Сајтови и књиге о васпитању деце

Hellen

Buduća legenda
Poruka
29.970
Много причамо о одгајању беба, о васпитању деце, тинејџера...а велики део нашег сазнања се базира на књигама о васпитању које смо прочитали, или (у новије време) сајтовима на којима смо нашли неке корисне текстове.

Мсилим да би стога било можда згодно да све те изворе информација предочимо на овој теми, да би и други могли да чују за њих и да их пронађу.

Дакле, које књиге су вам помогле у послу одгајања и васпитавања деце? На које корисне сајтове сте наишли? :)

(Оставите линкове ка корисним сајтовима, само, молим вас, водите рачуна да то не буде рекламирање неких производа или других форума.)
 
Ako dozvolite meni da kažem :) ...nekako mi je uvek to određivanje prema nekome (deci , u ovom slučaju ) uz pomoć nečijih kokretnih saveta (dakle , konkretno na decu se odnose) delaovalo prilično izveštačeno ... čovek treba što pre da se pomiri s tim da će dete imati osnove koje korespondiraju :) sa onim što je on ...i na tome(što je on) se ,dakle, radi ...misim,oduvek..
 
Svi volimo svoju decu najvise na svetu, ali o nekim stvarima nemamo dovoljno znanja. Ako smo spremni da se usavrsavamo u raznim oblastima nema prirodnije stvari nego da tezimo da budemo sto bolji tamo gde je najvaznije.

Mnoge sam greske izbegla zahvaljujuci tome sto sam unapred znala da su greske, dakle nisam morala da izvlacim zakljucke iz svog iskustva - dovoljno je sto se neko drugi opekao i preneo to svoje iskustvo.

Tema je odlicna!:ok:
 
Ja predlazem 2 knjige
1. Seksualno vaspitanje - u formi je za predpubertetlije i tinejzdere roze knjiga plastificirana, poput Prirucnika za devojcice
2. Uspesan roditelj uspesno dete - Jelena Holcer
Ostalo sam citala iz stampe i zenskih i mama magazina
Svaka cast za temu:ok::klap:
Ali cu nastaviti da citam i da pratim sve sto preporucite, svako ce negde naci savet primenljiv u svom slucaju
 
Нисам сигурна да сам те добро разумела.
Зар не учимо СВЕ у животу од других људи (који су своје знање, од проналаска штампарије, преточили и у књиге)?

:) ,pa ti si rekla identičnu stvar k'o i ja ... i u redu je da čitaš sve ,ali ono što mi je glupo je da primenjuješ neke konkretne recepte čija su polazišta mnoooogo iznad onoga kako ti u stvari tretiraš decu... to deca osećaju ,i ne znam koliko bi im to značilo ..npr . inače ti je odnos s decom "na mrš u p.m" ,joj:) , a onda pričitaš kako kad se desi ne znam šta treba da primenjuješ neku suptilnu taktiku ...koliko bi to upalilo ...jedino što čitanje toga može da te obrazuje u smislu da ne budeš s decom u onom ""opisanom odnosu ,.. e,a to je ono - treba čitati sve ,radi sebe i drugih ..
 
:) Mislim da je htela da kaze ovo: Postoje situacije u kojima ne pomaze citanje stranica i stranica literature o tome kako bi trebalo resiti neki problem, kad je najbolje i najefektivnije resenje da dete dobije dva-tri puta po guzi. U smislu da deci neke stvari treba reci recima (ili pokazati delima) koje oni razumeju (ne razumem ni ja najbolje navedeni primer, kakav je to odnos s detetom na "mrs u pm"?), a ne prosipati neku filozofiju. Jer, ni u jednoj knjizi necemo procitati da dete treba lupnuti po guzi, ili po prstima, iako to zna biti delotvornije od milion reci. ;)
 
:) ,pa ti si rekla identičnu stvar k'o i ja ... i u redu je da čitaš sve ,ali ono što mi je glupo je da primenjuješ neke konkretne recepte čija su polazišta mnoooogo iznad onoga kako ti u stvari tretiraš decu... to deca osećaju ,i ne znam koliko bi im to značilo ..npr . inače ti je odnos s decom "na mrš u p.m" ,joj:) , a onda pričitaš kako kad se desi ne znam šta treba da primenjuješ neku suptilnu taktiku ...koliko bi to upalilo ...jedino što čitanje toga može da te obrazuje u smislu da ne budeš s decom u onom ""opisanom odnosu ,.. e,a to je ono - treba čitati sve ,radi sebe i drugih ..

..draga moja..
..oni koji su sa decom u "gore opisanom" odnosu ne chitaju knjige..
..tako da njihova deca nisu u mogucnosti da taj roditelj primeni neprimerene
recepte na njih..nazalost..

..i nije tachno da treba chitati sve..
..samo se treba uvek pitati shta radimo i zashto to radimo..
..i ako nam nije jasno i ako sumnjamo da smo na dobrom putu
proveriti svoje stavove sa nekim kome verujemo..
..i sa nekim koga ne poznajemo..i ko nas ne poznaje..
..i sa nekim kome je to struka..sve dok nam ne bude sasvim jasno..

..treba ukljuchiti mozak dok volish svoje dete..
..da te bezgranichna ljubav ne odvede ka medvedjim uslugama tom istom voljenom bicu..

..sve ostalo je patologija..i ovde joj nije mesto..
 
Др Олга Хаџи Антоновић ''Мало дете - велика загонетка''

Бави се проблемима везаним за децу од првих дана па до пубертета. Често сам је узимала у руке и повремено ишчитавала. Базирана је на дугогодишњој пракси ауторке и има много примера из живота (и позитивних и негативних).
 
..qq, ne odgovorih na temu.. :eek: ..hoce to od shoka..

..jedina praktichna knjiga koju sam imala je "Vashe dete i vi", stara koliko i ja,
vlasnishtvo moje mame.. :lol: ..listala, chitala, radila po osecaju..
..par (jedno 4-5) brojeva chasopisa Beba.. (nishta posebno nisam nauchila odatle)
..mnooogo razgovora sa raznoraznim ljudima..

.."Kako da najlakshe upropastite rodjeno dete" - N.Milenkovic - dobila dok sam bila trudna,
slatko, makes you wander - shvatila da nema gotovih reshenja i da treba misliti o mnogo chemu

.."Kako postati i ostati glup" - J.Petrovic, A Peshikan - mnogo pomoci u shkolskim
danima posle treceg razreda+mnogo smeha za sve nas
.."Kako upropastiti sopstveni zivot" - Greenburg/Jakobs - ovo spremam za histeriju puberteta :lol:
 
.."Kako upropastiti sopstveni zivot" - Greenburg/Jakobs - ovo spremam za histeriju puberteta

:super:

Kњига која је мени ЛИЧНО много помогла у периоду сазревања! (Сјајна је, купила сам је дааавно, још као студенткиња и неко ми ју је узео на читање и није вратио, а то је баш књига коју треба имати и с времена на време ишчитавати, да се не заборави!)

.."Kako da najlakshe upropastite rodjeno dete" - N.Milenkovic

Такође: :super:
 
ne znam koliko knjige mogu de pomognu, nemam ja poverenje u dečje psihologe. ono dvoje što sam ja voleo kao dete da gledam na tv-u i koji su bili sjajni, odmetnuli su se u političare..ja znam za slučajeve gde su majke kupovale deci, pripremajući ih..one male knjižice- šta da radiš kada ti se roditelji razvedu..neverovatno...ima ona lepa i debeljuškasta knjiga sexualno obrazovanje u stripu - sjajna je..zabavna, edukativna, super crtana,,..a mogu vam reći da sam i ja mator neke teme čitao sa velikim interesovanjem...
 
Casopise ne citam, jer me nerviraju...imam osecaj da ce sve da napisu samo da se bolje prodaju...

Citala sam u trudnoci onu: Sta da ocekujete dok cekate bebu (ne znam autorke, a kod nas ih izdaje Kreativni centar)...bila sam prezadovoljna tom knjigom, pa sam kupila i onu Sta da ocekujete u prvoj godini...knjiga je odlicna...prakticni saveti koji pomazu u konkretnim situacijama...

Ipak mislim da se dete vaspitava po sopstvenom osecaju, a na osnovu prakticnih iskustava (nasih ili tudjih), ma sta procitali, u sustini cemo se ponasati onako kako osecamo...Roditeljstvu nas ne mogu nauciti knjige....nazalost...
 
Casopise ne citam, jer me nerviraju...imam osecaj da ce sve da napisu samo da se bolje prodaju...

Citala sam u trudnoci onu: Sta da ocekujete dok cekate bebu (ne znam autorke, a kod nas ih izdaje Kreativni centar)...bila sam prezadovoljna tom knjigom, pa sam kupila i onu Sta da ocekujete u prvoj godini...knjiga je odlicna...prakticni saveti koji pomazu u konkretnim situacijama...

Ipak mislim da se dete vaspitava po sopstvenom osecaju, a na osnovu prakticnih iskustava (nasih ili tudjih), ma sta procitali, u sustini cemo se ponasati onako kako osecamo...Roditeljstvu nas ne mogu nauciti knjige....nazalost...
Mislim da je ovo ono sto trazim, jos samo da iskopam ime autora. :)
 
Roditeljstvu nas ne mogu nauciti knjige....nazalost...

Не слажем се!

СВЕ се учи из књига а само се вежба у пракси!

Испада као да се рађамо као добри или лоши родитељи, да се рађамо са сазнањима о томе шта можемо очекивати од детета у одређеној фази развоја, са сазнањима како деца реагују у одређеним ситуацијама, са знањем како ми треба да реагујемо у одређеним ситуацијама...:confused:
 

Back
Top