Beograd - loše mesto, najskuplji grad

Тихи

Starosedelac
Poruka
162.256
Јасмина Ана
Лоше место, најскупљи град
Понекад, као у Алхемичару, пропутујемо хиљаде миља да бисмо тек тамо, у туђини, сазнали да је благо закопано испред наше куће


Не брине мене светска економска криза. Не зато што ми и нисмо део великог света, па, као што кажу – шта ме брига за грађански рат – ја сам са села... Ми одавно познајемо и препознајемо разне врсте дна. Дно дна је само предсобље оног правог дна, иза којег има још... не дај боже да доживимо све оно што можемо да издржимо...

Долазе судњи дани. Раслојавање ће сада тећи муњевито, десиће се пре слутње, пре мисли.

Неће проћи ни година, када ће све бити друкчије... Овде, у Србији, настаће права борба за опстанак.

Све што смо слушали и читали о животињском свету десиће се нама. Преживеће најјачи, најжилавији, најлукавији...Преживеће безобзирни, бахати, храбри...

Страх нас блокира.Везује нам руке. Шта ће бити?

Хоћемо ли остати без посла, хоћемо ли имати новца да се лечимо, да школујемо децу?...Хоћемо ли још некада, било када, отпутовати било где да заборавимо беду сопственог живота?

Хоћемо ли...Страх је највећи непријатељ човека...

Како спасити сопствени живот?, није то само наслов једног од романа храбре и луцидне Ерике Џонг већ и питање које треба да поставимо себи.

Шта да урадимо пре пропасти?

Живот нуди многа решења која често не видимо...Некада, кажу мудраци, морамо да прођемо дугим погрешним путем да бисмо нашли прави пут...Понекад, као у Алхемичару, пропутујемо хиљаде миља да бисмо тек тамо, у туђини, сазнали да је благо закопано испред наше куће...

Нису то бајке, ни приче за малу децу. Зар свако од нас не познаје неког ко је после отказа у државној или приватној фирми, направио велики успех и велике паре...И захваљивао се дану кад је остао без посла!..Не би ни знао да зна, да моћ има у себи...

Погледајте око себе...Ако видите негде парче своје земље, зар вам ништа не пада на памет?

Немојте случајно да правите викендицу! Викендице су чиста утопија...

Прво штала, па кућа, то је златно правило...Али, ви сте из града. Одрасли сте на асфалту...

Бити Београђанин, драги моји суграђани, није ваше занимање...Најскупљи град у Србији може за многе да постане лоше место...

Немојте да помислите да хоћу да вам, као некада Кори Удовички, предложим да продате свој стан и купите мањи,па да од те разлике живите...Или да вам,као Марија Антоанета, кажем да једете колаче...

Уопште вам не предлажем да се из Београда преселите у Трстеник или у Мрчајевце...

Само вам, одговорно, тврдим, да је живот хуманији и јефтинији у мањем месту, у Војводини или Шумадији, свеједно...Ако једва састављате крај са крајем, од Београда ћете имати само штетне последице: загађен ваздух, гужве у превозу, кафане, позоришта, биоскопе у које не улазите, никада...Шта имате од свог вољеног града?

Да бисте у Београду живели опуштено, треба вам много више пара него било где у Србији. Верујте. У малом граду можете попити одличну кафу са минералном водом и ратлуком за само педесет динара, што је у Београду равно бакшишу за конобара.

У малом граду не плаћате превоз, такси је толико јефтин да вам се не исплати да палите ауто, ако га имате. Пијаце су јефтиније, људи су срдачнији.Ваздух је чистији.

Постоји много начина да се спасемо. Да сачувамо ментално здравље. Ако имате неку кућу у селу, било где, можете издати свој стан у Београду на годину-две, да се одморите од сиромаштва. Ако немате ништа ван Београда, можете, за мале паре, изнајмити стан или кућу у неком малом граду или селу. Успут, посадићете неко поврће, купићете овце. Или козе...И видећете – хиљаду динара тамо није исто као хиљаду динара у Београду. Можда вам, тако опуштеним, падне напамет нека сјајна идеја за посао. Без стреса, и идеје изгледају другачије...

Преживели сте најгору кризу. Сад можете да се вратите у Београд. Ако је то град вашег живота и ако вас к себи вуче овај нови београдски асфалт. Можда живот без стреса и није неки живот. Можда кафица од триста динара има бољи укус. Можда је боље умрети од смога него од досаде.Ту близу је и дивно излетиште – ваздушна бања Панчево... А и Ковин, сјајно лечилиште...

Сећате ли се оне песме Симе Пандуровића: „Сишли смо с ума у сјајан дан, провидан, лак, нама драга знан, и светковасмо отцепљење то, од света...

Јасмина Ана
[објављено: 17/11/2008]

http://www.politika.rs/rubrike/Pogledi-sa-strane/Loshe-mesto-najskuplji-grad.sr.html

-----------------

sta mislite o ovoj kolumni Jasmine Ane?

Da li je doslo vreme da se 20-50% sadasnjih Beogradjana vrati u sela iz kojih se doselilo u Beograd? :think:
 
Ortak moj, rodjeni Beogradjanin je otisao u Cacak pre 6 godina. Tamo je otvorio farbaru. Od te farbare je do sad kupio 2 stana u Beogradu, zivi iznad proseka, ozenio se i dobio je cerku.
To je njegova prica ne mora da znaci da je pravilo, ali sve vreme kuka kako hoce da se vrati za Beograd.
 
sta mislite o ovoj kolumni Jasmine Ane?

Da li je doslo vreme da se 20-50% sadasnjih Beogradjana vrati u sela iz kojih se doselilo u Beograd? :think:
Одлична је. Већина више воли да буде сиромашна и блеји у великом граду, него да ради и ствара на селу или мањем месту, што је трагедија, јер Србија је одувек била аграрна земља и то јој је главна компаративна предност. Дал ће ова криза нешто да промени у главама људи, видећемо.
 
Јасмина Ана
Лоше место, најскупљи град
......

Долазе судњи дани. Раслојавање ће сада тећи муњевито, десиће се пре слутње, пре мисли.

Неће проћи ни година, када ће све бити друкчије... Овде, у Србији, настаће права борба за опстанак.

Све што смо слушали и читали о животињском свету десиће се нама. Преживеће најјачи, најжилавији, најлукавији...Преживеће безобзирни, бахати, храбри...

Страх нас блокира.Везује нам руке. Шта ће бити?

Хоћемо ли остати без посла, хоћемо ли имати новца да се лечимо, да школујемо децу?...Хоћемо ли још некада, било када, отпутовати било где да заборавимо беду сопственог живота?



Провери ти, да ово није текст из оних "деведесетих"..:think:

Нешто ми сад ту није јасно,
овде умало неки очи да ми изваде у настојању да ме убеде како се тих "деведесетих" најгоре и
најтеже живело....

Па ти за сваки случај исконсултуј дотичну која је ово писала, да није
извукла неки стари чланак,
а не онај који је писала не тако давно, скоро јуче....
.:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:
 
Poslednja izmena:
Не видим ја Београд, тако како га је описала ауторка овог текста.
Људи који живе на добрим локацијама у Београду и који готово и не морају да користе превоз и живе од посла
који је везан за кулутуру, медије,....а при том су рођени у овом граду, не могу се једноставно ишчупати са
асвалта и пребацити у неке мирније, јефтиније крајеве....:neutral:
Не бих могла да замислим живот без позоришта, мјузикла, хиподрома....са две улице унакрст...:roll:
Велеград пружа неупоредиво веће могућности, од малог града, а при том у велеграду постоје професије које
уопште нису потребне малим градовима. Шта да ради рецимо пилот у Јагодини, или балерина у Куршумлији,
или дипломата у Љигу?
 



Da li je doslo vreme da se 20-50% sadasnjih Beogradjana vrati u sela iz kojih se doselilo u Beograd? :think:

a sto bi se vracali? zive ljude gde im vise odgovara, a uostalom, Beograd je skuplji od ostatka Srbije ali su i najvece zarade u proseku.Zivot u manjim mestima je mozda super u razvijenim drzavama, ali ovde je osim Beograda i jos par gradova jad i beda nevidjena, dosadno,bez icega, mladji ljudi sede ispred birtija i to im je sve sto imaju od bilo kakvog kulturnog i svakog drugog zivota.
uostalom, neko ko je dosao sa sela mozda je talentovan da se bavi necim drugim, mozda nije sposoban za poljoprivredu, a neki koji su rodjeni u gradu mozda su bas odlicni da kopaju njive, i zasto oni ne bi otisli u selo, evo na primer ti?
 
Poslednja izmena:
a sto bi se vracali? zive ljude gde im vise odgovara, a uostalom, Beograd je skuplji od ostatka Srbije ali su i najvece zarade u proseku.Zivot u manjim mestima je mozda super u razvijenim drzavama, ali ovde je osim Beograda i jos par gradova jad i beda nevidjena, dosadno,bez icega, mladji ljudi sede ispred birtija i to im je sve sto imaju od bilo kakvog kulturnog i svakog drugog zivota.
uostalom, neko ko je dosao sa sela mozda je talentovan da se bavi necim drugim, mozda nije sposoban za poljoprivredu, a neki koji su rodjeni u gradu mozda su bas odlicni da kopaju njive, i zasto oni ne bi otisli u selo, evo na primer ti?

pa fazon je sto mnogima ne odgovara i da mnogi zive veoma lose nego zbog kompleksa od kojeg pati mnogo gradjana srbije, da se uspesnost u zivotu meri time da li zivis ili ne zivis u beogradu, oni ostaju da se pate i muce.

moje misljenje je da najmanje 50% stanovnika beograda zivi gore nego sto bi moralo , samo zato sto je konkurencija u njihovoj bransi u beogradu prevelika i oni ne mogu da se iskazu adekvatno , i budu placeni onoliko koliko bi bili placeni i vrednovani u nekoj drugoj sredini.

nikad necu da zaboravim onog lika sa 5toro dece iz reality show-a sa b92, "kuca iz snova". to je ona porodica sto se plasirala u finale , imaju 5toro dece , muz je inzenjer telekomunikacija, zena profesor muzike, i oni zive u beogradu u nekom napustenom lokalu od 20 kvadrata BUKVALNO U IZLOGU

I najsmesnije od svega jeste sto je taj covek iz jednog sela pored novog pazara, gde ima sopstvenu kucu , i gde bi on mogao svojoj porodici da obezbedi normalne uslove zivota. ali NEEEE kompleksi su cudo, i on nece ni ziv da se vrati tamo gde bi njegova porodica mogla normalno da zivi ,nego ce da ostane u beogradu po svaku cenu , cak i ako mora da pravi budalu od sebe po nekim reality showovima, ili da zivi u izlogu napustenog lokala do kraja zivota.

kompleksi su cudo.

Vecina ljudi koja danas zivi u beogradu i ima porodice, nije sposobna svojoj porodici da obezbedi normalan zivot , a verovatno da bi to bili u stanju u nekom drugom mestu Srbije.

Pod normalnim zivotom smatram pre svega nekih 70 kvadrata stambenog prostora za porodicu , jer sve ispod ogranicava coveka i sputava ga.

Koliko ljudi u Beogradu moze da zaradi za radni vek stan od 70 kvadrata tj da ustedi nekih 120-150.000 evra ? Jako jako malo. Zato ljudi u Beogradu moraju da pribegavaju , kako rece Rambo Amadeus, nehumanim metodama Lapota. Da zele i navijaju , da im roditelji umru, ne bi li oni tako resili sopstveno stambeno pitanje.

to , da su u beogradu najvece zarade u proseku jeste tacno, ali su na zalost troskovi zivota mnogo veci od visine zarada. zato mnogo ljudi ne uspe da zaradi za stan ni do kraja svog radnog veka.


drugo smesni su mi ovi navodi strele da beogradjani ne mogu bez baleta, mjuzikla, opere i pozorista. Realno ni 2% ljudi iz beograda ne upraznjava te aktivnosti ,a sve te price se odrzavaju najvise par puta godisnje(rerecimo pozoriste vrti par predstava godisnje svako i to je to) i dostupne su svakom od bilo kuda sa malo volje. Po meni to su sve izgovori i nista vise....

kao sto rece gospodja iz clanka, kafa u beogradskim kaficima je 200-300 din dok je ta kafa u bilo kojem drugom gradu u u srbiji u proseku 40-50 dinara...

ljudi u beogradu se mnogo manje druze i izlaze nego mi u unutrasnjosti pre svega zato sto nemaju novca a mnogi nemaju ni vremena. iz svih tih razloga ljudi su otudjeni, okrenuti samim sebi, izolovani....

a ne mora da bude tako....
 
Poslednja izmena:
cela prica se svodi na to da je autorka mislila da se jednostavno na dve godine izda stan u bg-u,kuca ako moze za velike pare i da se ode u mesto gde se ima vikendica,stara kuca i gde je sve troduplo jeftinije,nema guzve,nervoze ili se malo zaletela,jer ako ja izdam svoju kucu,treba nekome da platim rentu u tom mestu za stan,kucu...?nista novo,pomislio sam ja na ovo mnogo puta ali sta bih ja radio u malom mestu,kada tamo ljudi ne znaju sta ce i gledaju na beograd kao na njujork?
 
cela prica se svodi na to da je autorka mislila da se jednostavno na dve godine izda stan u bg-u,kuca ako moze za velike pare i da se ode u mesto gde se ima vikendica,stara kuca i gde je sve troduplo jeftinije,nema guzve,nervoze ili se malo zaletela,jer ako ja izdam svoju kucu,treba nekome da platim rentu u tom mestu za stan,kucu...?nista novo,pomislio sam ja na ovo mnogo puta ali sta bih ja radio u malom mestu,kada tamo ljudi ne znaju sta ce i gledaju na beograd kao na njujork?

kako to mislis "u malom mestu ljudi ne znaju sta ce"?

ovo nije tacno. evo ja zivim u malom mestu uvek znam sta cu i nikada mi nije dosadno.

i zivim kvalitetnije sigurno nego ogromna vecina beogradjana. sa lovom sa kojom bi u beogradu jedva mogao da prezivis ....
 
kako to mislis "u malom mestu ljudi ne znaju sta ce"?

ovo nije tacno. evo ja zivim u malom mestu uvek znam sta cu i nikada mi nije dosadno.

i zivim kvalitetnije sigurno nego ogromna vecina beogradjana. sa lovom sa kojom bi u beogradu jedva mogao da prezivis ....

ako si ti u malom mestu u srbiji zadovoljan,ja sam,kao beogradjanin jos vise,zamisli scenu kada mi lik na pitanje"kako je u negotinu?"a znam odgovor unapred,u beogradu je par godina odgovori nikako i pocne da kuka a ja se mislim"prijatelju,pa jel mislis da je nama rodjenim u ovome beogradu sve super,imamo neke privilegije?"
a da ne pricam koliko se njih,koji su dosli u beograd kao izbeglice snaslo i ,za nas standard obogatilo a poceli su sa kukanjem i pricom da su ugrozeni,pa drzava da neki stan,posao...
 
shta bi bilo kada bi bilo,
Da nije nasha drzava toliko centralizovana, i gde se sve ne deshava u Beogradu, pa da razumem,
medjutim ja u svom rodnom gradu nisam mogao da nadjem posao u svojoj struci, a u Beogradu sam imao pet ponuda (bukvalno) ochas posla!
I shta tu ima da se pricha dalje...

U sushtini tekst oslikava pravo stanje u BG, to je jedan ruzan grad, prljav, sa velikim saobracajnim guzvama, gde je sve bezobrazno skupo u poredjenju sa ostatkom Srbije. Medjutim tamo su plate vece, postoji veca mogucnost zapsoljavanja, napredovanja, obrazovanja, te je kulturni zivot bolji (zamislite Novi Sad nema vishe ni jedan bioskop).
 
shta bi bilo kada bi bilo,
Da nije nasha drzava toliko centralizovana, i gde se sve ne deshava u Beogradu, pa da razumem,
medjutim ja u svom rodnom gradu nisam mogao da nadjem posao u svojoj struci, a u Beogradu sam imao pet ponuda (bukvalno) ochas posla!
I shta tu ima da se pricha dalje...

U sushtini tekst oslikava pravo stanje u BG, to je jedan ruzan grad, prljav, sa velikim saobracajnim guzvama, gde je sve bezobrazno skupo u poredjenju sa ostatkom Srbije. Medjutim tamo su plate vece, postoji veca mogucnost zapsoljavanja, napredovanja, obrazovanja, te je kulturni zivot bolji (zamislite Novi Sad nema vishe ni jedan bioskop).
Beograd nije ružan grad , možda je tebi ružan , gužve u saobraćaju su kao i u svim velikim gradovima sveta , i cene su veće kao što su i u ostalim zemljama cene veće u glavnim gradovima.Kome se ne sviđa može da ide , još nisam čula da je izlaz iz Beograda zaključan.
 
..ako zivis kvalitetnije svaka ti cast...malo mesto,uzas....isao sam pre neko vece(21.30) u alibunar,nigde zive duse,jedna trafikica radi...i..?koji zivot..

daj a u bgu kao nesto ima. preko nedelje u beogradu celom rade mozda 2-3 kluba i to je to , grad od 2.5 miliona stanovnika , kafice ne racunam oni i onako u svakom gradu rade svaki dan do 12 . najmanje.

sve ti je to , barem sto se tice ogromne vecine ljudi - isto. nego kompleksi su cudo.

mora prosecan srbin da zivi danas u beogradu pa makar mu u istom propadala muda kroz pocepane gace. ko onaj lik iz primera koji sam naveo, koji zivi u bgu u izlogu sa 5toro dece i zenom i ako ima normalnu kucu u rodnom selu.
 
Beograd nije ružan grad , možda je tebi ružan , gužve u saobraćaju su kao i u svim velikim gradovima sveta , i cene su veće kao što su i u ostalim zemljama cene veće u glavnim gradovima.Kome se ne sviđa može da ide , još nisam čula da je izlaz iz Beograda zaključan.



jeste ruzan je grad pre svega zato sto ima gomilu zgrada sa neokrecenim fasadama ili sa fasadama koje se raspadaju . kad prvi put covek vidi beograd, barem siri centar, deluje ruinirano.

otidji negde van srbije :)
 

Back
Top