a tiny lil' question... prezime

Ashe Hime

Iskusan
Poruka
5.542
Posto ne znam gdje drugo da posadim temu.... ukratko

kada se mjenja prezime - vidjela sam da postoji na sajtu mup-a link za mjenjanje kada se uzima svoje djevojacko nazad i/ili kada se udajom dobija novo
Posto zelim da se konacno otarasim ovog tatinog prezimena, postoji li nacin da ne uzmem ni mamino?
posto nije neki prelaz, manje od dva zla :neutral:
A nemam namjeru da se udajem samo radi odvajanja od porodice...

I sta sad - postoji li neka neutralna prezimena koja se koriste za "bez-prezimene" (ako takvi uopste postoje... tipa- nasli smo ga tu i tu i nemamo pojma cije je/nema prezime ) ili se jedino moze uzeti necije iz svoje porodice/ udati?

I zna li ko kakve su komplikacije sa papirima kasnije - isprave i sl?
(nadam se da sam bila manje/vise jasna) :neutral:
 
Mislim da je to sto ti zelis ne moguca misija..
Ja sam u procesu vracanja svog prezimena..Udajom sam dodala muzevljevo koje bih sada da mu vratim i da ostanem svoja na svome..Posto to nisam urdila nakon 60 dana od zakonskog roka nakon pravosnaznosti presude o razvodu braka sada sam u jezivom problemu...
Treba mi gomila papira i izjava kao da zelim da uzmem npr.prezime nekog levog coveka koga sam srela na ulici..Izvodi,moj deciji,drzvaljanstvo,dokazi o poreskim zaduzenjima odnosno da nisam duzna porez ni po kom osnovu,da nisam osudjivana...trista cuda...i naravno takse republicka i opstinska...
Tako da...ne znam sta bih ti rekla...:neutral:
 
mislim i ja, ali se nadam uprkos razumu, eto, kao malo dijete
neutral.gif


inace pisala sam im na sajtu ali ne odgovaraju vec dvije sedmice... doduse, ne vjerujem da bi odgovorili ni da je neko kratko i jednstavno pitanje
a ne mogu da se zaletim do hn-a tek tako kad pozelim pa da mogu licno da ih davim

porezi...figures...
ali ovo sa krivicnim gonjenjem je ludo, kao da te izazivaju da ubijes nekog od njih od zivaca....
 
hm da verovatno nije bas jednostavno ali sigurno da moze
http://www.vesti.rs/izvor/Kako-promeniti-ime.html

ne verujem da je u CG komplikovanije

Promena prezimena/imena:

2 fotografije ne starije od 6 meseci
Obrazac za ličnu kartu
Uplata za ličnu kartu
Obrazac za prijavu
Uplata za prijavu
Ako se promena vrši na osnovu venčanja: Izvod iz knjige venčanih ne stariji od 6 meseci
Ako se promena vrši na osnovu rešenja opštinskih organa: Pravosnažno rešenje i nov izvod iz knjige rođenih kroz koji je sprovedena promena

good luck
 
Zelim ti svu srecu... Administracija je uzas, to svi znamo, pripremi debele zivce.
Sad, ja ne znam da li moze "tek tako" da se promeni prezime, bez vencanja/razvoda i sl. Znam da ime mzoe da se promeni, ali za prezime nisam sigurna.
Ali ako kazu ljudi da moze... Samo napred!
 
E do sad si zivela sa tim prezimenom i bas ti gori pod nogama..udaces se za 5-10god ne cimaj se dzaba

nije da sam bas imala izbora na koje prezime da izvadim dokumenta kada sam ih vadila kao maloljetna.... jos manje oko toga koje ce me dopasti kada su se moji razvodili, ono bas ce da pitaju nekog od godinu dana za misljenje... bar me nisu krstili :lol:

a za udavanje no comment, georgino

Ako si punoletna mozes sigurno da promenis prezime i bez vencanja.Navesces razlog za
promenu prezimena,platiti takse,malo se cimati,to uvek mora,i prezivas se kako hoces..

da sam znala ranije... ali ok, nikad nije kasno :D
 
nije da sam bas imala izbora na koje prezime da izvadim dokumenta kada sam ih vadila kao maloljetna.... jos manje oko toga koje ce me dopasti kada su se moji razvodili, ono bas ce da pitaju nekog od godinu dana za misljenje... bar me nisu krstili :lol:

a za udavanje no comment, georgino

:lol:ma ja reko da ti ustedim vreme cimanje zivce novac..ni meni se moje prezime ne svidja..a nash kad ga koristim..nikad..evo prvom prilikom zenim neku strankinju i uzimam njeno prezime..zi mi ti:lol:
 
o zahtevu odlučuje nadl. organ uprave u tvom mestu, odn. tamo gde si upisana u mkr..pa to neće ići baš tako lako ako ti i roditelji žive u tom mestu, a još u cg bi da menjaš prezime hah... a ti si tek postala punoletna..dakle, ne treba ti saglasnost roditelja, ali određeni pritisak može eventualno da postiji..taj rok od podnošenja zahteva za promenu ličnog imena do konačnog rešenja traje najmanje mesec dana, dva...u tom vremenu se proverava da li je protiv podnosioca zahteva vodi kp....promena ličnog imena olakšanja je ako je l. ime ili prezime pogrdno, izaziva podsmeh...gotešvelen...ne postoje "neutralna" prezimena jer je ime i prezime odvajkada oznaka identiteta ličnosti!!!...ne postiji lista prezimena ko dezen tapeta pa biraš prezime, jasno...nemoguće je i promeniti prezime u pogrdno..ne možeš da se zoveš sifilis babojebac...zahtev mora da bude ozbiljan...i kod promene prezimena u ovakvim slučajevima..na zahtev mlađeg punoletnog lica..šo pretpostavljan da je autorka..vodi se razgovor i rokovi za rešavanje po zahtevu mogu da budu lako produžavani, ili odbačen zahtev...drugo je promena prezimena usled promene statusa razvodom braka iii sl..tada je malko lakše...

i mislim, promeni frizuru, dečka-defojčicu..kupi psa..predlažem...bavi se jogom, meditacijom i hortikulturom..mesi pogaćice sa čfarcima..bolje
 
dakle, mogu sasvim lako da odbiju zahtjev samo zato sto nemam smjesno/pogrdno prezime?
pa ne mjenjaju prezime samo takvi ljudi... :roll:
ne znam, ocito trebam da navedem razloge, a oni su licne prirode, i svakako ne bih htjela da se stvari o odnosima povlace po papirima okolo, ali ako rizikujem da se odbije zahtjev jbga...

za kp sam vadila dokaz ranije, kada mi je trebala viza za hr, i to je trajalo oko dva-tri dana, zasto bi tu bilo oko dva mjeseca?
 
Posto ne znam gdje drugo da posadim temu.... ukratko

kada se mjenja prezime - vidjela sam da postoji na sajtu mup-a link za mjenjanje kada se uzima svoje djevojacko nazad i/ili kada se udajom dobija novo
Posto zelim da se konacno otarasim ovog tatinog prezimena, postoji li nacin da ne uzmem ni mamino?
posto nije neki prelaz, manje od dva zla :neutral:
A nemam namjeru da se udajem samo radi odvajanja od porodice...

I sta sad - postoji li neka neutralna prezimena koja se koriste za "bez-prezimene" (ako takvi uopste postoje... tipa- nasli smo ga tu i tu i nemamo pojma cije je/nema prezime ) ili se jedino moze uzeti necije iz svoje porodice/ udati?

I zna li ko kakve su komplikacije sa papirima kasnije - isprave i sl?
(nadam se da sam bila manje/vise jasna) :neutral:

Ja se sećam da smo učili iz prava (nekog) da možeš da promeniš i ime i prezime i da bukvalno možeš da se zoveš kako oćeš ali ti treba dobar razlog
 
E zainteresovala si me pa sam potražila - SVAKO MOŽE DA PROMENI LIČNO IME (I PREZIME U TO SPADA)

http://www.srpskaiskra.com/start/in...3/2008-05-10-11-20-57/387-2008-08-16-23-51-37

Potrebna dokumentacija:
- Zahtev stranke;
- Izvod iz matične knjige rođenih;
- Izvod iz matične knjige venčanih;
- Uverenje o državljanstvu;
- Uverenje o prebivalištu;
- Uverenje Uprave prihoda o izmirenom porezu;
- Uverenje suda da nije podignuta optužnica;
- Izvod iz matične knjige rođenih za decu podnosioca zahteva;
- Potvrda Vojnog odseka o regulisanju vojnog roka;
- dokaz o uplaćenoj taksi
 
pa nije bitna potvrda o neizmirenim porezima ako nisi poreski obveznik..ostalo...
to je redovna procedura, mesec-dva..a to praktično znači.. ide od jula do oktobra..zavisi kad se počne, nikad kraja, kao i u svemu...ne možeš da se dopisuješ sa opštitnom gde ti se nalazi mkr...ako bi navela da želiš neutralno prezime, apsolutno bi te smatrali neozbiljnom..ljudi imaju problena kada detetu daju malo neuobičajena imena (izvinjavam se za neprikladno izražavanje gore), ali ljudi imaju narazličitije ideje.....
kako bi to bilo elegantno izvesti...da uzmeš prezime bake po očevoj ili majčinoj liniji i da još malo odrasteš...zamisli kada bi se lako menjala lična imena, neki bi menjali od jednog do drugog fudbalskog prvenstva.....
konkretno i da ti se dozvoli..zahtev bude usvojen..što se tiče dokumenata, mislim da te to ne bi odvratilo od nauma, pa nije ni toliko bitno..
 
Poslednja izmena:

Back
Top