi kao i piletina ne samo zbog alergena nego upravo zbog salmonele.
Sto se tice snega od belanaca, u najvecem broju slucajeva to se ipak prokuva na pari ili pece, trudite se da kupujete jaja od zvanicnih prozvodjaca , da znate da su sveza, dobro cuvana...i nema razloga za zabrinutost.
 
supruga mi se nalazi u bolnici vec 8. dan i tek nakon osam dana doktorka je utvrdila da je u pitanju salmonela (inace supruga lezi na infektologiji). Buduci da kod supruge jos uvek je temperatura visoka oko 39 interesuje me sledece:
nakon 8 dana terapije kako doktorka rece lecila je salmonelu i bez pristiglih rezultata koprokulture jer je bila 90 % uverena da je u pitanju ta bolest i dalje nema bitnih pobolsanja stanja kod supruge; da li je to uobicajeno ili pojedini organizmi razlicito reaguju na terapiju,
obzirom da nekih bitnih poboljsanja nema da li je pametno da suprugu prebacim na lecenje na VMA?
moze li se bolest u toku bolnickog lecenja iskomplikovati i kakve su posledice?
 
ne nadje ja ovde na forumu zdravlje ni jedan topic o salmoneli osim ovog a on ne sadrzi nikakve informacije koje bi meni nesto znacile.
koliko je potrebno dana za terapiju??????????????
osoba je na bolnickoj terapiji vec 11 dana i po rezultatima ima pomaka medjutim po izgledu osobe i njenom stanju se to ni iz daleka nevidi!!!!!!!!!!!??????????
i dalje je prisutna temperatura od 37 do 38 onemocala, bezvoljna, zuta.....
o cemu se ovde radi? doktorka me uverava da je sve u redu, ali sumnja ipak postoji
moze li se desiti u toku terapije da nesto krene naopako????????
 
Kao dete sa nekih 10 godina prelezala sam samonelu.Imala sam temperaturu 40, primala inekcije,imala retku stolicu,na kraju dehidrirala pa sam morala da primam infuziju...Sta da vam kazem...Uzas...Lecili su me oko dva meseca i kad sam konacno ozdravila nije bilo srecnije od mene!!!Zamislite da ne mozete da dignete glavu a imate temperaturu 40 ili uvece i preko dana ne spavate jer ste sve vreme na solji zbog stolice :cry: pritom naravno sami i izolovani :? :cry:
 
zvrk_1:
ne nadje ja ovde na forumu zdravlje ni jedan topic o salmoneli osim ovog a on ne sadrzi nikakve informacije koje bi meni nesto znacile.
koliko je potrebno dana za terapiju??????????????
osoba je na bolnickoj terapiji vec 11 dana i po rezultatima ima pomaka medjutim po izgledu osobe i njenom stanju se to ni iz daleka nevidi!!!!!!!!!!!??????????
i dalje je prisutna temperatura od 37 do 38 onemocala, bezvoljna, zuta.....
o cemu se ovde radi? doktorka me uverava da je sve u redu, ali sumnja ipak postoji
moze li se desiti u toku terapije da nesto krene naopako????????
U medicini 2 i 2 nikada nisu 4, uvek postoji sansa da je nesto drugo i zato se krece sa diferencijalno dijagnostickom procedurom, sumnja na vise bolesti a ispitivanjem se dolazi do krajnje dijagnoze.
Oporavak od salmoneloze moze biti duzi...konsultujte se sa lekarom svoje supruge i imajte poverenja, infektivna klinika ima dobre lekare koji se trude oko svojih pacijenata.
 
Imam jedno pitanje> kako raylikovati stoma;ni virus kod deteta od salmonele sa blagim simptomima?
Moja deca su imala muku, povra'anje , malu temperaturu do 38...i sve se zavrsilo za jedan dan.
U obdanistu koje jede hranu iy iste kuhinje kao i moje dete pojavilo se trovanje salmonelom, :think:
Mislila sam da salmonela uvek ide sa visokom temperaturom?
 
Imam jedno pitanje> kako raylikovati stoma;ni virus kod deteta od salmonele sa blagim simptomima?
Moja deca su imala muku, povra'anje , malu temperaturu do 38...i sve se zavrsilo za jedan dan.
U obdanistu koje jede hranu iy iste kuhinje kao i moje dete pojavilo se trovanje salmonelom, :think:
Mislila sam da salmonela uvek ide sa visokom temperaturom?

Akutni gastroenteritis najčešći je oblik salmoneloze. Simptomi bolesti obično se pojavljuju 12 - 48 sati nakon uzimanja zaražene hrane. Prvi simptomi su zimica, tresavica, vrtoglavica, bol u trbuhu i vrućica koja se penje i do 40°C. Takva povišena temperatura može potrajati i do pet dana. Pojavljuju se i mučnina, povraćanje, grčevi u trbuhu i proljev. Nakon razvoja simptoma bolesti, nastupaju klonulost, žeđ, pospanost, a u težih oblika bolesti bol u nogama, suhoća sluznica. Ti su simptomi rezultat upale sluznice gastrointestinalnog trakta i gubitka tekućine i soli.
 
moje dete je pocelo naglo da povraca i isli smo na brzu pomos gde smo bili prebaceni na oddlenije na bolnici i primili smo sisteme nakon 5dana utvrdjeno je da se radi o salmonelu. Nije mi jasno kako je do to doslo jer za nju gotvim zasebnu hranu jer je godinu dana stara a i nemali smo temperaturu i proliv. Molim Vas dajte mi vise informacije u vezi lecenja na ovu bakteriju i duzina perioda koi traje jer sam se puno prepala. Izvinjavam se zbog mog jezika ali ja sam iz Makedonije.
 
moje dete je pocelo naglo da povraca i isli smo na brzu pomos gde smo bili prebaceni na oddlenije na bolnici i primili smo sisteme nakon 5dana utvrdjeno je da se radi o salmonelu. Nije mi jasno kako je do to doslo jer za nju gotvim zasebnu hranu jer je godinu dana stara a i nemali smo temperaturu i proliv. Molim Vas dajte mi vise informacije u vezi lecenja na ovu bakteriju i duzina perioda koi traje jer sam se puno prepala. Izvinjavam se zbog mog jezika ali ja sam iz Makedonije.

Нема везе што храну припремате само за бебу, салмонела се преноси премо меса, млека, јаја заражених животиња, затим ако сте клицоноша, могли сте и Ви да је заразите.
За почетак идите код свог лекара да Вам да упут за анлизу столице, да искључите себе као могућег узрочника.
 
U mojoj okolini vidim da ima povremene pojave salmonele, niko ne dize paniku, ne prijavljuje se kao salmonela, ali tu je.
Elem, moje dete je imalo proslog leta, bio je tzv kliconosa, vukao je skoro 3 meseca. Citajuci na internetu, sve forume iz cele ex Yu, niko konkretan lek i izlaz nije imao, sem, cekajte isčistiće se iz organizma vremenom.
Medicina 21.veka.
Probaju sa antibioticima, probioticima, al to je izgleda cista sreca da l cete uspeti. Nema sta nisam kupila i pokusala da je oteram, a kucu sterilisala ko u naucnofantasticnom filmu, a u ta tri meseca samo sto i nas nisam otkuvavala u masini. Da predjem na stvar, posle gomile para potrosenih na preparate raznorazne, i za ozdtavljenje i za ciscenje i dezinfekciju, dobijem savet od sestre na odeljenju gde predajem koprokulturu.
Kad je videla da toliko dugo dolazim, po datumu, prethodno nije radila bila je na odmoru, preporuči mi za salmonelu da probam čičoku. Kaze, dete njenih prijatelja je grickalo nedelju dana i isti dugotrajni slucaj, pa se izlecilo.
Zavrnem rukave i jedva nadjem tu čičoku u prodavnici u Novom Sadu, porucim da mi posalju, i stvarno da. Nedelju dana grickanja ociscenog korena cicoke, i pripremala sam je postoji bezbroj recepata, moje dete je ocistilo salmonelu iz organizma.
Kasnije, saznam da nema koja baba je nema u basti, al to je bilo posle, a i babe ni ne znaju cemu sve pomaze.
_20180729_221553.jpg
 
Htela bih da se do neba zahvalim Kišofilu jer sam zahvaljujuci njenom postu spasila dete od salmonele uz pomoc čičoke!!!uradila sam sve upravo kao i ona,dete mi je nedelju dana grickalo svezu čičoku i tačno posle nedelju dana stolica je bila normalna i tri uzastopne koprokulture su bile uredne!javila sam se ovde iako nikad ne pisem po forumima da svima kazem da čičoka stvarno pomaze. Ja sam je kupila u Metrou,a ako joj je sezona ima je i na pijaci.
 
Da ne otvaram novu, ozivecu ovu. Izgleda da sam se otrovao salmonelom, tj to moj infektolog sumnja po krvnoj slici i simptomima koje sam mu opisao da imam.
Sad, osim gadnog proliva i temparature, ja nisam imao nikakve druge simptome i relativno se dobro osecam. Cak i malo radim po kuci. Osecam se spremnim i za posao, ali mi je doktor zabranio da idem na posao 7 dana.
Kapiram da ce i posle tih sedam dana koji padaju u sredu udariti jos zabranu barem 3 dana dok verovatno ne potvrdi da sam se ocistio. Nije sigurna jer stolica koja je data na pregled ce stici tek u utorak.
Dala mi je neke antibiotike da pijem i toga se pridrzavam. Dijareja je stala, pijem vode, imam dobar apetit, a temparatura je nestala.

Sad, koliko sam ja sad zarazan jer su mi se prvi simptomi pojavili u ponedeljak?
Wc solju sam denzifikovao kiselinom, ali da li je potrebno denzifikovati i kadu gde sam se kupao?
Sta da radim sa tiganjem gde sam przio jaja od kojih sam se verovatno i zarazio? Opran je uredno tecnoscu za sudove, sad da li je to dovoljno?
Kako brate i da perem ves, ne mogu sve otkuvavati?

Sto se mene tice, **** mi se, ali se sekiram za druge. Cimam se da ne prenosem zarazu drugima.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, ljudi.
Evo, i moje dete se zarazilo salmonelom. 😫 Uspela sam da nađem cicoku, samo molim da mi neko kaze koliko bi dnevno trebalo da pojede?
 

Back
Top