Prijateljstvo

ms

Aktivan član
Poruka
1.160
"Od svih dobara koja nam mudrost pruža najdragocenije je prijateljstvo". Ovo su tvrdili Epikurejci. Po njima, društvo koje se bazira na prijateljstvu bolje je od onog koje se oslanja na pravdu. Koliko ima istine u ovom? Da li bi svima nama bilo bolje kad bi u društvu vladala tolerancija, u razgovoru poštovanje sagovornika? Da li su epikurejsci baš toliki utopisti, ili smo mi tu nešto prevideli :?
 
prijateljstvo cenim iznad svega...
da bi bio istinski prijatelj chovek mora biti u svemu potpuno samostalan...bar je tako mislim...
tek potpuno samostalan moze u potpunosti da daje sebe....lichno imam dva prijatelja...i to je dovoljno....
sa jednim se chujem svakih 6 meseci...nekada vishe....ali...ne znam...to je to.....uvek radi....jako sam zadovoljan shto imam tako neshto....
sa drugim se vidjam svakih sest meseci.....i to je jako dobro.....
zahvaljujuci ovim prijateljstvima slobodan sam da verujem u beskonachnost.....sudbinu i sl. sran ja.....jer su bash kao iz priche i moje su najvece bogatstvo....kroz njih se potvrdjujem iznova...svaki put.....
 
Nije nam prijatelj samo osoba koju znamo od detinjstva, nego i neki poznanici s kojima popricamo na ulici, onako u prolazu....A opet, i ovi dugogodisnji nas iznevere, a kamo li poznanici. Valjda je sve to stvar principa, lične etike, i interesovanja....
Kod tolerancije je najbitnije imati želju da shvatiš, razumeš i podržiš čak i suprotno mišljenje, a ne samo da budeš umeren u optužbama...(kao nećeš više da se raspravljaš, ali zadržiš loš stav o sagovorniku).

Najdraži su mi oni iz ranog detinjstva.... :lol:
 
meni ne....kontam da si nanjih osudjen.. :?
da nisu stvar izbora.....
a i ja sam se dosta seljakao...tako da....
ostali su mi neki od najranijeg detinjstva...ali sa njima prijateljstvo ne dozivljavam tako intenzivno kao sa odabranim prijateljima....
slazem se da su ti svi prijatelji...ali bash svi...
i oni koji te pljuju i oni koji te hvale etc...etc...
 
nije_lako:
ms:
Najdraži su mi oni iz ranog detinjstva.... :lol:
Ta su prijateljstva najiskrenija, čista, nesebična, tolerantna. Možda zato što se dobro poznajemo, što smo odrastali zajedno i preplivavali okeane snova, poraza i pobeda. Nema tajni. Ako slažemo takvog prijatelja, slagali smo sebe.

Jao, da, takva prijateljstva, koja su sklopljena još tokom igranja u pesku, odolevaju (NAJČEŠĆE) svemu.... :D
 
"Želim da prenesem budućem naraštaju ovu misao: Različite podele na zemlji daju svakom narodu različitu domovinu. Ali nastanjeni svet pruža svim ljudima koji su naklonjeni prijateljstvu jednu jedinu zajedničku kuću: ZEMLJU." - Diogen iz Enoanda, sledbenik Epikura
 
A sta kazete na to da niko nije sa vama jer vas voli zbog onoga sto vi jeste u potpunosti?
Da je neko vama blizak iz razloga jer mu prija bliskost,odgovarate i hranite ga svojim vrlinama a vase mane su mu podnosljive i mogu da se tolerisu?
Da pored vas uci,spava,place jer mu to prija?
Da vas koristi za svoje potrebe pa bila to i neznost..cak i nesebicna?
Bila to i ljubav prema interakciji IQ i EQ?
Kako bi vi nazvali takvu razmenu?
da li je to ljubav prema koristi...=koristoljublje?
Sta mislite?
 
Jednostavno, neki se prijatelji vremenom promene, ili ih zivot odvuce na neku drugu stranu. To ne znaci da mi vise ne trebamo da verujemo u prave prijatelje. A to su oni pred kojima mozes biti to sto jesi, bez bilo kakvih posledica.
 
ms:
Jednostavno, neki se prijatelji vremenom promene, ili ih zivot odvuce na neku drugu stranu. To ne znaci da mi vise ne trebamo da verujemo u prave prijatelje. A to su oni pred kojima mozes biti to sto jesi, bez bilo kakvih posledica.


Apropos, ovo " vere u prijatelje " itd.
Cica zima, sa grane, kraj seoskog druma, pada polusmrznuti vrabac. Prolaze zaprezna kola, i konj koji ih vuce, posere se, direktno na vrabca. Od toplote izmeta, vrabac zivne, pocne da dolazi sebi. u tom, naidje macak, vidi vrabca u govnima, ocisti ga snegom i pozdere!
Pouka :
nije ti uvek neprijatelj, ko sere po tebi, a ni prijatelj, ko te vadi iz govana !!!
 

Back
Top