Mesta

Limunovo_Drvo

Veoma poznat
Poruka
13.737
Jedan fini duo...

http://www.myspace.com/mestaupesmi

poslušajte... nije metal, niti pank, niti folk... znači nešto neobično... a tako dobro


20081125_094858_3.jpg


Još jedan akustični duet kojeg čine Borislav (iz Izvan Vremena) i Senka iz Beograda, a zajedno su počeli raditi sasvim slučajno koncem 2007. kada su napravili pjesmu "Glas u pustinji". Od tada rade glazbu koja se može nazvati intimistička na tragovima slow-down alternativnog rock izraza (kombinacija post-rocka, ambijenta, drone i neo-folka), a osim toga bave se ikonopisanjem (Borislav) i praktičnim, estetskim i etičkim dimenzijama problema konzervacione biologije (Senka).

Za razliku od Izmene Vremena, ovo je vrlo dobro snimljen materijal koji je napola kraći (30 minuta) i vjerojatno je destilat od njihovih probranih i najboljih pjesama. Tekstovi i aranžmani su veoma suptilni, emotivni i puni impresija sa suprotnim prirodnim ambijentima (pustinja - arktik, noć - dan, mali gradovi - velika prostranstva, zemlja - nebo...), vokali Borislava i Senke su potpuno tihi, nježni i gotovo prigušeno sneni kao drugi element glazbene melodije čiju osnovu vodi minimalistički ritam akustične gitare. Tempo svih njihovih pjesama je veoma spor tako da se ovih pola sata čini kao da traje čitavu vječnost. Međutim, po obliku i atmosferi, kao i načinu na koji su pjesme nastale, već nakon desetak minuta album počinje stvarati neželjenu dosadu upravo zbog spontane mirnoće kojom Mesta isijavaju. "Bez dna tajni" je stoga duboko intniman rad pun impresije koja se prije svega odnosi na populaciju onog kruga slušateljstva koji prati rad primjerice islandskih Sigur Ros, posebno u njihovim najsporijim i najmirnijim ostvarenjima. Zato se treba samo prepustiti mirnoći i ne očekivati nikakav drugi poticaj osim intimnih emotivnih mantri i jednostavnih tekstova s jednostavnim harmonijama koje govore više od bilo kakvih drugih egzibicija. Preporuka - slušati po mogućnosti u samoći.

p.s.
ako može bez pljuvanja... znači normalni komentari, kritike, pohvale...
 
Da vaskrsnemo temu opet...
Ova grupa je dokaz da i dalje postoji muzika koja se stvara radi onoga čemu je prvenstveno i bila namjenjena, prenošenju emocija, a ne kao današnja kojoj je cilj prenošenje novca iz jednog novčanika u drugi.
Ja sam sklon ka eksperimentisanju sa muzikom, tako i pronađoh ovaj fini duo.
Zaista ostavlja poseban utisak na mene, ne bih mogao dugo da slušam, rastužio bih sem, iz nekog razloga me podsjeća na Joy Division... ali to su samo neke veze u mojoj praznoj glavi :)
 

Back
Top