Da li smo se promenili?

gost 41715

Elita
Poruka
17.690
Sad veċ rizikujem da mi tema bude šutnuta na pdf ,,istorija”, ali bih ipak hteo da čujem šta mislite o utiscima koje je Arčibald Rajs imao o posleratnoj Srbiji s početka XX veka.

Vidite li paralelu sa današnjom Srbijom?

Vi, koji pred bogatim i moċnim ugnjetačem niste hteli da odbacite ponos, sada se gubite pred bogatstvom, pred novcem.

Vrativši se u otadžbinu posle pobede, u kojoj nisu učestvovali, vaši intelektualci su težili da upravljaju svim poslovima. Seljaci i vojnici, tvorci pobede, za njih su bili ,,prostaci”, dobri da mlate neprijatelje i ginu, i ni za šta drugo.
 
Poslednja izmena:
Sad veċ rizikujem da mi tema bude šutnuta na pdf ,,istorija”, ali bih ipak hteo da čujem šta mislite o utiscima koje je Arčibald Rajs imao o posleratnoj Srbiji s početka XX veka..

Vidite li paralelu sa današnjom Srbijom?
Баш нам се и десило оно на шта нас је Арчибалд Рајс упозоравао!

Рекао је Рајс да не дозволимо политикантима менталитета малих трговаца,шићарџијама и нерадницима да нас повуку на дно.
За сад се нисмо супротставили.

Али има још увек могућности и верујем да хоћемо.
 
Još neki Rajsovi citati.

Vaš narod je gostoljubiv. To se oseća na svakom koraku. Gde god da dođete čekaće vas širokogrud doček. Prvi komad božićnog kolača čuvate za namernika, milosrdni ste i osetljivi na tuđu muku. Gledao sam kako vaši ratnici daju poslednje parče hleba zarobljenim vojnicima, upravo onim koju su im palili kuće, masakrirali žene i decu, ubijali roditelje... Bez trunke želje za osvetom, u njima nisu gledali neprijatelje već samo zarobljene nesrećnike, a to se, zaista, retko gde može sresti – zapisao je Rajs u svom testamentu.

Političari su vam iskvarili zemlju. Oni su kod vas svemoćni. Politika se meša u sve i svuda upravlja. Funkcioneri su bez morala, bez časti, lični interes je u prvom planu. Junaci su zaboravljeni, omladina zapostavljena, radnih navika skoro i da nemate. Govorim vam ovo kao prijatelj naroda i plašim se, da ako nešto ne promenite, sve ovo može skupo da vas košta.

Milioner, koji je za vreme rata mešao pesak i brašno i isporučivao ga vojnicima koji su se borili za slobodu, danas je još bogatiji i svemoćniji. I vi mu laskate. A prema meni, koji sam sve žrtvovao, vaše vođe se odnose kao prema nametljivcu.

Koga zanima, može da pogleda ,,Kapiju slobode” iz RTS-ovog serijala ,,Trag”.

http://www.rts.rs/media/multimediaBoxPopup.jsp?mediaId=4428&itemType=tv&storyTitle=

Novica Saviċ je napravio reportažu o bitci na Kajmakčalanu i nepravednom zaboravu palih junaka i spomen-kompleksa na Kajmakčalanu.

Citiram:

Zašto su junaci sa Kajmakčalana zaboravljeni?
Kažu da iz rata izlaze tri armije: prva je armija ucveljenih majki i udovica, druga je armija invalida, a treċa – ratnih profitera i kukavica. Ovim poslednjima, koji najčešċe posle rata dođu na vlast, najviše i odgovara zaborav.
 
Баш нам се и десило оно на шта нас је Арчибалд Рајс упозоравао!

Рекао је Рајс да не дозволимо политикантима менталитета малих трговаца,шићарџијама и нерадницима да нас повуку на дно.
За сад се нисмо супротставили.

Али има још увек могућности и верујем да хоћемо.

To što je današnja Srbija identična tadašnjoj, ne uliva baš mnogo optimizma.
 
Арчибалд Рајс је био одушевљен Српским НАРОДОМ, а политичаре је презирао.

Тражио је да, након смрти, његово срце оставе на Кајмакчалану.
То је и урађено.
На Кајмакчалану је и споменик подигнут у част Арчибалда Рајса.
 
Nadam se da je to ironija. Od tebe nisam očekivao ovako glup komentar.

Mene čudi da se Adem, Albanac slaže sa nama, a ti ne.

Tako da ċu zaključiti da si se našao prozvanim, jer spadaš u grupu pocipeljenih opanaka, koji su pominju u tekstu.

Vidim da ti ni rodni grad nije baš po meri, pa ga nazivaš selom, pa ċu iz toga zaključiti da ti je i Srbija, primitivna, nazadna i tesna za tvoja shvatanja.

Vidiš, ja bih na crvenom tepihu dočekao Albanca kakav je Adem, a Srbe poput tebe bih prognao iz zemlje uz kamenovanje, čisto da vidiš da nisam nacionalista.
 
Ništa se nije promenilo.Jedino što smo 50 godina bili pod Titom,pa sve ove loše po nas stvari nisu uvek radili srpski političari nego su tu umesto njih bili Hrvati i Slovenci.Svedoci
smo svih dešavanja koja su kao preslikana ovim koja je opisao Rajs,a zakona i dalje nema.
 
tekst je fenomenalan, da je tako sto neko napisao o albancima, to bi stajalo i u bukvaru.
ps. do sada je bilo par tema o ovom tekstu, jednu sam i ja postovao

da..to shto si rekao je istina...svako drugi bi sa takvim misljenjem o sopstvenom narodu mahao svima ispred nosa...a to ime bi pripadnici hvaljenog naroda znali u po noci kad ih probudish...kada bi pitao po forumu ko je Arcibald Rajs..ruku stavljam u vatru da ne bi znali...vecina i to dobra vecina...posebno sto se prvi svetski rat kod nas ucio jedan cas i to prilicno ofrlje...niko za te srpske junake nije dovoljno cuo niti znao sta su ucinili.....meni je to kolektivna sramota...da smo takvi.....ali zato znaju kako zive zivotom koji nije dostojan coveka...gledaju samo svoje male zivote..ne poklanjajuci se velikima koji su im pre svega omogucili da zive u svojoj drzavi...i govoreci kako treba da se odreknemo proslosti...ja takve junacke proslosti svog naroda ne zelim da se odreknem i da je zaboravim...ona me cini ponosnom pripadnicom tog naroda...za koje je svaki drugi odrasli muskarac u Srbiji dao zivot
 
Свемоћни Алах каже:


Alladheena 2amanu yuqatiluna fi sabili llah

Они који верују се боре на путу Алаха


Walladheena kafaru yuqatiluna fi sabili t-Taghut

А они који не верују се боре на путу Taghut-а.


Faqatiluu awliyaa2 ash-Shaytaan

Према томе борите се противу пријатеља Сатане


Inna kayda sh-Shaytaani kaana da3eefa

Ваистину, план Сатане је нејак.
 
Još neki Rajsovi citati.







Koga zanima, može da pogleda ,,Kapiju slobode” iz RTS-ovog serijala ,,Trag”.

http://www.rts.rs/media/multimediaBoxPopup.jsp?mediaId=4428&itemType=tv&storyTitle=

Novica Saviċ je napravio reportažu o bitci na Kajmakčalanu i nepravednom zaboravu palih junaka i spomen-kompleksa na Kajmakčalanu.

Citiram:

Узмимо у обзир када је то Арчибалд Рајс написао, негде око Првог светског рата. Затим тадашње моралне вредности српског народа, и данашње. Е... тај исти Арчибалд Рајс није написао о једној врло лошој особини, која је устаљена код Срба и дан данас, а то је да ми Срби бисмо све продали, само да бисмо задовољили личне интересе. Пример, Вујица ( кум Карађорђа ) и Карађорђе.
 

Back
Top