Visenamensko oklopno vozilo - LAZAR

Ocigledno da je neko u VS stavio prst na celo i resio da razmislja.
Na prvi pogled vozilo koje sluzi za transport ljudstva u borbene zone.Samo vozilo nije na nivou jednog BTR,Patrie,..pa ocigledno nije zamisljeno kao podrska prilikom borbenih dejstava.Ako je namenjeno kao klasicni transporter onda je resenje zadovoljavajuce.Posada plus odeljenje od deset vojnika je o.k.
Ne zalost bezparica onemogucava da se pored ovakvog vozila nabave BTR iz price od pre dve godine.Ali da je potrebno imati sopstveni OT i time uposliti domacu industriju je svakako plus za Srbiju.
Jos uvek je malo podataka tipa snaga motora,max.brzina,nivo zastite,...
Na kupoli je top 20mm sto je o.k.sa obzirom da vozilo ocigledno nije namenjeno za prve linije.Jedino sto mi se nedopada su velike staklene povrsine,bez obzira sto omogucava zatitu do 14,5mm.Obecava,ali podaci su jos sturi.
 
opsiran tekst o vozilu kao i podatke imate u drugom linku na 16 strani.oni koji nemaju brzi internet iskopiracu ceo tekst

Funkcionalni model vozila urađen je tokom 2008. godine
i premijerno se medijski prikazuje na stranicama ovog broja
REPORT-a. Vozilo je dobilo naziv LAZAR, evocirajući
uspomenu na Kneza Lazara koji je na čelu svojih oklopljenih
konjanika i cele srpske vojske herojski poginuo u kosovskoj
bici na Vidovdan 1389. godine.
Vozilo je svojim koncepom i tehničkim rešenjima posebno
prilagođeno jednicama savremene pešadije i specijalnim
jedinicama angažovanim u izvršavanju zadataka u okviru protivterorističkih
operacija i mirovnih operacija, sa naročitim
akcentom na dejstva u urbanim sredinama, naseljenim
područijima i ispresecanom zemljištu, i to u uslovima
primene zasednih dejstva protivnika, protivtenkovskih mina,
imporovozovanih eksplozivnih naprava.
Koncept vozila praktično predstvalja savremeno vozilo klase
MRAP (Mine Ressistant Ambush Protected vehicle), sa
nekim karakteristikama (pre svega pokretljivost, tj. vanputna
prohodnost i vatrena moć) vozila klase MRAV (Multi
Purpose Armored Vehicle), te praktično kombinuje osnovne
karakteristike ove dve danas u svetu izuzetno značajne klase
oklopnih vozila točkaša.
Pri projektovanju koncepta vozila, poseban akcenat dat je
na razvoju visoke pokretljivosti, sistema oklopne zaštite, sistema
naoružanja, uz mogućnost prevoženja 10 boraca koji
mogu da brzo napuste i ukrcaju se u vozilo iz zaštićene pozicije,
primenom zadnjih vrata.
Ukrcano odeljenje smešteno je
tako da su borci okrenuti prema
velikim prozorima izrađenih od balističkog
stakla i puškarnicama, što
im omogućava odličnu preglednost,
osmatranje okoline i dejstvo ličnim
naoružanjem.
Prilikom projektovanja koncepta
pogona i oslanjanja vozila, na
osnovu dugotrajnog izučavanja i
modelovanja mogućih tehničkih
rešenja, odabran je princip primene
formule 8x8, sa krutim mostovima
i oprugama, koji omogućava
istovremeno postizanje vrlo visokog
nivoa zaštite od dejstava protivtenkovskih
mina i improvizovanih
eksplozivnih naprava, a uz
istovremeno visok nivo prohodnosti
vam puteva.
Vozilo je prilikom istitivanja na
terenu pokazalo vrlo visok nivo prohodnosti
van puteva u različitim
terenskom i vremenskim uslovima,
vrlo visoku sposobnost savčladavanja
uzdužnog nagiba, rovova, kao
i, posebno, bočnog nagiba. Vrlo
visoka realizovana sposobnost
savladavanja bočnog nagiba posebno
je značajna kada se ima u vido
visoko postavljeno težište vozila
uzrokovano potrebom za postizanjem
značajnog nivoa protivminske
zaštite.
Visok nivo balističke zaštite ostvaren je primenom oklopnog
tela izrađenog od pancirnog čelika koje u osnovnoj formi,
uključujući i pancirna stakla obezbeđuje zaštitu nivoa III+
(zaštita od metka 12,7 x108 mm B-32 sa 100 m) u skladu sa
standardom STANAG 4569 sa prednje strane i nivoa II sa
ostalih strana. Primenom kombinovanog dodatnog oklopa
složene kompozitne konstrukcije koji se montira na osnovni
oklop postiže se balistička zaštita nivoa V sa prednje i IV sa
ostalih strana.
Dizajn oklopnog tela omogućava brzo postavljanje i zamenu
elemenata dodatnog oklopa od strane posade vozila, čija
ugradnja ne degradira osnovne funkcije vozila.
Opciono, primenom eksplozivnog reaktivnog oklopa koji
se montira na dodatni oklop postiže se efikasna zaštita protiv
pešadijskih protivoklopnih sredstava klase RPG-7, koja
danas predstavljaju osnovnu pretnju u navedenim kategorijama
borbenih dejstava.
Donji deo oklopnog tela je «V» oblika i u kombinaciji sa
velikim rastojanjem od tla i primenom krutih pogonskih
mostova obezbeđuje zaštite od eksplozije protivtenkovskih
mina i improvizovanih eksplozivnih naprava ispod točka i
poda vozila nivoa IIIa (6 kg ispod točka i poda vozila).
Sistem naoružanja vozila je smešten u prostoru između
kabine vozača i komandira i prostora za ukrcno odelenje.
Koncept vozila omogućava ugradnju šireg spektra turela,
kupola i oružnih stanica, u zavisnosti od osnovne namene
vozila i planiranog budžeta korisnika.
Najjednostavnije naoružanje sastoji se od delimično oklopljene
modularne turele M06 sa montažno-demontažnim
postoljima za postavljanje sledećih vrsta naoružanja, alternativno:
mitraljeza 7.62 x 54 mm M86 sa električnim okidanjem;
mitraljeza kalibra 12.7 x 108 mm,
automatskog bacača granata 30 mm.
topa M55 (HS 804) 20 x 110 mm
Na aktuelnom funkcionlnom modelu, prikazanom na slikama,
ugradjena je laka kupola LK08 sa topom 20 x 110 mm
M55 (HS804) sa hranjenjem pomoću redenika i mitraljezom
7.62 x 54 mm M86
Koncept omogućava ugradnjuu raznih oružnih stanica sa
optoelektronskim sistemom sa upravljanje vatrom i integrisanim
sistemom naoružanja koji obuhvata kombinaciju
nekih od sledećih vrsta naoružanja
Top 20 mm M55
Top 30 mm M86
Raketni sistem POVR Maljutka 2 sa dvostrukim lanserom
Mitraljez 7.62 mm M86
Mitraljez 12. 7 mm M87
Automatski bacač granata 30 mm M93
Ukupna borbena masa turela/kupola/oružnih stanica iznosi
do dve tone, a prečnik ležaja do1600 mm. U svim varijantama
turela, kupola ili oružnih stanica,osim navedenog
naoružanja, ugrađuju se i 4 bacača dimnih kutija.
Posadu čine tri stalna člana – komandir, vozač i operator
naoružanja, kao i pešadijsko odelenje od 10 ukrcnih vojnika
– boraca pešadije, odeljenja vojne policije, protivterorističke
jedinice, specijalnih jedinica, jednica MUP, žandarmerije
itd.
Preklopna sedišta, pričvršćena na krov vozila, omogućavaju
veću pokretljivost posade i obezbeđuju dodatnu zaštitu
posade od efekata eksplozije mina ispod vozila.
 
Poslednja izmena:
Требало би уградити против кумулативне екране да штите точкове од зоља и тромблона , слично као на Страјкеру

И топ на даљинско управљање из кабине са термовизијском камером и ласерским даљиномером !
 
Poslednja izmena:
Ono sto je mozda moglo bolje je izbor vesanja.Nailaskom na PT minu ode ceo most.Mozda je bolji izbor bio nezavisno vesanje jer tada strada samo jedan tocak,a i 8x8,..
Tezina vozila sa dodatnim oklopom 28tona i maksimalna brzina 90km/h.Da kazemo da je to donja pozeljna granica za takvo vozilo.
Staklene povrsine, staklo pancirno do kalibra 12,7 .I dalje imam utisak da su staklene povrsine vece nego je potrebno.Pruzaju dobru preglednost ali su osetljive na teske mitraljeze.Komotno su mogli da ugrade i manjeg formata.
Da je vozilo namenjeno za gradsku borbu sumnjam.To sto pruza zastitu protiv sredstava kao RPG7 je diskutabilno,mislim da je za gradsku borbu slabo naoruzan.Vremena se menjaju, i takva sredstva ce biti prevazidjena a ovo je ipak novo vozilo.Mislim da ce na tureli biti top 20mm bez obzira sto pise da je kao opcija i top 30mm.Kao resenja 20mm je slab za gradsku borbu
Ima dobrih resenja i ocigledno nije za podcenjivanje.Ali neko izgleda smatra da ce to vozilo biti devojka za sve.Steta sto stari tenkovi T55 nisu preradjeni za prevoz pesadije,nabavkom odredjene kolicine vozila kao Patria ili BTR, ovo vozilo bi samo zaokruzilo celinu.
Pokazace se ima vremena,za sada deluje pristojno.Bitno je da je domacez:dm5:
 
ovo je samo prototip nikako gotovo vozilo,ako se uozbilje sa njim moze nesto i da ispadne.ovo nikako nije zamena za btr i sl

Naravno da nije BTR jer i nije namenjeno da bude.Klasican oklopni transporter, ili koja je sada modernat interpretacija MRAP?
Sigurno da moze da ispadne dobra investicija,ali seti se price o nabavci novih borbenih vozila od pre dve godine.Da ne ispadne samo da ce LAZA da bude devojka za sve, jer para za nabavku novih borbenih transportera nemaz:((
 
Одлично возило према подацима које имам, ако тестови буду ок, надам се усвајању у нашу војску и одустајање од куповине Патрије или Бтр90. Биће званично презентовано на партнеру следеће године, а до тада се може порадити и на

Ово возило ће надам се представљати основу и за целу фамилију возила, нешто попут америчког страјкера.
 
Ево првог снимка лазара у акцији z:mrgreen:


Сутра ће бити презентован на ртс1 на дозволите.

мастеркат
Ја нисам рекао да је лазар концепцијски исто возило као и Патрија или Бтр90 али неке фунцкије ових возила може да преузме. Ово је тренутно прототип и могуће су измене, са рецимо топом од 30мм и антитенковским ракетама нпр Корнет, плус качење додатног или ЕРО оклопа, могло би се добити прилично озбиљна варијанта борбеног возила. Цена ће бити нижа свакако у односу на патрију, а биће и подстицај нашој индустрији. За набавку нових точкаша наменило се око 350,400 милонана долара, а део тог новца могао би да оде рецимо на модернизацију М-80 или усвајање Муње.
 
a sta ne m-80 da modernizuju... motor, transmisiju, oklop, oruzje, novi sistem veze, gps... pa koliko to rodjace kosta... ja bih rekao da je jeftinoje kupiti novo i ne ( ponavljam ) ne pisati uz vetar kako umemo. vec kao i sav normalan svet uradimo normalnu stvar. ako je mogla juzna afrika da kupi patriu, a oni vala iskustva sa oklopnim vozilima imaju na pretek... ko smo mi da onda kazemo da patria recimo ne valja!!!!????
 
a sta ne m-80 da modernizuju... motor, transmisiju, oklop, oruzje, novi sistem veze, gps... pa koliko to rodjace kosta... ja bih rekao da je jeftinoje kupiti novo i ne ( ponavljam ) ne pisati uz vetar kako umemo. vec kao i sav normalan svet uradimo normalnu stvar. ako je mogla juzna afrika da kupi patriu, a oni vala iskustva sa oklopnim vozilima imaju na pretek... ko smo mi da onda kazemo da patria recimo ne valja!!!!????

Сав нормалан свет се труди да подржи своју индустрију, а за убудуће те молим да ми не ставњаш у уста нешто што нигде нисам рекао.

Ја бих највише волео једно 300 Лазара за транспорт јединица, неких 400 Патрија и 300 бмп3, али рођаче ајмо мало реално. Нерезонски је дати 350, 400 милиона за возило које нам није неопходно. За те паре можемо целу тенковску поставу М-84орки модернизовати на стандард АБ1 и да нам остане пара. Папири за модернизацију М-80 већ постоје, Муња већ постоји...
 
da ne bude mesanje politike u temu, imajuci u vidu ovo sto se desavalo sa ponosem i sutanovcem, kako mi uopste mozemo da kupujemo ili razmisljamo o kupovini bilo kakvog oruzja ili tehnike kada nemamo dva najvaznija dokumenta predvidjena za odbranu, ne znamo ni buducu velicinu vojske niti kakvim izazovima treba da odgovori niti ko su nam potencijalni buduci neprijatelji niti ko su nam potencijalni saveznici, niti za kakve sukobe, ratove trebamo da se pripremamo, pa ni smo mi emirati da imamo milijarde na raspolaganju pa nije vazno koliko trosimo
 
Сав нормалан свет се труди да подржи своју индустрију, а за убудуће те молим да ми не ставњаш у уста нешто што нигде нисам рекао.

Ја бих највише волео једно 300 Лазара за транспорт јединица, неких 400 Патрија и 300 бмп3, али рођаче ајмо мало реално. Нерезонски је дати 350, 400 милиона за возило које нам није неопходно. За те паре можемо целу тенковску поставу М-84орки модернизовати на стандард АБ1 и да нам остане пара. Папири за модернизацију М-80 већ постоје, Муња већ постоји...

Oduvek me je fascinirala cinjenica da imamo 300 ovoga,400 onoga, sve lepe okrugle cifre.Kako cete to sve uklopiti sa 250 tenkova koje VS treba da poseduje po predvidjanjima?Kako bi izgledali ti bataljoni,oklopna brigada.Kakav bi bio odnos tenk borbeni transporter?Sta je potrebno da takve jedinice budu zasticene iz vazdusnog prostora?Kao sto je spomenuo Puzzle@ treba prvo videti cega?, sta?, koliko?
Jeste li culi za izraz:"Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari"?
Vozilo kao Lazar sigurno da je potrebno Srbiji.Vozila kao "Vodnik"i "Puma"su takodje potrebna VS.Borbeni transporteri su potrebni VS.Zar moze jedno vozilo tipa Lazar8x8 da bude devojka za sve pa makar mu i stavili top 30mm?
Mislim odakle vam ideja da(uvezeni) borbeni transporter nije potreban,jer se nema para?Pa sta cete u eventualnom konfliktu poslati ljude da stradaju, jer se nije imalo para za nabavku boljih sredstava?Pa jace armije sa vecim izborom sredstava se ne libe da kupe tudje ako je dobro.
Bar danas je moguce sklopiti mozaik jer vec postoji VAB,Pandur,Pirana,razni ruski tockasi i gusenicar,izvuci iskustva iz prethodnih sukoba i ugraditi ih u projekat.Pa ako Lazar treba da bude platforma za razne namene kao VAB6x6,netreba zaliti pare da se napravi stvarno dobar projekat.Ali prvenstveno sa kakvim snagama ce raspolagati Srbija da bi se napravila ekonomska racunica za citav projekat.Ako nema racuna, kupiti tudje.Ako ima,a sigurno bi moglo biti,nezaliti pare za projekat. Mozda bi u tom slucaju moglo i da se izvozi pored domacih potreba,da bi se citav projekat isplatio i dalje razvijao.
Ako se bude radilo povrsno kako mi vec umemo, zavrsice Lazar kao i sam Knez sa svim oklopnicima u eventualnom sukobu.
Odlicno sto je domace ,ali samo pametno i detaljnoz:)
 
Сав нормалан свет се труди да подржи своју индустрију, а за убудуће те молим да ми не ставњаш у уста нешто што нигде нисам рекао.

Ја бих највише волео једно 300 Лазара за транспорт јединица, неких 400 Патрија и 300 бмп3, али рођаче ајмо мало реално. Нерезонски је дати 350, 400 милиона за возило које нам није неопходно. За те паре можемо целу тенковску поставу М-84орки модернизовати на стандард АБ1 и да нам остане пара. Папири за модернизацију М-80 већ постоје, Муња већ постоји...

ti mene nisi razumeo to se meni cini... kao prvo pametni ljudi rade nesto samo ako je rentabilno i isplativo... a ti bi izglada po svaku cenu. e to tako ne ide. uzeo sam primer juzne afrike, kupili ljudi patriju... sto da izmisljaju toplu vodu. amerikanci i britanci su uzeli piranu koja je svajcarska... i ti bi sad da se pravi nesto samo za nas, sto je realno da nije ispativo, jer je trziste zasiceno, a mi niti imamo ekonomski i politicku moc nekome da nametnemo nasu opremu!
ja ti nista usta nisam stavio... ali ti si malo previse citao sta jugoimport ima u ponudi... munja, m-84ab1.
modernizacija m-80 koji je star dvadeset i vise godina... pa gde je tu isplativost, kad on ceo mora da se modernizuje... od oklopa i oruzja preko motora i komunikacije. koliko bi to sve kostalo po vozilu i gde bi se to radilo?!

ako su rekli da ab1 kosta oko 1.5 mil. po komadu... a sve se uvozi vecim delom iz inostranstva... kakva je tu korist za nasu industriju? isto pitanje i za m-80... ako hoces nesto kvalitetno moras da uveze opet iz inostranstva... i spucao si pare. a za 10 god... ces svakako morati novo da kupis... pa zar nije lakse sada uzeti novo, a ne dva puta bacati pare. ofset ce svakako doci, koga briga cije je... samo da je kvalitetno i da cuva zivote!!!!
 
Oduvek me je fascinirala cinjenica da imamo 300 ovoga,400 onoga, sve lepe okrugle cifre.Kako cete to sve uklopiti sa 250 tenkova koje VS treba da poseduje po predvidjanjima?Kako bi izgledali ti bataljoni,oklopna brigada.Kakav bi bio odnos tenk borbeni transporter?Sta je potrebno da takve jedinice budu zasticene iz vazdusnog prostora?Kao sto je spomenuo Puzzle@ treba prvo videti cega?, sta?, koliko?
Jeste li culi za izraz:"Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari"?
Vozilo kao Lazar sigurno da je potrebno Srbiji.Vozila kao "Vodnik"i "Puma"su takodje potrebna VS.Borbeni transporteri su potrebni VS.Zar moze jedno vozilo tipa Lazar8x8 da bude devojka za sve pa makar mu i stavili top 30mm?
Mislim odakle vam ideja da(uvezeni) borbeni transporter nije potreban,jer se nema para?Pa sta cete u eventualnom konfliktu poslati ljude da stradaju, jer se nije imalo para za nabavku boljih sredstava?Pa jace armije sa vecim izborom sredstava se ne libe da kupe tudje ako je dobro.
Bar danas je moguce sklopiti mozaik jer vec postoji VAB,Pandur,Pirana,razni ruski tockasi i gusenicar,izvuci iskustva iz prethodnih sukoba i ugraditi ih u projekat.Pa ako Lazar treba da bude platforma za razne namene kao VAB6x6,netreba zaliti pare da se napravi stvarno dobar projekat.Ali prvenstveno sa kakvim snagama ce raspolagati Srbija da bi se napravila ekonomska racunica za citav projekat.Ako nema racuna, kupiti tudje.Ako ima,a sigurno bi moglo biti,nezaliti pare za projekat. Mozda bi u tom slucaju moglo i da se izvozi pored domacih potreba,da bi se citav projekat isplatio i dalje razvijao.
Ako se bude radilo povrsno kako mi vec umemo, zavrsice Lazar kao i sam Knez sa svim oklopnicima u eventualnom sukobu.
Odlicno sto je domace ,ali samo pametno i detaljnoz:)


Цифрама сам се гађао безвезе као одговор на "аргумент" дејини811 да кад су Патрију купили јужноафриканци, пољаци па да ми не треба да се правимо паметни што је по мени бесмислено. Ми гусеничаре имамо, квалитетано транспортно возило можемо добити са Лазом, такође колико знамо од њега можемо добити платформу за друге намене, јер има по презентованим карактеристикама добру проходност ван путева, а и велики потенцијал за јачање оклопа. Кажеш изгинуће људи зато што нема пара за боља средства? Ако ћемо тако да гледамо пре ће бити да ће људи страдати зато што не постоји никаква трупна ПВО, зато што авијација не може да обезбеди никакву подршку копненим јединицама. Канали везе се преплићу са цивилним. Има безброј проблема, али ја сам се ограничио на точкаше и резонско трошење новца. Волео бих ја да нам се за набавку опреме издвоји 2 милијарде па да само показујемо прстом. Али док не дођу боља времена, морамо да се сналазимо. Гледам колико су Хрвати и Словенци платили, а шта су добили за Патрију и то ми заиста делује скупо. Ако већ хоћемо квалитетно возило за прве линије онда је Бмп3 по мени боље решење пошто ја иначе више волим гусенице од точкова. А Лазу за другу линију, транспорт, извлачење, амбуланту, можда може и Нора или неки тежи минобацач на њега да се окачи... Такође ми је жао пројекта Муње и бацања Т55, ако су могли израелци да направе на тој шасији борбено возило са којим су задовољни, зашто ми не би то учинили. Иовако смо војно неутрални и треба нам јача војска(да не кажем као Израелу, пошто би било смешно)
 
ti mene nisi razumeo to se meni cini... kao prvo pametni ljudi rade nesto samo ako je rentabilno i isplativo... a ti bi izglada po svaku cenu. e to tako ne ide. uzeo sam primer juzne afrike, kupili ljudi patriju... sto da izmisljaju toplu vodu. amerikanci i britanci su uzeli piranu koja je svajcarska... i ti bi sad da se pravi nesto samo za nas, sto je realno da nije ispativo, jer je trziste zasiceno, a mi niti imamo ekonomski i politicku moc nekome da nametnemo nasu opremu!
ja ti nista usta nisam stavio... ali ti si malo previse citao sta jugoimport ima u ponudi... munja, m-84ab1.
modernizacija m-80 koji je star dvadeset i vise godina... pa gde je tu isplativost, kad on ceo mora da se modernizuje... od oklopa i oruzja preko motora i komunikacije. koliko bi to sve kostalo po vozilu i gde bi se to radilo?!

ako su rekli da ab1 kosta oko 1.5 mil. po komadu... a sve se uvozi vecim delom iz inostranstva... kakva je tu korist za nasu industriju? isto pitanje i za m-80... ako hoces nesto kvalitetno moras da uveze opet iz inostranstva... i spucao si pare. a za 10 god... ces svakako morati novo da kupis... pa zar nije lakse sada uzeti novo, a ne dva puta bacati pare. ofset ce svakako doci, koga briga cije je... samo da je kvalitetno i da cuva zivote!!!!

"ko smo mi da onda kazemo da patria recimo ne valja!!!!????"- ово си рекао а ја ни било ко други овде није рекао да Патрија не ваља.

Мени се чини да сам те ја одлично разумео, а ти Србију поредиш са швајцарском, јужном африком, британијом... Е па не иде то тако. Ја мислим ако можемо да дамо подстицај нашој индустрији да то и треба да урадимо. Да не остане све као и увек на папиру. Наши људи раде посао, следећи производ можда буде и бољи, независтан си од странаца, а можда се и наметнеш неком тржишту. Мени је драже дати новац за развој домаћег возила и направити континуитет у производњи него узети готов страни производ који ћеш мењати за 20 година.

Мени се чини да довођење на стандард аб1 кошта 1 милион долара, а не 1.5 али није ни битно за причу. За М-80 могу да се делимично сложим са тобом, али моје мишљење је да је исплатљивије продужити му рок трајања а за то време покушати довести сопствено возило на стандард Патрије или сличног точкаша. Друга варијанта је оно што сам изнад написао, а то је бмп3. Али пре свега тога, трупна ПВО, и нешто за подршку оклопу.
 

Back
Top