Kuler na Asus EAX550

richa

Zainteresovan član
Poruka
403
Posjedujem ovu karticu, i tako reci od kad sam je kupio(a ima 2 god.) prilikom paljenja kuler se cuje strasno, i to traje nekih 30sec do 1 min, dok se ne pokrene sistem. E sad me zanima da li je to u kuler upala prasina ili mozda prilikom paljenja kuler radi na max broj obrtaja???? I sta da radim da mi se to ne cuje? Hvala....
 
iskreno ja bih ga pre menjao jer asusov kuler (cetvrasti) ima plasticnu osovinicu i mnogo je problematican (imao ga na 9550-ci)...poceo da reze ne samo kada se upali, nego stalno, pa sam ga zamenio sa nekim nemam pojma ciji je bio ali je extra radio, mislim da je bio oko 200-250 din....sto se tice temperature, cisto sumnjam da moze nesto mnogo da se ugreje...
 
iskreno ja bih ga pre menjao jer asusov kuler (cetvrasti) ima plasticnu osovinicu i mnogo je problematican (imao ga na 9550-ci)...poceo da reze ne samo kada se upali, nego stalno, pa sam ga zamenio sa nekim nemam pojma ciji je bio ali je extra radio, mislim da je bio oko 200-250 din....sto se tice temperature, cisto sumnjam da moze nesto mnogo da se ugreje...

Meni se cuje samo kad se komp pali, ali ne smeta meni to, nego trebam sad da to prodam pa kontam da se to ne cuje, reci ce neko da nevalja i slicno. Zbog toga hocu sad da ga napravim, ako se moze napraviti....
 
Mladicu to ti je sauk, saug ili kako god hoces, efekat ! postoje dva razloga za to sto ti ventilator samo par sekundi pa do 2 minuta radi brze nego inace. Zbog pocetnog grejanja lezajeva ventilatora i zbog hladjenja komponente koja trpi impuls !

1. Ventilatog se vesaha, tj. oslanja na male kuglice unutar lezaja. U koliko su kuglice hladne, tj nemaju radnu temperaturu, trenje je vece pa samim tim stvaraju veci mehancki otpor elektromotoru - ventlilator nema dovoljno veliki broj obrtaja pa samim tim ni dovoljnu rashladnu moc, neophodnu za stavku br. 2 !

2. Integrisana elektronska kola, tj. cipovi su veoma osetljivi na promene napona, pa samim tim i struje, a to se manifestuje tako sto je termicka disipacija najcesce direktno proporcionalna jacini struje koja protice kroz poluprovodnik. Kada kolo dobija struju, ona je impulsnog oblika, tj. naglo i protekne kroz chip, sto ne odgovara hladnom poluprovodnku, dok se sistem ne stabilizuje (par ms). Taj impuls daje pocetnu termicku energiju koja se jedno vreme ne oslobadja dovoljno brzo ... bar ne onoliko brzo koliko je potrebno! Da ne bi doslo do preterane akumulacije, koja ne "prija" kolu dok je hladno, potrebno je osloboditi akumulirani tremicki imuls u startu.

--- sve u svemu prvih nekoliko sekundi po paljenju je najkriticnije za sistem ! Zbog toga se ventilatori tj. kontroleri ventilatora setuju tako da u startu "daju gas".
 
P.s, nista ovo ne vazi ako ti je kuler zvekno, tj ako drnnda dok se ne zagreje lezaj. Ne slusaj one koji ti govore da ga podmazujes, jer lupetaju. Ulje pomesano sa prasinom zove se "laku noc" efekat jer se stvori blato u njemu :-) ! Kuler se menja !
 
Poslednja izmena:
E ovako, rijesio sam problem bar za sada. Skinuo sam kuler i izduvao prasinu, skinuo sam naljepnicu sa donje strane kulera i podmazao sa dvije kapi ulja. I to sad radi normalno, prilikom paljenja nista se ne cuje. Nadam se da ce izdrzati tako bar 10-15 dana dok je ne prodam.
I hvala vam svima na pomoci.
 

Back
Top