Razmjena novcanica !!

Congo

Početnik
Poruka
24
pozdrav svima

evo mene zanima da li ima netko voljan za razmjenu.
nov sam u numizmatici..tocnije notafiliji.. i zanimaju me novcanice iskljucivo u UNC kvaliteti :

10.000 Dinara 1992
100.000 Dinara 1993
5.000.000 Dinara 1993
10.000.000 Dinara 1993
100.000.000 Dinara 1993
500.000.000 Dinara 1993
1.000.000.000 Dinara 1993
5.000.000.000 Dinara 1993
50.000.000.000 Dinara 1993
500.000.000.000 Dinara 1993

Inace sam iz Hrvatske, razmjena bi isla na povjerenje. Saljete vi meni, pa kada stigne, ja vam. Ako vam se to ne svidja, mozemo se dogovoriti drugacije. Meni nije namjera ikoga prevariti, i nadam se samo ozbiljnim ponudama za razmjenu.

dakle evo slike sto nudim za razmjenu



YU.jpg

Novcanice iz stare Jugoslavija koje su bile u opticaju.. neke su bolje neke losije kvalitete.. sve zajedno dajem za 1-2 UNC novcanice sa popisa

HRD.jpg

HRD, ove od 50 000 su fino ocuvane kao i od 1 HRDa, takodjer sve ove dajem za 2-3 novcanice UNC kvalitete sa popisa gore

100%20x%201%20HRD.JPG

sve novcanice su od 1 HRD i ima ih 100 komada. Sve su bile u opticaju,ali je velika vecina vrlo dobro ocuvana.

45%20x%201%20UNC%20HRD.JPG

Ovdje se radi o UNC novcanicama od 1 HRDa. 45 komada. Ovo procjenjujem da vrijedi malo vise, te ako nekog zanima neka mi se javi na mail.


UNC%20Lot.JPG

Takodjer sve novcanice sa ove slike su UNC kvalitete. Od ovih nemorate uzeti sve, nego samo ako vas neke od njih zanimaju​



Sve skupa je vrlo fleksibilno, mozete reci sto vas zanima i sto dajete za uzvrat, pa cemo se dogovoriti.. Meni je cilj skupiti sve gore navedene novcanice i bilo bi idealno kada bi jedna osoba to imala :) ,ako je potrebno uz razmjenu ja nadoplacujem. Dakle sve po dogovoru preko maila.


Pozdrav jos jednom, nadam se da ce se javiti netko.. Posto nisam na ovom forumu cesto, ovo mi je prvi post, molio bih da mi se javite na mail:
kfastic(a)gmail.com
 
Zdravo, iako se ne bavim aktivno notafilijom nego numizmatikom jer mi je nekako mnogo zanimljivije to i interesantnije imam samo jedno pitanje za sve vas koji sakupljete papirni novac. Sto svi trazite primjerke iskljucivo u UNC kvaliteti? morate svjesni bit da nekada takvo nesto jednostavno ne postoji, pogotovo kad je rijec o papiru, tesko je ocekivati nesto da 100 godina bude staro i u savrsenom stanju. Takodjer ako nadjete neki takav primjerak u UNC stanju cak iako postoji vodeni zig budite sigurno da je mogucnost da se radi o falsifikatu izuzetno velika, 60%, najmanje, ma gdje god pronasli tu novcanicu. To je jedan od razloga sto ne skupljam vise i ne kupujem papirni novac nekako mi se zgadilo od toliko falsifikata. Vjerujte da dosta puta sam sjedio sa ljudima koji skupljaju papirni novac i nekako nisam imao srca da im kazem da im je vise od pola kolekcije fals obicni, zao mi bilo da ih razocaram.
 
@ navif
Ja vise nemam gore navedene novcanice za razmjenu, jer sam ih davno izmjenjao.
A i ove koje sam naveo da ih trazim, sam davno skupio.
U svakom slucaju hvala na ponudi i sretno


@ Mehmed Fatih
Mozete li mi reci kako prepoznajete falsifikate, imate li kakve savjete? Znam i sam da je moguce da preko interneta dobijem bas falsifikate, ali nekako mislim da ako ima vodeni zig i ako uzimam od provjerenih ljudi npr. sa ebay-a da nece bas to biti u pitanju.
Naravno starije novcanice niti ne ocekujem u unc kvaliteti, ali novije serije zasto ne?
 
Hmm kako,,vrlo tesko je to otkriti, osim ako niste neki uhodani profesionalac ili diler svjetskog kalibra, tj. lopov i varalica u vecini slucajeva :) Ja ih najcesce poznajem po papiru, nekako je tanji i osjeti se pod rukom da nije to to,, kolega moj koji se 40 god bavi numizmatikom i notafilijom mi je pokazivao neke za koje on nije ni sumnjao nikada da su falsevi i stvarno se vidi razlika u kvaliteti papira, nekako je tanji i meksi nema cvrstinu i blagu grubocu neku.
 
Zdravo, iako se ne bavim aktivno notafilijom nego numizmatikom jer mi je nekako mnogo zanimljivije to i interesantnije imam samo jedno pitanje za sve vas koji sakupljete papirni novac. Sto svi trazite primjerke iskljucivo u UNC kvaliteti? morate svjesni bit da nekada takvo nesto jednostavno ne postoji, pogotovo kad je rijec o papiru, tesko je ocekivati nesto da 100 godina bude staro i u savrsenom stanju. Takodjer ako nadjete neki takav primjerak u UNC stanju cak iako postoji vodeni zig budite sigurno da je mogucnost da se radi o falsifikatu izuzetno velika, 60%, najmanje, ma gdje god pronasli tu novcanicu. To je jedan od razloga sto ne skupljam vise i ne kupujem papirni novac nekako mi se zgadilo od toliko falsifikata. Vjerujte da dosta puta sam sjedio sa ljudima koji skupljaju papirni novac i nekako nisam imao srca da im kazem da im je vise od pola kolekcije fals obicni, zao mi bilo da ih razocaram.

Zdarvo,
sada si se dotako jedne teme koja je meni vrlo interesantna.
Ja se ne bavim aktivno skupljanjem starog novca, nego kad sta naleti.
Ali sam nakupio godina i ponesto znanja o metalu.
Gledajuci neke primerke novcica koje imam zakljucio sam da nije bas puno verovatno da su u doba kada su radjeni radjeni tom tehnologijom, znaci falsifikati.
Kada sam pitao neke iskusne numizmaticare i ukazao im na tehnoloske detalje izrade slozili su se da su u pitanju falsifikati, pa smo i kod nekih od njih zajednicki pronasli par falsifikata.
Ali kada neki falsifikatopr odluci da neki novcic radi tehnologijom koja je primerena vremenu iz koga je novcic onda je puno teze otkriti falsifikat. Pogotovu ako do detalja vodi racuna i o materijalu od koga radi novcice.
Mislio sam da je sa papirnim novcanicama ipak lakse jer postoje razne metode bez razaranja uzorka kojima se moze ustanoviti da li je papir odgovarajuci ili ne.
I za kraj jedno pitanje, mozda konstatacija.
Ja forum krstarice - Numizmatiku pratim oko 3 godine i jos ni jednom nisam video da neko nudi dubrovacki novac, mletacki samo jednom ili dvaput. Zar je moguce da na ovim prostorima nije zaostalo nesto dubrovackog i mletackog novca, pa makar i zlatnog kao ukras devojacke nosnje.
To mi je neobicno, jer su me iz istorije ucili da su Dubrovcani dosta trgovali sa Srednjovekovcnom Bosnom i svim ostalim zemljama koje su tada postojale na prostorima danasnje ex Jugoslavije.
Cenio bih tvoje misljenje o tome, posto po postovima vidim da dosta dugo skupljas novcice i nesebicno pises o svojim greskama i iskustvima da se i ostali numizmaticari mogu posluziti sa njima.
S postovanjem
 
Imao sam ja takav jedan mletacki novcic, 2 solda su bila u pitanju,kovana oko 1690ih, na aversu pisalo:dalma et alban, na reversu:san marc ven II, bio u extra dobrom stanju,sto je jako rijetko naci tako ocuvano, dao za neke gluposti italijanske i francuske iz 2.svjetskog rata, mogao ko iz sale uzeti najmanje 20 eura, nije bas nesto mnogo al eto opet covjeku malo krivo bude kad ga namagarce :) A to sto mislite da "dijelim znanje",samo citam podatke iz svojih kataloga, Yeomana i Krause-Mischlera uglavnom. Nedavno sam naletio u antikvarnici jednoj ovde u Sarajevu dao mi covjek 6 punih albuma svedske marke "lembit" sa preko 1000 kovanica i katalog Krause - Mischlera koji ima 2016 strana, za samo 140 eura. Sami albumi prazni i taj katalog vrijede najmanje i minimalno tih para. poslije sam izdvojio par stotina duplih i prodao ih bez po muke za 100 eura, tako da me to doslo smijesno malo para. I volim ljudima svim ako imaju sta pitati da pomognem kako bi im greske bile svedene na minimum, a bit ce ih dok se god budu ovim bavili, ja ih i sad nekad napravim ,nije to sramota nego tako je kako je.
A Vama gospodine cu vrlo rado pomoci, posto ovde u Sarajevu ima jedan kolekcionar Amir se zove i specijalizovan je za Rim, staru Bosnu ,Veneciju, Dubrovnik i ostalo do 1.svjetskog rata, covjek ima strasne stvari. I pokazuje mi nedavno sav problijedio rimski novcic koji je kupio na e-bayu, sestercij, koji je platio 90 eura i koji je obicni falsifikat, imao je na sebi nakav zelenkast prah, i pokazivao mi je uporedo original, stvarno se vidi razlika. Tako da dobro pazite i gdje i kod koga kupujete. A ako Vas interesuju jos neke informacije slobodno pitajte, evo i mail ado_n_@hotmail.com
 
A da i da preciznije odgovorim, moguce je na ovim prostorima naci nesto mletackog i dubrovackog novca, ali uglavnom kao dio narodne nosnje, tesko je doci do tih primjeraka a da su u besprijekornom stanju ( i da nisu falsifikat naravno) :) a iskreno nekako mene nikada nije privlacilo nista sto ima neko vece udubljenje i ostecenje, a pogotovo ako ima rupicu na sebi. Nekada se iznerviram, te zene koje su iz dosade prije pravile tu nosnju, pa sto pobogu bas najvrednije primjerke probusise, ko da su znale da ce nekad vrijedit :)
 
Imao sam ja takav jedan mletacki novcic, 2 solda su bila u pitanju,kovana oko 1690ih, na aversu pisalo:dalma et alban, na reversu:san marc ven II, bio u extra dobrom stanju,sto je jako rijetko naci tako ocuvano, dao za neke gluposti italijanske i francuske iz 2.svjetskog rata, mogao ko iz sale uzeti najmanje 20 eura, nije bas nesto mnogo al eto opet covjeku malo krivo bude kad ga namagarce :) A to sto mislite da "dijelim znanje",samo citam podatke iz svojih kataloga, Yeomana i Krause-Mischlera uglavnom. Nedavno sam naletio u antikvarnici jednoj ovde u Sarajevu dao mi covjek 6 punih albuma svedske marke "lembit" sa preko 1000 kovanica i katalog Krause - Mischlera koji ima 2016 strana, za samo 140 eura. Sami albumi prazni i taj katalog vrijede najmanje i minimalno tih para. poslije sam izdvojio par stotina duplih i prodao ih bez po muke za 100 eura, tako da me to doslo smijesno malo para. I volim ljudima svim ako imaju sta pitati da pomognem kako bi im greske bile svedene na minimum, a bit ce ih dok se god budu ovim bavili, ja ih i sad nekad napravim ,nije to sramota nego tako je kako je.
A Vama gospodine cu vrlo rado pomoci, posto ovde u Sarajevu ima jedan kolekcionar Amir se zove i specijalizovan je za Rim, staru Bosnu ,Veneciju, Dubrovnik i ostalo do 1.svjetskog rata, covjek ima strasne stvari. I pokazuje mi nedavno sav problijedio rimski novcic koji je kupio na e-bayu, sestercij, koji je platio 90 eura i koji je obicni falsifikat, imao je na sebi nakav zelenkast prah, i pokazivao mi je uporedo original, stvarno se vidi razlika. Tako da dobro pazite i gdje i kod koga kupujete. A ako Vas interesuju jos neke informacije slobodno pitajte, evo i mail ado_n_@hotmail.com

Ado, hvala ti na informacijama. Ako ce ti biti lakse i ja sam kao klinac napravio verovatno jos vecu gresku sa dubrovackom novcicem nego ti.
Kao klinac igrao sam cize blize, a koristio jedan povelik sebrenjak. On je bio od mekog srebra, pa na asfaltu nije puno odskakao, ostajao je kao zalepljen na mestu gde padne.
Neznam kako sam ga izgubio, jednostavno, samo je nestao.
Kada sam psle dosta godina bio sluzbeno u Rijeci posetio sam jedenu numizmaticku izlozbu i vidio isti ili vrlo slican novcic posebno izlozen u maloj staklenoj vitrini radjenoj samo za njega. Kustos izlozbe mi je rekao da je to dubrovacki novcic i da je jako vredan.
Godine su prosle od mojih klinackih dana, pamcenje izbledelo, ali mi se onda cinilo, bio sam siguran da je moj novcic bio istio kao taj izlozeni.
Inace, pre rata sam ziveo u Sarajevu, i sada ponekad dodjem. Ako zelis daj neki mail ili telefon da ti se javim kad dodjem u Sarajevo.
I uz put, u Sarajevu se cesto kao zlatni novac spominje 'SORVAN'. Mozes li mi reci sta je to, za vreme kog sultana je kovan, od koliko karatnog zlata i kolika mu je realna vrednost, kao numizmatike, ne kao ugradjenog zlata
Hvala
 
Sinoc sam ja vidio poruku ali sam danas u gradu bio pa sam svratio u zlatarsku radnju da vidim posto je taj sorvan. On oznacava velike dukate, tacnije austrougarske cetverodukate (4 dukata). U pitanju je zlatnik od 24 karatnog zlata tezine 13,9636 grama.Originalno su kovani od 1872. do 1914., ali austrijska banka ih i dan danas kuje to su tzv. "novkov" primjerci ili na engleskom "restrike". Tih novkov primjeraka ima daleko vise nego originalnih jer su prvobitni sorvani kovani otprilike izmedju 50.000 i 100.000 primjeraka godisnje, a austrijska banka je samo u periodu izmedju 1920 i 1936 iskovala skoro pola miliona primjeraka. Cijena u zlatari u Sarajevu je oko 330eura, s tim da je u nekoj drugoj radnji udaljenoj 10ak metara cijena istog 400 eura. Sad da li je taj skuplji zlatnik i originalni ja stvarno neznam,a u katalogu im je cijena u VF stanju 250 dolara,a ovaj katalog je radjen 2001.godine kad je dolar bio uzasno vrijedan,a neznam kako se tada kretala cijena zlata na trzistu. Iako Vam jos neke informacije moze dati ovde na forumu Franc Ios,on je cini mi se strucnjak za zlato i otkupljuje to.
Evo broj pa kad dodete obavezno se javite, makar kafu ili portugalsko vino da pijemo, jako mi je drago da ste zivili u ovom gradu, a meni je velika zelja da Beograd posjetim,nadam se da cu uskoro da odem tamo:) 061 377 500, ili sa pozivnim brojem 0038761377500. Mail je ado_n_@hotmail.com
Sada jedno pitanje za Vas i bilo koga ko zna a mene jako zanima to, kako prepoznati originalne primjerke od novkova,u ovom slucaju sorvana,ali i nekih drugih primjeraka,npr.talir Marije Tereze ?
 
Zdravo,
hvala ti na informaciajma oko sorvana. Medjutim, meni su ljudi pokazivali neke turske dukate i govorili da su to sorvani. Moze li biti da u Sarajevu ljudi zovu sorvan svaki veliki dukat bez obzira da li je kovan u austriji ili u turskoj za vreme vladavine nekog sultana?
Ili je u pitanju nepoznavanje materije od strane ljudi koji svaki veliki dukat zovu sorvan?
Sto se tice prepoznavanja novkova, posebno austriskih ja se puino time ne opterecujem, zato sto moji poznanici kojima pomazem oko prepoznavanja starog novca skupljaju Rim i Vizantiju.
Ali u najkracem, "tehnologija" prepoznavanja bi bila sledeca: Prvo naci kovanicu za koju si siguran da je original.
Austrija je svoje kovanice radila klasicnom tehnologijom kovanja, s tim da su uvek imali vrhunsku gravuru kalupa. Izradu gravure u starije doba su uglavnom radili majstori koji su bili kratkovidi, sto vise to bolje. Jer kratkovidi ljudi na blizinu imaju vrlo izostrena vid i zapazaju najsitnije detalje.
E takvi majstori su radili gravuru za austriski novac. Tu postoji jedno ogranicenje, a to je mogucnost preciznog pokreta ruke koji kod kratkovidih ljudi vrlo cesto nemoze da prati ostrinu vida.
Zato se pod mikroskopom ili lupom gledaju ona mesta gde je taj neki stari majstor morao imati problema sa preciznim pokretom ruke.
I novkovi se rade kovanjem, uobicajeno, ali se kalup radi na kopir masinama i kopir masina nema problema sa preciznim pokretom ruke.
Sva mudrost je u tome znati prepoznati ona mesta gde treba posmatrati i novcic koji se ispituje, kao i onaj za koji ste sigurni da je original. To je ono sto sam napisao da pomalo imam iskustva sa tehnologijama obrade metala.
Iako je i autrija dosta davno pocela da koristi kopir masine za izradu kalupa za novac, ali i bogami u vojnoj, mnogo je reci industriji, bolje reci manufakturi.
Danasnji falsifikatori retkog starog novca uglavnom se ne koriste tehnologijom kovanja zato sto je izrada kalupa vrlo skupa i trazi specijalne masine i izuzetan majstorluk.
Jedino, ako je nekom dostupan elektroerozimat tehnologija izrade kalupa nesto pojednostavljena, ali i u tom slucaju se trazi dobar majstor da izradi alat. I opet se dodje na isto. Moderni falsifikatori ne prave falsifikate kovanjem. Sluze se drugim tehnologijama i tako seotkrivaju.
Ali da ne smaramo ucesnike foruma sa previse detalaja. Kada dodjem u Sarajevo cujemo se i vidimo pacemo i malo vise popricati o toj temi.
A ti pripremi te novcice cija te originalnos interesuje pa da pokusam da ti pomognem.
I uz put, da li si u toku kako u Sarajevu stoji stvar sa kupovinom zlatnika iz turskog perioda. Ima li ih na ponudi, odnosno da li se mogu naci kod Sarajevski zlatara?
 
Zdravo,
ipak ste vi imali itekako ptavo u vezi toga, sorvan je ustvari turska rijec za veliki dukat i bila je u upotrebi na ovim prostorima i mnogo prije dolaska austrougara (1878.). Ja u zivotu nikada nisam vidio konkretno kod sarajevskih zlatara kojih ima stvarno mnogo a bio sam skoro kod svakoga,da ima u ponudi turski sorvan, vidio sam jednom jedan srebrenjak vlikog promjera,oko 35-40mm i to je to, samo sam ponekad vidjao manje dukate na nosnjama ali su probuseni bili. problem je sto ja imam katalog Krause-Mischlera koji se odnosi na period 1901 - 2000. Al evo neke informacije, u vrijeme posljednjih sultana Abdul Hamida II (1876-1909), Muhameda V (1909-1918) i Muhameda VI (1918-1923), kovani su ti veliki sorvani promjera oko 40 mm i tezine cak 35 grama, nominala je bila 500 kurusa, za vecinu njih ne pise u koliko su primjeraka izdati sto ne znaci da nema tih informacija, al evo, cijena ima je u prosjecnom stanju oko 1000 eura, imaju i neki za koje pise da su izdavani od 20 pa do 500injak primjeraka i oni su par hiljada eura. Takodjer postoji i manji sorvan od toga od 250 kurusa,tezina 17, 5 grama, cijana oko 500 eura. Uglavnom izuzetno su skupi turski sorvani, mnogo vise od austrijskih. Kad dodete obavezno pricamo i o toj temi. Takodjer sta god saznam vise o sorvanima ili o dobrovackom i mletackom novcu pisem vam na onu temu. Veliki pozdrav.
 
Evo nekih mojih iskustava sto se tice falsifika.

1.Novcanice sa pecatom nikad ama bas nikad nisu UNC
2. Uglavnom je papir takav da reaguje na toplotu ruke, odnosno kada stavite novcanicu u ruku ona od toplote pocne da se savija prema gore
3.Retke novcanice se prodaju ali ipak postoji koliko ih je komada ostalo i koji su im brojevi, te informacije se dobijaju ljubaznom molbom NBS i da se nadate da je radnica predusetljiva da vam izadje u susret.
4.Uglavnom falsikfikati su jako dobro uradjeni, pa kada je novcanica sumljive boje bolje je ne kupovati, jer je bolja od originala (vidjao sam takve novcanice, skinuta boja sa manje vredne novcanice pa ponovo stampana sa skupljim datumom)

I imao tu jos saveta, odnosno vecina se bayira na iskustvu, ovo bi trebalo da pomogne donekle manjem poznavaocu papirnog novca.
 
Mehmed Fatih

Papirom sam poceo da se bavim iz inata. Kada sam pocinjao svi su me zamajavali ovaj novcic ti je u kovnickom ovaju u prvom kvalitetu... ,a ja bas i nisam mogao to da odredim. Nisam kontao da novcu mozes nabaciti ili ocistiti patinu da izgleda kao da je sad izasao iz prese. Pa sam krenuo sa papirom to je sto vidis. Sakupljajuci papir sve dublje sam tonuo u nacine stampe, istorijske nalaze i casopise koji su bili propratni deo sakupljanja papirnog novca. Na kraju tolko mi je postalo zanimljivo jer kao i sa metalom naucis i istoriju i umetnost i politiku, toliko toga mi jedna novcanica kaze, doduse kao i metalni samo nikad nisam mogao da se upustim u kvalitet, pogotovo sto je to ipak osobno, za nekog kovnicni sjaj a za nekog drugi kvalitet.
 
Sinoc sam ja vidio poruku ali sam danas u gradu bio pa sam svratio u zlatarsku radnju da vidim posto je taj sorvan. On oznacava velike dukate, tacnije austrougarske cetverodukate (4 dukata). U pitanju je zlatnik od 24 karatnog zlata tezine 13,9636 grama.Originalno su kovani od 1872. do 1914., ali austrijska banka ih i dan danas kuje to su tzv. "novkov" primjerci ili na engleskom "restrike". Tih novkov primjeraka ima daleko vise nego originalnih jer su prvobitni sorvani kovani otprilike izmedju 50.000 i 100.000 primjeraka godisnje, a austrijska banka je samo u periodu izmedju 1920 i 1936 iskovala skoro pola miliona primjeraka. Cijena u zlatari u Sarajevu je oko 330eura, s tim da je u nekoj drugoj radnji udaljenoj 10ak metara cijena istog 400 eura. Sad da li je taj skuplji zlatnik i originalni ja stvarno neznam,a u katalogu im je cijena u VF stanju 250 dolara,a ovaj katalog je radjen 2001.godine kad je dolar bio uzasno vrijedan,a neznam kako se tada kretala cijena zlata na trzistu. Iako Vam jos neke informacije moze dati ovde na forumu Franc Ios,on je cini mi se strucnjak za zlato i otkupljuje to.
Evo broj pa kad dodete obavezno se javite, makar kafu ili portugalsko vino da pijemo, jako mi je drago da ste zivili u ovom gradu, a meni je velika zelja da Beograd posjetim,nadam se da cu uskoro da odem tamo:) 061 377 500, ili sa pozivnim brojem 0038761377500. Mail je ado_n_@hotmail.com
Sada jedno pitanje za Vas i bilo koga ko zna a mene jako zanima to, kako prepoznati originalne primjerke od novkova,u ovom slucaju sorvana,ali i nekih drugih primjeraka,npr.talir Marije Tereze ?

U starijim casopisima Uradi Sam imas iz delova tako lepo napisano o falsifikatima i tehnologijama da kada budes to procitao sve ce ti biti jasno, ali moj savet jeste da uglavnom falsifikatori ne mogu da pogode gramazu novca. Vagicu i meri, moze biti malog odstupanja ako je novcic ishaban od opticaja. Pogledaj da li ima malih pukotina na obodu, ili da li je obod jako ocuvan odnosno ostar, to bi trebale vec da budu neka upozorenja da je mozda rec o falsifikatu, mada ako neko zeli da napravi vrhunski falsifikat onda tesko da mozes i da provalis, ali na srecu to se ne isplati.
 
U starijim casopisima Uradi Sam imas iz delova tako lepo napisano o falsifikatima i tehnologijama da kada budes to procitao sve ce ti biti jasno, ali moj savet jeste da uglavnom falsifikatori ne mogu da pogode gramazu novca. Vagicu i meri, moze biti malog odstupanja ako je novcic ishaban od opticaja. Pogledaj da li ima malih pukotina na obodu, ili da li je obod jako ocuvan odnosno ostar, to bi trebale vec da budu neka upozorenja da je mozda rec o falsifikatu, mada ako neko zeli da napravi vrhunski falsifikat onda tesko da mozes i da provalis, ali na srecu to se ne isplati.

U pravu ste sto se tice clanaka u SAM-ovima. U njima su dosta dobro obradjeni falsifikati, ali kao sto ste napisali, kada se falsifikator malo potrudi, a naravno da i falsifikatori citaju i casopise u kojima su nacini otkrivanja falsifikata starog novca i bolje obradjeni nego u SAM-u onda ih je tesko otkriti. Tada je kao najsigurniji ostao onaj nacin o kome sam pisao. A to je da falsifikatori kalup za novac rade kopir masinom i tu nema mogucnosti da "izvade" razliku u kalupu radjenom rukom i kopir masinom.
Rade falsifikate i livenjem, ali ti se uglavnom lako otkrivaju.
I jedna napomena. Nisam se bavio otkrivanjem falsifikatima antike, Rima , Vizantije i td. Uglavnom sam se bavio otkrivanjem falsifikata novca od oko 1600-ih godina pa naovamo.
 

Back
Top