1987 i 2008 je za srbe na Kosovu ista situacija

Teodosije

Domaćin
Banovan
Poruka
4.932

The New York Times
Published: November 1, 1987
In Yugoslavia, Rising Ethnic Strife Brings Fears of Worse Civil Conflict

The current hostilities pit separatist-minded ethnic Albanians against the various Slavic populations of Yugoslavia and occur at all levels of society, from the highest officials to the humblest peasants.

A young Army conscript of ethnic Albanian origin shot up his barracks, killing four sleeping Slavic bunkmates and wounding six others.

The army says it has uncovered hundreds of subversive ethnic Albanian cells in its ranks. Some arsenals have been raided. Vicious Insults

Ethnic Albanians in the Government have manipulated public funds and regulations to take over land belonging to Serbs.

Slavic Orthodox churches have been attacked, and flags have been torn down. Wells have been poisoned and crops burned. Slavic boys have been knifed, and some young ethnic Albanians have been told by their elders to rape Serbian girls.

Ethnic Albanians comprise the fastest growing nationality in Yugoslavia and are expected soon to become its third largest, after the Serbs and Croats. Radicals' Goals

The goal of the radical nationalists among them, one said in an interview, is an ''ethnic Albania that includes western Macedonia, southern Montenegro, part of southern Serbia, Kosovo and Albania itself.'' That includes large chunks of the republics that make up the southern half of Yugoslavia.

Other ethnic Albanian separatists admit to a vision of a greater Albania governed from Pristina in southern Yugoslavia rather than Tirana, the capital of neighboring Albania.

As Slavs flee the protracted violence, Kosovo is becoming what ethnic Albanian nationalists have been demanding for years, and especially strongly since the bloody rioting by ethnic Albanians in Pristina in 1981 - an ''ethnically pure'' Albanian region, a ''Republic of Kosovo'' in all but name.

''We've already lost western Macedonia to the Albanians,'' said a member of the Yugoslav party presidium, explaining that the ethnic minority had driven the Slavic Macedonians out of the region. Attacks on Slavs

Last summer, the authorities in Kosovo said they documented 40 ethnic Albanian attacks on Slavs in two months. In the last two years, 320 ethnic Albanians have been sentenced for political crimes, nearly half of them characterized as severe.

In one incident, Fadil Hoxha, once the leading politician of ethnic Albanian origin in Yugoslavia, joked at an official dinner in Prizren last year that Serbian women should be used to satisfy potential ethnic Albanian rapists. After his quip was reported this October, Serbian women in Kosovo protested
http://xrl.us/o3dwb

Razarali srpske crkve, silovali srpkinje, ubijali srbe, mucili srbe i srpkinje na razne varvarske nacine uglavnom nekaznjeno. 1987 ( i pre 1987) i danas 2008 je ista situacija.
Istorija se ponavalja. Ali dokle?!
 
Poslednja izmena:
koji buckuris od postova....
a najgore je sto ne znam sa kim imam posla:hahaha::hahaha::hahaha:
ps.setih se jednog "vica"
kaze jedan mladic u svadji nekom svom drugu,
- ti bre nemas obraza - a onaj mu uzvraca
- bogami ga imam i to imam sto obraza:whistling::whistling:

Na ovom forumu su dobrodosli svakojaki bolesnoumni i retardirani antisrbi sa svojim brbljanjem. Jeli siptarine jel New York Times iz 1987 prosrpski?!
 
Ne kretenishi se svabo.

Ti mislis da je ovaj Srbin?
Pa taj je neki tarapsi koji je provalio kako da "baci kosku" i kako da se posvadjamo medjusobno.
Pogledaj mu samo pravopis, i ne samo pravopis, nego jezik i nacin izrazavanja.
Taj je video Srbiju mozda jednom ili dva puta u zivotu na benzinskoj pumpi dok je svercovo neko go*no od turske do Nemacke.....
 
Na ovom forumu su dobrodosli svakojaki bolesnoumni i retardirani antisrbi sa svojim brbljanjem. Jeli siptarine jel New York Times iz 1987 prosrpski?!

kao prvo link ti ne radi, kao drugo, procitaj sve tri strane teksta, pa malo razmisli o tome sta je pisac hteo da kaze.
ps.nemoj davati vesti na "stranskom tekstu", vecinu forumsa mrzi da cita takve tekstove, a bogme neki i ne znaju, tako da......
 
Ti mislis da je ovaj Srbin?
Pa taj je neki tarapsi koji je provalio kako da "baci kosku" i kako da se posvadjamo medjusobno.
Pogledaj mu samo pravopis, i ne samo pravopis, nego jezik i nacin izrazavanja.
Taj je video Srbiju mozda jednom ili dva puta u zivotu na benzinskoj pumpi dok je svercovo neko go*no od turske do Nemacke.....

Ok,a zasto bi se mi svadjali medjusobno zbog siptarskih zlocina?

Mislim ja da provociram to bih radio na milion boljih nacina........ima ih.........?
 
kao prvo link ti ne radi, kao drugo, procitaj sve tri strane teksta, pa malo razmisli o tome sta je pisac hteo da kaze.
ps.nemoj davati vesti na "stranskom tekstu", vecinu forumsa mrzi da cita takve tekstove, a bogme neki i ne znaju, tako da......

Aha, ali je vazno da si ti procitao i da se ti sad pravis pametan....Bademe, ne pravi se moralista kad to nisi, vec sam ti rekao......
 

Back
Top