Palata Albanije??

Dabapas

Aktivan član
Poruka
1.472
Da li neko može da mi da odgovor, odakle u sred Beograda/Srbije zgrada koja nosi naziv "Palata Albanije"? Ne mislim odakle zgrada, znam da nije pala s' marsa, nego kako to da baš nosi naziv ni manje ni više nego Palata Albanije?

Pitam se da li u Albaniji postoji zgrada a da nosi naziv "Palata Srbije"? :think:




P.S. Ako tema nije za politiku prebacite je negde drugde, mozda pod istoriju?
 
Poslednja izmena:
Da li neko može da mi da odgovor, odakle u sred Beograda/Srbije zgrada koja nosi naziv "Palata Albanije"? Ne mislim odakle zgrada, znam da nije pala s' marsa, nego kako to da baš nosi naziv ni manje ni više nego Palata Albanije?

Pitam se da li u Albaniji postoji zgrada a da nosi naziv "Palata Srbije"? :think:




P.S. Ako tema nije za politiku prebacite je negde drugde, mozda pod istoriju?

Od stare kafane sa samog početka XX veka. Ime je dobila u čast Albanije.

Ne postoji.
 
Ok, znaci postojala je kafana Albanija koja je dobila naziv u cast Albaniji
, posle toga je na tom mestu podignuta zgrada koja se pretvara u Palatu Albanije i dalje u cast Albaniji i sad dok Albanski lobi po svetu lobira da se satre srpski narod i dalje cascavamo Albance palatama po Beogradu. Prosto ne mogu da verujem da se to desava ali i dalje sam ubedjen da to nije slucajno tako.
 

Palata "Albanija", jedan od simbola srpske prestonice


Prvi oblakoder Kraljevine SHS

Soliter je sazidan 1940. godine, na mestu bivše kafane "Albanija" koja je
godinama bila centar okupljanja gradskih boema i prolaznika. Novo zdanje od
jedanaest spratova tada je nagovestilo razvoj modernog velegrada

Nijedan od tridesetak sugrađana koje smo anketirali, nije tačno znao kako je
palata "Albanija" dobila ime. Sigurno se još manje zna da je ova zgrada prvi
oblakoder Kraljevine Jugoslavije, koji je inače izgrađen 1940. godine, po
projektima arhitekata Mladena Prljevića i Đorđa Lazarevića.

Iako je novosagrađena palata, tada samo formalno nasledila ime kafane koja se
tu prvobitno nalazila, naziv "Albanija" je donet kao simbol zahvalnosti srpskog
naroda prema albanskom zbog podrške tokom golgote Srpske vojske u Prvom
svetskom ratu,
kada je povlačenjem preko planinskih venaca Albanije uspela da
se spase od propasti.
 

Palata "Albanija", jedan od simbola srpske prestonice


Prvi oblakoder Kraljevine SHS

Soliter je sazidan 1940. godine, na mestu bivše kafane "Albanija" koja je
godinama bila centar okupljanja gradskih boema i prolaznika. Novo zdanje od
jedanaest spratova tada je nagovestilo razvoj modernog velegrada

Nijedan od tridesetak sugrađana koje smo anketirali, nije tačno znao kako je
palata "Albanija" dobila ime. Sigurno se još manje zna da je ova zgrada prvi
oblakoder Kraljevine Jugoslavije, koji je inače izgrađen 1940. godine, po
projektima arhitekata Mladena Prljevića i Đorđa Lazarevića.

Iako je novosagrađena palata, tada samo formalno nasledila ime kafane koja se
tu prvobitno nalazila, naziv "Albanija" je donet kao simbol zahvalnosti srpskog
naroda prema albanskom zbog podrške tokom golgote Srpske vojske u Prvom
svetskom ratu,
kada je povlačenjem preko planinskih venaca Albanije uspela da
se spase od propasti.

Baš tako tadašnji albanski car nije pao pod pritiskom kraljevine Austriugara da nam se zabrani prelaz preko Albanije do Krfa.
Taj je car kasnije tražio da bude sahranjen na srpskom groblju tj sa
srpskim poginulim herojima tada...
Zahvaljujući njemu je srpska vojska došla do Grčke,
I zato palata ALBANIJE za ogromnu zahvalnost onda a sada ironija.
 
pa da ali oni zaboravljaju. a ja volim da podsecham.
evo, recimo, teritorija fyrom - puca ravnica sve do grchke gde je vasha vojska namerila da pobegne. pa zashto vam vasha bracha iz juzhne srbije (:mrgreen:) nisu dala tim putem? da vas nisu mozhda i ubijali, bracha vasha? a od albanaca ste dobili rech i dozvolu da se bezbedno preko albanije povuchete do grchke. genocid na kosovu koji je naprevljen pred kraj i posle tog rata je verovatno vash nachin da se zahvalite.
 
pa da ali oni zaboravljaju. a ja volim da podsecham.
evo, recimo, teritorija fyrom - puca ravnica sve do grchke gde je vasha vojska namerila da pobegne. pa zashto vam vasha bracha iz juzhne srbije (:mrgreen:) nisu dala tim putem? da vas nisu mozhda i ubijali, bracha vasha? a od albanaca ste dobili rech i dozvolu da se bezbedno preko albanije povuchete do grchke. genocid na kosovu koji je naprevljen pred kraj i posle tog rata je verovatno vash nachin da se zahvalite.

da znash ishta o 1.svetskom ratu i Srbiji znao bi da se nasha vojska povlachila preko Albanije zato shto nije mogla preko Makedonije jer su josh jedna "braca"Bugari napali iz tog pravca i odsekli odstupnicu.
A to o bezbednom prelazu preko te vukoyebine je tek smejurija
kakav genocid na kosovu 1918.?:rotf:
 
pa šta sad svuda u svetu treba da se ruše ili preimenuju građevine/spomenici zbog aktuelnih političkih zbivanja. jel bi trebalo i spomenik zahvalnosti francuskoj na kališu da rušimo jer je priznala nezavisnost kosova? ako su neke stvari izgrađene u (za) nekom trenutku, one se i odnose na taj trenutak.
 
Taman posla da rusimo lepa je to zgrada, svakako lepsa od ovih komunistickih "kocka juri kockicu" zgrada.. nego me sad kopka zasto Lucic pominje Palatu Albanije u svojoj knjizi a ne mogu da se setim.

Mada u Bg postoji i Zagrebacka ulica a isto tako nemam saznanje da u Zagrebu postoji Beogradska?
 
Mada u Bg postoji i Zagrebacka ulica a isto tako nemam saznanje da u Zagrebu postoji Beogradska?

ma šta nas ima da boli tooki da l je reciprocitet zadovoljen. jel smo mi sada trebali ko ustaše da menjamo naš jezik, da izmišljamo nove reči, da bi se što više razlikovali od njih. pusti ti zagreb i njih, gledaj da mi budemo dobri :P nismo mi iskompleksirani i isfrustrirani ko neki, da bi se bavili takvim akcijama.
 
Taman posla da rusimo lepa je to zgrada, svakako lepsa od ovih komunistickih "kocka juri kockicu" zgrada.. nego me sad kopka zasto Lucic pominje Palatu Albanije u svojoj knjizi a ne mogu da se setim.

Mada u Bg postoji i Zagrebacka ulica a isto tako nemam saznanje da u Zagrebu postoji Beogradska?

:lol:
A šta ti ustvari hoćeš?
Kao "ne znaš", "ne možeš da se setiš".....ajde izbaci tu teoriju o kojoj zapravo hoćeš da pričaš ;)
 

Back
Top