Bitka na misaru

Konstantin Veliki

Buduća legenda
Poruka
28.313
Kako su nasi ljudi uspeli da pobede tursku vojsku kad su imali manje od cetvrtine turske vojske i jos uz to dosta vise topova.

Ti topovi samo bi trebali napraviti sancu velike probleme.

Sad bi vas pitao sto je srspka strana tako slavno pobedila na Wiki nisam video nesto dobro objasnjene.-
 
Poslednja izmena:
Kako su nasi ljudi uspeli da pobede tursku vojsku kad su imali manje od cetvrtine turske vojske i jos uz to dosta vise topova.

Ti topovi samo bi trebali napraviti sancu velike probleme.

Sad bi vas pitao sto je srspka strana tako slavno pobedila na Wiki nisam video nesto dobro objasnjene.-

Zbog dobre strategije . Zbog spretnosti , hrabrosti , odlucnosti . A najvise zbog toga , jer smo odlicno postavili mali i veliki sanac . Mada , nemoj da se varas da je bilo lako . A ona igra sa konjicom , je u stvari i donela prevagu na nasu stranu .
 
Zbog dobre strategije . Zbog spretnosti , hrabrosti , odlucnosti . A najvise zbog toga , jer smo odlicno postavili mali i veliki sanac . Mada , nemoj da se varas da je bilo lako . A ona igra sa konjicom , je u stvari i donela prevagu na nasu stranu .

Da ali, to je prema mom mišljenju bila Pirova pobeda, jer prema istoriji, tu su poginuli neki od najznačajnijih junaka iz tog kraja.
 
Pa pazi . Ne moze sad tako da se gleda ,.A najvise ne moze , jer nismo ni imali izbora . O pirovim pobedama , zapravo moze da se govori samo u slucaju , kad je rat - bitka , rezultayt politicke volje , i kad je razlog za bitku - rat , zapravo rezultat volje , elite , to jest manjina . A ovako , kad su nam perspektive bile samo da pobedimo i da ih vratimo u Bosnu , ili sa druge strane da izgubim , i da stavimo glave na panj. . Pobeda - spas . Poraz - smrt . to su opcije .
Srpskih ustanika je bili oko 9 hiljada . 7 hiljada pesaka , rasporedjenih u sanac , i 2 hiljade konjajnika . Konjici su predvodili s svestenici . Levo krilo Pop Luka Lazarevic , desno krilo prota Mateja Nenadovic .
 
prvo,treba uzeti u obzir,ko su bili ti famozni turci....
sve mobilisani bosnjaci iz BiH....obicni ljudi,ne profesionalna vojska....samim tim,i motivisanost za odlazak u borbu,bila je ravna nuli
zato su se brzo i razbezali i uvatili dzadu ka drini
sto se tice poginulih....i u turskom vrhu poginuo je veliki broj plemica....najpoznatiji gubitak je pogibija kulin kapetana

sve dok se srpska ustanicka vojska nije srela sa redovnom turskom vojskom....nije bilo tako cupavo
 
prvo,treba uzeti u obzir,ko su bili ti famozni turci....
sve mobilisani bosnjaci iz BiH....obicni ljudi,ne profesionalna vojska....samim tim,i motivisanost za odlazak u borbu,bila je ravna nuli
zato su se brzo i razbezali i uvatili dzadu ka drini
sto se tice poginulih....i u turskom vrhu poginuo je veliki broj plemica....najpoznatiji gubitak je pogibija kulin kapetana

sve dok se srpska ustanicka vojska nije srela sa redovnom turskom vojskom....nije bilo tako cupavo

To stoji ma bi i reko da je jedan deo te vojske bio zastavljen od muslimana koji su iz Smederevskog sandzaka bili isterani pa bili extra motivisani da povrate njihovna imanja.

Bilo sigurno i po nesto profesionalne vojske iz bosne.

Kako kod veliki deo bosanskog plemstva je izgubio dosta ljudi na bitci.
 
prvo,treba uzeti u obzir,ko su bili ti famozni turci....
sve mobilisani bosnjaci iz BiH....obicni ljudi,ne profesionalna vojska....samim tim,i motivisanost za odlazak u borbu,bila je ravna nuli
zato su se brzo i razbezali i uvatili dzadu ka drini
sto se tice poginulih....i u turskom vrhu poginuo je veliki broj plemica....najpoznatiji gubitak je pogibija kulin kapetana

sve dok se srpska ustanicka vojska nije srela sa redovnom turskom vojskom....nije bilo tako cupavo

Kolega Kapetane . Moram reci da po ovom pitanju niste u pravu .

Da li je Srpska vojska bila profesionalna . E pa nije . U opste u to vreme , sve vojske su bile sastavljene i popunjavane mobilizacijski .

Nas prvi sudar sa Carskom vojskom je bio na Ivankovciu , kod Cuprije . Hafis Pasa je dobio naredjenej da umiri Srbiju . Stgao je na Vezirovo brdo sa oko 15 000 turskih vojnika . Na Ivankovcu ga je sacekao Milenko Stojkovic , i Petar Dobrnjac , sa oko 2500 srpskih ustanika . Borba je bila ogorcena , ali smo ih suzbili . Tokom noci je stigao Karadjordje , sa jos srpske vojske .. alo nas je opet bilo manje nego Turaka .
U ovoj bitci smo mi pobedili . To je prva pobeda nad carskom turskom vojskom , koju je poslala Porta . to se odigralo 1805 godina . No da se vratimo na Misarskko polje , gde je udarnu snagu cinila elitna bosanska vojska sastavljena od profesionalaca , to jest Janicara .
 
jest tacno to za ivankovac
tu je bilo profi vojske
nesumljivo je bilo srpsko junastvo
mada pre 1812...i napada napoleona na rusiju,nije bilo profi vojske na ovom frontu...uglavnom su svi iskusniji komandanti i vojnici bili na krimu...ili tako negde

no...nesme se iskljuciti da ih je ipak bilo.......turci su dolazili iz nekoliko pravaca....iz bosne,gde je bilo lokalnog muslimaskog stanovnistva
iz bugarske...uglavnom turska carska vojska
i sa juga..iz pravca crne gore i kosova,pod komandom skadarskog pase bustalije
i ta je vojska porazena

no vratimo se na misarsko polje
jesu li postojali i uopste ucestvovali hajduci buljukbase zeke iz macve??
 
Zeka , je iz Bosne . Bosanski Srbin . Nije iz Macve . Tamo je samo poginuo , na Ravnju . tursko probijanje ravnja , je oznacilo kraj ustanka i nas poraz . Mi smo svake godine , imali ofanzive turske carske vojske , i uspevali smo da ih pobedjujemo sve do kraja, do sloma ustanka . I sve vreme je profi vojska . Na ravnju je na primer usvcestvovalo vise begova , koji su preziveli nekako boj na Misaru .
Srbi su u ovim bojevima , pokazali neverovatno junastvo . Kao sto su pokazali , strasnu neslogu i spletkarenje , za vreme svakog primirja .
Ne treba zaboraviti da je o ovim Srpskim podvizima , jedan Ranke napisao knjigu Srpska revolucija .

Zao mi je sto takvih Srba , kao sto su bili ti nasi predci , vise nema .....
 
Koliko god tesko bilo shvatiti. ( mnogima ) , sa danasnjeg aspekta , i posmatrajuci stvari kroz prizmu danasnjice , tadasnji Srbi su bili i te kako junaci .
U boju na Misaru je ucestvovalo 9 hiljada Srba i 30 hiljada Turaka .
U boju na Ivankovcu 2500 Srba , protiv 15 hiljada Turaka . Skoro svaka bitka sa Turcima u tih 9 godina je bila neravnopravna , to jest Turci su imali veliku prednost u ljudstvu i u opremi . Cak su imali uz sebe francuske artiljerce i francuske pionirske jedinice .

A , eto , mi smo se odrzali 9 godina . Na samom Misaru , dobro utvrdjena srpska pesadija , je bila hladnokrvna . Pustali su turke jako blizu glavnog sanca , i tu na domak palisada su im nananosili velike gubitke , spregnutom vatrom iz pusaka , i topovima , koji su punjeni kratezom, ( protiv pesadije .) . Kako je Karadjordje , kasnije sam rekao , Prvim plotunom rasplakasmo pola Bosne Kada je bitka dosla do tacke kad se svaka bitka lomi , Karadjordje, koji je bio sve vreme u sancu , je dao naredbu da se sa dva topovska hitca da komanda da konjica napadne Tursku vojsku , koja je , zbog velikih gubitaka , pocela da se ljulja . Bas kad je velika turska vojska pokazala prvi znak kolebanja , bila je napadnuta sa dve strane od srpske konjice , u bokove . Srpsku konjicu su predvodili svestenici Pop Luka Lazarevic , i Prota Matija Nenadovic .
To je slomilo Turke . Onda su krenuli panicno da beze Srbi su ih jurili do Dine . Turci su imali katastrofalno velike gubitke , a pogotovo gubitke profesionalnih vojnika , to jest bosanskih tuskih kolenovica , ( komandnog kadra ) .
Na kraju ustanka nas je razbila pre svega nasa nesloga , kao i objektivna situacuija na terenu , i nekoliko masnih zavera , vodjenih , ne samo od strane Turaka , nego i od Grka , kojima Srpski ustanak , nikako nije isaio u prilog .
 
Poslednja izmena:
Karađorđe je čuda činio manevrisanjem sa svojim ljudima sa jednog fronta na drugi i time ujedno i podizao moral vojsci.Koliko se sećam to je bio i jedan deo taktike da ostali drže front a Karađorđe krpi rupe u odbrani i sa svojom vojskom odnosi prevagu u odsudnim bitkama
 
je l' moze neko da mi kaze shta da napishem kao temu..? radimo grupni rad i ja sma dobila zadatak da napishem temu..Bitke na Misharu.. swe teme koje sam do sada napisala nisu bile dobre..ja stwarno nemam wishe ideja.. ajde molim was pomozite..:)
 
je l' moze neko da mi kaze shta da napishem kao temu..? radimo grupni rad i ja sma dobila zadatak da napishem temu..Bitke na Misharu.. swe teme koje sam do sada napisala nisu bile dobre..ja stwarno nemam wishe ideja.. ajde molim was pomozite..:)

ovde imas feljton o celom ustanku, do u detalje.

ova 3-4 nastavka su o misaru:

http://royalfamily.org/press/press-det/politika_feljton/11.htm
http://royalfamily.org/press/press-det/politika_feljton/12.htm
http://royalfamily.org/press/press-det/politika_feljton/13.htm


na sajtu nemas linova - napred/nazad tako da samo menjaj ove brojke u adresi .../11.htm .../12.htm da citas dalje i pre o celom ustanku ako te zanima.

koliko je istorijski tacno sta se sve ovde pise, ne mogu da ti kazem. sve u svemu, puno je detalja a i malo previse ukrasa.
 
Koliko god tesko bilo shvatiti. ( mnogima ) , sa danasnjeg aspekta , i posmatrajuci stvari kroz prizmu danasnjice , tadasnji Srbi su bili i te kako junaci .
U boju na Misaru je ucestvovalo 9 hiljada Srba i 30 hiljada Turaka .
U boju na Ivankovcu 2500 Srba , protiv 15 hiljada Turaka . Skoro svaka bitka sa Turcima u tih 9 godina je bila neravnopravna , to jest Turci su imali veliku prednost u ljudstvu i u opremi . Cak su imali uz sebe francuske artiljerce i francuske pionirske jedinice .

A , eto , mi smo se odrzali 9 godina . Na samom Misaru , dobro utvrdjena srpska pesadija , je bila hladnokrvna . Pustali su turke jako blizu glavnog sanca , i tu na domak palisada su im nananosili velike gubitke , spregnutom vatrom iz pusaka , i topovima , koji su punjeni kratezom, ( protiv pesadije .) . Kako je Karadjordje , kasnije sam rekao , Prvim plotunom rasplakasmo pola Bosne Kada je bitka dosla do tacke kad se svaka bitka lomi , Karadjordje, koji je bio sve vreme u sancu , je dao naredbu da se sa dva topovska hitca da komanda da konjica napadne Tursku vojsku , koja je , zbog velikih gubitaka , pocela da se ljulja . Bas kad je velika turska vojska pokazala prvi znak kolebanja , bila je napadnuta sa dve strane od srpske konjice , u bokove . Srpsku konjicu su predvodili svestenici Pop Luka Lazarevic , i Prota Matija Nenadovic .
To je slomilo Turke . Onda su krenuli panicno da beze Srbi su ih jurili do Dine . Turci su imali katastrofalno velike gubitke , a pogotovo gubitke profesionalnih vojnika , to jest bosanskih tuskih kolenovica , ( komandnog kadra ) .
Na kraju ustanka nas je razbila pre svega nasa nesloga , kao i objektivna situacuija na terenu , i nekoliko masnih zavera , vodjenih , ne samo od strane Turaka , nego i od Grka , kojima Srpski ustanak , nikako nije isaio u prilog .

Tacno je da nas je i nesloga unistila, narocito u boju na Cegru, koji izgubismo strasno, uz veliko herojstvo, ali koji predstavlja nase vazno istorijsko znamenje i vecnu opomenu. Nas konacni slom, mozda i presudno, dovodim u vezu sa Napoleonovim napadom na Rusiju 1812. godine. Sledece godine, i mi propadosmo.
 
Srpska taktika na Mišaru je bila jednostavna. Pešadija se zatvorila u zaklonjeni i ograđeni šanac, a skrivena konjica je čekala trenutak da tursku vojsku napade s ledja i bokova. Zato je i bilo moguće da srpska vojska u svim bitkama u ustanku bude toliko malobrojnija - držala se defanzivno, u zaštićenom šancu. Mišar je tipičan primer. I danas važi pravilo da napadač mora da bude oko tri puta jači od branioca ako hoće da računa na uspeh.

Karađorđe je, prema zapisima, Luki Lazareviću rekao da se sakrije sa konjicom u šumi, "a kada osetiš da je meni teško, ti udri". Karađorđeva veličina u bici se ogledala u tome što je odabrao da se zatvori u šanac sa pešadijom, odakle ne bi mogao da se izvuče u slučaju neuspeha, a mogao je da odabere i da bude van šanca sa konjicom. Smatrao je da je čvrstina pešadije u šancu od presudnog značaja i odluičio je da ostane tu. Uzgred, isto se pripisuje i Hanibalu da je uradio u bici kod Kane.

Malo je poznato da je Kulin-kapetan, komandant i uzdanica turske vojske, ubijen na prevaru. Njega je na dvoboj pred početak bitke izazvao Uzun-Mirko, a Kulinu obraz nije dozvoljavao da odbije taj poziv, a inače je bio čuveni megdandžija. Plan je bio da, ako Uzun-Mirko ne poseče Kulina, da jedan srpski vojnik, dobar strelac, koji se u tom cilju prišunjao mestu megdana, ubije Kulina iz puške. Tako je i bilo. Uzun-Mirko je u duelu ranjen, a srpski snajperista je smaknuo Kulina. Moguće je da je to bilo i presudno za ishod bitke.
 

Back
Top