Ima li Cincara na Internetu???

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Od poznatih licnosti sa kraja 19 i prve polovine 20 veka skoro da nema u Srbiji naucnika,politicara,istoricara,knjizevnika itd. srpskog porekla skoro svi su Cincari npr.Nikola Pasic,Branislav Nusic itd. nazalost skoro svi Cincari koji su ziveli u Beogradu bili su kulturno asimilovani, posrbili su se znaci da su izgubili svoj nacionalni identitet.Znam da se neko kasnije bavio time koji su bili razlozi sto su Cincari u toj meri u Srbiji kulturno asimilovani.
 
U vezi sa kulturnom asimilacijom Cincara uopste ne samo za Beograd ili Srbiju vec uopste za celo Balkansko poluostrvo jer se svuda na Balkanu desila kulturna asimilacija Cincara neko je Cincare nazvao "Balkansko vezivno tkivo" postojala je i ideja o ujedinjenju Balkanskog poluostrva ali zbog zavadjenosti balkanskih naroda i medjusobnog nepostovanja izmedju balkanskim narodima to je bilo nemoguce ili nerealno da se ostvari nazalost.
Da se to desilo Balkanska Drzava bi bila sila i sami bi krojili svoju sudbinu i imali mir.Ne bi zavisili ni od zapada ni od istoka bili bi stvarno samostalni.
 
Ја сам из Земуна и ту је било доста Цинцара...Има једна кућа ''Караматина''...Они су били доста богати и угледни...Нешто слично као Јевреји...Можда су и повезани са њима?
http://home.swipnet.se/~w-86512/zanimljivosti/karamatina.htm
http://www.politika.rs/rubrike/Magazin/Svedok-prohujalih-vremena.lt.html

Kako bi bilo, da pre stavljanja novih postova, procitate i predhodne tekstove u ovom forumu?
 
Kod nas u timockoj krajini zna se za one novije cincare koji su se u 18 ili 19 veku doselili sa juga balkanskog poluostrva kada su se doselili i u druge gradove u Srbiji.Sada mislim na Zajecar tamo bi se mogli naci ili poneki Cincar ili ljudi koji znaju za svoje Cincarsko poreklo medjutim za stare doseljenike koji su bili stvarno znacajni za celu timocku krajinu mislim da se nezna mnogo.Mislim na prvu veliku seobu pocetkom 15 veka Cincara sa juga tadasnje pokorene Srbije od strane Turaka u Timocku Krajinu.
 
Poslednja izmena:
Neko je postavio pitanje da li ima gde su sad svi ti Cicnari u Beogradu i drugim gradovima i da li pricaju svojim jezikom...
Tu su, pored vas, zive sa vama, a mozda je i neko od vas takodje Cincar ali to ne zna... Na zalost takva je nasa sudbina - totalna stapanje i postepeno nestajanje. 99% se na popisu stanovnistva nece izjasniti kao Cincar, vec kao Srbin. Imam dosta rodbine po Beogradu, stariji ukucani medjusobno jos koriste Cincarski jezik. Generacije 1950-1970 uglavnom znaju jezik ali ga skoro uopste ne koriste, a mladje generacije skoro da ne znaju uopste maternji jezik..Brisanje nacije za 50 god... Svi su dodavali "ski" ili "ic" na svoja prezimena.. Ima vec dosta postova u ovoj temi o tome.
A koji su trenutno poznatiju u Beogradu npr. : Miki Manojlovic, Gordan Kicic (glumci), Jovan St. Protic, Toma Fila... Takodje bivsi kosarkas FMP-a iz Zeleznika (sad igra u Grckoj) Ivan Zoroski... Kaliopi Bukle (pevacica)...
 
Poslednja izmena:
Dali neko ko zna Aromunski jezik moze da mi odgovori na ovo pitanje:

Dali rec koja se izgovara BUCĂLKI ili (BUCILKI ili BUCELKI kako su svestenici upisivali na staro slovenskom ili slavenoserrbskom jeziku u knjigama iz 19 veka) znaci nesto na Aromunskom jeziku posto u mom Vlaskom jeziku iz istocne Srbije nema.Upitanju je Vlasko prezime BUCĂLKI ili BUCĂLKAN ali neznam znacenje te reci odnosno osnovne reci iz kojeg je proizaslo Vlasko prezime.Ako neko zna da u Aromunskom ima znacenje i sta znaci bio bih veoma zahvalan ako bi to saznao.Ako je neko 100 posto siguran da takva rec nepostoji u Aromunskom jeziku isto bih bio veoma zahvalan da znam.

Unapred se zahvaljujem!
 
Poslednja izmena:
@ Balca - pokusacu da proverim znacenje te reci. Ali samo da te podsetim da ogromna vecina Cincarskih prezimena nema znacenje..Ti nazivi se vuku, pretpostavljam, jos iz doba kada su ziveli po plemenima, tako da je svako pleme imalo svoj naziv koji je ostao i dan danas kao prezime.
 
ime SAMARINA jednog od najpoznatijih Aromunskih naselja isto me zanima poreklo i znacenje reci,posto sam ja iz sela koje se zove SAMARINOVAC.Postoji jos jedan Samarinovac mada je srpsko selo u okolini grada Nisa.Mada bez obzira to je selo moglo biti posrbljeno a poznato je da je u Vlaskom usao slovenski elemant VĂC pa zato i postoje mnoga naselja i u Rumuniji koja se zavrsavaju sa VĂC ako bi se skratilo ime dobilo bi se od SAMARINOVĂC ,SAMARIN.
 
Kod vas je bar bolja situacija.U FYROM situacija je kataklizma za CINCARI(ARMANJ),jer tu su svi po prezimenama i po krvi CINCARI,ali kad ih pitas dali su oni CINCARI,onda ces cuti odgovor za 90%=NE,ja sam FYROMANAC(SLAVOMAKEDONAC).To je taj nas CINCARSKI GEN,priklonjavati se drugih naroda,i boriti se i stvarati za druge,a za svoj narod nece uraditi nista.Ja kazem nije samo stvar to sto nemamo drzavu svoju(zadnju smo imalu u drugom svetskom ratu,na celo sa DIAMANDi),nego nemamo ni svoju eparhiju(CRKVA).Jer svi drugi narodi su opstojili na balkanu jer su imali i imaju svoju CRKVU,nezavisna od drugih,i zato su opstojali ko poseban entitet.Jer nisu ni FYROMANCI potpali pod uticajem SRPSKU,BUGARSKU ili drugoj crkvi,nego su se izborili za svoju FYROMANSKU crkvu(bez razliku da su oni mesavinu SRBA I BUGARA),nisu ni SIPTARE postale turke nisu ni FYROMANCI postale srbe i bugare,sve zbog toga sto su imale svoju GAMIJU i svoju CRKVU.Zato su oni opstojili a zato ni smo sad svedeni na minimum,i kako ide izumrecemo za 50 godina.To je nasa surova realnost,sa koju mislim necemo mocu se boriti,jer se 90% CINCARI osecaju kao SRBE,BUGARE,ALBANACA,FYROMANCI(SLAVOMAKEDONCI) i GRCI a ne kao CINCARI(ARMANJ),i zato sto se 100% CINCARI GRCKI,SLAVOMAKEDONSKI,BUGARSKI PRAVOSLAVCI.To je fakt koji necemo mocu promjeniti,jer su nasi roditelji to prihvatili i preneli na nas.90% od nas neznaju jezik,neznaju da pricaju na svoj jezik a kamoli napisati nesto na svoj jezik,neznaju da su cincari.Ancljiciun
 
Evo interesantan CLIP,koji je jedan del sa celog DOCUMETARCA za CINCARI is SAMARINE.Ovaj documentarac je dobio nagradu na mnogo festivala.Uraden je tako davno,a ni nemamo pojma o tome,osobeno u FYROM,gdje normalno niko ne bi zeleo da se prikaze ovaj dokumentarac,kao ni mnogo drugih.Smeta im normalno,kao sto im smeta to sto sve oni kazu da su FYROMANCI(SLAVOMAKEDONCI),su ustvari CINCARI,i sve sto oni kazu da je njihova istorija,ustvari je CINCARSKA istorija.Jer ako se zna ko su ko,i ako se zna cija je istorija,onda cu oni ostati bez nicega,i bise niko i nista,t.e. bice i toga sto su oni=NIKO I NISTA.Evo vam CLIP:
 
Hvala za klip,nije mi smesno nemoj uopste da brines za to kako pises srpski.
Ono o cemu pricas verovao ili ne vazi za sve balkanske vlahe (Vlahe Timocane,Makedovlahe,Meglenovlahe i Istrovlahe) sto se toga tice mi imamo 100% identicno ponasanje mislim na nacionalnu svest kako se izjasnjavamo.
Imamo i mnogo drugih 100% identicnis karakteristika kao naprimer sposobni smo za sve nepostoji nista na ovom svetu gde se nismo dokazali i to kao najbolji uglavnom iako nas brojcano ima mnogo manje u odnosu na druge balkanske narode.

Stvarno moram da zakljucim posle stvari koje sam saznao da smo skoro 100% IDENTICNI (ISTI) jedino sto nas razlikuje su jezici ili dijalekti koje pricamo u to ne bi ulazio necu da se pravim strucnjak za to i druga stvar koja je normalna i oubicajna stvar to je narodna izvorna muzika i narodna nosnja kao i neki obicaji.To su stvari koje se i medju pripadnicima istih Vlaha razlikuju.

Jedina prava razlika su nasi jezici ili dijalekti.

Bas mi je drago sto si odgovorio na moje pitanje.

Pozdrav!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top