Професор и студент...

луталица

Zainteresovan član
Poruka
274
Пошто видим да се овде воде јако мудри разговори, са доста јаким аргументима,:rtfm:, желим да ми кажете ваше мишљење о овом тексту,:think:, (мало је дужи, али ако вас не мрзи прочитајте)....:kafa:

Profesor je postavio svojim studentima ovo pitanje:
"Je li Bog stvorio sve sto postoji?"
Jedan student mu je smelo odgovorio: "Da, Bog je stvorio sve sto postoji!"
"Bog je sve stvorio?" upita profesor jos jednom.
"Da, profesore!" odgovori student.
Profesor ce potom: "Ako je Bog stvorio sve, onda je stvorio i zlo.
Buduci da zlo postoji, a uzevsi u obzir princip da nas odredjuje ono sto radimo, onda je i Bog zao!" Student je ostao bez reci, a profesor je pun sebe konstatovao kako je jos jednom dokazao da je ono sto vernici veruju zapravo mit.
Drugi je student podignuo ruku i pitao profesora sme li ga nesto pitati.
"Naravno" odgovori profesor.
Student ustane i rece: "Profesore, postoji li hladnoca?"
Kakvo je to pitanje? Naravno da postoji. Zar ti nikad nije bilo hladno?
Studenti su se zakikotali na kolegino pitanje.
Mladic je odgovorio: "Zapravo profesore, hladnoca ne postoji. Prema zakonima fizike, ono sto mi smatramo hladnocom u stvarnosti je odsustvo toplote.
Svako telo ili objekat prema proucavanju ima ili prenosi energiju, a toplota je ono sto cini da telo ima ili prenosi energiju.
Apsolutna nula znaci potpunu odsutnost toplote, sve stvari postanu inertne i nesposobne za reakciju na toj temperaturi. Hladnoca ne postoji. Mi smo stvorili tu rec da opisemo kako se osecamo ako nemamo toplotu.
Student nastavi s pitanjem: "Profesore, postoji li tama?"
Profesor odgovori: "Naravno da postoji."
Student ce na to: "Opet ste pogresili, profesore, ni tama ne postoji. Tama je u stvarnosti samo odsustvo svetla. Svetlo mozemo proucavati, ali tamu ne.
Zapravo, mozemo se posluziti Newtonovom prizmom da pretvorimo belo svetlo u mnoge boje i proucavati razlicite duzine svetlosnih talasa za svaku boju. Ne mozemo meriti tamu. Najobicniji zrak svetla moze prodreti u svet tame i prosvetliti je.
Kako mozete znati koliko je odredjeni prostor mracan? Merite kolicinu prisutnog svetla. Nije li ovo tacno? Tama je pojam koji ljudi koriste da opisu sto se dogadja kada nema svetla."
Na kraju, mladic upita: "Profesore, postoji li zlo?"
Sad vec pomalo nesiguran, profesor odgovori: "Naravno, kao sto sam vec rekao. Vidimo zlo svaki dan. Najcesce u svakodnevnim primerima covekove necovecnosti prema drugim ljudima... u zlocinima i nasilju po svetu.
Ove manifestacije nisu nista drugo nego zlo."
Na to ce student: "Profesore, zlo ne postoji, ili barem ne postoji po sebi.
Zlo je jednostavno odsustvo Boga. Bas kao i tama i hladnoca, to je pojam kojeg su ljudi stvorili da opisu odsutnost Boga. Bog nije stvorio zlo.
Zlo nije poput vere i ljubavi koje postoje bas kao sto postoje svetlo i toplota. Zlo je posledica onog sto se dogodi kada u covekovom srcu nije prisutna Bozja ljubav. Bas poput hladnoce koju dozivljavamo u odsustvu toplote, ili poput tame koja se dogadja kada nema svetla.
Profesor je seo. Mladic se zvao Albert Ajnstajn...

Па изволите, да укрстимо вербалне мачеве па да видимо чији је Екскалибур...,:pivce:,
 
A može li ovako: - napolju sija Sunce što znači odsustvo Meseca? :roll:
Mržnja je odsustvo ljubavi? - Može da bude ali i ne mora.;)
Nije sve crno ili belo, niti isključivo tama ili svetlost ... A pogotovu čovekova psiha, koja se sastoji od nesagledivog dijapazona boja i njihovih nijansi.

Ova anegdota o Ajnštajnu je dobro poznata priča.
Poigravanje logikom je ponekad sjajno sredstvo za manipulaciju.
Ili što reče Modruna: "logika je potrebna ali ne i dovoljna."
I u tom kontekstu, "lepljiva" tema:
http://forum.krstarica.com/threads/212668
 
Пошто видим да се овде воде јако мудри разговори, са доста јаким аргументима,:rtfm:, желим да ми кажете ваше мишљење о овом тексту,:think:, (мало је дужи, али ако вас не мрзи прочитајте)....:kafa:

Profesor je postavio svojim studentima ovo pitanje:
"Je li Bog stvorio sve sto postoji?"
Jedan student mu je smelo odgovorio: "Da, Bog je stvorio sve sto postoji!"
"Bog je sve stvorio?" upita profesor jos jednom.
"Da, profesore!" odgovori student.
Profesor ce potom: "Ako je Bog stvorio sve, onda je stvorio i zlo.
Buduci da zlo postoji, a uzevsi u obzir princip da nas odredjuje ono sto radimo, onda je i Bog zao!" Student je ostao bez reci, a profesor je pun sebe konstatovao kako je jos jednom dokazao da je ono sto vernici veruju zapravo mit.
Drugi je student podignuo ruku i pitao profesora sme li ga nesto pitati.
"Naravno" odgovori profesor.
Student ustane i rece: "Profesore, postoji li hladnoca?"
Kakvo je to pitanje? Naravno da postoji. Zar ti nikad nije bilo hladno?
Studenti su se zakikotali na kolegino pitanje.
Mladic je odgovorio: "Zapravo profesore, hladnoca ne postoji. Prema zakonima fizike, ono sto mi smatramo hladnocom u stvarnosti je odsustvo toplote.
Svako telo ili objekat prema proucavanju ima ili prenosi energiju, a toplota je ono sto cini da telo ima ili prenosi energiju.
Apsolutna nula znaci potpunu odsutnost toplote, sve stvari postanu inertne i nesposobne za reakciju na toj temperaturi. Hladnoca ne postoji. Mi smo stvorili tu rec da opisemo kako se osecamo ako nemamo toplotu.
Student nastavi s pitanjem: "Profesore, postoji li tama?"
Profesor odgovori: "Naravno da postoji."
Student ce na to: "Opet ste pogresili, profesore, ni tama ne postoji. Tama je u stvarnosti samo odsustvo svetla. Svetlo mozemo proucavati, ali tamu ne.
Zapravo, mozemo se posluziti Newtonovom prizmom da pretvorimo belo svetlo u mnoge boje i proucavati razlicite duzine svetlosnih talasa za svaku boju. Ne mozemo meriti tamu. Najobicniji zrak svetla moze prodreti u svet tame i prosvetliti je.
Kako mozete znati koliko je odredjeni prostor mracan? Merite kolicinu prisutnog svetla. Nije li ovo tacno? Tama je pojam koji ljudi koriste da opisu sto se dogadja kada nema svetla."
Na kraju, mladic upita: "Profesore, postoji li zlo?"
Sad vec pomalo nesiguran, profesor odgovori: "Naravno, kao sto sam vec rekao. Vidimo zlo svaki dan. Najcesce u svakodnevnim primerima covekove necovecnosti prema drugim ljudima... u zlocinima i nasilju po svetu.
Ove manifestacije nisu nista drugo nego zlo."
Na to ce student: "Profesore, zlo ne postoji, ili barem ne postoji po sebi.
Zlo je jednostavno odsustvo Boga. Bas kao i tama i hladnoca, to je pojam kojeg su ljudi stvorili da opisu odsutnost Boga. Bog nije stvorio zlo.
Zlo nije poput vere i ljubavi koje postoje bas kao sto postoje svetlo i toplota. Zlo je posledica onog sto se dogodi kada u covekovom srcu nije prisutna Bozja ljubav. Bas poput hladnoce koju dozivljavamo u odsustvu toplote, ili poput tame koja se dogadja kada nema svetla.
Profesor je seo. Mladic se zvao Albert Ajnstajn...

Па изволите, да укрстимо вербалне мачеве па да видимо чији је Екскалибур...,:pivce:,

Sto da ne.

Student u tvojoj prici mesa senzacije sa stvarima fizike. Zeleno je stvar psihe, i ne mora uvek biti produkt ocnog opazanja necega sto stvarno ima svetlost te duzine (postoje halucinacije, na primer).

Svakako je da i tama i boje i sve to postoji,

Dalje, isto tako kao sto ti mozes reci da tama ne postoji po sebi, vec je izostanak fotona, isto tako ja mogu reci da je toplota u stvari izostanak sporosti elektrona... Cinjenica da postoji vazduh u kome nema fotona svedoci da postoji i tama.

Dalje, bez neke razlozne argumentacije taj tvoj Ajnstajn je proglasio duhovne stvari analognim fizickim... pa je na osnovu onoga "ako je to tako u materijalnom svetu onda mora biti i u duhovnom" zakljucio da postoji Bog... pogresan zakljucak, ne sledi (fale argumenti).

Dalje, ni malo mi se ne svidjas ni ti ni Ajnstajn tad ni profesor... posto uopste nije bitno da li Bog postoji ili ne... nego da li covek sme misliti da postoji nesto za sta nema dokaze da postoji ili ne sme (da li treba da ima predrasude ili ne). Verovanje u boga je cista predrasuda, ali izgleda da teisti imaju razne argumente da opravdaju postojanje predrasuda... sto govori samo o tome koliko su povrsni (ni jedan nepovrsan covek ne neguje predrasude kao vrhovno dobro, nalik teistima).
 
Vec ih proglasava za manifestacije zla... recimo, Sigmund Frojd predrasude proglasava manifestacijama svega loseg... i sta onda moze da misli za ljude koji veruju u to da je verovanje u predrasude zlato i biser... najduhovnije nesto. A sta tek da misli za one koji veruju u to da je verovanje u predrasude zlato i biser... najduhovnije nesto, a istovremeno zele i da se bave naukama... da su shizofrenicari?
 
Ono sto je u temi bitno je u stvari analogija izmedju odnosa Profesor Student i odnosa Bog Vernik. I jedni i drugi se trude da zadovolje ovog sto ih "uci" samo zbog toga da bi dobili od drugih ljudi priznanje i slavnost (diplome). Osim u slucaju kada se radi o realnim i dobrim profesorima ili u slucajevima kada je motiv sticanja diplome zaposlenje a ne priznanje... tj. novac. Ili, u slucajevima kada je motiv za sticanje diplome postizanje necega sasvim drugog za sta je neophodno da neki ljudi vide da ti visi na zidu, ali sama po sebi ti ne znaci...
 
Poslednja izmena:
Ako čovek kao jedinka ili svet u celioni odabere činiti zlo još uvek nije dokaz da je Bog zao. To je pre dokaz da taj čovek kao jedinka ili svet u celini još nije dovoljno naučio pravi smisao i cilj života niti način kako ovaj svet operiše i zašto postoji.
Učenik u školi ima pravo da uči i napreduje iz razreda u razred dok ne diplomira i otisne se u svet odraslih i zrelih koji postaju odgovornim za svoju egzistenciju. Takodje ima pravo da ne uči i bude večiti ponavljač koji nikada neće postati odgovornim.
Slično je i u ovom svetu. Na pojedincu je (Duši) da uči iz vlastitih životnih iskustava i polako u sebe ugradjuje božanstvene osobine ili da i dalje čini ono što se zove zlim i večito se vrti u ovom svetu. Svakako, da pre ili kasnije svako od nas shvati i napreduje.
Nevolja je što ljudi očekuju da će Bog mrdnuti prstom i ovaj svet učiniti "rajem" gde će lavovi početi pasti travu a ljudi ležati u hladovinu dok će im banane same padati u otvorena usta.
Raj se kreira u samom čoveku i tu se njegova kreacija završava.
 
Poslednja izmena:
Ajnstajnova nicim potkrepljena dupla tvrdnja, "Bog (postoji, i) se ne igra kockicama", on tu prvo bez ikakvih argumenata tvrdi da Bog postoji, a onda opet bez ikakviha argumenata tvrdi da se ne igra kockicama.

Ipak, sadrzi nesto previse pametno...
"Bog" je po njemu sve sto nije plod slucajnosti ili slobode volje, ili (Shopenhauer) "volje po sebi" (a ne "Necije licne volje"). On misli da nesto sto nije plod navedene 3 stvari (ako sve 3 uopste postoje) mora biti... bog, a ne moze biti, recimo, "Smisao" ili nesto drugo sto ne bi iskljucivalo slucajnost (posto bi svet bio apsurdan (citaj: bez "Smisla") kad ne bi postojale slucajnosti). To je jedna kruzna logicka zavrzlama... posto produkt smisla moze biti "slucajnost" ali "produkt slucajnosti" spada u jednu od 3 navedene stvari, te on stvara zatovreni krug koji iskljcuje smisao tako sto pravi logicku gresku, i tako nastaje ono sto se zove "Chidra problem" (ako se tako pise da mozete da guuglate ako ocete) odnosno problem kada se logicka greska ne uvidi a "resavanje" i pored toga nastavlja da se nadovezuje na lanac u kome postoji greska... te je svaki dalji pokusaj resavanja u stvari samo jos vece nabacivanje problema (Po mitu, hidri kad je Herkules (Hercules) otkinuo jednu od 5 ili 10 (u svakom slucaju vise) glava njoj je na to mesto rasla ne samo ta jedna opet (reinkarnirala se) nego i dve, mozda cak i tri... svejedno "ekstra reinkarnacija" glava).

THC rulez.!
 
Poslednja izmena:
Ako čovek kao jedinka ili svet u celioni odabere činiti zlo još uvek nije dokaz da je Bog zao. To je pre dokaz da taj čovek kao jedinka ili svet u celini još nije dovoljno naučio pravi smisao i cilj života niti način kako ovaj svet operiše i zašto postoji.

Ne radi se ni o tome, nego o cinjenici da bi bog i kad bi postojao stvorio ne "cinjenice" nego "mogucnosti", bar u svetu duse. Zbog toga sto svi ljudi imoraju imati jednake "mogucnosti" (ljudi koji imaju neke disfunkcije teze (retardi, itd...) ne bi trebalo da se zovu "ljudi" po staroj definiciji te reci... reci "ljudi"), ali ne moraju imati ni jednu jednu istu "odluku", "osobinu" i dr. sto opisuje licnost (individuu). Dakle, bog bi ljudima dao slobodu izbora, odnosno, "zajednicke mogucnosti" ali ne i "zajednicke osobine". Zbog toga bi se i trudio da i zlo postoji kao mogucnost... da neko takav bude. Zlo je osobina, a ne pojava. Bog je zeleo da stvori nesto sto samo bira osobine (nije ni postojao, ali da jeste to bi). Dostojevski u prilog toj tezi navodi citav "Veliki inkvizitor" (za koje delo sam i pre nego sto sam sanzao da je Sigmund Frojd za njega rekao isto to rekao da je beskrajno puno dubinskih istina) u knjizi "Braca karamazovi", a to je vise jedan teoloski rad, coveka koji (i ako je vecim delom zivota bio) tada dok je to pisao ili stvarao ili mzoda samo dok je stvarao delove nije religiozan. Tu se navode citati iz biblije iz "Djavo kusa Isusa u pustinji" kao dokumentacija da je Bog coveku zeleo da da slobodu volje, da je Isus hteo da ga izaberu, a ne da se namece i da je coveku sloboda volje sposobna da bude najveci teret koji ima...
Dakle, covek je hteo da "dobar covek" mora da bude SAM odgovoran za tu svoju osobinu, odnosno, da mora sam slobodom volje da izabere to, a moze i ono drugo... jer da ne moze ono drugo ovo prvo ne bi bio izbor vec moranje.
 
Ako čovek kao jedinka ili svet u celioni odabere činiti zlo još uvek nije dokaz da je Bog zao. To je pre dokaz da taj čovek kao jedinka ili svet u celini još nije dovoljno naučio pravi smisao i cilj života niti način kako ovaj svet operiše i zašto postoji.
Učenik u školi ima pravo da uči i napreduje iz razreda u razred dok ne diplomira i otisne se u svet odraslih i zrelih koji postaju odgovornim za svoju egzistenciju. Takodje ima pravo da ne uči i bude večiti ponavljač koji nikada neće postati odgovornim.
Slično je i u ovom svetu. Na pojedincu je (Duši) da uči iz vlastitih životnih iskustava i polako u sebe ugradjuje božanstvene osobine ili da i dalje čini ono što se zove zlim i večito se vrti u ovom svetu. Svakako, da pre ili kasnije svako od nas shvati i napreduje.
Nevolja je što ljudi očekuju da će Bog mrdnuti prstom i ovaj svet učiniti "rajem" gde će lavovi početi pasti travu a ljudi ležati u hladovinu dok će im banane same padati u otvorena usta.
Raj se kreira u samom čoveku i tu se njegova kreacija završava.

Jedino ako hoces da kazes da je Nitsche na kraju (kada je popio shizofreniju) konacno shvatio i napredovao. Ili ako hoces da kazes da je "pre" (toga) napredovao, a posle propao. Kazu da mu je psiha progresivno... tada se to zvalo progresivna demencija (ludilo koje se samo uvecava, a nikad ne smanjuje, tj. ludilo koje napreduje i nadogradjuje se na sebe) ... pri kraju zivota, kazu psihijatri, imao je deluziju da je on Isus Hrist... potpuno se bio uzivio u ulogu... mozda je to (po tvom misljenju) napredak? (Ne samo da je verovao u isusa, nego je to bio licno on)

Ja ipak mislim da covek ne mora da napreduje, a ne mora ni da nazaduje, a ne mora ni da stagnira, vec mora da sam izabere slobodnom voljom sta god mu je volja i da ne postoji Bog, ali da bi (kad bi postojao) definitivno i on ostavio coveku slobodu da odluci da li ce da napreduje i shvati ili ne, i slobodu volje.

Kolika bi (hipoteticki ili ne) bila ta "sloboda volje" ostavljena od strane Boga, ili urodjena ljudima... (nebitno za temu) se tesko moglo i sanjati pre otkrica Pierre Janet-a (na koja se kasnije nadovezao Sigmund Frojd) o tome sta zapravo znaci to da covek moze biti "nesvesan" necega. Covek ima cak i slobodu da nekih stvari ne bude svestan, ali da ih kasnije moze ako hoce ponovo integrisati u svest... zaprepascujuce je velika (cini mi se) sloboda volje... i to bas onoliko koliko bi bila sve i da ju je (kao sto nije) coveku dodelio neki savrseni... Bog.
 
Poslednja izmena:
Inace, Ajnstajn je bio zakleti protivnik i same pomisli da sloboda volje mozda postoji... posto bi to znacilo "nepredvidivost", sto on nije hteo, s obzirom da je kako sam priznaje i kako se vidi bezuspesno nekih tako reci poslednjih 20 godina svog zivota radio na "formuli svega" odnosno forumuli pomocu koje ce se moci sve zivo predskazati, buducnost itd.-stoga nije ni cudno sto autor teme koji ga navodi i ne sluti da dobar ne moze biti neko ko to mora da bude (ko je stovren tako da mora biti takvim) vec samo neko ko izabere da takav bude (po definiciji rijeci dobro). Ali nije ni cudo, jer... Dostojevski veli da verovatno 99% ljudi to i ne moze da sluti...
 
Roditelj je tu da uci dete....sto ne znaci da on sam nema sta da nauci od deteta.Dobar roditelj.
Profesor je tu da uci studenta....sto ne znaci da on sam nema sta da nauci od studenta.Dobar profesor.

Ceo zivot smo istovremeno i profesori i studenti.Treba da umemo da prenesemo znanje,ali da ne izgubimo sposobnost ucenja.Od velikih i onih "iznad" nas,ali i od malih i onih "ispod" nas.
 
Pa moze da se gleda zlo kao nedostatak aktivnosti svih na nastajanju dobrog , a zlo nastaje iz nemoci i neznanja....

To bi u prici bila bozija analogija istini da je mrak nedostatak svetla....
Ono sto je ukljuceno a nije izreceno je nase poimanje mraka je skopcano sa strahovima o mraku i zato mrak ima veci znacaj nego sto ima nedostatak svetla, a to ipak utice kod mnogih na tumacenje ovakve mozgalice...

Ja verujem da bogougodno zlo jeste upravo ovakav rezultat nereagovanja onih koji bi trebalo da reaguju....svih...

Kako nastaje zlo....nastaje kao ugrozenost i kao lenjost....
ugrozenost jaca strahove do nivoa da oni postoje i da oni gospodare
lenjost jaca precice i otupljuje paznju prema drugima....
Oba jacaju licnost, ego, JA,......
Meni se ne svidja muljavljenje pojmova, ali imam utisak da je i u govoru i u psihologiji mnogo pojmova neprecizno.
Tako pojmovi JA, ego , i po frojdu i bez njega su totalno smuseni , nerasclanjeni onako kako treba da bi ljudima bilo jasnije sta je tacno neodvojivo od jednog coveka, a sta je naduvana egomanija...

Osoba je osoba i kad ne postoji ja (vojnik u dobro obucenoj vojsci) i tamo on nije zivo meso vec interaktivni pojedinac.Ovo je bezveze sto vama pricam , ali kad pricam japancu on to lako prihvata, sto govori o zagadjenju ja u zapadnim kulturama....
On razume kad pricas o osobi koja je interaktivni deo proizvodnog procesa, deo zivog bica zvanog fabrika....kao i zivog bica zvanog jedinica....ali i on sam je vrlo vazan detalj....
 
Na kraju, mladic upita: "Profesore, postoji li zlo?"
Sad vec pomalo nesiguran, profesor odgovori: "Naravno, kao sto sam vec rekao. Vidimo zlo svaki dan. Najcesce u svakodnevnim primerima covekove necovecnosti prema drugim ljudima... u zlocinima i nasilju po svetu.
Ove manifestacije nisu nista drugo nego zlo."
Na to ce student: "Profesore, zlo ne postoji, ili barem ne postoji po sebi.
Zlo je jednostavno odsustvo Boga. Bas kao i tama i hladnoca, to je pojam kojeg su ljudi stvorili da opisu odsutnost Boga. Bog nije stvorio zlo.
Zlo nije poput vere i ljubavi koje postoje bas kao sto postoje svetlo i toplota. Zlo je posledica onog sto se dogodi kada u covekovom srcu nije prisutna Bozja ljubav. Bas poput hladnoce koju dozivljavamo u odsustvu toplote, ili poput tame koja se dogadja kada nema svetla.
Profesor je seo. Mladic se zvao Albert Ajnstajn...

Па изволите, да укрстимо вербалне мачеве па да видимо чији је Екскалибур...,:pivce:,


Perfektno! :D
 
Osoba je osoba i kad ne postoji ja (vojnik u dobro obucenoj vojsci) i tamo on nije zivo meso vec interaktivni pojedinac.Ovo je bezveze sto vama pricam , ali kad pricam japancu on to lako prihvata, sto govori o zagadjenju ja u zapadnim kulturama....
On razume kad pricas o osobi koja je interaktivni deo proizvodnog procesa, deo zivog bica zvanog fabrika....kao i zivog bica zvanog jedinica....ali i on sam je vrlo vazan detalj....

Osoba ne moze biti osoba kada nema svoje ja.Sto ne znaci da sa svojim ja ne mozes biti deo neke grupe(dao si primer vojske).

Ljudi imaju razlicite potrebe.Nekome je potreban osecaj pripadnosti,nekome ne.
 
Ja zato i tvrdim da su psiholozi zlo....bas zbog ovog da osoba ne moze biti osoba kad nema svoje ja....

To je tako pogresno tumacenje da nemam reci...a i argumenti koji se koriste pri potpori ovakvog tumacenja su apsurdni....iako su slatkasti i kao jaki....

Tumacenje da je covek koji nema svoje ja , covek bez volje....je cest argument...
A u stvari banalizacija izgovorenog...
I u argumentacijama koje se ticu ovog pitanja neminovno je autisticno redjanje argumenata, bez komunikacije...
Nesto slicno ali u mnogo suptilnijem i neprimetnijem obliku vidim kad se tumaci sklonost zena da posle jedne emotivne veze traze drugu....tu je tumacenje muskaraca i zena potpuno razlicito , a istinito je i jedno i drugo , samo je jedno logicko , analiticko , a drugo empaticko...

Kad se upotrebi rec JA , odmah se tumaci vezanost za donosenje odluka....komandovanje svojim resorom....
Ja tvrdim da postoji osoba i kad nema nikad donosenje odluka....dakle postoji ja koje je osecanje zivljenja , ali ne i ja koje donosi odluke...

Medjutim kad se kaze ja , odmah se kod 99,99% ljudi vezuje ja , sa principom donosenja odluka....

I kad se to vec desi , cela teorija ja neprimetno predje u teoriju egomanije....i nemam zelju dalje da ulazim u tu pricu jer je jasno da egomanijake nema smisla ubedjivati u prednosti i mogucnosti postojanja neegomanijaka...
 
Ja zato i tvrdim da su psiholozi zlo....bas zbog ovog da osoba ne moze biti osoba kad nema svoje ja....

To je tako pogresno tumacenje da nemam reci...a i argumenti koji se koriste pri potpori ovakvog tumacenja su apsurdni....iako su slatkasti i kao jaki....

Tumacenje da je covek koji nema svoje ja , covek bez volje....je cest argument...
A u stvari banalizacija izgovorenog...
I u argumentacijama koje se ticu ovog pitanja neminovno je autisticno redjanje argumenata, bez komunikacije...
Nesto slicno ali u mnogo suptilnijem i neprimetnijem obliku vidim kad se tumaci sklonost zena da posle jedne emotivne veze traze drugu....tu je tumacenje muskaraca i zena potpuno razlicito , a istinito je i jedno i drugo , samo je jedno logicko , analiticko , a drugo empaticko...

Kad se upotrebi rec JA , odmah se tumaci vezanost za donosenje odluka....komandovanje svojim resorom....
Ja tvrdim da postoji osoba i kad nema nikad donosenje odluka....dakle postoji ja koje je osecanje zivljenja , ali ne i ja koje donosi odluke...

Medjutim kad se kaze ja , odmah se kod 99,99% ljudi vezuje ja , sa principom donosenja odluka....

I kad se to vec desi , cela teorija ja neprimetno predje u teoriju egomanije....i nemam zelju dalje da ulazim u tu pricu jer je jasno da egomanijake nema smisla ubedjivati u prednosti i mogucnosti postojanja neegomanijaka...

Ne samo sa principom donosenja odluka,vec pre svega sa samostalnim misljenjem.

Ili ti zelis da kazes da zena ne treba da misli ? O odlucivanju da i ne govorim...

imati svoje ja i biti egomanijak nije isto.

osecanje zivljenja nije i zivljenje....ili govoris o nesvesnom?

pozdrav Patak :bye:
 
Tacno ovo poslednje, ali i coban na planini nije deo necega, a jeste deo prirode , to je za njega deo necega....

Hocu reci da covek kad shvati da je deo prirode, on izgubi ono sto vi zovete ja....on postane deo , ravnopravan deo koji zeli kao i svaki deo te prirode da prezivi, ostavi potomstvo i umre...

Ja , sa druge strane zeli da zadovolji zelje (ciljevi i smisao u zivotu se tu javljaju tek na desetoj stanici), bude deo neceg mocnog i uticajnog i na kraju da donosi odluke (u vezi sebe ili jos bolje u vezi drugih)....a nikako da umre...

I na kraju ono sto je najteze progutati u ovoj mojoj tezi....
Danas pricati o JA je isto sto i egomanija.....jer su reci dobile takav prizvuk , takvo tumacenje da je prosto nemoguce dovesti ih do nekog neegomanijakalnog znacenja.....novembar je tu uspeo da naglasi jednu uocljivu relaciju.....
Ali nije jedina koja je kriticna za prepoznavanje....ali je valjda jasna i drugima...

Meni je smorno to sto se namece vizija kvaliteta zivota , a to se cini i kroz ovo JA....
Znaci ja sam debil ako uzivam da ne odlucujem, ili sam lenj, iako mi nije nista tesko , mogu da po ceo dan rintam, cepam drva, jurim za ovcama i vratim se umoran, ali ne premoren...hladan, ali ne prehladjen, mokar ali ne nervozan.........

Mozda ja gresim sto smatram da je jedan od osnovih uzroka ovih "zapadnjackih" iskljucivosti o tome sta je kvalitetan zivot i sta je sloboda, upravo definicija i psiholoska podela koja sadrzi JA.....

Da ne pricam koliko problema donosi upravo to ja kod shizofrenika, neuroticara, i koliko je tada jasno , bas zato sto su metode konformnog ulepsavanja misli iskljucene, a ukljucene demagoske metode ubedjivanja drugih (ja ne poznajem nijednu osobu koja je toliko demagog , toliko posvecena potvrdjivanju istinitosti svog sveta kao sto su shizofrenici)
 
..ajde, citiracu ponovo (uz pesnichku slobodu) jednog forumasha kome sam zaboravila ime..
..neki ljudi smatraju dovoljnom zaslugom to shto su se rodili,
zivot i svet treba da im se oduzi za tako velichanstven i velikodushan chin..
..neki ljudi smatraju da im sleduje, po prirodi stvari, neshto..
..to neshto se menja, sasvim nesvesno i po potrebi, s godinama, mesecima, danima,
a ako im ide dobro, trenutno, to neshto raste, ka beskonachnosti..
..sve ovo nije, kako ti mislish, patak, zasluga psihologa,
vec (polu)osveshcivanja uz mnogo slobodnih interpretacija
toga kako je poredak zamishljen,
hvatanja za slamke ljudskih prava
iz kojih, po dobrom ljudskom obichaju,
uzimamo samo ono shto nam sleduje, bez nasheg napora..
..a to shto nam sleduje, razvlachimo po potrebi, bold-ujemo gnevnim izlivima ogorchenja
i "kalimero sindrom" opravdavanjima racionalizujemo i sebi i drugima
zashto smo -underachiever-i..

..(mozda mi se chini, ali) koji je ovo off..
 
Ипак мислим да од досаде потиче свако зло...на пример Богу је било досадно па је створио човека... не верујем у Бога каквог га представља било која цркава, нити могу да верујем у Куран или Библију из простог разлога јер је њу писао човек, а не сам Бог, ко год он био...

:sanke:
 
Poslednja izmena:
Скоро смо учили из психологије да човека не можемо мењати...и да је карактер непромењив.Шта онда покушавају сви ови силни психићи, осим што нас деру;)...заиста поштујем психологију и њену сврху, али са овим се не слажем...

:ponoc:
 
Ипак мислим да од досаде потиче свако зло...на пример Богу је било досадно па је створио човека... не верујем у Бога каквог га представља било која цркава, нити могу да верујем у Куран или Библију из простог разлога јер је њу писао човек, а не сам Бог, ко год он био...

:sanke:

Hahha,pa nije covek zlo....z:p
Stvorio je sebi prijatelja z:dd:
 

Back
Top