Ko bi bio najbolji za Srbiju 1903. godine?

Koja dinastija je trebala biti na čelu srpske kraljevine posle 1903. godine?


  • Ukupno glasova
    21
  • Anketa je zatvorena .

Q. in perpetuum hibernum

Stara legenda
Poruka
87.669
Koja porodica je, po vašem mišljenju, trebala da preuzme vođstvo nad Srbijom posle majskog prevrata '03?

Da li je dobro što su Karađorđevići?

Jesu li možda Obrenovići trebali ostati na vlasti?

Da li su Petrovići-Njegoši, pak, ipak najbolji izbor da su oni došli?

Navedite vaše argumente zašto, kao i konkretna imena pojedinaca iz odgovarajućih dinastija za koje mislite da su bili najbolji potencijalni kandidati za presto.

Ili možda mislite da je bolje da je neka druga, strana, dinastija došla na vrh Kraljevine Srbije, u stilu Albanije, Grčke, Bugarske i Rumunije? Koja? Ko? Zašto imate takav stav?
 
Karadjordjevici . Sto se mene tice . I ako su imali , kao peh vise istoriskih nepogodnosti , i napravili ( Aleksandar )dve katastrofalne greske . A Vidis , mogla je to biti i porodica Petrovic-Negos. Kao osvedocene Srbende , moze se desiti da ne bi napravili onu katastrofalnu gresku , koju je napravo Aleksandar kad je Jugoslaviju pravio . Zato, ne bi gore glasao . Sto se tice Obrenovica , verujem da je u tom istoriskom momentu za nas bilo najbolje da se se povukli .Pre svega , iz razloga , sto su spoljnu politiku Srbije prepustili Austtro-Ugarskoj , koja nam u to vreme nije bas bila prijatelj, pa je Srbija tavorila , a i vukla veoma stetne poteze . Ne mislim da su trebali da budu onako iskasapljeni , no verujem da je za to postojao politicki razlog . Sto se tice obe Srpske dinastije ( ne komentarisuci trecu, Petrovic-Njegos ) , misljenja sam da su obe dale po nekog Sjajnog vladara , i po nekog veoma rdjavog . Od Obrenovica , Milos , a naricito Mihajlo , su mnogo uradili , i bili pozitivni , Dok su Milan i Aleksandar , zapravo bili slabi . Za Karadjordjevice mislim da je Petar bio Sjajan Vladar , koji je zbilja unapredio Srbiju u rekrdnom roku , iako mu istoriske okolnosti nisu isle na ruku . O Aleksandru nemam tako dobro misljenje , A Petar II nje ni imao prilike da se pokaze .
 
Poslednja izmena:
Карађорђевићи наравно... Петар I Карађорђевић је свакако један од најзначајнијих Срба у историји и извукао је Србију из тешке ситуације у коју су је довели Милан и Александар Обреновић...
 
ZA SRBIJU Obrenovici, njihova politika je daleko bolja za razvoj Srbije ka mlade kraljevine. Kradjdordjevici su njesra z:p a Petrovici, zaboga ne! Megalomani i seljaci sa planina, da imaju vlast nad tolikom drzavom bog zna u kakve ratove bi uveli zemlju i kolicka bi srbija danas bila. Mada su Petrovici imali dara za vladanje i umijeli su da inklorporiraju narode drugih vjera vrhunski u svoju drzavu, na tome su se mogli mjeriti sa najprosvecenijim kraljevstvima toga doba.
 
Prvo mislim da je u svakoj dinastiji bilo sposobnih vladara i onih koji to nisu bili, ali za 1903 godinu najbolje rešenje je bio Petar I Kaerađorđević koji je zaista preporodio Srbiju učinivši je demokratskom državom koja se oslanja na sopstvene snage.Jedina zamerka Karađorđevićima je Jugoslovenstvo(iako nisu mogli pretpostaviti šta će se dalje izdešavati)
Poslednja dva vladara Dinastije Obrenović, su uveli u haos Srbiju.Ne verujem da bi Petrovići učinili više od Karađorđevića jer je ideja Jugoslovenstva tada bila sveopšta, samo što bi verovatno sada crnogorci bili nacionalno svesni.
 
Poslednja izmena:
pa ajd, ako cemo naknadnu pamet, onda neka budu petrovic njegosh.
razlog- meni je svejedno zapravo koje ce krunisane glave da vladaju; karadjordjevic, obrenovic, petrovic, jovanovic, dacic, karleusa; znaci, briga me kako se dinastija zove, ionako kod monarhija je sve posle stvar ustavnog razvitka, ogranicenja monarha, a pre toga je sve tu stvar kocke.(da li ce naslednik biti idiot?)

a petrovic njegosh u tom trenutku bi bili mozda dobri jer bi tako barem bilo osigurano da srbija izlazi na more, i da je veca. crna gora bi bila kao posle 'pijemont' ujedinjenja srpstva i niko se ne bi zalio.
 
i onda,kao i sad.......samo tudja uprava
sad drzava kuka za recimo,nekim putinom,ili nemackom upravom
u ono vreme,da se pripojila AU,da ih vidi bog:)
a to,sto neki misle da su unutar dvojne monarhije ljudi bili robovi....vidi se koliko neznanje pokazuju
a ovako,barjaktaru darivat evropu....grehota je o tom i misliti
 
Trebalo je, da je bilo adekvatnog okruženja, da se ide na republikanski oblik vladavine, sa predvidivim ishodom u federaciju sa demokratskim pravilima igre i predsedničkim sistemom...

Nije ovo neko idealno rešenje, i ne mislim da je bilo tada moguće... a znam i da je lako sa ove vremenske distance predložiti tako nešto. :)
 

Back
Top