Srbin i bivši komunista katolički župnik
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 36

Tema: Srbin i bivši komunista katolički župnik

Starosedelac
    Učlanjen
    17.10.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Srbin i bivši komunista katolički župnik

Da su čudni putevi gospodnji, pokazuje i primer Aleksandra Ninkovića (45), bivšeg komuniste i oficira Jugoslovenske narodne armije, Srbina koji je pre nekoliko meseci postao župnik katoličke crkve Blažene Device Marije na Neimaru.

Oficirsko dete, Aleksandar je odrastao na Novom Beogradu, u „vojnom okruženju“, daleko od Boga. Kako kaže, njegovi otac, vojni vazduhoplovni inženjer, i majka, medicinska sestra u vojnoj bolnici, ni sami nisu bili odgajani u veri. Zajedno s drugovima koji su dolazili iz sličnih porodica, prošao je kroz sve tada uobičajene faze „obrazovanja“ – pionire, Savez socijalističke omladine, radne akcije...
    – Po završetku srednje mašinske škole, krenuo sam očevim stopama i upisao Vojnu vazduhoplovnu akademiju u Sarajevu. I pored toga, od kad znam za sebe, ovako ili onako, težio sam Bogu. Kao tinejdžer, pokušao sam da čitam Bibliju, interesovala me je i literatura o parapsihologiji, Kastaneda… To je ona priča da „nešto“ ipak postoji. Kasnije, imao sam sreću da budem okružen mladim intelektualcima koji se, uprkos vladajućoj komunističkoj dogmi, nisu ustručavali da pričaju o Bogu i životu posle smrti. Čak i na Akademiji. Istini za volju, tamo smo imali dozu autocenzure, koja nam nije davala krila. Da su me na Akademiji uhvatili da čitam Bibliju, bio bih izbačen naglavačke. Kuran je već prolazio – kaže Ninković.
    Na Akademiji, gde je Radio Vatikan smatran neprijateljskom stanicom, kao i Radio Albanija u vreme demonstracija na Kosovu, Aleksandar je takoreći po prvi put u životu iskusio pakao. To se desilo kada je ostao sam na akademiji dok su kolege bile na „uvojničavanju“, gde je, ophrvan dosadom, počeo da razmišlja o smrti, za koju nikada nije verovao da je kraj egzistencije.

Presudan uticaj brata
    – Užasnula me je mogućnost zagrobnog života u samoći i večnoj dosadi. A čovek je bez Boga sam. Jer ko ne prihvata Boga, ko je ceo život samoživ i gleda samo svoj interes, on u stvari ne voli ni ljude. Njegova „ljubav“ nije bezuslovna, već iskalkulisana. Znači, živeti svestan u samoći, bez Boga i ljudi, i, povrh svega, u večnoj dosadi... u odnosu na to, vatrice i bockanja koje je renesansa dodala paklu nisu ništa – objašnjava naš sagovornik svoje prvo značajnije iskustvo koje ga je približilo Bogu.
    Ninković je napustio vojsku 1988, da bi se ubrzo potom povezao sa grupom prijatelja s kojima formira BBS SetNet, svojevrsnu preteču interneta u Srbiji, vrstu javnog foruma čiji su članovi preko umreženih računara razmenjivali elektronsku poštu. Kako, uporedo s tim, sve više razmišlja o Bogu, na nagovor jednog prijatelja odlazi u Pokret za svesnost Krišne, čije se sedište nalazilo u blizini zgrade Bogoslovije. Međutim, mešavina hinduizma i hrišćanstva koju su ispovedali u Pokretu ne zadovoljava ga. Želeo je, kako kaže, „pravu hranu“.
    – Bog je želeo da to bude katoličanstvo. U tom smislu, izdvojio bih dva događaja. Prvi je bio kada mi je brat Darko saopštio da želi da se krsti u katoličkoj crkvi, što me je tada zaprepastilo, s obzirom na to da je Srbin. On me je i upoznao sa fratrom Markom Kuroltom, gvardijanom franjevačkog samostana u Zemunu, koji mi je omogućio pristup u samostansku biblioteku. Opet, u to vreme pokušavao sam da na našem BBS-ju objavim pravoslavnu veronauku, ali nisam našao nikoga ko je bio raspoložen da je napiše. Na kraju, to je uradio jedan katolički sveštenik – kaže Aleksandar, koji je vremenom počeo redovno da odlazi na misu, provodeći ponekad i po četiri sata dnevno u prevozu.

Studije na mađarskom
    Ninković je kršten 1994. godine, u katoličkoj crkvi. Pevao je u crkvenom horu i išao na mise, a onda „osetio poziv u sveštenstvo“. Tako 1997, na preporuku nadbiskupa Perka, odlazi u Segedin, na studije teologije. Bila su to teška vremena, pa je tada često govorio prijateljima: „Moji me smatraju izdajnikom, katolici špijunom, a ja samo sledim Isusa.“
    Iako u početku nije znao ni reč mađarskog, Ninković je fakultet završio godinu dana ranije, s odličnim uspehom, pri čemu je napisao i knjigu na mađarskom jeziku o analizi sinoptičkih jevanđelja.
    Posle toga, magistrirao je biblijsku teologiju u Rimu, a trenutno piše doktorat. Za župnika crkve Blažene Device Marije na Neimaru postavljen je u avgustu ove godine.

http://www.blic.rs/reportaza.php?id=71067

Šta reći???

Legenda Enchanted (avatar)
    Učlanjen
    07.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    140

Podrazumevano Re: Srbin i bivši komunista katolički župnik

Što da ne? Čoveku odgovara ta religija i to je okej.
    Nije nikoga ubio ili uradio nešto ružno pa da nam smeta.

Starosedelac
    Učlanjen
    17.10.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Enchanted Pogledaj poruku
    Što da ne? Čoveku odgovara ta religija i to je okej.
    Nije nikoga ubio ili uradio nešto ružno pa da nam smeta.
    Ko tebi brani da pređeš u muslimansku religiju?Uradi to i ne smaraj one koji ne misle ko ti.

Elita drbob (avatar)
    Učlanjen
    14.07.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    92
    Reputaciona moć
    111

Zar je to iznenađenje???
    Komunisti=rimokatolici= neću da sejem "mržnju",kako kaže registra kad me kažnjava,uzdržaću se od trećeg izjednačavanja,ko je pametan shvatiće.
    ПОМОЗИ СЕБИ ДА БИХ ТИ И ЈА ПОМОГАО.

Učlanjen
    07.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    140

Citat Original postavio misoni Pogledaj poruku
    Ko tebi brani da pređeš u muslimansku religiju?Uradi to i ne smaraj one koji ne misle ko ti.
    Hvala na savetu, ne osećam potrebu za tim.
    Ne razumem što vama smeta šta je čovek uradio. Da je katolik prešao u pravoslavlje rekli biste da je car. Ko vam daje pravo da sudite koja religija je bolja? Kako vas nije sramota?

Starosedelac
    Učlanjen
    17.10.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Enchanted Pogledaj poruku
    Hvala na savetu, ne osećam potrebu za tim.
    Ne razumem što vama smeta šta je čovek uradio. Da je katolik prešao u pravoslavlje rekli biste da je car. Ko vam daje pravo da sudite koja religija je bolja? Kako vas nije sramota?
    Šolju bele kafe i beži u krpe.Smaraš za medalju.

Učlanjen
    07.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    140

Šolju bele kafe i beži u krpe.Smaraš za medalju.
    E baš mi ne pada napamet da to uradim. A belu kafu mrzim, kao i crnu.

Ističe se Karamazov (avatar)
    Učlanjen
    26.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

Pa sto ti smaras one koji ne misle kao ti? Lik je odlucio da bude katolik, i sta sad? Nije odlucilo njih 1000 pa da pricamo o nekom pokrstavanju ili nesto slicno. A to da je puno komunjara koji su pljuvali one koji su isli u njihova crna vremena u crkvu- a danas sami stoje na liturgijama u prvim redovima, to je tacno.
    Postoje 2 vrste ljudi:oni koji se suocavaju sa problemom i oni koji se skrivaju. Skrivanje je bolje.

serbiano nije na forumu
    у јевропу би чича и готова прича
    Aktivan član serbiano (avatar)
    Učlanjen
    27.07.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

dok u nashoj crkvi traje haos, katolici ne sede skrshtenih ruku...

ultimativni meraklija Sanovnik (avatar)
    Učlanjen
    12.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    803

Normalno . Posto je Srbin i komunista , i jos na to bivsi oficir , JNA , sasvim je ocekivano da ce da postane Katolik ,. Sad , da bas bude tako dobar , da postane zupnik , to je malo redje . Ali Ti Komunist po poreklu srbi ... od njih se zapravo ovako nesto i moze ocekivati .

Elita SiIent Bob (avatar)
    Učlanjen
    26.04.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    97

Čovek je našao samog sebe i samim tim svoj mir. Ja mu zavidim.
    Bitches I like em brainless. Guns I like em stainless steel.

ultimativni meraklija Sanovnik (avatar)
    Učlanjen
    12.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    803

Citat Original postavio Karamazov Pogledaj poruku
    Pa sto ti smaras one koji ne misle kao ti? Lik je odlucio da bude katolik, i sta sad? Nije odlucilo njih 1000 pa da pricamo o nekom pokrstavanju ili nesto slicno. A to da je puno komunjara koji su pljuvali one koji su isli u njihova crna vremena u crkvu- a danas sami stoje na liturgijama u prvim redovima, to je tacno.
    Ne radi wse ovde o tome . On je presao tamo , i neka ga . radi se o tome da ne bi ni prelazio da nije imao komunisticko vaspitanje .

Učlanjen
    26.04.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    97

Ali mogao je barem skinuti bradu...

Starosedelac
    Učlanjen
    17.10.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio SiIent Bob Pogledaj poruku
    Čovek je našao samog sebe i samim tim svoj mir. Ja mu zavidim.
    Ima i boljih načina da se okonča život,bez gubitka identiteta.

Učlanjen
    26.04.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    97

Pa on nije izgubio identitet, samo je promenio veru. I to nije promenio ni veru, već samo crkvu u kojoj služi.

Starosedelac
    Učlanjen
    17.10.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Užasnula me je mogućnost zagrobnog života u samoći i večnoj dosadi. A čovek je bez Boga sam. Jer ko ne prihvata Boga, ko je ceo život samoživ i gleda samo svoj interes, on u stvari ne voli ni ljude. Njegova „ljubav“ nije bezuslovna, već iskalkulisana. Znači, živeti svestan u samoći, bez Boga i ljudi, i, povrh svega, u večnoj dosadi... u odnosu na to, vatrice i bockanja koje je renesansa dodala paklu nisu ništa – objašnjava naš sagovornik svoje prvo značajnije iskustvo koje ga je približilo Bogu.
    Zanimljivo.Verovatno je negde ispustio deo priče koji se tiče iskustva sa halucinogenim supstancama.

Zaslužan član sumnjivo lice (avatar)
    Učlanjen
    02.07.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    777

Danas bi ziveli daleko lepse da smo prihvatili Srbe katolike,i Srbe muhamedanske veroispovesti.Ne bi se sigurno medjusobno klali kao u proslom veku.Pogledaj na sta lici sinod SPC, pa nekome pricaj o slobodnom izboru.Biti Srbin treba da je stvar osecanja pripadnosti,isto kao i vere.To se dve potpuno odvojene stvari zato ih netreba mesati

Zaslužan član Droid (avatar)
    Učlanjen
    11.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    313

Bez veze. Kako ga nije sramota. Mene bi bilo sram pa jos da se o meni u Blicu pravi reportaza. Mislim ja sam ateista, kao dete iz komunisticke porodice. ne marim za crkve. Ali ovde nije rec o crkvi nego o promeni kulture. On je iz Srba presao u Hrvate. Sramota !

Legenda dragosh (avatar)
    Učlanjen
    13.02.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    158

Nemam nista protiv da postoji srbin katolicki pop,

jednostavno postujem konkurenciju i slobodu izbora u svim oblastima,

ako je tako izabrao neka mu je sa srecom.

Kolega samo napred.

...mozda malo dijeta.

Učlanjen
    11.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    313

Debeo je kao svinja.

Starosedelac Alekasandar3 (avatar)
    Učlanjen
    08.06.2007.
    Pol
    muški
    Second Star to the Right and Straight on 'Til Morning
    Tekstova u blogu
    80
    Reputaciona moć
    739

Da su čudni putevi gospodnji, pokazuje i primer Aleksandra Ninkovića (45), bivšeg komuniste i oficira Jugoslovenske narodne armije, Srbina koji je pre nekoliko meseci postao župnik katoličke crkve Blažene Device Marije na Neimaru.

Oficirsko dete, Aleksandar je odrastao na Novom Beogradu, u „vojnom okruženju“, daleko od Boga. Kako kaže, njegovi otac, vojni vazduhoplovni inženjer, i majka, medicinska sestra u vojnoj bolnici, ni sami nisu bili odgajani u veri. Zajedno s drugovima koji su dolazili iz sličnih porodica, prošao je kroz sve tada uobičajene faze „obrazovanja“ – pionire, Savez socijalističke omladine, radne akcije...
    – Po završetku srednje mašinske škole, krenuo sam očevim stopama i upisao Vojnu vazduhoplovnu akademiju u Sarajevu. I pored toga, od kad znam za sebe, ovako ili onako, težio sam Bogu. Kao tinejdžer, pokušao sam da čitam Bibliju, interesovala me je i literatura o parapsihologiji, Kastaneda… To je ona priča da „nešto“ ipak postoji. Kasnije, imao sam sreću da budem okružen mladim intelektualcima koji se, uprkos vladajućoj komunističkoj dogmi, nisu ustručavali da pričaju o Bogu i životu posle smrti. Čak i na Akademiji. Istini za volju, tamo smo imali dozu autocenzure, koja nam nije davala krila. Da su me na Akademiji uhvatili da čitam Bibliju, bio bih izbačen naglavačke. Kuran je već prolazio – kaže Ninković.
    Na Akademiji, gde je Radio Vatikan smatran neprijateljskom stanicom, kao i Radio Albanija u vreme demonstracija na Kosovu, Aleksandar je takoreći po prvi put u životu iskusio pakao. To se desilo kada je ostao sam na akademiji dok su kolege bile na „uvojničavanju“, gde je, ophrvan dosadom, počeo da razmišlja o smrti, za koju nikada nije verovao da je kraj egzistencije.

Presudan uticaj brata
    – Užasnula me je mogućnost zagrobnog života u samoći i večnoj dosadi. A čovek je bez Boga sam. Jer ko ne prihvata Boga, ko je ceo život samoživ i gleda samo svoj interes, on u stvari ne voli ni ljude. Njegova „ljubav“ nije bezuslovna, već iskalkulisana. Znači, živeti svestan u samoći, bez Boga i ljudi, i, povrh svega, u večnoj dosadi... u odnosu na to, vatrice i bockanja koje je renesansa dodala paklu nisu ništa – objašnjava naš sagovornik svoje prvo značajnije iskustvo koje ga je približilo Bogu.
    Ninković je napustio vojsku 1988, da bi se ubrzo potom povezao sa grupom prijatelja s kojima formira BBS SetNet, svojevrsnu preteču interneta u Srbiji, vrstu javnog foruma čiji su članovi preko umreženih računara razmenjivali elektronsku poštu. Kako, uporedo s tim, sve više razmišlja o Bogu, na nagovor jednog prijatelja odlazi u Pokret za svesnost Krišne, čije se sedište nalazilo u blizini zgrade Bogoslovije. Međutim, mešavina hinduizma i hrišćanstva koju su ispovedali u Pokretu ne zadovoljava ga. Želeo je, kako kaže, „pravu hranu“.
    – Bog je želeo da to bude katoličanstvo. U tom smislu, izdvojio bih dva događaja. Prvi je bio kada mi je brat Darko saopštio da želi da se krsti u katoličkoj crkvi, što me je tada zaprepastilo, s obzirom na to da je Srbin. On me je i upoznao sa fratrom Markom Kuroltom, gvardijanom franjevačkog samostana u Zemunu, koji mi je omogućio pristup u samostansku biblioteku. Opet, u to vreme pokušavao sam da na našem BBS-ju objavim pravoslavnu veronauku, ali nisam našao nikoga ko je bio raspoložen da je napiše. Na kraju, to je uradio jedan katolički sveštenik – kaže Aleksandar, koji je vremenom počeo redovno da odlazi na misu, provodeći ponekad i po četiri sata dnevno u prevozu.

Studije na mađarskom
    Ninković je kršten 1994. godine, u katoličkoj crkvi. Pevao je u crkvenom horu i išao na mise, a onda „osetio poziv u sveštenstvo“. Tako 1997, na preporuku nadbiskupa Perka, odlazi u Segedin, na studije teologije. Bila su to teška vremena, pa je tada često govorio prijateljima: „Moji me smatraju izdajnikom, katolici špijunom, a ja samo sledim Isusa.“
    Iako u početku nije znao ni reč mađarskog, Ninković je fakultet završio godinu dana ranije, s odličnim uspehom, pri čemu je napisao i knjigu na mađarskom jeziku o analizi sinoptičkih jevanđelja.
    Posle toga, magistrirao je biblijsku teologiju u Rimu, a trenutno piše doktorat. Za župnika crkve Blažene Device Marije na Neimaru postavljen je u avgustu ove godine.

http://www.blic.rs/reportaza.php?id=71067

Šta reći???
    Замислите да следећи папа буде- Србин!

Но ово није ништа чудно.
    Морамо да разумемо да једну нацију не дефинише религија. Мене само занима да ли је овај поп Србин и да ли се тако изјашњава. Ако јесте и ако се тако изјашњава, самном је сасвим у реду.
    Али не треба мислити да је ово део неке завере. Знам много људи који су се крстили у сасвим друге вере од своје традиционалне, ниеј то реткост. Знам и пар људи који су из протестантизма прешли у Православље, па и неколико Американаца који су из католичанства прешли или протестантизма у СПЦ.
    те ствари се дешавају и ово је истина како је поп рекао "Божја воља"

Да смо нормалније размишљали Загреб би био други по величини српски град.

Starosedelac Alekasandar3 (avatar)
    Učlanjen
    08.06.2007.
    Pol
    muški
    Second Star to the Right and Straight on 'Til Morning
    Tekstova u blogu
    80
    Reputaciona moć
    739

Па он и није имао идентитет, бар не духовни, већ га је сам изградио по свом нахођењу. Каже и сам да је био комуниста дакле безверан и да је прихватио после лутања религију која му је највише одговарала.

Domaćin
    Učlanjen
    27.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    70

Iznenadjuje me tolika netolerancija i neshvatanje kod nekih forumasa. Covjek je lepo objasnio zasto je uradio sto je uradio. A po mom misljenju nije uradio nista lose.
    Izabrao je svoj put i pri tome nije nikog vredjao niti pljuvao sto se nebi moglo reci za podosta forumasa koji su se javili natemu.
    Moramo prihvatiti da svako od nas ima pravo na svoj izbor. Naravno da se podrazumeva da u tom izboru ne vredja one druge koji imaju drugacije misljenje.
    I jos nesto sto sam primetio u vezi sa temom. Aleksandar3 navodi:"da smo normalnije razmisljali Zagreb bi bio drugi po velicini srpski grad."
    Zasto i kako kada je Zagreb trenutno glavni grad republike Hrvatske, a uvek je bio Hrvatski grad. Da li To mozda Aleksandar misli da su Hrvati i Srbi jedno isto. Niti su bili niti ce biti. Dva naroda razlicite nacionalnosti, ali verovatno, ili mozda istog porekla i govore vrlo slicnim, skoro istim jezicima. Ali to neznaci da neko treba da ih poistovecuje.

Starosedelac al bundy (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1310

sta ces kad covek dodje u odredjene godine sve mu smeta i stalno nesto zakera i buni se , pri tom ne mislim na ovog popa ili fratra sta je vec
    The Show Must Go On...

Učlanjen
    11.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    313

Citat Original postavio jevdokan Pogledaj poruku
    Iznenadjuje me tolika netolerancija i neshvatanje kod nekih forumasa. Covjek je lepo objasnio zasto je uradio sto je uradio. A po mom misljenju nije uradio nista lose.
    Izabrao je svoj put i pri tome nije nikog vredjao niti pljuvao sto se nebi moglo reci za podosta forumasa koji su se javili natemu.
    Moramo prihvatiti da svako od nas ima pravo na svoj izbor. Naravno da se podrazumeva da u tom izboru ne vredja one druge koji imaju drugacije misljenje.
    I jos nesto sto sam primetio u vezi sa temom. Aleksandar3 navodi:"da smo normalnije razmisljali Zagreb bi bio drugi po velicini srpski grad."
    Zasto i kako kada je Zagreb trenutno glavni grad republike Hrvatske, a uvek je bio Hrvatski grad. Da li To mozda Aleksandar misli da su Hrvati i Srbi jedno isto. Niti su bili niti ce biti. Dva naroda razlicite nacionalnosti, ali verovatno, ili mozda istog porekla i govore vrlo slicnim, skoro istim jezicima. Ali to neznaci da neko treba da ih poistovecuje.
    Ti k'o da si pao s Marsa ?!?!?!

Slične teme

1. Odgovora: 209
    Poslednja poruka: 09.07.2008., 11:52
  2. Katolički izvori o Boki i Crnoj Gori
    Autor Slaven777 u forumu Istorija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 16.06.2008., 23:10
  3. Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 29.02.2008., 19:09
  4. Sretan katolički Božić svim...
    Autor ceca_alexa u forumu Politika