Војислав Шешељ о верској толеранцији

Zmaj Ognjeni Vuk

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.264
из књиге др Шешеља - „Док патриоте обнављају издајници разарају”:

страна 17-18

" Неки дан гледам негде на некој телевизији, или је то можда било на некој од ових страних радио-станица, понекад и то хватам сателитом, говори Владан Батић и напада неке домаће политичаре, каже - тај се не крсти, тај не љуби руку патријарху, свештеницима итд. Тај Владан Батић који предводи Савез за промене, који претендује да је основна, главна демократска снага у Србији, он би сада на силу терао људе да љубе свештеницима руке и да буду религиозни. Ја полазим од тога да је још Француска револуција успоставила принцип стриктне одвојености цркве од државе и пуних верских слобода, и право је сваког човека да буде религиозан или да не буде, и да се определи којој ће верској заједници припадати, или неће, и да сам одлучи колико ће бити религиозан, колико неће. "
 
Можда не познајеш довољно његове ставове (о религији, и о било чему другом) да би могао да знаш у којој мери се слажеш. Кажем, можда. Јер медији га представљају на један кхм кхм благо речено, нетачан начин.
 
Поштовани борцу за права животиња,

Планирао сам да представим само његове религијске погледе на свет или религијске погледе других политичара. Уопште се не бих дотицао тема које немају везе са религијом, верском политиком и слично, мислим да нисам изашао из оквира подфорума, али не могу да гарантујем за друге дискутанте да ли ће се држати теме или неће. .
z:)

из књиге "ПОЛИТИЧКИ СИСТЕМ" - проф. др Војислав Шешељ:

страна 80-82

" Религија олакшава људски живот, али црква може да га отежа или учини неподношљивим. О томе сведочи искуство инквизиције и верских погрома и ратова. Даље, религија нуди душевну храну и духовну хармонију, док свештеници могу стварати мржњу и нетрпељивост. Религија је чврсто повезана са моралом, док верски фанатици или манипулатори религијским осећањима делују крајње неморално. Најгори облик ниподаштавања овоземаљског смисла религије је њена злоупотреба у политичке сврхе, у циљу постизања свеобухватније владавине и доминације над људима. Таква злоупотреба гуши политички субјективитет и индивидуалитет личности чинећи је пуким објектом политичких процеса и демотивише у покушајима да се супротстави самовољи моћника. "

seselj6-1.jpg
 
Poslednja izmena:
из књиге др Шешеља - „Док патриоте обнављају издајници разарају”:

страна 17-18

" Неки дан гледам негде на некој телевизији, или је то можда било на некој од ових страних радио-станица, понекад и то хватам сателитом, говори Владан Батић и напада неке домаће политичаре, каже - тај се не крсти, тај не љуби руку патријарху, свештеницима итд. Тај Владан Батић који предводи Савез за промене, који претендује да је основна, главна демократска снага у Србији, он би сада на силу терао људе да љубе свештеницима руке и да буду религиозни. Ја полазим од тога да је још Француска револуција успоставила принцип стриктне одвојености цркве од државе и пуних верских слобода, и право је сваког човека да буде религиозан или да не буде, и да се определи којој ће верској заједници припадати, или неће, и да сам одлучи колико ће бити религиозан, колико неће. "

Princip odvojenosti crkve i države nigde se ne poštuje,nezvanično su te veze
jake a negde i prejake.
I političari se boje Boga pa neće da se zamere crkvi.,pošto je crkva jedina
vlasna da posreduje između Boga i naroda!!!
 
из књиге др Шешеља - „Док патриоте обнављају издајници разарају”:

страна 17-18

" Неки дан гледам негде на некој телевизији, или је то можда било на некој од ових страних радио-станица, понекад и то хватам сателитом, говори Владан Батић и напада неке домаће политичаре, каже - тај се не крсти, тај не љуби руку патријарху, свештеницима итд. Тај Владан Батић који предводи Савез за промене, који претендује да је основна, главна демократска снага у Србији, он би сада на силу терао људе да љубе свештеницима руке и да буду религиозни. Ја полазим од тога да је још Француска револуција успоставила принцип стриктне одвојености цркве од државе и пуних верских слобода, и право је сваког човека да буде религиозан или да не буде, и да се определи којој ће верској заједници припадати, или неће, и да сам одлучи колико ће бити религиозан, колико неће. "

Slažem se ođe s njim, ali džaba kad se njegovim glasačima to ne može dokazati
 
из књиге др Шешеља - „Док патриоте обнављају издајници разарају”:

страна 17-18

" Неки дан гледам негде на некој телевизији, или је то можда било на некој од ових страних радио-станица, понекад и то хватам сателитом, говори Владан Батић и напада неке домаће политичаре, каже - тај се не крсти, тај не љуби руку патријарху, свештеницима итд. Тај Владан Батић који предводи Савез за промене, који претендује да је основна, главна демократска снага у Србији, он би сада на силу терао људе да љубе свештеницима руке и да буду религиозни. Ја полазим од тога да је још Француска револуција успоставила принцип стриктне одвојености цркве од државе и пуних верских слобода, и право је сваког човека да буде религиозан или да не буде, и да се определи којој ће верској заједници припадати, или неће, и да сам одлучи колико ће бити религиозан, колико неће. "

Доказ да су радикали, обични комунисти!
Исто деца комунист, као демократе!
:grudvanje:
 
Сулејман Спахо:

„ Данас, ја Спахо Сулејман, сећам се деведесетих година, кад су отварали Српску радикалну странку у Лозници тада сам питао господина Шешеља, докторе како се постаје радикал? Он ми је рекао, просто Спахо. Прво да волиш Србију, свој народ и да заволиш Српску радикалну странку. Ја Србију волим од када сам прогледао, волим свој народ, а хвала Богу, ево 16 година сам српски радикал. Шта рећи, о таквом човеку који каже свом пријатељу, а зна да је друге вероисповести. Таквог човека треба ценити и волети.
Доктор Војислав Шешељ цео свој живот посветио је свом народу, али не само свом народу него свим грађанима Србије било које националности и вероисповести они били. Зато ми, Срби муслиманске вероисповести, поносимо се што имамо таквог човека за председника, не човека него и пријатеља који у сваком тренутку може да помогне било којем грађанину Србије."
 
Водитељ: А муфтија Јусуф Спахић?

др Шешељ: Ја и београдског муфтију у извесном смислу сматрам својим пријатељем.

Водитељ: А он Вас је похвалио да је са Вама јако отворено разговарао.

др Шешељ: Ми се поприлично разумемо и ја га сматрам патриотом, што је најважније. Он је друге вероисповести, ја поштујем ту његову вероисповест и начелно немам ништа против његове вероисповести. Ја сам православац, он је муслиман. Ја то ценим и поштујем. Он се показао као патриота. Многи свештеници Српске православне цркве имали би чему да се уче од београдског муфтије, што се тиче патриотизма, чак и неке владике, што се патриотизма тиче, да не улазимо у верске разлике или евентуално верска надметања.
 
Биографија :: Појмовник

http://www.vojislavseselj.org.yu/index.php?a=112

Религија

Религија је врло важна компонента човековог живота. Човек без религије је човек без духовности. Човек који нема вере не може бити ни моралан. Религија учвршћује моралну компоненту личности. Религија је извор морала. Морал без религије није могућ. Комунистички морал атеистичког карактера то је најбоље показао.

Ми Срби смо срећан народ што у огромној већини исповедамо религију која је слободарска по свом карактеру, која од човека тражи само оно што је он вољан да да, која му поред десет основних заповести које су уткане у морал читавог човечанства ништа друго не поставља као обавезу којој се мора удовољити.

Упоредимо православље и католичанство. Католичанство је религија неслободе. Она од човека непрекидно нешто захтева, покушава му строго прописати каноне понашања. Православље му нуди слободу. Православље му не прописује колико ће пута отићи у цркву. Православље тражи од њега да се моли само онолико колико сам осећа за тим потребу, и те молитве нису молитве покоравања, снисходљивости, него молитве попут унутрашње, духовне медитације, преиспитивање. Јер, Бог није сила ван човека. Бог је сила унутар човека. Религију није могао уништити никакав атеизам. Ми, људи који сумњамо, који критички посматрамо свет око себе, не прихватамо све религијске догме. Религија је ствар овога света, као и црква. Међутим, идеја Бога је идеја која је стара колико и човечанство и неуништива је, јер човек на други начин не може да објасни ни своју сопствену егзистенцију, ни егзистенцију вањског света, ни све оне процесе који се у том свету збивају. Бога може негирати само онај ко је у стању да од адекватног материјала сачини људско биће и да то биће буде исто као већ постојећи, биолошки човек или савршеније од њега. Онај ко то није у стању, нека не негира оно што човек осећа својим бићем, што човека чини духовним и што га морално унапређује.
 
ИДЕОЛОГИЈА СРПСКОГ НАЦИОНАЛИЗМА - др Војислав Шешељ

http://media.srpskinacionalisti.com/knjige/Ideologija srpskog nacionalizma.pdf

1. Стара српска вера

Страна 184 - 185

Најобухватнију синтезу дотад прикупљене научне грађе и парцијалних истраживања извршио је на пољу проучавања старе српске религије Веселин Чајкановић. Он је убедљиво доказао да је српска религија старија од античке, те да јој је српски народ привржен до данашњих дана, што се посебно сагледава у природи слављења Божића и крсне славе, обичајима кумства и гостопримства, као и у свадбеним и погребним обредима. У њиховом корену је праисконски култ предака, а примањем хришћанства промењена је само њена спољашња, манифестациона форма, тако што су хришћански свеци номинално преузели улогу ранијих божанстава. Чајкановић то показује на примеру Светог Саве коме народна традиција приписује склоност гневном расположењу и спремност да оштро кажњава, што је божанска карактеристика из старе вере. Свети Сава преузима улогу чудотворца, издашног дароваоца, оштрог судије, неретко сувише ригорозног.

....

из књиге Војислава Шешеља: "АФИРМАЦИЈА ПАРЛАМЕНТАРИЗМА"
http://media.srpskinacionalisti.com/dl.php?id=198

др Шешељ: Било је православних свештеника који су то покушали да забашуре, да избаце из календара, да повежу са неким светим Витом са Сицилије, и ко зна чим још, само да би се затрло сећање на стару српску веру.
Србин је увек губио одричући се своје традиције, својих духовних тековина, и зато ми данашњи Срби, требало би неки наук из историје да извучемо, и да оно што је наше од искона буде у првом плану као наше. Стара српска вера је скоро у потпуности преузета од Српске православне цркве и наравно, направљена је једна фузија са хришћанством.
....
Србима нико није могао Светог Вида из сећања избацити. Многи су покушавали Светог Вида да осрамоте, многи су му рушили храмове, многи су му рушили кипове, многи су на тај дан чинили највећа издајства, као што се десило и овог последњег Видовог дана 2001. године. Пазите само једну ствар, Бог никоме није остао дужан и то показује искуство династије Обреновић. Бог кажњава до 11 колена за издајнике и то треба имати у виду, то не треба пренебрегавати. То што неко мисли да подигне покајницу или да се сада накнадно додвори цркви тако што на пречац обећава веронауку од јесени, или што се поставља на чело Одбора за изградњу Светосавског храма, како то ради Зоран Ђинђић, то не може да искупи овај велики грех. Тај грех дуго ће се окајавати и дуго ће мутити разум и свест и душу српског народа.
 
goxy is Useful Idiot.z:)

Useful idiot

In political jargon, the term "useful idiot" was used to describe Soviet sympathizers in western countries (particularly in the United States) and the alleged attitude of the Soviet government towards them. The implication was that the person in question was naïve, foolish, or in willful denial, and was being cynically used by the Soviet Union, or another Communist state.
 

Back
Top