Bolonjez 5 ili 6 metara??

Зависи где пецаш...
Ако је река мала и плитка, нема потребе за шестицом, чак је боље и лакше са петицом.
Ако ти треба за Дунав, Саву, Тису, или сељачке варијанте пецања болоњезом по акумулацијама, онда шестица.
Ако је ствар буџета, онда узми петицу, јер ћеш боље да испечеш занат, а ако ти затреба за веће дубине од 4.5 метра, можеш да користиш клизеће пловке.
 
Lepo ti rekose da zavisi od vode na kojoj pecas,ja bih dodao da zavisi i od OBALE sa koje pecas,znaci strma obrasla obala na manjoj/osrednjoj reci - bolje petica,cistija obala i srednja/veca reka ili jezero - bolje sestica jer pokrivas vise situacija!!
Najbolje bi bilo da mozes da uzmes od oba po jedan ali ako vec pominjes finansije kao problem skupljaj jos malo lovu i kupi sesticu ako imas gde da pecas sa njom,a onda nemoj da cicijasis za masinicu,kupi neku solidno dobru i TESKU,ne ko neki Nislije koje znam,na 250gr bolonjez plastikanera kineza od 150gr pa posle sat-dva"jao sto me bole ruke",napravi balansiran komplet i uzivaj bolje pola kile u ruci balansirano nego 400gr a da vuuuuce napred!
Pozdrav :cool:
 
Ne,ti sto im se kace najloni na vrh se zovu ili teleskopi ili stekovi,bolonjez lici na teleskop samo ima vodjice i onaj mali halter za masinicu,mnogi cak i prave bolonjeze od svojih omiljenih teleskopa kad izgustiraju penzionersko plovkarenje uz stolice (meni odavno stoji jedna 7-ica Colmic-ova,dobro sebi dadoh ideju da napravim bolonjez,da imam od 5,6 i 7m kad vec na teleskop ne pecam)! :)
Pozdrav :cool:
 
Ne mora da znaci,moja Perfecta od 5m ima jednu kliznu,a mislim i da Energhia od 6m isto ima jednu kliznu,vaznije je kakve su vodjice,da li su dobro rasporedjene (klizne) i da nisu mnogo plitke (ja bih voleo da su mi na Energhiji jos 2-3 mm duze,ali je Trabucco smatrao da je i ovoliko dosta)!
Pozdrav :cool:
 
E vidiš druže to baš nije najbolje rešenje sa jednom kliznom karikom (vođicom) na vrhu. Prvo zbog rasterećenja vrha, a drugo još bitnije zbog eliminisanja problema mršenja najlona. Dve klizne vođice su optimum na svim bolonjezima, jer je vršni segment kod većine štapova iste ili slične dužine. Na taj način i najlon prolazi kako treba kroz vođice tj. ima pravilnu putanju pod znatno manjim uglom, pa je i trenje manje, a izbačaj precizniji i duži. Nije Shimano blesav što stavlja po tuce Fuji vođica na svoje štapove od svega 3 m.
 
Kad vec pominjes Shimanove stapove od 3m sigurno ne mislis na bolonjeze,a tuce je valjda 12 komada pa verovatno mislis na match stapove od 3,3-3,6m ali kod njih je druga"tehnologija",tu je potrebno dosta sitnih vodjica zbog vetra i daljine zabacaja,kad padne kisa usrao si motku,dok je kod bolonjeza to drugacije,kod varalicaraca opet drugacije uz par izuzetaka (eno ja na Aspire imam 11 karika i to low profile na 3m duzine,ko da je match a ne varalicarac) :) sve ipak zavisi od rasporeda po proracunu proizvodjaca,oni znaju najbolje!
P.S.Ipak Energhia ima dve klizne vodjice,moja greska,ali sam prilicno siguran da Perfecta ima jednu,sto me ne bi cudilo jer kad sam menjao vrh i otisao po nov dali su mi original vrh (i odrali me) a ono ispade prilicno kratak vrsni segment,ima i tu razlike solidne,i po 10cm ako ne vise!
Pozdrav :cool:
 
Kad vec pominjes Shimanove stapove od 3m sigurno ne mislis na bolonjeze,a tuce je valjda 12 komada pa verovatno mislis na match stapove od 3,3-3,6m ali kod njih je druga"tehnologija",tu je potrebno dosta sitnih vodjica zbog vetra i daljine zabacaja,kad padne kisa usrao si motku,dok je kod bolonjeza to drugacije,kod varalicaraca opet drugacije uz par izuzetaka (eno ja na Aspire imam 11 karika i to low profile na 3m duzine,ko da je match a ne varalicarac) :) sve ipak zavisi od rasporeda po proracunu proizvodjaca,oni znaju najbolje!
P.S.Ipak Energhia ima dve klizne vodjice,moja greska,ali sam prilicno siguran da Perfecta ima jednu,sto me ne bi cudilo jer kad sam menjao vrh i otisao po nov dali su mi original vrh (i odrali me) a ono ispade prilicno kratak vrsni segment,ima i tu razlike solidne,i po 10cm ako ne vise!
Pozdrav :cool:

Eto sam si dao odgovor na svoje pitanje.
Radi pravilnijeg opterećenja štapa i što manjeg ugla između strune i vođica, kao i radi smanjenja trenja i povećanja preciznosti treba imati optimalan broj vođica na svakom segmentu. Zato su potrebne 2 vođice na vršnom segmentu bolonjeza i zato je Shimano stavio tuce (12) vođica (-1)na tvoj varaličarac !
 
Match masinice,sam se namece odgovor,imas pojedine sa oznakama Match (ima u Formaxu Browning match masinica,jos sad imaju neke zimske popuste),a neke samo imaju M oznaku,ili GTM ili... bitno da ima bar DVE PLITKE spulne i da je brzina prenosa BAR 6:1,a Mitchell ima modela koji imaju i 7,3:1!
Pozdrav :cool:
 

Back
Top