Otkaz ceka 30 000 Cnogoraca?

Darksis

Primećen član
Poruka
698
Vidjecemo da li ce se Djukanovic uspjeti izvuci i iduce godine, jer sverc cigareta, koji ga je izvlacio ranijih godina, vise nije moguc.
KAP je pred zatvaranjem, isto kao i zeljezara, rudnici....Zeljeznici prijeti iskljucenje struje...

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,3895701,00.html

Ekonomija i nauka | 22.12.2008

Privredna kriza kuca na vrata Crne Gore

Mnogi se pitaju: da li će privredna kriza ugroziti i turističku branšu?


U Crnoj Gori bi, zbog svetske finansijske krize i strukture crnogorske ekonomije, bez posla moglo ostati do 30 hiljada radnika, što je gotovo petina zaposlenih u ovoj zemlji, procenjuju nezavisni ekonomisti u Podgorici.

Da će svetska kriza teško pogoditi i ranjivu crnogorsku ekonomiju, to je bila prinuđena da prizna i uvek optimistična Vlada premijera Mila Đukanovića. Naime, ona je samo u poslednja dva meseca tri puta korigovala svoje prognoze rasta bruto-društvenog proizvoda zemlje i to na sve manje postotke.



Otkaz preti desetinama hiljada ljudi



Jer, struktura crnogorske privrede je veoma nepovoljna i izrazito je osetljiva na dešavanja na svetskom tržištu. Smanjenje stranih investicija i turističkog prometa, te pad cene aluminijuma, već ima loše efekte na crnogorsku ekonomiju. To u prvom talasu osećaju zaposleni u građevinarstvu, turizmu i metalskoj industriji, odnosno u sektorima u kojima se ostvaruje dve trećine BDP Crne Gore. Bivši crnogorski ministar rada i socijalnog staranja Predrag Drecun rekao je da bi, po optimističkim predviđanjima, bez posla u Crnoj Gori moglo ostati 10-15 hiljada ljudi, a po pesimističkim čak 30 hiljada. Napominjući da je u ovoj zemlji od ukupno 650 hiljada stanovnika zaposleno tek 150 hiljada ljudi, Drecun je istakao: „650 hiljada je potrošača, a 150 hiljada je potrošača. Kako može 150 hiljada proizvođača da zaradi da 650 hiljada ljudi ima dovoljno, u ovim uslovima u kojima su strukturni problemi veoma izraženi, naročito uzimajući u obzir da imamo deficit hrane i deficit struje, što znači da uvozimo robu.“



Sindikati čine šta mogu



U Savezu samostalnih sindikata Crne Gore smatraju da će otpuštanja sigurno biti i da Vlada, poslodavci i sindikat moraju brzo preduzeti niz konkretnih mera. Visoki funkcioner ove radničke asocijacije Zoran Đurišić je za Radio Dojče vele izjavio da je potrebno formirati fond rada. „Iz tog fonda bi radnici, koji bi ostali bez posla, bili alimentirani u narednih šest meseci, a za drugu polovinu godine predlažemo da se uvede neka vrsta prinudnih odmora gde bi radnici koji ne bi radili primali 70-80 odsto svoje redovne plate, dok kriza ne prođe.“



Najveći poslodavac – vlada, realizuje „Posao za Vas“



Crnogorski ministar finansija Igor Lukšić je rekao da je Vlada svesna krize i da je već preduzela mere koje bi trebalo da spreče rast nezaposlenosti. „Vlada će implementirati zakon o porezu na dohodak i doprinosima kojima se obara za oko deset odsto ponovno opterećenje privrede, od 1. januara primenjivaće se zakon kojim se neće plaćati naknada za uređenje gradskog-građevinskog zemljišta, nastaviće se sa realizacijom projekta ’Posao za vas’, kojim se stimuliše zapošljavanje, dalje smo stvorili uslove za obaranje cene goriva koja ima određene efekte na celokupnu ekonomiju.“ Inače, Vlada je u Crnoj Gori najveći poslodavac: preko polovine zaposlenih zaradu dobija iz državnog budžeta.
 
A ne oni su u gorem jer su jadniji. nemaju ni leba ni vode nista. Mi imamo leba, mleka, kukuruza koliko hoces. O vodi da ne govorim. A oni ne. Samo ribu imaju. i to morsku. A mi imamo recnu. :D

A drago mi je sto ce Crna Gora uskoro da bankrotira.

Mozda ce siptari da im posalju tanker heroina da se upucavaju pa da lakse prebrode glad. :D
 
Naravno, ko ce drugi da lupi toliku cifru no Drecun koji je cuven po ''preciznosti'' njegovih analiza, pa je jos lupio i cifru od 30 000 radnika, ala je sroman:roll:
Mislim, zna se, od ove krize ce najvece posledice da snose SAD i Rusija, a kod nas je vise u pitanju prepadanje, nego sto je stvarno prijetnja od krize.
Mada kad pogledam ko sve radi u KAP i Zeljezaru, cudo sto ih davno nijesu istjerali, jer svi radnici tamo ne umiju jedan filter da zamijene kako treba, i sad su se prepali zbog otkaza. Licno bi ih sve izjurio, kad vidim koliko mladih ljudi sa visokim prosjekom na fakultetu se sa mukama bori za posao, dok one matore drtine su u tripu da su jos uvijek u SFRJ i da mogu da cine sto im je volja, i na kraju komunizam im nije valjao, a da im nije komunizma pocrkali bi od gladi.
Od ove krize ce vise da nagrabuse velike sile, nego male drzave, jer je u pitanju veci obrtaj novca, pa prema tome, Crnu Goru i ako uhvati neka kriza, ista nece biti i u stotom dijelu velika kao sto ce biti u SAD-u i Rusiji.
 
Čemu ovolike teme o Crnogorcima?Većina nas je prestala da ide na njhovo more.Šta me briga ako oni jedu same sebe.Samo treba zabraniti da bezveze vršljaju po Srbiji,kažnjavati policajce ako ne rade svoj posao i to je to.
Što se tiče toga hoće li ovo ili ono,baš me briga.
 
Čemu ovolike teme o Crnogorcima?Većina nas je prestala da ide na njhovo more.Šta me briga ako oni jedu same sebe.Samo treba zabraniti da bezveze vršljaju po Srbiji,kažnjavati policajce ako ne rade svoj posao i to je to.
Što se tiče toga hoće li ovo ili ono,baš me briga.

pa seirimo.

crnogorske smradine su nam se zamerile debelo priznavanjem nezavisnosti kosova i tom izdajom kosova i zaveta kosovske vecere , i obilica milosa po cijem imenu se zove ravnica na kojoj se nalazi njihov "glavni" grad cetinje, i stefana nemanju po kojem se obala morace u podgorici zove nemanjina obala.

e sad posto mi srbi tradicionalno volimo kad nekom crkne krava , uzivamo dok gledamo dok crkava ova montenegrinskosiptarska.... z:hi:
 
pa seirimo.

crnogorske smradine su nam se zamerile debelo priznavanjem nezavisnosti kosova i tom izdajom kosova i zaveta kosovske vecere , i obilica milosa po cijem imenu se zove ravnica na kojoj se nalazi njihov "glavni" grad cetinje, i stefana nemanju po kojem se obala morace u podgorici zove nemanjina obala.

e sad posto mi srbi tradicionalno volimo kad nekom crkne krava , uzivamo dok gledamo dok crkava ova montenegrinskosiptarska.... z:hi:

Da ovoliko lupetas samo zbog priznanja Kosova, nije tacno, no si u ranije isto pricao za Crnu Goru, ako ne i gore.
 
Prije svega da kazem, u ostalom kao sto sam i govorio na nekim temama o Ekonomiji, taj kvazi ekonomski analiticar pod imenom Predrag i prezimenom Drecun, inace placenik aktuelne Vlasti u Crnoj Gori, bivshi Srbin veci od Patrijarha Pavla, daje izjave koje veze s mozgom nemaju. Lupeta li lupeta. Dok je bio u opoziciji (Nardodna Stranka) znao je da cak i napada vlast. Ovako u poziciji vlasti samo devastira svoje nekadasnje djelovanje.
E Drecune, nisko si pao. Nisko.

Tekst je inace obican skup besmislica.

Inace, plate u Crnoj Gori idu sasvim sigurno navise. Spekulise se u prosjeku od oko 20%.
 

Back
Top