Oruzje u Borilackim Vestinama--improvizovano,tradicionalno,moderno

gost 105733

Domaćin
Poruka
3.845
Nedavno sam imao priliku da vidim ovu alatku:

koppoinhand.jpg


Nezavisno od drakonskih zakonskih kazni za uspesno koriscenje iste ,pitam se koliko je to uopste korisno.Ovakva vrsta oruzja tesko da ce pomoci u odbrani protiv iskusnog,treniranog napadaca,a napadac koji se moze savladati ovakvim oruzjem se moze savladati i golim rukama.
 
Ovakva alatka se lako moze zameniti malo boljim improvizovanim oruzijem kao sto je metalna hemijska olovka ili kljuc od auta ili stana , koji su pogodniji za naosenje ubodnih rana , koje zbog prirode oruzija tesko da mogu da budu fatalne , a u odredjenim situacijama mogu da pruze solidnu prednost. Nosenje ovakve stvari samo pokazuje dozu nesigurnosti onoga ko ovu spravu nosi . Ako postoji stvarna potrebva za nozenje oruzija nema smisla nositi oruzije koje ne moze da ubije ili makar ozbiljno povredi protivnika , sto ce reci da u obzir dolazi noz , elektrosoker , vatreno oruzije , sve ostalo se moze improvizovati na licu mesta u trenutku potrebe , pa tu dolaze vec pomenuti kljucevi , olovke , torbe , kamen , i naravno kafanski inventar i sudovi .
 
Pa ne znam kako su ovo oruzija u borilackim vestinama...? Oruzija koliko ja znam su stap u Eskrimi, Mac(katana) u kendou, laidui itd. Kama i dugacki stap u nekim stilovima karatea itd itd?
Prvi put vidim da neki still ima za oruzije katanac :D. Ai izgleda malo neprirodno drzati ga, moguce je polomiti sopstveni prst kada se udara sa istim ne?

Naveo sam par primera,sta se sve danas nudi kao potencijalna zastita.I sto je jos gore ,mnogi i veruju da ce im takve stvari, u ovom slucaju obican katanac pomoci.:lol:
 
Nedavno sam imao priliku da vidim ovu alatku:

Svojevremeno je Mario Topolsek izdao prirucnik o upotrebi ovog oruzja (u delu knjige, mislim, o nindzama).

Veoma interesantno oruzje, pre svega radi udaraca u vitalne tacke, zatim pravljenje poluga na saci, laktu itd... Narocito je prikazao upotrebu za samoodbranu zena.

Ako uspes da nadjes knjigu procitaj, ali ima vise od 20 godina kako je izdata.
 

opet maestro Toshiro Suga

tehnike sa tradicionalnim oruzjem koje su preslikane u elemente borbe bez oruzja

ko zna prepoznace

PS. Nadam se da je bar nekome jasno zasto je ovo korisno i upotrebljivo...

Kontam da je vrlo korisno kada hoces da izgledas ultra mega cool i da ne izvadis svoj mac i ne isprljas ga krvlju nevernika. Nego kao ti si glavni sensei, pobedjujes bez oruzija koliko si imba mega jak ^^. Jel se zato koristi? :D
 
Kontam da je vrlo korisno kada hoces da izgledas ultra mega cool i da ne izvadis svoj mac i ne isprljas ga krvlju nevernika. Nego kao ti si glavni sensei, pobedjujes bez oruzija koliko si imba mega jak ^^. Jel se zato koristi? :D

Cijenjijenja Kolijezinice, morat će te hitro doć konsultirat se sa Vašim cijenjijenjijim mentorima...

Bistri potoćić je se zalijedio, bistri poglijed zamutio...a bambuovu šumicu smo posijekli lani
 
Hmmm, vecina oruzja ima za svrhu da obazbedi neku vrstu "poravnjanja" u slucajevima kada postoji disparitet izmedju sukobljenih strana (brojnost, snaga, velicina...), ili kada je poenta u brzini okoncanja sukoba. Dakle, to vazi i za kopo/yavara/dulo-dulo alatku sa prve slike.

E sad, metodi primene se razlikuju od skole do skole, u zavisnosti od mnogih faktora, te tehnicke baze i prioriteta treninga. Po meni, mnogo je korisniji kada se koristi za udaranje nego za polugei pritisak, ali to ne znaci da potonji vid upotreba nije moguc.

U sustini, neki principi rada sa oruzjem su univerzalni, nezavisno od tipa orudja, ali se ipak pri koriscenu svakog moraju imati u vidu i njegova specificnost i karakteristike, a narocito neke opozicije poput dugo/kratko, cvrsto/fleksibilno, ostro/tupo itd. svo ovo vazi za kontaktna oruzja, dok projektilna vec imaju posebnu pricu...
 
improvizovano,tradicionalno,moderno

Naj od naj po meni, to jest dabome:

Improvizovano: pet drugara koje zovnes upomoc i napujdas ih na barabu

Tradicionalno: plot, letva, motka, grana, balvan, greda

Moderno: neki manji automatski mitraljez koji imao okvir od par hiljada metaka i ugradjen ispaljivac grgolj-blaster bombi (pravilan padez: bomaba), a moze i bacac plamena i bacac sode u oci!
 
Cekaj, pa treba da i' ubedis da se biju umesto tebe. A za to je otrebno dosta vrbalne improvizacije. Nije to tek tako lako, danas ne pali ni obecana gajba piva, niko ni za koga nece da se mlati... (Pih!).

Umece ubedjivanja nevoljnih drugara vec spada u psihologiju borenja.Zaista nece pomoci ni gajba piva,ali moze da pomogne iscitavanje kvalitetne literature i primena stecenog znanja u praksi.
http://coolhaus.de/art-of-controversy/erist-i.htm

Ali da ne idemo dalje u off topic.z:)
 
Hm, mora da pitam... jest da odoh u off al' ajde... možda i može da se poveže sa temom...
Ljudi, el ste vi imali u svom životu neko klasično ulično tabanje? Može i kafanska šorka?
Veliko je pitanje shta u odredjenim okolnostima može da posluži kao neko improvizovano oružje...
Dalje, komentar na neka pisanija koja sam pročitao...
Nije bitno shta se koristi... već je bitno ko ga koristi...
Izvinte ako sam omashio... :lol:
 

Back
Top