Upoznati sebe

Aman,upoznati sebe...ne sebe sa drugim budalama :lol:

Da li se osecate kao ostvarena osoba,neko ko je zavrsio svoje putovanje samospoznaje,da li ste prestali da se samoanalizirate i ispitujete?
I da li ste imali nekog ko vam je pomogao u tome,neki uzor iz stvarnog zivota,neki knjizevnik...?
Ne neko ko vam je promenio pogled na svet,nego otvorio neka nova pitanja i odgovore?

To putovanje se nikad ne zavrsava...Sebe prilicno poznajem,ali ukoliko bi smatrala da sam naucila o sebi sve...? Pa,to bi bilo prilicno tuzno....Oduzela bih sebi mogucnost da se iznenadim sobom,da se obradujem sebi,da pruzim sebi sansu da i dalje otkrivam sta sve mogu,smem....koliko mogu da budem dobra...koliko svi mi uopste mozemo...uvek je to vise nego sto mislimo.
Sve mi je pomoglo na tom putu.Ljudi koje sam upoznavala,volela.Pisci koje sam citala,predeli koje sam posmatrala.Evo poslednje sto mi sad na tom putu pomaze je i ovaj forum i njegovi ucesnici.
U svemu se mozemo "ogledati",ako umemo da "gledamo".
 
To putovanje se nikad ne zavrsava...Sebe prilicno poznajem,ali ukoliko bi smatrala da sam naucila o sebi sve...? Pa,to bi bilo prilicno tuzno....Oduzela bih sebi mogucnost da se iznenadim sobom,da se obradujem sebi,da pruzim sebi sansu da i dalje otkrivam sta sve mogu,smem....koliko mogu da budem dobra...koliko svi mi uopste mozemo...uvek je to vise nego sto mislimo.
Sve mi je pomoglo na tom putu.Ljudi koje sam upoznavala,volela.Pisci koje sam citala,predeli koje sam posmatrala.Evo poslednje sto mi sad na tom putu pomaze je i ovaj forum i njegovi ucesnici.
U svemu se mozemo "ogledati",ako umemo da "gledamo".

Slazem se, zapravo ti napisa sve sto nisam ja umela da pretocim u reci:ok:
 
Covek je svesno bice,Homo Sapiens.
Ali ono sto se razlikuje od osobe do osobe je nivo te svesti.
Zato mislim da samospoznaja nije data svakome.

Mozda i jeste data, ali se dobrovoljno odricemo....
Stvarno je tesko suociti se sa kritikom drugih, a jos vise sa kritikom sebe (ovo ne podrazumeva ovde prisutne koji ne osecaju taj teret)

Mozda je najlakse oceniti i proceniti ako kazes da si ti ono sto si bio u poslednjih 10 godina....onda sebe tumacis kao neki prosek svojih reakcija i onda je zbog tog proseka reakcija i moguce reci da se poznajes....
Cak , taj vid tumacenja reci spoznaja je najvise i blizak drustvenom tumacenju spoznaje...

Boli uvo ljude da spoznaju kakav si ti ustvari, njih zanima da spoznaju prosecno tvoje ponasanje....zato i postoje podele (on je veran, a ne on pada na ovo i ono) po stereotipnim ponasanjima....a ne po motivaciji i psiho logici....

A bas zbog ovakvog tumacenja je i uzeta relativna tacnost svega, tj prestala je vaznost casti i ostala vaznost postenja....
I naravno sve se opravdava sa "ljudi grese" sto se moze hladno tumaciti sa "nisam se bas tacno poznavao sta cu uraditi i sta ce mi se desiti".
 
Misao od Heraklita: Gnothi seauton odn. upoznaj sebe, se danas na svim seminarima za Managere na zapadu predaje i tumaci prvenstveno u svrhu da; ako sebe spoznas mozes biti sposoban drugima vladati. Optimiranja profita radi?

Heraklit je naravno mislio na to da covjek treba spoznati dokle njegove granice dosezu. Da su ljudske mogucnosti principijelno ogranicene. Upozoruje da ne budemo nadmeni, oholi, da ostanemo na zemlji, normalni, da smo ipak,- smrtnici.

Memento mori, saputalo se na uvu imperatorima dok su im krunu iznad glave drzali.

Platon je u svom konteksu etickog projekta o brizi duse i vrlina priorizovao aspekt da covjek treba spoznati razliku izmedju svog znanja i neznanja, a centralna poruka etike Stoicara u; gnothi seauton, je da se zivi u skladu s prirodom. To mi se dopada. Biti ono sto jesi.

No, ko zeli sebe stvarno upoznati?
Ako neko citav zivot bjezi od sebe samoga shvati na kraju da je za to bio i,- rodjen.
Paradox?
 
a malo li ste u zivotu culi "eh sad sam sam sebe iznenadio!"
nekad nismo ni svesni da neke stvari mozemo da uradimo, ali smo unapred predali bitku. i kada dodje do dana "D" uradimo stvar za koju smo smatrali da je smo nesposobni.
tad u tom momentu svatimo da smo i bolji no sto smo mislili.
mala spoznaja novih mogucnosti. zar ne?

jel bese Tesla koristio samo 3% mogucnosti mozga? a sta je on za citavo covecanstvo !

meni se svidja ona replika iz "kako je propao rokenrol" kada Bogdan Diklic kaze "TREBA BITI SVOJ I REAGOVATI SEBE" ne znam zasto ali mi to zvuci u stilu ove teme
 
Nina bg čovek može spoznati sebe i to je realnost ali ako iskreno želiš znati odgovor (kako se to postiže) onda ga tražiš na pogrešnom mestu. Mnogi će ti ponuditi odgovore a odgovor ti neče dati. Spoznaja sebe nije ni filozofski, ni intelektualni proces. Taj put i proces je prilično dug, iziskuje mnogo rešenosti, posvećenosti, samoodricanja i nadasve ljubavi prema životu u celini i isto toliko odgovornosti.
Ako sedneš uveče sama za stolom i upitaš se da li istinski želiš odgovor onda istinito sebi odgovori sa DA ili NE. Odgovor treba doći iznutra iz tebe same. Ukoliko je odgovor pozitivan onda neće proći mnogo vremena a odgovor će ti biti ponudjen i to na način kojeg ćeš ti moći razumeti. Život nikome ne uskraćuje sledeći stupanj spoznaje ako je osoba za to spremna.
To je bilo tvoje lično pitanje i to mora biti tvoj lični odgovor.
Pozdrav.
 
Ne trazim ovde odgovor,ko je ovde nasao odgovor za bilo sta. :D
Pitam za vasa iskustva,misli,misljenja...i hvala na odgovorima.
Naravno da je sve to individualno,i da je nash put samo nash.
 
Ja uvek potrcim da vidim kad je nesto puklo , samo da mogu da kazem vidis, hteo si na precac, poneo vise nego sto mozes, eto ti sad....

Vidim ovakve osobe, koje poznaju sebe....i poznaju druge, i uvek sebe oznacavaju kao osobe koje su dusebrizne, ali mi nikako to ne ide, narocito zato sto potrce, zato sto vole da se nameste, zato sto likuju, zato sto za pronalazenje sta je kod drugog koriste vise truda, kombinatorike i znanja nego sto koriste kad trebaju da procene ono sto se u njima svesno ili podsvesno kuva....
 
Sta mislite,koliko je moguce upoznati sebe do kraja?
Da li ipak bezimo od nas samih,da ne bi otkrili koliko smo zaista ranjivi,nemocni i slabi?

Da , bežim(o) ,ali postoji i ono da ne želiš da definošeš sve - ni u sebi , ni u drugima- tj želiš da ostane što apstraktnije , da se čista energija "vrednuje" :)

Postoje neke " stvari " u nama koje treba da ostanu u podsvesti . Zato treba biti malo i pažljiv s tim "ko sam ja , da li sam ja mala žaba koja mirno čuči na listu lokvanja ,ili zmija koja vreba da je pojede" or smth :) ...inače , sindrom neurotičara je da se stalno bavi sobom - intenzivno ,u smslu da mu to zaista oduzima svu energiu - to je ono " od čega si umoran , kad ništa ne radiš" :roll:(moj prvi ovakav smajli) - nema ni malo "uvažavanja" psihičkih poremećaja u "običajima življenja" danas (a mi pre)...

Pojma ja nemam ko sam , ne želim da znam , sve dok ne "vidim" da je to nešto baš leeeepo ...dakle samo ponekad znam ko sam ..
 
sindrom neurotičara je da se stalno bavi sobom - intenzivno ,u smslu da mu to zaista oduzima svu energiu - to je ono " od čega si umoran , kad ništa ne radiš"
Jeste,neuroticari su najcesce prezaokupljeni sobom,ali oni imaju jedan univerzalni mehanizam odbrane,a to je potiskivanje.
Pa je pitanje koliko oni zaista pronadju istinu o sebi,iako se time bave,trazenjem odgovora.
Oni zele odgovor,a istovremeno ga potiskuju,i zato se stvara konflikt u njima.

Pojma ja nemam ko sam , ne želim da znam , sve dok ne "vidim" da je to nešto baš leeeepo ...dakle samo ponekad znam ko sam

Svi bi mi zeleli da nadjemo nesto lepo,ali zato me i zanima,sta ako se razocarate.
 
Jeste,neuroticari su najcesce prezaokupljeni sobom,ali oni imaju jedan univerzalni mehanizam odbrane,a to je potiskivanje.
Pa je pitanje koliko oni zaista pronadju istinu o sebi,iako se time bave,trazenjem odgovora.
Oni zele odgovor,a istovremeno ga potiskuju,i zato se stvara konflikt u njima.

Svi bi mi zeleli da nadjemo nesto lepo,ali zato me i zanima,sta ako se razocarate.

Da ,neurotičari troše energiju najviše na potiskivanje ...Međutim , ja mislim da nije upoznavanje onoga što "imaš unutra" jedino tj. najveći problem ...Problem je praznina - tj. ako u tebi postoji gomila frustraija i gladi za bliskošću i - ili ljubavlju , zatim "fobija" ... hoću da kažem - da li bi ,kad bi to upoznao u sebi , čovek odmah popstao srećniji .Ne ,ali sad je to kao prvi korak , al nekad i nije baš tolika spoznaja taj konstruktivni prvi korak - , nego je to ono kad bol nije toliko jak da te inhibira .... ignorance is a bliss ,možda često...
 
Poslednja izmena:
Neuroza je povezana sa fobijama, bilo drustvenim , bilo licnim.

Inace ne bi trebalo da postoje "stvari koje treba da ostanu podsvesne u nama"....
Cak ni edipovski obojene sklonosti u jednom periodu zivota....a psiholozi ih i shvataju prilicno normalnim, bar ja tako tumacim .....i meni je bilo hihihi, u jednom periodu zivota, cije god sise sam video....mozda su tu krive drugarice sa kojima sam isao na sladoled (3razred -5 razred) i koje su mi i dizale adrenalin iliti usi......ali sa ponudom vrlo brzo seksualnost postane usmerena bas onako kako treba....
 
a kakva je to društvena fobija ...ne mora čovek da ima fobju da bi bio neurotičan ... ima neke strahove,to može ...ali više je u pitanju konstantna napetost ...

drugo , ptpuno si podcenio "ledeni breg" - ima puno stvari koje treba da ostanu u podsvesti - ne misli se tu na neke tripove ,koje bi ti bilo lakše da razrešiš ako ih osvestiš , nego je u stvari dosta pragmatičan mehanizam u pitanju tj. stvari koje ne možeš da izbegneš ili nije praktično s obzirom na prioritete dovoditi ih u prvi pplan svesti,ili se rešavaju ignorisanjem dok ne "zakržljaju" ..
 
Navedi mi jednu stvar koja treba da ostane u podsvesti....

Ja podrzavam ostajanje u podsvesti kod osoba koje ne mogu da prihvate stanje onakvo kakvo jeste.
Ali to je tako i naznaceno ...znaci , slab sam, ne bih podneo misljenje da sam slab, djubre sam , ali mi je lepse da nisam svestan toga i da cesto prebacim krivicu na druge i na okolnosti i tako dalje...

Neurotican , a ne nervozan, osoba koja se vraca mislima na neku temu, a da ta tema nije njemu vazna, i da ne predstavlja neku kompenzaciju necega????
Nije mi bas jasno ....
Jel to pojasnjenje onih nestrpljivih i nervoznih tipova, koji nisu ili jesu neuroticni?
 
npr. sve što doživljavaš kao intuiciju ima neku širu priču negde u podsvesti ,ali ti ne zastaješ svaki put da lupaš glavu time ...

No, Nina je mislila na upoznajanje sebe u smislu imanja identiteta , valjda , i šta ako nam nije ok to što saznajemo o sebi ,da li tu prestaje razvoj ...
 
pa patak zar sebe ne upoznajes tokom celog zivota ... neki put se sam pitas ma da li je moguce da sam to ja? da li bi ja u ovoj ili onoj situaciji reagovao ovako ili onako.... znaci koliko god mislis da si siguran, nedoslednost ti izbija na znojne pore inteligencije koju nosis u sebi... ne pricam o onima koji su ko konji kad im stavis ono na oci....znaci o mudrima i onima koji to pretenduju da budu. sta se desava kad se covek lomi u sebi...zeli neku zenu ali ga npr. drustveni moral sputavaju da je u rl-u dodirne onim fileom ili pak srcem. odaje se alkoholu ili necem drugom, zamena teza.... zato i 90 posto populacije zivi na nacin realizovanja npr nekog greha samo u podsvesti jer beg u fikciju na dominantnom nivou licnosti vodi kad tad u blazu ili vecu sizofreniju. neuroze su bolest savremenog sveta nije ih bilo pre 100 i vise godina i to je dokaz koliko civilizacija i covek napreduju i koliko smo stvarno oslobodjeni kao jedinke.
 
Ja bre ljudi sve razbastinim.....sve u sebi....ali sebi....

Potpuno i nemoralan i moralan i amoralan, to je stvar koja mora da se svakodnevno radi....
Ja znam da u miru ljudi bahato shvataju stvari i onda ostavljaju za sutra, pa se iznenade...
Kod mene toga nema.
Cak znam i tacno situacije kad bih zavrsio u zatvoru.
Razlika je sto cu se maksimalno truditi da zaobidjem sve pristupne puteve takvim situacijama, a necu reci, jeste, starno je mala verovatnoca da se to meni desi i gotovo, bicu u pravu 99% ....

Ili sto jeste tacno , ali pitanje da li je normalno iz ugla gledanja obicnih ljudi.....
Ako nemas poverenja u hokstaplere i mesetare, onda nema nista od iole "ozbiljnog" biznisa, a opet jasno je da mnogo cesto takve seme vode ka prevari...
Previse opreza ljude sputava da rade sa normalnim ljudima (ovo normalnim ne znaci postenim ili casnim)....
Ali nakotilo se zla , prevara i lukavosti....

Pazi samo foru sa ekonomijom....
Ako spasavas bankarski sistem , sa obaveznim prevarama i utajama i piramidalnim shemama, nije problem u tim prevarama....
Problem je sto spasavas sistem velikog novca, a on sluzi da se naprecac otme proizvodnja nekome ko rasiruje svoju proizvodnju , da se preko novca i konkurencije ugusi , kroz podrsku kapitalom , neka konkurencija koja ima manje kapitala, a ne koja je jevtinija, ili bolja proizvodnja....

Dakle ova kriza je kriza "velikog novca"....
Zato na jednoj strani imamo problem kod svih onih koji su polozaj zaradili na otimanju trzista na proizvodno nefer nacin , ali koji je postao normalan..
A imamo i otvoren eticki problem , da li spasavati sistem koji gusi svakog ko ume da napravi nesto novo, tehnoloske novine, a biva ugusen upravo trudom i efektom "velikog novca"...
Ne zaboravite da upravo "veliki novac" vrsi tehnolosko zamrzavanje jer mu je bitniji profit od tehnoloskog napretka...

Danas normalno je prilicno neprirodno , ali je uspesno i to je to...
 
Navedi mi jednu stvar koja treba da ostane u podsvesti....

Ja podrzavam ostajanje u podsvesti kod osoba koje ne mogu da prihvate stanje onakvo kakvo jeste.
Ali to je tako i naznaceno ...znaci , slab sam, ne bih podneo misljenje da sam slab, djubre sam , ali mi je lepse da nisam svestan toga i da cesto prebacim krivicu na druge i na okolnosti i tako dalje...

Neurotican , a ne nervozan, osoba koja se vraca mislima na neku temu, a da ta tema nije njemu vazna, i da ne predstavlja neku kompenzaciju necega????
Nije mi bas jasno ....
Jel to pojasnjenje onih nestrpljivih i nervoznih tipova, koji nisu ili jesu neuroticni?

U podsvesti ostaju sve stvari sa kojima nismo u stanju da se suocimo na kvalitativan nacin.Pod kvalitativnim nacinom podrazumevan onaj koji ce dovesti do kvalitativnih promena licnosti.Postoje traumaticne stvari koje pojedinac prosto nije u tom momentu u stanju da na ispravan nacin prevazidje.To ostaje u podsvesti do momenta dok se ne nadje dovoljno volje i snage da se sa tim suoci,sto je teze ili uz pomoc strucnog lica...ponekad je i prijateljski razgovor dovoljan.
Neuroticna osoba uvek stvari vidi predimenzionirano,bez obzira da li su dobre ili lose...
 

Back
Top