Psihijatar ili Psiholog

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Bratislav90

Poznat
Banovan
Poruka
8.889
1)Sta mislite o tome? Koje je zanimanje sire, koje je profitabilnije, koje pruza vise mogucnosti u razumevanju psihe?
2) Da li psiholog ikako moze izdavati lekove? Cuh za neke reforme u USA, po kojima bi psiholog mogao zavrsiti neke post diplomske studije i steci sposobnost izdavanja lekova, da li je nesto tako i kod nas uvedeno? Hvala
 
Psihologija je naučna disciplina koja se bavi studijom mentalnih procesa i ponašanja kod ljudi i životinja.

Proučava individualna i grupna ponašanja. Sama reč psihologija znači „studija razuma ili uma“. Tokom istorije, još od antičkog doba, psihologija je bila grana filozofije, da bi u XVIII i XIX veku, započela svoj „vlastiti put“ kao nezavisna naučna disciplina. Ipak, danas je psihologija vrlo vezana za biologiju i društvene nauke.

Kao široka oblast, psihologija ponekad ostavlja utisak neujedinjenosti, raspršenosti. Deli se na primenjene i eksperimentalne ili teoretske ogranke. Neke od primenjenih ogranaka psihologije čine: klinička psihologija, koja se bavi dijagnozom i terapijom mentalnih poremećaja; industrijska psihologija se koristi prilikom odabira radnika i generalno u poslovanju. Eksperimentalna ili teoretska psihologija se sastoji od dečije, obrazovne, socijalne, razvojne, fiziološke i komparativne psihologije, itd...

Psihijatrija je medicinska disciplina koja se bavi proučavanjem porekla, mehanizama i procesa nastanka, oblika, rasprostranjenosti i lečenja psihičkih bolesti i poremećaja. Psihijatrija se bavi, osim lečenja, i prevencijom duševnih bolesti, kao i rehabilitacijom obolelih.
 
Oh pa da zaista izgleda psihijatar malcice veci "autoritet" . Ali sa druge strane koliko sam razumela oboje mogu postati psihoterapeuti? Tj u neku ruku i ravnopravni biti. Btw malo mi deluje nezgodno sto psihijatar prvo mora uciti 4 godine medicinu, dok psiholog donekle odmah skace na psihu... PA mi u tom kontektstu deluje dr Psihologije kao vise specijalizovan nego dr Psihijatrije.. Mozda gresim...
Btw ostala pitanja su i dalje neodgovorena ^^
 
Kao prvo Psiholog nije doktor, psihologija je nauchna disciplina, i spada u grupu drushtvenih nauka.
Zato i rekoh ranije Psiholog je mislilac, sama psihologija je nastala iz Filozofije, o chemu vec pisah gore...i tako : )

Psihijatrija je medicinska disciplina i Psihijatar jeste doktor, tj. lekar : )
 
Al sam mislila doktor nauka psiholog... to znaci 10 godina ucenja o toj materiji. dok mi psihijatar deluje malo manje angazovan u tom kontekstu.
Psihijatrija je medicinska disciplina i Psihijatar jeste doktor, tj. lekar : )
Ali psihijatar i psiholog mogu biti psihoterapeuti?
A psihoterapeut valjda= osoba koja se bavi zdravim ljudima, kao nesto pomaze itd :D.?
 
Terapije se ne daju zdravim ljudima vec bolesnim. Kolko se ja razumem psiholog se bavi psihom coveka u interakciji sa drugim ljudima, drustveno ponasanje pojedinca i grupe, zasto i kako je do toga doslo. Psihijatar se pita koji je gen zasluzan sa psiholoski poremecaj jedne osobe, da li je to uticaj otrova, okoline, bakterije... on preispituje biolosko stanje coveka i leci ga ako je potreno. Psiholog je posvecen proucavanju devijacija kod coveka (bilo grupa bilo pojedinac). Psiholog je mnogo blizi sociologu nego psihijatru...
 
Al sam mislila doktor nauka psiholog... to znaci 10 godina ucenja o toj materiji. dok mi psihijatar deluje malo manje angazovan u tom kontekstu.

Ali psihijatar i psiholog mogu biti psihoterapeuti?
A psihoterapeut valjda= osoba koja se bavi zdravim ljudima, kao nesto pomaze itd :D.?

Koliko znam,
za psihoterapiju se mora zavrsiti neki kurs posto ima vise vrsta psihoterapije,
a ne bavi se svaki psihijatar ili psiholog istom vrstom-imas bihejvior terapiju, transakcionu analizu, itd.
 
1)Sta mislite o tome? Koje je zanimanje sire, koje je profitabilnije, koje pruza vise mogucnosti u razumevanju psihe?
2) Da li psiholog ikako moze izdavati lekove? Cuh za neke reforme u USA, po kojima bi psiholog mogao zavrsiti neke post diplomske studije i steci sposobnost izdavanja lekova, da li je nesto tako i kod nas uvedeno? Hvala

1) Tesko je reci koje je zanimanje od ta dva profitablinije. To se nikad ne zna pogotovu ne u nasoj zemlji. Psiha je po meni najslozenija pojava na ovom svetu i psiholozi, kao i psihijatri imaju znanja o njoj ali je posmatraju iz razlicitih perspektiva. Ma koju glupost da neko bude izjavio ovde znaj da niko nece moci tacno da ti kaze ,,Ko pruza vise mogucnosti u razumevanju psihe". Ja cu ti ukratko reci da se psihologija fokusira na proucavanje licnosti, njene strukture, razvoja, dinamike, odnosa jedinke prema sebi i prema ostalim jedinkama koje je okruzuju, pa i onim sto je u licnosti patogeno kao i dijagnostikom tih patogenih pojava. No, psihijatrija je orijentsana na patologiju jedne osobe, terapiju i dijagnostiku psihickih oboljenja. Koristeci se znanjima iz oblasti biologije, fiziologije i sl. ona objasnjava i organski uzrok odredjene psihicke bolesti, (odakle upravo sledi i odgovor na tvoje pitanje) pa samo psihijatar prepisuje lekove. Psihijatrija i psihologija su u dodirnim tackama jedino kada se govori o klinickoj psihologiji. Neke druge grane psihologije, nemaju mnogo veze sa psihijatrijom.
2) Za ove reforme sam i ja cuo ali mislim da od toga kod nas nema nista jos minimum 20 godina.
 
Poslednja izmena:
Psihijatar definitivno, on je lekar sa specijalizacijom. Psiholog je mislilac. : )

Eeeeee svasta cu jos i da procitam ovde z:). Bas si me nasmejao z:lol:. ,, Psihijatar je IPAK LEKAR i to sa SPECIJALIZACIJOM''. Jel to znaci da posto lekar studira duze od arhitekte da se on isto tako bolje razume i u arhitekturu??? A psiholog nije samo ,,mislilac" s obzirom na to da je psihologija pored toga sto je teorijska, takodje i primenjena i eksperimentalna nauka. Znanja koja psihologija stekne ne prenosi samo sa kolena na koleno vec se i aktivno primenjuje u oblastima Klinicke, Industrijske, Pedagoske psihologije itd. A da bi znanje iz oblasti psihe bilo jos vece postoji i eksperimentalna psihologija.
 
Poslednja izmena:
Oh pa da zaista izgleda psihijatar malcice veci "autoritet" . Ali sa druge strane koliko sam razumela oboje mogu postati psihoterapeuti? Tj u neku ruku i ravnopravni biti. Btw malo mi deluje nezgodno sto psihijatar prvo mora uciti 4 godine medicinu, dok psiholog donekle odmah skace na psihu... PA mi u tom kontektstu deluje dr Psihologije kao vise specijalizovan nego dr Psihijatrije.. Mozda gresim...
Btw ostala pitanja su i dalje neodgovorena ^^

Dragaaaa... Psihijatar je studirao 6 godina medicinu + specijalizacija, ali se on fokusirao na patologiju i terapiju jedne osobe i njene psihe (najprostije objasnjeno) . Psiholog ,,skace'' odmah na psihu ali sa drugacijim pristupom ljudskoj psihi. Psihijatrija i psihologija (opet ponavljam) osim u oblasti klinicke psihologije, NEMAJU ISTA INTERESOVANJA. Sto se tice klinickog rada, tu i mozes smatrati da psihijatar ima veci autoritet i on je taj koji postavlja dijagnozu, on je taj koji leci, a klinicki psiholog mu samo pomaze u dijagnozi koristeci se svojim metodama (psiholoske tehnike, testovi, skale, upitnici, intervju). Inace da, i psihijatri i psiholozi mogu postati psihoterapeuti uz specijalizaciju.
 
Poslednja izmena:
Psihologija je skup akademskih, kliničkih i industrijskih disciplina koje se bave proučavanjem, objašnjavanjem i predviđanjem ponašanja, razmišljanja, osjećaja (emocija), motivacije, ljudskih međuodnosa i njihovih potencijala.

Često ljudi pogrešno pomišljaju da su psiholozi čudotvorci, da umeju da čitaju misli, da se bave telepatijom ili da su hipnotizeri. Parapsihologija se bavi proučavanjem neobjašnjivih parapsiholoških pojava. Ona je nenaučna i nepriznata nauka. Psihologija je priznata nauka koja se bavi pojavama koje su naučno proverene i dokazane.

Laici ponekad izjednačavaju psihologiju sa psihijatrijom. Psihijatri stavljajaju u jezgro svog interesivanja organsku osnovu duševnog poremećaja, dok psiholozi proučavaju probleme življenja. Iz ovoga proizilazi da se psiholozi bave zdravim ljudima, dok se psihijatri bave duševno poremećenim ljudima. Psiholozi traže način kako da zdrav čovek živi još zdravije, a psihijatar medikamentima leči organski bolesnu
osobu.

Psihologija se kao nauka sredinom XIX veka izdvojila iz filozofije zahvaljujući Vuntu. Vilhelm Vunt, nemački filozof i psiholog, je 1874, objavio svoju knjigu „Fiziološka psihologija” kojom je psihologija odvojena od medicine i filozofije. Godine 1879. Vunt je osnovao i prvu psihološku laboratoriju.

Psihologija je grčka kovanica nastala od reči „psiho”(duh) i ”logos”(nauka). U prevodu bi to značilo "nauka o duši".

Psihologija se bavi proučavanjem psihičkog života. Psihički život čine: psihički procesi (opažanje, učenje, mišljenje, osećanja, motivacija i dr.), psihičke osobine (navike, sposobnosti, interesovanja, sposobnosti i dr.) i manifestacije u ponašanju (u postupcima i reagovanjima)

To je nauka koja proučava psihički život ljudi i životinja, a na osnovu proučavanja ponašanja i neposrednog iskustva. Teorijski zadatak psihologije je upoznavanje karakteristika i zakonitosti psihičkog života, a praktični zadatak se odnosi na primenu rezultata psiholoških istraživanja u praksi.


Psihijatrija je disciplina koja se bavi duševno poremećenim ljudima. Predmet njenog izučavanja su uzroci nastanka, klinička slika i lečenje duševnih poremećaja.


I Z V O R
 
Ok znaci kapiram psiholog se u principu uopste ne bavi "lekarskim stvarima", Medjutim zanima me sta uopste psiholog i moze raditi? Predpostavljam moze u skoli vrticima savetovalistima, al mi sve to deluje donekle ograniceno, u poredjenju npr psihijatrom koji moze imati svoju ordinaciju... Da li bi i psiholog mogao imati tako nesto? I uopste zaradjivati na taj nacin? I da li postoji neki drzavni opte priznat ( mogucnost stipendiranja) kurs za psihoterapeuta? Koliko sam skapirala taj kurs uglavnom traje oko 4 godine al ima ih brdo, a to znaci da ima konfuzija.. A konfuziju ja ne volim :D. Btw ako neko zna smer andragogija isto ima na fil faksu, i deluje kinda zanimljivo, osim cinjenice da uospte niej objasnjeno sto bi andragog radio u realnom vremenu i prostoru, pis ekao nesto obrazovanje odraslih :D. Al sta znaci to? :D
 
Ok znaci kapiram psiholog se u principu uopste ne bavi "lekarskim stvarima", Medjutim zanima me sta uopste psiholog i moze raditi? Predpostavljam moze u skoli vrticima savetovalistima, al mi sve to deluje donekle ograniceno, u poredjenju npr psihijatrom koji moze imati svoju ordinaciju... Da li bi i psiholog mogao imati tako nesto? I uopste zaradjivati na taj nacin? I da li postoji neki drzavni opte priznat ( mogucnost stipendiranja) kurs za psihoterapeuta? Koliko sam skapirala taj kurs uglavnom traje oko 4 godine al ima ih brdo, a to znaci da ima konfuzija.. A konfuziju ja ne volim :D. Btw ako neko zna smer andragogija isto ima na fil faksu, i deluje kinda zanimljivo, osim cinjenice da uospte niej objasnjeno sto bi andragog radio u realnom vremenu i prostoru, pis ekao nesto obrazovanje odraslih :D. Al sta znaci to? :D

O tome cime se psihologija i njene primenjene grane bave naci ces na internetu gde god hoces a cini mi se da je i ovde neko pisao o tome. Nisam siguran sta ti tacno znaci ovo ,,ogranicen u odnosu na psihijatra" ali da, i psiholog moze imati svoju ordinaciju. Negde iz tvojih postova cini mi se da te interesuje ljudska psiha ali bi ti da spojis ugodno sa korisnim pa bi da baveci se psihom, istovremeno imas i puno para. Nemoj to ocekivati. Ako upises psihologiju (a bicu slobodan da kazem i psihijatriju), bar u nasoj zemlji, nemoj se nadati velikim platama cak i ako budes radila kao psihoterapeut. Neka ti umesto toga potkrepljenje bude tvoje znanje ili cinjenica da si nekome pomogla. Postoje razna psihoterapijska usavrsavanja i ne traju sva podjednako dugo. Za koje ces se ti odluciti, to zavisi od tvojih licnih ubedjenja o tome koja teorija pruza najbolje mogucnosti za psihoterapiju. (A znanje o tim teorijama stice se, naravno, na fakultetu).
 
Pa ono realno bih da imam puno para ^^. al mi nije primarno, vise me zanima poduhvat znanja i avanture i tako to. Mada predpsotavljam da bi mi onda idealno zanimanje bilo profesor na faksu, posto ima dosta slobodnog vremena za ostale aktivnosti al opet.. To je bas high level zanimanje :D. Btw najverovatnije cu upisati psihologiju, posto se vec i spremam za istu, ai prilicno mi se svidja ona knjiga pocetnicka i deluje sve nice i ok, al opet sa druge strane prilicno je lepo znati o ljudskom telu razne stvari, to me isto privlaci bas na medicini :D... Odluke odluke... :D, btw andragogija ako neko zna vise o tome bilo bi isto nice ^^
 
психијатри су, углавном, празноглави неодговорни мајмуни који праве наркомане и биљке од људи са проблемом.

Glupost, psihijatar ima mnogo tezi posao od psihologa. Covek i sam poremeti pamecu kad je svaki dan u kontaktu sa mentalno obolelim osobama, to nije ni malo lak posao. Verovatno mislis na sarlatane kojima je cilj laka zarada dok piju kaficu ili sokic i slusaju tudje probleme. To nije psihijatar. Ja bih rado bila pravi psihijatar, ali sam zbog srednje skole onemogucena da podjem u ovom smeru, a on pruza zaista mnogo mada je veoma izazovan i naporan.

Evo jos jednog poredjenja za tebe Anita, psihijatar ce razgovarati cesto sa neurologom, a psiholog sa sociologom. Mada su ovo granicne discipline. U obe ima sta da se istrazuje, to su siroke oblasti, i treba se odluciti kojim delovima ovih nauka zelis da se posvetis.
 
Glupost, psihijatar ima mnogo tezi posao od psihologa. Covek i sam poremeti pamecu kad je svaki dan u kontaktu sa mentalno obolelim osobama, to nije ni malo lak posao. Verovatno mislis na sarlatane kojima je cilj laka zarada dok piju kaficu ili sokic i slusaju tudje probleme. To nije psihijatar. Ja bih rado bila pravi psihijatar, ali sam zbog srednje skole onemogucena da podjem u ovom smeru, a on pruza zaista mnogo mada je veoma izazovan i naporan.

Evo jos jednog poredjenja za tebe Anita, psihijatar ce razgovarati cesto sa neurologom, a psiholog sa sociologom. Mada su ovo granicne discipline. U obe ima sta da se istrazuje, to su siroke oblasti, i treba se odluciti kojim delovima ovih nauka zelis da se posvetis.

Ne mozes tek tako znati koji od ovih poslova je tezi. Prosto, svaki je od njih tezak na svoj nacin.I psihijatar i klinicki psiholog imaju svoju odgovornost i ako dijagnoza recimo bude pogresna, oba strucnjaka ce biti krivi, a ne samo psihijatar. Psihijatar ima jako odgovornu ulogu terapeuta, a sta mislis sta se desava kada psiholog uoci da odredjeni terapeut nije adekvatan terapeut za nekog pacijenta??? Hoce li to reci pacijentu ili ce ostati veran ustanovi u kojoj radi? Inace, i psiholog je svaki dan u kontaktu sa mentalno obolelim osobama, ne samo psihijatar.
A sto se tice ovog tvog poredjenja, psihijatar ce razgovarati i sa neurologom, i sa psihologom, i sa socijalnim radnikom i sa kim god bude potrebno kako bi na objektivan nacin postavio dijagnozu.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top