Šta kada tinejdžerka zatrudni...?

Hexy Bee

Buduća legenda
Poruka
36.858
´´Šta kada tinejdžerka zatrudni...?

Osuđivanje :

-Reakcije roditelja
-Rodbine
-Komšiluka
-Škole
-Društva u opšte ....


Eh,da majka sam trinaestogodišnje ćerke - tinejdžerke...
Imala sam samo par puta u životu priliku da čujem različite priče tj. više stavove na Ovakvu temu ! Ljudi su svoje ćerke izbacivali na Ulicu...Rešavali puškom ´´tandžarom´´ takvu vrstu problema....itd.

Koliko god to nekome zvučalo frapantno ali da se mi (kao porodica ili kao roditelji) nađemo u takvoj situaciji svom detetu bi dali maximalnu podršku u bilo kom smislu !Naravno dozvolili bi joj da zadrži trudnoću i rodi dete, pomogli bi joj u najvećem mogućem obimu ! Jer je Volimo je iznad svega ! I smatramo da svako ima Prava na još jednu šansu > u smislu nastavila bi školu,fakultet....i sve ono što inače ide i nekim uobičajenim životnim tokom !

>>>Naš Društveni mentalitet je takav da uvek imamo stavove ili argumente ZA i PROTIV.
>>>Sve to zavisi i od našeg Individualnog Mentalnog Sklopa !

Eto želela bih da čujem i vaše komentare, samo Vas unapred molim bez vulgarnosti bilo kog tipa :)

PS. Ako ovakva tema već postoji - Unapred se Izvinjavam !

...........Hexy...........z:girl:




 
Ja sam već na nekoj drugoj temi rekla: svoju decu bih uvek podržala.

Pitanje je samo da li dete od 13-14 godina može pravilno da rasuđuje i donese ispravnu odluku.
U svakom slučaju, rukovodila bih se preporukama lekara. Ako abortus ne bi imao posledice, pokušala bih da je ubedim da to uradi. Ako bi zaista želela da rodi dete, do poslednjeg atoma snage bih joj pokušavala objasniti koliko to nije dobro za nju.

Ali ne bih svoje dete izbacila na ulicu. Naopako, pa za takav događaj su delimično i roditelji krivi. Vaspitanje je osnova cele priče.
 
Imam i ja cerku dodouse nije tinejdzerka:-)
Uvek bih podrzala svoje dete...ali pre svega bih probala da joj pomognem da donese pravu odluku,naravno bez pokusaja da u ovom ili onom smislu uticem na nju.
Ovakve hipoteticke situacije svi sagledavamo na jedan nacin dok se ne nadjemo u njima.Jer,svako od nas svom detetu zeli najbolje-i da zavrsi skolu,bude srecno,zdravo,uspesno...
Ali kada se desi tako nesto-zaista je tesko biti nepristrasan u nekom smislu.Svi znamo da devojka od 13,14,15 godina ne moze racionalno uvek da sagleda neke stvari i sitacije.Mene bi to brinulo vise od samog rodjenja bebe.Ali svakako da bih joj pomogla oko svega i naravno da donese ispravnu odluku.
 
Ja sam već na nekoj drugoj temi rekla: svoju decu bih uvek podržala.

Pitanje je samo da li dete od 13-14 godina može pravilno da rasuđuje i donese ispravnu odluku.
U svakom slučaju, rukovodila bih se preporukama lekara. Ako abortus ne bi imao posledice, pokušala bih da je ubedim da to uradi.
Ako bi zaista želela da rodi dete, do poslednjeg atoma snage bih joj pokušavala objasniti koliko to nije dobro za nju.

Ali ne bih svoje dete izbacila na ulicu. Naopako, pa za takav događaj su delimično i roditelji krivi. Vaspitanje je osnova cele priče.

Pitanje je samo da li dete od 13-14 godina moze bez posledica da iznese
trudnocu i podnese porodjaj..
..konsultovala bih se sa lekarima, svakako..
..konsultovala bih se sa psiholozima..
..stegla bih srce i gledala da zajedno preguramo vreme koje nas moze lako razdvojiti zauvek,
zbog najmanje greshke, rechenice, tona, pogleda koji JA napravim....chak i iz najbolje namere..
..pokushala da joj pomognem da sastavi svoj zivot ponovo, kako god se trudnoca zavrshila..
 
mislim da detetu od 15 godina ne bi pružalapodršku u smislu samo rodi, podržaću te i sl. Protiv toga sam jer mislim da bi rađanje u tim godinama upropastili i bebin i ćerkin život a samim tim i moj jer ako mom detetu nije cobro ne može da bude ni meni dobro.
Roditeljstvo je ozbiljna i odgovorna stvar, možda previše za nekog od 15 god.
 
Isto kao donamileva, zaista mislim da devojke u tim godinama nisu zrele da racionalno razmisljaju o posledicama. Podrzala bih je svakako ali bih joj i predocila sve za i protiv, konsultovala bih lekare i psihologe. U tim godinama sam pre za abortus nego za radjanje.
 
Podrzala bih je u njenoj odluci, koja god bila
Bitno je da ona odluci sta zeli i sta misli da je najbolje za nju samu
Takvu vrstu slobode, kada se vec tako nesto dogodi, svako zasluzuje
Jer poenta je da imamo podrsku za svoje stavove i zivotne izbore a ne za izbore koji se drugima svidjaju i koje bi da izaberu za nas
Nadam se da do toga nece doci, ali ne bih osudjivala svoje dete jer na to jednostavno nemam prava
Na tako nesto niko nema prava
 
..konsultovala bih se sa lekarima, svakako..
..konsultovala bih se sa psiholozima..
..stegla bih srce i gledala da zajedno preguramo vreme koje nas moze lako razdvojiti zauvek,
zbog najmanje greshke, rechenice, tona, pogleda koji JA napravim....chak i iz najbolje namere..
..pokushala da joj pomognem da sastavi svoj zivot ponovo, kako god se trudnoca zavrshila..
Sve ovako.
I bila bih uz nju; ali ne verujem da bih joj rekla - ti odluči, ja ću te podržati. Svakako bih je podržala, ali mislim da bi joj trebala pomoć pri odluci.
 
Ja nikako svoje dete od 13 ili 14 ne bih mogla da posavetujem da rodi .....
Šta uostalom znači podrška detetu u tim godinama i njena fikcija da rodi ..... ????
Ona ne bi bila spremna na roditeljstvo, niti bi bila zrela majka, to dete bi bilo rodjeno u pogrešno vreme ... poremetili bi se razni životi tu ..... ponajviše njen.

Roditeljstvo ipak treba da se planira, a ne da se dešava slučajno.

Ne znam .... u toj situaciji mislim da bih svoje dete posavetovala da je prekid trudnoće - najbolje rešenje.
 
Sta bih je posavetovala je drugo pitanje, o tome do sad nisam pisala.
Ja bih je posavetovala da se upita da li je spremna da bude majka, odrekne se mladosti, uzivanja, putovanja, bar na neko vreme i da se 3x vise pomuci od drugih, i da li moze to sebe i to dete da izdrzava jer sta ako mene nema, ako se razbolim?
Ako ne moze, onda ne treba da rodi.
 
Pa sad... svi ovde malo preteruju čini mi se :confused: (mada ne vidim što je baš tebe moje mišljenje pogodilo :dontunderstand:); JA joj ne bih dala baš neograničenu slobodu da SAMA odluči. Ne bih, jer očigledno time što je sebe dovela tu gde jeste pokazuje da baš i nije dovoljno odgovorna, zrela, pametna, infosrmisana......... da ne nabrajam dalje. I da, verovatno bih i sebe krivila, jer znači da je JA nisam dovoljno naučila.

I ne, ne vodim dete kod psihologa i psihijatra bez razloga :confused:
 
samo vas čitam
dete je problem... mi smo krivi... nije razmišljala... osuda okoline...upropastiće mladost...
izgovori i opravdanja
da li se plašite da će ta ista okolina vas osuditi?
da li je abortus idealno rešenje?
šta ako posle u "idealnim" godinama ne bude mogla da ima decu?
sasvim prirodno...
 
vd:
samo vas čitam
dete je problem... mi smo krivi... nije razmišljala... osuda okoline...upropastiće mladost...
izgovori i opravdanja
da li se plašite da će ta ista okolina vas osuditi?
]


Kakva okolina?!?:roll:Pa to je najmanji problem!;);)-

Sta ima ko da osudjuje,i gleda tudja posla.Ako odluci da rodi dete,to utice jedino na nju( tu devojcicu,ili devojku).

Mislim da ima razlike kad zatrudni sa 13,i kad zatrudni sa 17,npr.
 
vd:
samo vas čitam
dete je problem... mi smo krivi... nije razmišljala... osuda okoline...upropastiće mladost...
izgovori i opravdanja
da li se plašite da će ta ista okolina vas osuditi?
da li je abortus idealno rešenje?
šta ako posle u "idealnim" godinama ne bude mogla da ima decu?
sasvim prirodno...

A što si ti kao roditelj kriv ako se tvoje dete sa 13 zaljubi, stupi u sexualne odnose i ne koristi kontracepciju, iz nekog glupog razloga (npr. dečko nije hteo da stavi kondom ili već ...) ... a ti si npr. razgovarao sa njom o tome, preventivno .....????

U slučaju kad tvoje dete ima 13 - radjanje takodje nije idealno rešenje.

E sad, pitanje je, koliko bi ona bila srećna sa detetom koje rodi u 13toj ... i nesrećna ako jednog dana ne može da rodi?

Šta znam ... tema je baš onako teška ... ko tuč.
 
A što si ti kao roditelj kriv ako se tvoje dete sa 13 zaljubi, stupi u sexualne odnose i ne koristi kontracepciju, iz nekog glupog razloga (npr. dečko nije hteo da stavi kondom ili već ...) ... a ti si npr. razgovarao sa njom o tome, preventivno .....????
Pa ja mislim da bi se svaki normalan roditelj negde u dubini osećao odgovornim.
I jeste odgovoran
Ako se roditeljstvo i vaspitavanje završava na 'preventivnom razgovoru', a za ostalo si sama kriva... onda baš... bolje da ne kažem šta sam pomislila

I da, apsolutno nije isto da li se radi o tinejedžerki od 13 ili 17 godina
 
uh šta bih radila...svakako bih je podržala,ali kao što je mačkica već pisala,nije svejedno ako ćera zatrudni sa 13 ili 17 godina...svakako joj treba vrsta usmeravanja,ne samo dati podršku,kao što su već druge forumašice pisale...veoma je kompleksno pitanje....da li je psihički,fizičko spremna da bude majka,da joj se život totalno pretumba,da joj se prioriteti potpuno promene,povlači mnoga pitanja za sobom...sa 13 godina ostati trudna,verovatno bih je savetovala na abortus,ne verujem da devojčica treba da rodi dete...a opet,ako bi zatrudnela tako mlada,to bi bila moja greška što je nisam dobro uputila,što nije imala poverenja u mene,što je uopšte stupila u seksualni odnos tako mlada...nešto onda u mom vaspitanju škripi...
 

Back
Top