48 sati svadba

Moraju li svi građani Srbije da znaju da govore srpski ?

  • Moraju

  • Ne moraju

  • Njihova stvar ...

  • Boli me baš uvo ...


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Mudo marjanovo nije znala, nego nije htela. Oni Mađari koji ne znaju srpski, ni ne gledaju srpske tv programe. Pa kako su onda znali kakva je to emisija i kako da se prijave za učešće? Sigurno nisu u RTS prijavu slali na mađarskom.
Nego zinulo im dupe da se ogrebu za džabaka svadbu, ali zato su revnosno pred kamerama pokazali koliko poštuju i koliko su zahvalni na parama koje su im stigle iz, njima nikada prežaljenog, Nandorfehervara (Beograda).

za drzavu Srbiju je vazno da taj Madjar placa poreze drzavi Srbiji , da je lojalan gradjanin da je ne potkrada ,ne rusi iznutra ili na drugi nacin krsi neke zakone , da se odaziva na pozive u vojsku , da placa pdv na kupljenu robu ... a to dal ce on voleti tu drzavu i da li ce je postovatzi i na kom jeziku ce pricati to nema nikakve veze d,okle god ispunjava ove gore navedene uslove , a dok ih ispunjava on ima ista prava na pare iz tog Nandorfehervara kao i najveci uberSrbin iz srca Sumadije .
 
Aleksandre,

Da ti odgovorim na ranije postavljerno pitanje.
Naravno da ne treba da znam mađarski da bih nekoga uslužio u mojoj firmi. To je firma koja posluje i registrovana je u državi Srbiji i bavi se posredničkim poslom između građana i jednog organa države Srbije.
Svi klijenti koji dođu kod mene po usluge pričaju srpski, mnogi loše, ali ipak razumljivo. Meni uopšte ne smeta što oni izloženi svom okruženju ne govore pravilno srpski, što se šicaju rodovima i padežima, ili što po negde nesvesno ubace po neku mađarsku reč. Meni je važno da su oni svesni da su došli u varoš da obave neki posao, a da se taj posao obavlja na srpskom.

Inače, za tvoju informaciju, ja govorim mađarski mnogo bolje nego mnogi Mađari srpski, ali iz principa neću da ga koristim u Srbiji. Mađarskim se služim isključivo u Mađarskoj. Poštujem zemlju u koju uđem, pa ako znam jezik te zemlje i naroda njime ću i da pričam. Mada većina carinika, trgovaca uz granicu, i mojih drugara u Mađarskoj natucaju srpski, ja iz pijeteta prema njima kao domaćinima u nihovoj kući (državi) govorim njihovim jezikom.
 
kako je moguće da neko ko ima 20-tak godina,živi u Srbiji završi naše škole i nezna ni reč našeg jezika.Znaci neki Madjari se zenili i mlada nema pojma srpski ..nezna rec jezika zemlje u kojoj je odrasla i skolovala se.Takodje ni njena keva ni sestra nemaju pojma srpski jedino cale natuca malo.Kako je ovo moguće i zar ih nije sramota i njih i televizije koja to prikazuje a mi to plaćamo.
То је зато што смо ми Срби јако ''нетолерантан'' народ.
Нпр. управо то Мађарско про.серавање је један од најбољих доказа колико уопште ни нисмо онакви каквим нас презентују медији по целом свету.

Ми смо у комшилуку ( у Апатину) имали Мађарицу која цео живот живи у Србији, дружила се активно са мојом бабом Српкињом, била окружена Србима и дан данас кад позове не уме да каже ''добар дан'' већ ''сербус''. А да не говорим о некој активној конверзацији на Српском језику.
 
Имам у комшилуку Рускињу 10 година удату овде. И даље туче "по руски":)

Иначе језик је ствар средине а државни језик је потребан колико да се снађеш.
П.С.
Пробај у Тексасу да купиш бензин а да не знаш Шапански.

Ja sam tastu ( udovicu) udomio u Srbiji,za 5 g. koliko je dole srpski prica kao maternji,cak i sa mojom zenom ponekad kad prica,prica na Srpskom pa se onda seti da predje na Ruski.Sem sto govori dobro Srpski,dole je se snasl bolje nego pojedini starosedeoci,otvorila zena salon lepote,za zene i muskarce.Sad zaposljava trenutno 4 radnika,a klijentela joj je od predsednika opstine,preko tuzioca,doktora,do najvidjenijih biznismena u gradu.
 
То је зато што смо ми Срби јако ''нетолерантан'' народ.
Нпр. управо то Мађарско про.серавање је један од најбољих доказа колико уопште ни нисмо онакви каквим нас презентују медији по целом свету.

Ми смо у комшилуку ( у Апатину) имали Мађарицу која цео живот живи у Србији, дружила се активно са мојом бабом Српкињом, била окружена Србима и дан данас кад позове не уме да каже ''добар дан'' већ ''сербус''. А да не говорим о некој активној конверзацији на Српском језику.
:)
"Servus" или "Сербус" је готово општеприхваћени поздрав у војводини. Једини га Румуни не употребљавају, на неки начин им није дозвољено. тако поздрављају машари међусобно или Срсби мађаре и обратно.
 
Aleksandre,

Da ti odgovorim na ranije postavljerno pitanje.
Naravno da ne treba da znam mađarski da bih nekoga uslužio u mojoj firmi. To je firma koja posluje i registrovana je u državi Srbiji i bavi se posredničkim poslom između građana i jednog organa države Srbije.
Svi klijenti koji dođu kod mene po usluge pričaju srpski, mnogi loše, ali ipak razumljivo. Meni uopšte ne smeta što oni izloženi svom okruženju ne govore pravilno srpski, što se šicaju rodovima i padežima, ili što po negde nesvesno ubace po neku mađarsku reč. Meni je važno da su oni svesni da su došli u varoš da obave neki posao, a da se taj posao obavlja na srpskom.

Inače, za tvoju informaciju, ja govorim mađarski mnogo bolje nego mnogi Mađari srpski, ali iz principa neću da ga koristim u Srbiji. Mađarskim se služim isključivo u Mađarskoj. Poštujem zemlju u koju uđem, pa ako znam jezik te zemlje i naroda njime ću i da pričam. Mada većina carinika, trgovaca uz granicu, i mojih drugara u Mađarskoj natucaju srpski, ja iz pijeteta prema njima kao domaćinima u nihovoj kući (državi) govorim njihovim jezikom.

У чему је проблем?
не зна неко Српски па шта сад!?
не зна око 10% живља мађара и Румуна

А 90% зна и шта сад није јасно?
 
Živim u Vršcu i ima more, posebno žena i devojaka koje su iz Rumunskih sela koje jedva natucaju Srpski.
zašto?
Pa nikada nisu izašle iz svog sela do 20-e godine.
Pa razmisli-
Žive u čisto rumunskom selu, idu u osnovnu i srednju na rumunskom jeziku, lokalni organi mesne zajednice svi govore rumunski jer su Rumuni, a kada dođu u grad idu du radnje ili opštine i tamo opet ima neko ko zn aRumunski.
Najčešće se i udaju u selu i opet za rumuna pa i nikada im neće ni biti potrebno da znaju nešto puno srpski.
To i nije greh

isto važi i za Mađare.

Upravo tako. Ne znam zasto je toliko nejasno kako do toga dolazi...
 
У чему је проблем?
не зна неко Српски па шта сад!?
не зна око 10% живља мађара и Румуна

А 90% зна и шта сад није јасно?

pa u tome je problem....mislim kako mozes da kazes pa sta sad
da li je to tebi stvarno ok?
i sta sad onih 90 % su majmuni pa su naucili a ovih 10 % ne mogu nece i prave se pametni
pa ako je 90% uspelo zelelo naterano ili sta vec sta bre ovi koji nece i ne zele izigravaju...jednostavno ebem im se moze im se
e pa to meni nije ok
 
pa u tome je problem....mislim kako mozes da kazes pa sta sad
da li je to tebi stvarno ok?

Апсолутно.

зна колико му треба. (а 50% Српске деце има 3 из српског као највећу оцену)

Па ниеј што НЕЋЕ
Него им НИЈЕ ПАЛО НАПАМЕТ да уче јер ИМ НИЈЕ ТРЕБАЛО.
 
Pa znaju zvanican jezik! Madjarski je zvanican jezik u Vojvodini!!!! z:((

u drzavnim organima
u prodanicama.na sportskim terenima u skolama nije (u nekim skolama u nekim odeljenjim jeste)
madjarski je ravnopravan u uporebi na zvanicnom nivou u sudu u IV i takvim mestima
Probaj u SUPU u NS da trazish licnu kartu na madjraskom
tamo nije zvanican jezik i ne mora da se zna i koristi
 
A, da ja tebe pitam nešto...

Da li ti fašistički zvuči da kada uđeš u prodavnicu ili staneš za tezgu čuješ umesto "izvolite" "tešik", bez obzira što se ti kada uđeš uljudno javiš sa "dobar dan", a odgovo re ti "jo napot"?

Prvo bih bio toliko tolerantan da ponovim jos jednom na srpskom, pa ako utvrdim da me razume i da me samo zayebava, oter'o bih ga u p.... materinu i otisao u drugu prodavnicu. On je na gubitku.

Da li ti fašistički zvuči da u 99% oglasa za radna mesta firme, pa i društvene ustanove, naglašavaju uslov "tečno poznavanje mađarskog"? Zašto bih ja kao Srbin u Srbiji morao da tečno govorim nekakvim tatarsko-mongolskim dijalektom, da bih se zaposlio? I, da li to znači da je zabranjena migracija stanovništva iz drugih krajeva Srbije u Suboticu, jer mnogi naši građani nikada nisu ni čuli mađarski, a kamo li da ga govore? Znači, u potrazi "trbuhom za kruhom" Subotica je za njih zabranjeni grad.

Hmm... mozda zato sto saradjuju sa nekim Madjarima... ali samo mozda.



Za ovo Srpche je kriva drzava koja nije obezbedila skolu.
 
У чему је проблем?
не зна неко Српски па шта сад!?
не зна око 10% живља мађара и Румуна

А 90% зна и шта сад није јасно?

Za Rumune zaista ne znam, ali mađara oko 50-60% ne zna srpski. To su uglavnom žene i današnja mlađarija, koji nisu imali vojnu obavezu. Stariji muškarci koji su služili vojsku svi govore srpski, i oni im i vade inače jadan prosek. Sada kada više ne moraju u vojsku, kada izumre generacija jugoslovenskih regruta, preko 90% njih neće znati srpski.

I da ti kažem ja nešto. Rekao sam ti to ranije na posredan način, ali ti to očito nisi razumeo ili si prevideo.

Srpski znaju uglavnom oni Mađari koji Srbiju doživljavaju kao svoju državu i osećaju se njenim građanima, kao porodica (uža) moje žene. Svi oni koji ne osećaju tako ili ne znaju ili odbijaju da govore srpski, a takvih je ogroman broj.

To je suština problema. Zato sam i spomenuo grafite o Trianonu. Oni Srbiju doživljavaju kao uzurpatora njihovih vekovnih teritorija, a Trianon kao jednu veliku međunarodnu istorijsku nepravdu.
To je problem kojim ova država treba da se pozabavi. Tada će se sami od sebe rešiti pitanja jezika i duga slična pitanja. Znači, samo da oni prihvate i osete Srbiju kao svoju zemlju, a Mađarsku kao maticu. Da kada igraju reprezentacija SRB i HU navijaju za SRB, a ne za HU. Da, ne daj Bože nekog novog rata između SRB i HU, brane Srbiju svim srcem jer ju je napala susedna država, a ne da neke nove hortijevce dočekaju kao oslobodioce, pa sa njima počnu komšije da opet guraju pod led.

Budi siguran da bi svaki mađarski Srbin do zadnje kapi krvi branio svoju državu Mađarsku od napada Srbije, bez imalo dvoumljenja. Zato u Mađarskoj ne postoji problem da Srbi ne znaju mađarski.
 
mislis u madjarskoj svi madjari imaju 5 iz madjarskom....svasta
to nije argument
moj stav pa sad d a li je pogresan ili ne al je moj
da u jednoj drzavi stanovncici te drzave treba da koriste i govore zvanicni jezik te drzave bez obzira koje su nacionalnosti..uz sva prava upotrebe svog materenjeg jezika...obrazovanje itd...dakle oni to imaju
ali neki ne govore jezik svoje domovine
to osudjujem i ne cini mi se kao ok
ali tako je bilo a tako ce i ostati
sto se ove tematike tice aj giv ap
 
ne znaju jer nemaju potrebu da znaju ,bar ne vecina po manjim mestima jer idu u osnovnu i srednju na madjarskom , medjusobno pricaju na madjarskom , svi rodjaci i prijatelji su im Madjari , jedino ako je u pitanju neki Madjar iz Novog Sada gde mora da zna srpski ili Subotice gde je takodje vece mesto etnicki izmesano tu uglavnom znaju,ili oni iz mesanih brakova, a po manjim mestima slabije .Dalje ne citaju novine na srpskom nego citaju madjarso ,na severu Backe kablovski operateri emituju uglavnom i madjarske kanale tako da niko ni ne gleda domace , jedino uce srpski ukoliko planiraju da se visoko skoluju u Novom Sadu ili Beogradu , mada ih sve vise njih ide da studira u Pestu i Segedin ukoliko imaju prilike naravno .Pogotovo je segregacija povecana od raspada SFRJ (ranije nije bila bitna nacija ), posto recimo kada je moja keva odrastasla u Senti ona je imala i prijatelje Madjare pa je tako i naucila madjarski i obrnuto , a danasnje generacije su skoro skroz odvojene imaju svoje lokale,svoja drustva ,svoje razrede u skolama i ne mesaju se previse , mada su u dobrim odnosima i nema nekih etnickih sukoba izmedju njih .To je i neki logican proces jer sto je Srbija tonula u veca govna u prosloj derceniji (za sta nisu madzari krivi) ,u isto vreme se Madjarska oporavljala i vadila iz govana ,domaci Madjari su se okrenuli matici koja je postajala relativno uredjena i razvijena zemlja dok se drzava u kojoj zive pocela raspadati po svim savovima .


Ovo je prvi put da se u potpunosti slazem sa tobom, Al !
Dakle, ne treba se cudom cuditi sto te zene ne govore ni rec srpskog jezika. Nisam gledala odakle su ali pretpostavljam iz nekog sela...Sta god im treba, one to obave na madjarskom..Ako ce kod doktora, ako ce u opstinu...svugde rade Madjari ili Srbi kojima je uslov za posao poznavanje madjarskog. Dodjite u Becej i videcete upravo ovo o cemu Bundy govori. Njima na zalost UOPSTE NIJE NI POTREBNO DA GOVORE SRPSKI....
 
Za Rumune zaista ne znam, ali mađara oko 50-60% ne zna srpski. To su uglavnom žene i današnja mlađarija, koji nisu imali vojnu obavezu. Stariji muškarci koji su služili vojsku svi govore srpski, i oni im i vade inače jadan prosek. Sada kada više ne moraju u vojsku, kada izumre generacija jugoslovenskih regruta, preko 90% njih neće znati srpski.

I da ti kažem ja nešto. Rekao sam ti to ranije na posredan način, ali ti to očito nisi razumeo ili si prevideo.

Srpski znaju uglavnom oni Mađari koji Srbiju doživljavaju kao svoju državu i osećaju se njenim građanima, kao porodica (uža) moje žene. Svi oni koji ne osećaju tako ili ne znaju ili odbijaju da govore srpski, a takvih je ogroman broj.

To je suština problema. Zato sam i spomenuo grafite o Trianonu. Oni Srbiju doživljavaju kao uzurpatora njihovih vekovnih teritorija, a Trianon kao jednu veliku međunarodnu istorijsku nepravdu.
To je problem kojim ova država treba da se pozabavi. Tada će se sami od sebe rešiti pitanja jezika i duga slična pitanja. Znači, samo da oni prihvate i osete Srbiju kao svoju zemlju, a Mađarsku kao maticu. Da kada igraju reprezentacija SRB i HU navijaju za SRB, a ne za HU. Da, ne daj Bože nekog novog rata između SRB i HU, brane Srbiju svim srcem jer ju je napala susedna država, a ne da neke nove hortijevce dočekaju kao oslobodioce, pa sa njima počnu komšije da opet guraju pod led.

Budi siguran da bi svaki mađarski Srbin do zadnje kapi krvi branio svoju državu Mađarsku od napada Srbije, bez imalo dvoumljenja. Zato u Mađarskoj ne postoji problem da Srbi ne znaju mađarski.

Дакел грашка у корацима.
Од 150,000 Мађара у Србији, 70,000 живи на некој компактној територији на северу Војводине.

Остали су мањина по градовима и готово су се стопили.
Дакле око 90% зна Српски.

исто толико проценат доживљава Србију као своју државу

Она мала мањина која прави проблене су у главном Срби чланови ЛСВ који се позирају као мађарски националисти.
 
mislis u madjarskoj svi madjari imaju 5 iz madjarskom....svasta
to nije argument
moj stav pa sad d a li je pogresan ili ne al je moj
da u jednoj drzavi stanovncici te drzave treba da koriste i govore zvanicni jezik te drzave bez obzira koje su nacionalnosti..uz sva prava upotrebe svog materenjeg jezika...obrazovanje itd...dakle oni to imaju
ali neki ne govore jezik svoje domovine
to osudjujem i ne cini mi se kao ok
ali tako je bilo a tako ce i ostati
sto se ove tematike tice aj giv ap
Забога милог,
па ти не знаш не да пишеш Ћирилицу, него не знаш ш,ђ,ж,ч на Латиници да напишеш!
 
Дакел грашка у корацима.
Од 150,000 Мађара у Србији, 70,000 живи на некој компактној територији на северу Војводине.

Остали су мањина по градовима и готово су се стопили.
Дакле око 90% зна Српски.

исто толико проценат доживљава Србију као своју државу

Она мала мањина која прави проблене су у главном Срби чланови ЛСВ који се позирају као мађарски националисти.

ma daj..oni prave probleme svima svojom glupom politikom..srbi madjarski nacionalisti..pa oni su bre marsovci..neidentifikovani majmuni sa finom stranom pozadinom i zadatkom...gnjide i ljigavci
treba tako da se i zovu LJIGA a ne liga..nabijem ih e sad stvarno giv ap
 
mislim da je to veci problem za onog sto ne zna rec srpskog a rodjen je u Srbiji, nego nama.Mene bas briga, ali ja da sam u nekoj zemlji ucila bi jezik te zemlje ako nista drugo zbog posla, znaci pre je taj neko ogranicen u mnogim stvarima zbog neznanja jezika nego sto nama to treba da smeta.
 
Ovo je prvi put da se u potpunosti slazem sa tobom, Al !
Dakle, ne treba se cudom cuditi sto te zene ne govore ni rec srpskog jezika. Nisam gledala odakle su ali pretpostavljam iz nekog sela...Sta god im treba, one to obave na madjarskom..Ako ce kod doktora, ako ce u opstinu...svugde rade Madjari ili Srbi kojima je uslov za posao poznavanje madjarskog. Dodjite u Becej i videcete upravo ovo o cemu Bundy govori. Njima na zalost UOPSTE NIJE NI POTREBNO DA GOVORE SRPSKI....
О томе се и ради.
Млада и младожења су из неког забаченог села.
До сада су у истој емисији били десетине мађарских парова или Мађарица које су се удавале за Србе и све су знале Спрски.

Најбољи пример је био када се један ЦРНАЦ- Србин женио мађарицом.
Његов оптац се оженио црнкињом из Замбије и деца му црнци.
Жени Мађарицу и сада га водитељка пита- па ви сте пореклом из Замбије, она је Мађарица по ком обичају ћете да се венчате?
- Па но нашем, Српском, одговара црнац:)

П.С. Мађарица је говорила Српски.
 
Mene cudi da u okviru Dnevnika Televizije Vojvodine (posto nam je malo jedan zajednicki Dnevnik, pa na drzavnoj televiziji emitujemo jos jedan specijalni dnevnik), ne gledamo vesti na madjarskom, kao nekad Lajmet na albanskom.

Ima ljudi koji ne znaju, ali sam siguran da je mnogo vise onih koji zbog nacionalistickih ubedjenja odbijaju da govore srpskim jezikom.

U Srbiji ih sve gusi, zulja i svrbi, a kad se razmile po svetu ne smeta im da schprechaju shvapski, parlaju francuski i spikaju engleski.

Ma, sere mi se vise od placipickarenja raznoraznih manjina.
 
Забога милог,
па ти не знаш не да пишеш Ћирилицу, него не знаш ш,ђ,ж,ч на Латиници да напишеш!

Не лупај
прво не водим рачуна у брзини писања..друго не полажем српски или можда полажем наставниче..да ли су ти то аргументи..ма дај..а латиница ми је на енглеском подешена...просто ме мрзи да истражујем где је које слово
 

Back
Top