KAFA

Poruka
51.038
Legenda o tome kako je otkrivena kafa, glasi ovako:

Jedan mamurni Etiopljanin zalutao je u šumu. Palo je veče, njemu je bilo hladno, pa je nalomio granje sa obližnjeg žbuna i zapalio vatru. Iznenadio ga je neobičan, veoma ugodan miris. Otkinuo je i sažvakao nekoliko prženih bobica. Njihov ukus prijatno ga je osvežio. Skuvao je od bobica napitak, izlečio mamurluk i tako postao pronalazač crne kafe.

Danas je kafa kultni napitak. Turska (zaslađena ili nezaslađena), espreso, nes, sa raznim dodacima (mleko, alkohol, pavlaka), obogaćena aromama lešnika, badema, cimeta … Varijacije su brojne.

Pijete li kafu ?
Da li je ispijanje kafe svojevrsni ritual ?
Utisnete li ponekad vrh kažiprsta u soc i zamislite želju (iako znate da je to samo igra) ?


Pričajte … Uz kaficu:

kafa_704629.jpg


(Ovakvu kafu sam nekad davno pila u "Šeherezadi", u Bulevaru Kralja Aleksandra, prekoputa zgrade "JAT"-a. Nažalost, "Šeherezade" više nema.)
 
:super:
Dobro jutro kafeholičari..:D

Sećam se svog detinjstva i šporeta(kraljica peći) na drva u babinoj kuhinji...:)
Svako jutro je mlela kafu za odrasle a za nas klince kuvala divku kafu
tj.cikoriju sa mlekom...
Sećam se jutra kad me je moja mama prvi put ponudila pravom kafom...:)

Pijem slatku kafu...:D

coffeml81jc5.jpg
 
Pijem kafu i ne mogu da zamislim početak dana bez nje.
Pre sam pila po dve-tri šoljice na dan, ali u poslednje vreme sam samo na jednoj - onoj jutarnjoj.
Nije da mi se ne pije više od jedne šoljice, ali retki su trenuci kada skuvam još jednu preko dana... to je zato što mi ne prija više kao pre, smeta mi, srce počne da mi lupa nenormalno (kao da preskače), osećam neku uznemirenost, poremeti mi se san za tu noć... pa sam prestala.
Inače, pijem kafu bez šećera.
 
I ja sam obozavalac kafe.Jutarnju pijem onako sa merakom i to jeste moj dnevni ritual.
U toku dana popijem jos mnogo kafa (sto na poslu,sto sa prijateljima )ali istina je da mi zapravo prija samo ona prva -za dobro jutro.
 
Pijem kafu i ne mogu da zamislim početak dana bez nje.
Pre sam pila po dve-tri šoljice na dan, ali u poslednje vreme sam samo na jednoj - onoj jutarnjoj.
Nije da mi se ne pije više od jedne šoljice, ali retki su trenuci kada skuvam još jednu preko dana... to je zato što mi ne prija više kao pre, smeta mi, srce počne da mi lupa nenormalno (kao da preskače), osećam neku uznemirenost, poremeti mi se san za tu noć... pa sam prestala.
Inače, pijem kafu bez šećera.

:kafa:
Možda su u pitanju oni silni aditivi što se dodaju u kafu...
Ja imam onaj pravi mlin,samo krupno melje pa nije baš zgodno..:)
 
Ja i dan-danas imam 2 ovakva mlina za kafu (iako ih ne koristim):

slika-Stari-mlin-za-kafu-ispravan-36033x400.jpg


Inače, koliko nam je kafa postala važna, svedoči i masovna apatija, pospanost i kašnjenje na posao :lol: u vreme "istorijske" nestašice te sirovine početkom 80-ih godina prošlog veka. Nestašica je trajala skoro godinu dana i pasionirani ispijači kafe dovijali su se na razne načine (pili kakao, razne instant "zamene" za kafu) ali, naravno, ništa od toga nije pružalo užitak kao prava kafa.
Sećam se da sam te godine, od prijatelja dobila paket iz jedne daleke zemlje (Irak) i u njemu - 4 kg kafe! Bilo je to pravo malo bogatstvo. Kafa luksuzno upakovana, vakumirana - melem za oči i dušu. Ali ne i za čulo ukusa i mirisa jer, nažalost, ispostavilo se da je mlevena kafa "obogaćena" raznim egzotičnim travkama i začinima, koje Iračani tradicionalno trpaju u kafu. Kafa je bila crna kao kafa, ali je mirisala na - cveće. :neutral:
No, posle izvesnog vremena gađenja, u naletu krize poklekli smo pred predrasudama i u veselju potrošili sva četiri kilograma.

Inače, prvu kafu sam srknula u 16-oj godini. Tada sam pila slatku i "tanku", i to samo ujutru.
Sada pijem jaku, bez šećera, 3-4 puta dnevno.

Najomiljenija varijacija na temu: irska kafa. :)
 
Pijem kafu i to max 3 dnevno. Kuci uglavnom pijem filter kafu sa mlekom i puuuuuno secera. Naravno negde kad odem u goste uglavnom sluze domacu ali max popijem jednu jer mi ne odgovara za zeludac. Nju pijem bez mleka. I da, ne pijem kafu posle 20h.
 
prafa kultna tema..
ja nisam neki kafopija, neko ko bez kafe ne može,iako sam odrastao u okruženju okorelih ljubitelja...kod nas u kući se uvek turska kafa pila iz velikih šolja, stvarno u nenormalnim količinama..a meni se uvek sviđao miris, a ukus mi je bio kao zemlja. nisam nikad probao zemlju, al nako sitno fooj..a miris mmmmmm hah..šeherezada..di je to..ono kafanče kod prodavnice spc-a..ma, poznato mi je...e, vake mlinove za kafu sam video da neko prodaje na pijaci..a kod kuće to više niko ne koristi..nekad je zabava moje bake bile da prvo samelje, a onda skuvakafu..iako je imala mlevenu, to je bio ritual....sećam se i redova, mada mutno za kafu početkom 80tih..al je tad više nedostajala čokolada.....pijem kafu..varira broj koji popijem...pijem sve, filter, nes, tursku, espreso.. ja sam tu, priznajem prilična neznalica....e u grčkoj odmah na streljot kad kažeš turska kafa..grčka, grčka...inače, moj brat koji je oduvek obožavao kafu..znao je da kao klinac spremi roditeljima i baki i deki...izračuna otprlike kad se vraćaju, i čim oni na vrata, on džezvu...šlihtara neviđena...
 
Jeste, Moonjo, "Šeherezada" je bila pored prodavnice SPC. :klap:

Tesno mesto, u orijentalnom fazonu (drveni izrezbareni stočići :)) a kafa se služila uz ratluk i vodu. Inače, kafa je pripremana na specifičan način: zajedno sa šećerom se proprži "na suvo" u džezvi, i tek onda se doda voda koja se, naravno, ostavi da proključa.
 
Eto kako stariji kvare decu :) ..kafa nije zdrava ... ne samo ono što smanjuje adsorbciju kalcijuma i sužava i troši krvne sudove... nego i što te podigne na kratko da bi te posle spustila ,i ostavila bez energije u narednih x sati , i izaziva dehidrataciju i gubljenje svih minerala (ovo doduše i alkohol),i umor i razdražljivost(i onda kad nastaviš da je piješ do kraja dana ,da bi nastavio da se podižeš) , i "suženu mentalnu aktivnost"(ne znam kako ovo da opišem - ko je bio pušač , to se ukapira kad prestaješ da pušiš , pa kao da ti se otvore neki delovi mozga)...

... to se da kompenzovati (nečim) i uskladiti sa konkretnim načinom života ..a zavisi i od inividualne osetljivosti na razne supstance ..i individualnih "tripova" - svako ima svoju drogu ... jako je loše da deca uče da je kafa nešto na šta svaki prosečan čovek može bez problema da se adaptira ..
 
:lol: Dajem život, ali posle šolje kafe!
Naravno da sam kafopija, samo lenja...jakobs 2 u 1 prolazi..:lol:

Arapi imaju kult kafe i piju je u tri gutljaja, pripisujući joj pri tom tri magična svojstva, a to su:
1. Da je gorka kao život
2. Da je slatka kao ljubav
3. Da je tajnovita kao smrt

:lol: Ha, uvek sam za zlatnu sredinu :heart:, recimo da je 2. moj hedonistički pristup kafi
 
Poslednja izmena:
Mamurni Etiopljanin u shumi? :eek:

Glavni izvozni proizvod je kafa koja čini 65% do 75% etiopske zarade od izvoza. Kafa je kritična za etiopsku ekonomiju, koja je 1999. zaradila 267 miliona dolara od prodaje 105,000 tona kafe. Prema trenutnim procenama kafa čini 10% etiopskog bruto domaćeg proizvoda, i više od 15 miliona ljudi (25% stanovništva) živi od sektora kafe. Etiopija uzgaja sve vrste žitarica, kikiriki, kafu, čaj, cveće, kao i voće i povrće. 2002. Etiopija je izvezla 29,000 tona voća i povrća i 10,000 cveća.

Etiopija je prva zemlja u Africi i među prvih deset na svetu po stočarstvu. Ovaj sektor uključuje 35 miliona goveda, 12 miliona ovaca i 10 miliona koza. Sa 3,3 miliona košnica Etiopija je prva zemlja proizvođač i izvoznik meda i pčelinjeg voska u Africi.

Industrija je na prvom nivou razvoja i čini oko 15% bruto domaćeg proizvoda. Industrija se uglavnom bavi proizvodnjom prehrambenih proizvoda, tekstila, odeće, kožne odeće, cipela, tašni, drvna industrija (Etiopija poseduje 2,5 miliona hektara šume), proizvoda od kaučuka i plastike, hemijskih proizvoda, sastavljanje automobila i karavana.

Iz Vikipedije


Cccc... Sedi, 1. :lol:
 
Grobljanskoj upravi
na Novom groblju

(Na zadušnice 2008.)

Bolestan sam i nikoga nemam.
A umreću, znam.
Obraćam se zbog toga slavnoj Upravi velikog gradskog groblja u Ruzveltovoj ulici, sa željom da mi obezbedi mesto u Aleji velikana.
A razloga za to imam sedam:

1. Nisam nikoga ni ojadio ni ubio, ušteđevine nemam, penzija mi dođe kao crno ispod nokta, tako da para ni za rakiju, ni za kafu, a bogami ni za sahranu nemam. Nemam više ni čulo mirisa ni ukusa. Najžalije mi što više ne osećam ukus kafe.
2. Imam najduži staž u "Šeherezadi", Bulevar Kralja Aleksandra 13 i u porti hrama Pokrova Bogorodice Majke Isusove 14, gde moju ruku, glas i šešir poznaju tri generacije vernika na Zvezdari i gde skupim tek toliko da preživim do sutra. Nekad ne skupim dovoljno ni za dva skromna obroka, ali obavezno prošetam i popijem kafu u "Šeherezadi".

3. Dok sam radio u Gra-Sa-Pu, gde sam bio sve dok posle bombardovanja nisam proglašen za invalida, prodao sam više od dva miliona karata za prevoz na tramvajskim linijama šest, sedam i četrnaest (a svi znate da putnici na tim linijama skoro da i ne kupuju karte), te bih zbog toga mogao biti proglašen za zaslužnog građanina.
4. Video sam da su neki koje poštujem, tamo već sahranjeni, a video sam da ima i onih koji su tamo zalutali, o čemu bih mogao podneti izveštaj.
5. Kad god sam odlazio na groblje, uvek sam u Aleji čupkao travke i skupljao otpatke.

6. To što sam se sad smanjio i zgurio, ne treba da poništi ono kad sam bio vitak i velikan, bez tri santimetra imao sam dva metra.
7. A što je najvažnije, ne smeta valjda što to navodim na kraju: bojim se da budem sam u grobu, bez igde ikog svog. Svi moji su rasuti po raznim rakama, tako da ih niko ne može skupiti na jedno mesto, a u Aleji velikana ima grobnica sa dvadeset i više pokojnika pod istom pločom. Ispod tih ploča često se noću mogu čuti neobični zvuci, koji podsećaju na srkutanje kafe.

Sa verom u Boga i nadom da će Uprava naći za mene jedno mesto, ostajem u porti gde mi možete pustiti i odgovor. Nažalost, "Šeherezade" više nema, jer bi i meni više odgovaralo da odgovor čitam srkućući svoju omiljenu "Franck"... pardon, "Grand" kafu. Napišite samo, svi me ovde dobro znaju: Pokrov, ulica Kajmakčalanska, za Kafku.
 
Poslednja izmena:
Zvali smo te mi, al' ti se zalepila za klupicu rustičnog tipa,
teško ti i ruku da digneš, a kamo li svoje (mršavo) dupence. :)

Da nije tako, primetila bi da je Taverna otvorena pre pola veka... pardon, pre pola godine. :lol:
 

Slične teme


Back
Top