Nesrece u lovu

Capreolus

Primećen član
Poruka
856
Postovane kolege,
nerado pocinjem ovu temu.z:(
Ali nije smisleno zatvarati oci pred tim i ne razmeniti iskustva, savete, posebno stariji za mladje kolege.
Ako se secate, pocetak jesenjeg lova ove godine, obelezio je jedan nemio dogadjaj (koji nije usamljen) , tokom lova na fazana i zeca ispred kuce, na pragu, ustreljene su majka i dete, devojcica od 5 godina. Ostala je sacma u telu obe koja se ne moze izvaditi, po vise komada, kod deteta 5 komada.. Sve se dogodilo iz nepaznje tokom kretanja lovca, i nekontrolisanog opaljenja puske, medjutim problem je to sto je lovio i pucao na oko 50-ak metara od kuca.:zstidljivko:

Nedavni dogadjaj, kod Knjazevca, UBIO DRUGA U LOVU.
"Misa V.(23) iz sela Gornja Kamenica uhapsen je zbog sumnje da je izvrsio ubistvo iz nehata. Misa se sumnjici da je hicem iz lovacke puske "CZ" kal.12mm, usmrtio svog prijatelja Miljana G. (21) u ataru sela Gornja Kamenica dok su bili u lovu. Miljan, koji je pogodjen u stomak, preminuo je na licu mesta."

Mozda je neko od vas i cuo za ovaj dogadjaj, ko je iz tog kraja.

Svako iskustvo i saveti su korisni da procitamo svi, i naucimo nesto iz toga da se ovakvi dogadjaji svedu na najmanju mogucu meru.
Svakako da je pazljivost jako vazna, da se nepuca ako se jasno ne vidi meta kao i sta je iza nje to svi znamo, medjutim kao da se sve zaboravi kad se izadje na teren.
kako da se ovakvi incidenti izbegnu i sta je po vasem misljenju to sto dovodi do ovakvih nemilih dogadjaja.

Imamo jos malo januarskog lova i budite pazljivi, cuvajte sebe a i sve druge oko sebe, jer se ove greske ne mogu ispraviti. Secam se iz price, kolege koji je umesto fazana ubio brata, ili drugog kolege koje je umesto divlje svinje ubio kolegu, hteo je da se ubije posle toga da ga nisu sprecili, ali posle je bilo kasno.
 
Evo da dodam jos nekoliko slucajeva ne paznje u lovu za koje sam procitao u novinama i to samo ove godine.

Pocetkom lovne sezone u okolini Arilja lovac je kroz staklo na ulaznim vratima kuce pogodio zenu i dete. Bio je priseban pa kada je cuo viku dosao je i odvezao ih kod lekara. Koriscena je sitnija sacma pa su samo lakse ranjeni.

Onda u Banatu, ne znam tacno koje mesto, u lovu na fazane lovac je pogodijo zenu u jednom sacmom u bradu. Ona je pecala na obliznjem kanalu i kada je cula pucnjavu ustala da pogleda. Isto laksa rana.

Procitao sam jos jedan slucaj da je lovac lakse ranio kolegu sitnom sacmom. Ne secam se gde se desilo.
 
Sve ja to zbog NEPAZNJE ......, moja parola je NEPUCAJ AKO JASNO NEVIDIS STA JE IZA "METE" toga se pridrzavam makar nepucao na divljac, *** bice drugih prilika.

Slazem se u potpunosti s tobom, samo sto je te nepaznje premnooogo....:zstidljivko:

Na zalost, najnovija tragedija je da je upucan decak od 10 godina koji je isao u lov sa tatom i dedom. Tesko je povredjen, pogodjen stomak i jedna prostrelna noge.
Nemam jos sve detalje, ko je u pitanju , ko je pucao,kako, zasto, od kog kolege je dete (sta ce dete u lovu na DS, pogon) kad saznam javicu.

Zao mi je i nadam se da ce decak preziveti bez nekih ozbiljinijih posledica po zdravlje.
 
I sam sam učesnik u lovu od "malih nogu", mislim da je neophodna je neprestana EDUKACIJA lovaca, naročito obratiti pažnju na odabir vođe grupe i obavezna provera na strelištima pre izlaska na teren. Mlade ljude bi možda trebalo više privoleti na češće posete strelištima i kroz aktivnosti u lovnom streljaštvu preko LU obezbediti sigurnije ponašanje sa oružjem u lovu.
 
U mom udruženju je pre par meseci stradao moj poznanik Vlada Tamindžić.
Koji je u reviru Deliblatske Peščare pogodjen iz karabina 8.57 u lovu, i preminuo je na putu do hitne !
 
nesrece se desavajo onda kad se krene ako se ponese pljoska misli se na to da se prekrstimo kad krenemo i da nam krene lepo, a ne da se ubijemo od alkohola i da posle pucamo na konzerve misleci da su zecevi .. Kazem mi jer mislim na sve nas .. ja nisam lovac ali to sam naveo kao mnozinu za sve !!
 
http://www.blic.rs/hronika.php?id=75934


NIŠ - Mile Veselinović (50) ranjen je u glavu i ruku iz lovačke puške dok je u subotu po podne pecao na bari nadomak Niške Banje. Hitac u pecaroša nesmotreno je ispalio lovac iz Gornjeg Matejevca jer mu se učinilo da je Veselinovićev šešir divlja plovka.

Veselinović je hitno zbrinut na Klinici za uho, grlo i nos, gde je i operisan, a njegovo stanje je stabilno.
- Pacijent je primljen sa prostrelnim i ustrelnim ranama glave, vrata i leve ruke i nije životno ugrožen. Zbog prostrelne rane grkljana je operisan jer je postojala opasnost od širenja otoka, što bi otežalo disanje. Upućen je na snimanje i dijagnostiku jer je jedan broj kuglica završio i u desnoj ruci - kaže za „ Blic” dr Zoran Dimić koji je juče bio dežurni hirurg na ORL klinici.
Policija se nije zvanično oglašavala o ovom slučaju, ali kako nezvanično saznajemo, lovac koji se sumnjiči da je ranio Mileta Veselinovića je identifikovan i saslušan, nakon čega je pušten da se brani sa slobode.
Miletov sin Miljan Veselinović kaže za „ Blic” da je prava sreća da je najveći broj kuglica iz snopa lovačke patrone pogodio njegovog oca u ruku, a samo manji broj u glavu.
- Lekari kažu i da je sreća i to što ga sačma nije pogodila u neku od vitalnih arterija na vratu. On je dosta iskrvario, ali je krupnije konstitucije. Dve kuglice su mu prošle kroz grlo, a jedna je prošla kroz obraz - pogodila jezik i polomila zub. Operacija grla je trajala tri sata. Sada se oseća dobro, može da govori i da hoda. Najbitnije nam je da se oporavi, a posle ćemo da vidimo šta ćemo. Možda podnesemo i tužbu za odštetu - priča Miljan Veselinović.
Mile je toga dana, kao i dosta puta ranije, pecao na obali obližnje bare koju meštani zovu Topla voda jer nastaje dotokom termalne vode iz Niške Banje. Sedao je na stoličici na ivici obale, u grmlju, i zabacivao udicu štapom kada ga je pogodio lovački kuršum.
- Otac se spremao da pođe kući toga dana, nešto pre 15 časova, ali je rešio da ostane još 15 minuta da peca i tada je ranjen - priča Miljan.
Miloš i Miljan Pešić, čija se kuća nalazi oko 200 metara od mesta ranjavanja, prvi su pritekli u pomoć ranjenom komšiji iz naselja. Pribrani Miloš mu je vešto pružio prvu pomoć i previo rane do dolaska lekara.
- Video sam čika Mileta kako nailazi sa jednim lovcem, kako sam posle saznao drugom lovca koji je pucao. Kratko mi je doviknuo: „Miško, dođi brzo, upuca me”. Ceo je bio krvav, na obrazu iz kojeg mu je curila krv, držao je krpu. I iz usta mu je curila krv. Bio sam pribran, pa sam otrčao po zavoj i gazu i previo mu rane. Hitna pomoć je došla veoma brzo, dali su mu anestetik i prebacili ga u bolnicu - objašnjava Miloš pokazujući krvavu garderobu izbušenu sačmom.
Milošev brat Milan kaže da bi trebalo zabraniti lov u ovom delu naselja pre nego što neko nastrada.
- Ovde se često lovi iako su prve kuće veoma blizu. U okolini često ima i puno dece, pa bi mogla da se dogodi i veća tragedija - priča Milan.

Lovac u šoku
- Lovac koji je ranio mog oca dolazio je da ga poseti u bolnici. Izvinjavao se, kaže da od šoka ne zna gde se nalazi. Ispričao je da je čuo šuškanje iz grmlja. Plavo-bela kapa, koju je moj otac imao na glavi, pomerala se dok je zabacivao štapom, pa mu je ličila na divlju plovku. Pitam se zar nije prvo pravilo da se na ovu divljač puca tek kada uzleti– kaže Miletov sin Miljan Veselinović.

Drugo ranjavanje
Ovo je za nepunih mesec dana drugo ranjavanje u lovu. Dečak L. Ž. (10) iz Knez Sela kod Niša teško je ranjen 28. decembra oko 15.30 časova dok je sa ocem i dedom bio u lovu na divlje svinje u ataru ovog sela. Zbog sumnje da je ranio dečaka policija je podnela krivičnu prijavu protiv Gorana M. (41) iz Gornjeg Matejevca.





zar plovke nisu zasticene?
 
NIŠ - Mile Veselinović (50) ranjen je u glavu i ruku iz lovačke puške dok je u subotu po podne pecao na bari nadomak Niške Banje. Hitac u pecaroša nesmotreno je ispalio lovac iz Gornjeg Matejevca jer mu se učinilo da je Veselinovićev šešir divlja plovka.

hahaha .. al se ovaj lovac uradio .. bas ima slicnosti ...

images
......
duck200.jpg
 
Na zalost, crna hronika ove sezone se nastavlja, vesti od ovog vikenda. Ne mogu da shvatim ko je maloletniku dao oruzje i pustio ga samog na ciscenje terena. Kakav je to otac, kakav roditelj?:rtfm:

Nastradao u lovu
Kragujevac - Maloletni I.M. (17) iz sela Becevica, kod Knica, poginuo je u subotu dok je SAM isao u lov na stetocine, kada je puska, koju je nosio, slucajno opalila i metak ga pogodio u grudi. Njegov les je nadjen u poslepodnevim satima, pored ograde koju je verovatno pokusavao da preskoci. Nalozena je obdukcija a istraga bi trebalo da ustanovi kako je doslo do pogibije maloletnog I.M.


Povredjen lovac
Kragujevac - Lovac Vladimir M. (56) iz Guberevca povredjen je juce u 12 sati u selu Leskovac, gde je sa drugim lovcima krenuo u lov na divlje zivotinje. Ranjen je u desnu potkolenicu a jos se istrazuje kako je doslo do "nezgode".
 
Mislim da bi kod nas trebali da razmisljaju o strozijem i duzem ispitu za dobijanje lovacke dozvole a ne samo da jure sto vecu brojnost.
Da spomenem ono sto svaki lovac treba da nauci radi svoje bezbednost i bezbednosti drugih:

- Nikada ne okretati cev puske prema nekome bez obzira da li je puska puna ili prazna.

- Ne pucati dok nisi siguran u sta pucas

- Ne pucati ako iza mete nije cist teren ili se nalazi neka osoba, lovacki pas, naselje, kuce, saobracajnice, zeleznicka pruga,itd., posebno ako postoji mogucnost rikoseta od nekog tvrdog predmeta, drveta, kamena, sine na pruzi, smrznute zemlje, leda, vode,..

- Pri prolasku kroz gusto rastinje, pri preskakanju kanala, jarauga, ograda i raznih drugih prepreka obavezno zakociti pusku ili jos bolje prelomiti jer i pri padu moze da opali ako nema direktno bravljenje udarnih igala.

-Kada se u takvim situacijama nalazi jos neki lovac zajedno sa vama pozeljno je i okrenuti cev puske od njega.

- Pri odmoru i lovackom dorucku obavezno prelomiti pusku i tako prelomljenu okaciti ili poloziti na lovacki ranac ili bluzu da svi vide da je bezbedna.

Ako se jos neko seti nekog pravila za bezbednost moze da dopise.
 
Meni su stalno govorili da gledam starije lovce kako se ponasaju, sta rade... Desilo mi se jednom dok sam pripravnik bio nesto vrlo znimljivo... Malo je komplikovano da objsanjavam citavu situaciju, radilo se o lovu na zeca, islo se u potkovicu... Isao sam pored mog caleta, a pored nas je bio jedan stari cica, neki profesor kao pametan covek... Desava se da mu izlece zec, on ga prati i bam, prvi pucanj unutar podkovice, nastavlja da ga prati bam drugi, i ode zec... Pogledam malo napred jedan moj drugar koji je lovio i bio pored cice cucno i ne dize se. Potrcim do njega da vidim sta je... On pobeleo, pitam ga sta je bilo a on meni da pogledam u ranac, a on sav izbuskan. Cica je ladno pucao u pravcu njega i nesto sacme stigne do njega. Kada je video prvi pucanj, samo je cucnuo i okrenuo ledja... Sreca pa je imao zeca u rancu i sto nije bio mnogo blizu... Tih mesojeda se treba jako cuvati... Neide u lov da bi isao u LOV, nego da rkne nesto za rucak... Mozda ja gresim, ali ja lov gledam kao izlazak u prirodu, druzenje, a da li cu ili necu pucati tako mi svejedno... pozzz svima
 
Eto i ja nosim beleg .. jednog ne opreznog lovca.. dobi sam sacmu od rikoseta pa u celo.. ali sve je to nepaznaj.. ali dogadjaj u Deliblatskoj pescari me je zaprepastio.
To je jedini slucaj da sam cuo da je lovac NISANIO u drugog lovca misleci da je divaljc..
 
Kod nas se to oduvek znalo:
Ako ne voliš komšiju pozoveš ga u lov
a ubistvo u lovu se ne kategoriše kao ubistvo iz nehata nego kao NESRETAN SLUČAJ
Mnogi je tako ostavio svoje kosti,zato što je gazio nečiju ženu,preorao nečiju njivu, poseko stablo iz nečijeg gaja, a sve to završi "slučajnim" pucnjem u glavu sa 10 m daljine, i najinteresantnije je kad čovek na toj daljini ne prepozna rođenog brata (sa kojim nije govorio oko neke međe),nego misli od njega da je to VUK!!!:dash:
Bitno je samo da priča prođe na sudu.
 
Drage kolege,
Ja sam lovac pocetnik ali mi je vec jasno da se u lovu mora strogoi voditi racuna o bezbednosti.
Svake godine sve vise je ljubitelja prirode, bilo da se radi o lovcima, ribolovcima ili ljudima koji su resili da dan provedu u prirodi. . . Pogadjajte koji je to dan? NEDELJA!!!!
Ljudi su sve vise optereceni raznim brigama i problemima, nedeljom se ne radi, pa svi oni odmor traze u prirodi.... Na kraju sam hteo da kazem, da cak i ako ste pogledali i procenili da je pucanj u odredjenom pravcu bezbedan, ipak pogledajte joj jednom, ne skodi!!

Dobar pogled i uspesan lov!!
 

Back
Top