Ima li Cincara na Internetu???

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
:rtfm: salutats,cincari,vlasi,armani,rumuni i svi ostali.dobro je da ,i pored svih podela i nedaca,jos postoje ,(postojimo).brine me da pricate samo o Cincarima a zaboravlate nas vlahe iz Srbije.Upoznajmo se ,mi sa sela i vi , gradjani .Cuvajmo se tudje brige,brinimo najpre sami o sebi,saznajmo vise o nasem poreklu i proslosti da bi bili jaci za buducnost.Zanimljive stvari koje su me navele da posumnjam da nas ima i u grckoj jeste muzika koju sam cula u grckoj a koja je veoma slicna muzici iz mog detinjstva ,u vlaskom selu Plavna. pre neki dan sam na grckoj tv slusala nasu plavnjansku Dutorku,igrali su je malo drugacije ,ali muzika je ista.I jos nesto vazno,nismo mi romanizovani balkanci,nego smo mi pravi romani,jezik kojim se spozazumevamo ,od rumunije do grcke,pa i dalje,je nas maternji. SE m opresk pe seara sta,noapta bune la toti
 
Отвори се, потроши неку кинту на телефон. Шта се стискаш , ко да си из Македоније?



Sto su cicije ovi Cincari.:D

Otisao Cincarin da popravi krov. Nezgodno stade na crep i padne. Kako je prozor u kuhinji bio otvoren dobacuje u slobodnom padu zeni: Zeno, smanji veceru danas. Veceras cu jesti u bolnici.:hahaha:
 
G-đa Đurđica Popratnjak-Klisurić se javila među prvima i još u novembru dobila odgovor o svom devojačkom prezimenu, a sada joj ispunjavamo želju da objasnimo i prezime muža - Klisurić. Kaže da Klisurići potiču iz sela Baljci, u opštini Drniš, u Dalmaciji. Krsna slava im je Lazareva subota. Sada su u Australiji, u Adelaidi.
U oblasti Lima i Tare postoji rod Klisure, starosedeoci u mestima Sjeverinu i Košutici. Slave Đurđevdan. Bežeći od krvne osvete, odlazili su u Drobnjak i na Durmitor. Kao stočari, iseljavali su se u Hercegovinu i na Glasinac, a potom u Primorje. U Bosni se sreću prezime Klisara - oko Glasinca (Aranđelovdan), Sarajeva (Sv. Vrači) i Bugojna (Đurđevdan) i Klisarić - u Donjem Vakufu (Bugojno, Đurđevdan).
Prezime je, nesumnjivo, tzv. geografskog porekla, od klisura, kojih je na celom Balkanu prosto bezbroj. Reč je grčkog porekla, za usku i duboku dolinu između planinskih masiva, isto što I klanac, suteska, odnosno sutjeska.
Klisura/Klisara i Klisurići/Klisarići su van svake sumnje klisurani, potomci iseljenika od grada Klisura, u planinskom delu severne Grčke, koji su, u stvari, najstariji, prvi Srbi na Balkanu, ali su bili pogrčeni, a onda jezički poromanjeni. Zbog jezika su nazivani Ar'mani, a ostali su ih zvali Cincarima i Vlasima. Posle uništenja njihovih glavnih varoši Moskopolja i Janjine, u drugoj polovini 18. veka, iseljavali su se na sever prema većim srpskim gradovima i dalje u Beč, Budim i Peštu, ali i u Slavoniju, Bosnu i Dalmaciju. Tako su stigli i u Vojnu krajinu.
Među tim porodicama Cincara koje su se iseljavale do Krajine i Slavonije možemo da navedemo sledeće: Barako, Baša, Darvar, Vulko, Gavela, Vučo i druge. Pošto su inače pravoslavci, vremenom su prihvatali i slavljenje krsne slave (umesto imendana starešine domaćinstva), a time su se konačno "posrbljivali".
Bez konkretnih arhivskih istraživanja, sada praktično nemogućih, vrlo je teško reći koje je bilo prvobitno prezime porodica koje su prozvane Klisura, Klisurić i slično. Jedino se zna za Klisariće u Karlovcu (prethodno su bili u Neradinu), da su starinom iz Klisure, iz koje im se doselio pradeda, čiji je sin Dimitrije bio šegrt kod Janje (Cincarina) Stankovića. Slavili su Svetu Petku.

Malo sam istraživao poreklo svog prezimena i naleteio sam na ovo, mislim da je tačno mada se neki neće složiti, a takođe sam pitao i oca da li zna nešto o ovome pa mi je rekao da su njegov otac i deda ponekad spominjali Cincare...
 
Prezime je, nesumnjivo, tzv. geografskog porekla, od klisura, kojih je na celom Balkanu prosto bezbroj. Reč je grčkog porekla, za usku i duboku dolinu između planinskih masiva, isto što I klanac, suteska, odnosno sutjeska.
...

Mala intervencija.

"klisura" nije "reč grčkog porekla", vec cistog makedon-armanskog (trackog,ilirskog, pelazgiskog - cincarskog) porekla.

osnovno saznanje je da je grcki jezik surogat makedon-armanskog (trackog, ilirskog, pelazgiskog = armanskog=cincarskog) jezika.

rec "klisura" predstavlja kovanicu od reci "klis + sura" (zatvoren,a + nabor), misli se na prolaz kroz planine koji svojom krivudavim izgledom nalikuje na "SURA" (nabor).
-----------------------------------------------------------------------------------

na grckom postoji vishe drugih termina kojima se oznacava pojam "klisura" (pogledajte u recnicima).
 
POZIV NA ISTORIJSKI DOGAĐAJ

Po prvi put u istoriji, u organizaciji SAVETA CINCARA ( Consillu a Armanjloru ,vrhovnog tela nacionalnih
cincarskih organizacija u svetu) organizuje se 15/08/2010. godine:


SVETSKI SKUP ARMANA U MOSKOPOLJU

PROGRAM SUSRETA CINCARA - MOSKOPOLJE 2010.
12 - 15. AVGUSTA 2010. MOSKOPOLJE - KORČA - ALBANIJA



1. ČETVRTAK, 12.avgust
11:00-12:30 h Otvaranje Susreta Cincara- Moskopolje 2010.
Mesto: Grand Hotel Palace - Korča

14:00-17:30 h Simpozijum na temu: ’’ Moskopolje - značaj sa aspekta identiteta Cincara i njegovo mestu na Balkanu’’
Mesto: Grand Hotel Palace - Korča

18:00 – 20:00 h Galerija umetnosti – Cincarski umetnici iz celog Balkana
Mesto:Memorijalna kuća Korča

2. PETAK, 13. avgust
13:00-16:00 h Simpozijum na temu: "Pravoslavlna duhovnost na Balkanu i njena uloga i mesto u razvoju moskopoljske kulture"
Mesto: Cincarska crkva - Korča

20:00-22:00 h Spektakl cincarske muzike u izvodjenju Cincara sa Balkana
Meto: Trg u Korči

3. SUBOTA, 14. avgust
10:00-13:30 h Simpozijum na temu: Aktuelni položaj regionalnih naroda u Evropi i posebno na Balkanu. Studija o Cincarima
Mesto:Grand hotel Palace - Korča

15:00-18:00 h Sastanak Saveta Cincara
Mesto: Grand Hotel Palace - Korča

19:30-2:30 h Pozorišna predstava ( na cincarskom jeziku): "Varalica" Karla Goldonija u izvodenju cincarke trupe "Tenda" iz Bukurešta
Mesto, Pozorište u Korči

4. NEDELJA, 15. avgust
9:00-10:30 h Liturgija Bogorodična
Mesto: Cincarska crkva u Mokopolju

11:00- 18:00 h Veliki Zbog Cincara u Moskopolju
Mesto: Padine Moskopolja

5. PONEDELJAK, 16.avgust
11:00-12:00 h Konferencija za štampu
Mesto: Grand Hotel Palace - Korča
 
Veoma zanimljiv clanak o Vlaskim prezimenima. Izvor cro-eu.com, hrvatski sajt. Opis najcescis vlaskih prezimena mahom u Hrvatskoj i njihovih najcescih nastavaka.

http://www.cro-eu.com/forum/index.php?action=printpage;topic=1052.0


Jos jedan zanimljiv clanak pisanja Slobodne Dalmacije :

http://www.scd-lunjina.org/drugi_o_nama/dalmacija.html

Citat:
"
Preživjeli su Rimsko Carstvo, preživjeli su Bizant, Turke i staru Austriju, da bi ih dokusurio moderni Balkan."

Dali je vas jezik slican Rumunskog ?
Hvala.
 
Odlicno bese , si pominav super .Prekrasno mesto so mnogu ubavi golemi crkvi .
moscho1282326739.jpg

moscho1282326884.jpg

moscho1282326946.jpg

moscho1282327032.jpg

moscho1282327228.jpg

moscho1282327296.jpg

moscho1282327382.jpg

moscho1282327456.jpg

moscho1282327533.jpg

moscho1282327608.jpg
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top