Столпник...

Jasna

Stara legenda
Moderator
Poruka
82.589
Да не би данашње славе, остала бих у незнању...:neutral:


Simeon_Stylites_stepping_down.jpg


''Stolpnik (stubnik; ili grčki stilit) je tip askete koji je u ranim hrišćanskim danima vizantijskog carstva stajao na stubu i propovedao, postio i molio se. Ovi asketi su verovali da će umrtvljenje njihovih tela doneti spasenje njihovoj duši.

Prvi stilit je verovatno bio Simeon Stolpnik, koji se popeo na stup u Siriji 423. i nije sa njega silazio do svoje smrti 37 godina kasnije.''

Што ли се са овим престало? :think:
 
1. PREP. ALIMPIJE STOLPNIK

Rodjen u Adrianopolju, gradu paflagonijskom, i od malena predan Bogu na sluzbu. Kao djakon sluzise u crkvi pri episkopu Teodoru u tom gradu. Zeljan usamljenickog zivota, molitve i bogomislija, udalji se na neko jelinsko groblje van grada, od koga ljudi begahu kao od strasilista zbog cestih demonskih prividjanja. Tu pobode krst i sazida hram u cast sv. Efimije koja mu se javi u snu. Pokraj hrama podize stolp visok, pope se na njega, i provede na njemu u postu i molitvi punih 53 godine. Ni podsmeh ljudi ni zloba demona ne mogahu ga odatle udaljiti niti u nameri njegovoj pokolebati. Narocito od demona pretrpe bezbrojne bede. Ne samo da ga raznim prividjanjima ustravisahu, nego i kamenjem udarahu, i ne davahu mu mira ni danju ni nocu kroz dugo vreme. No Alimpije muzestveni ogradjivase se krsnim znamenjem i imenom Isusovim. Najzad ga pobedjeni demoni ostavise i pobegose a ljudi pocese postovati i dolaziti mu radi utehe, pouke i iscelenja. Oko njegovog stolpa podigose se dva manastira - s jedne strane muski, s druge zenski. U zenskom manastiru zivljahu mu mater i sestra. Toliku blagodat imase obaj ugodnik Bozji da ga cesto obasjavase nebeska svetlost, i nad njim se uzdizase do nebesa stub od te svetlosti. Veliki cudotvorac za zivota i po smrti. Pozivevsi 100 godina, upokoji se 640. u vreme cara Iraklija. Od svetih mostiju sacuvana mu je glava u Kotlomuskom manastiru u Sv. Gori.

2. PREP. JAKOV OTSELNIK

Iz Sirije, ucenik sv. Marona i savremenik sv. Simeona stolpnika. Podvizavao se pod otvorenim nebom; hranio se nakvasenim socivom. Cinio cudesa velika; cak i mrtve vaskrsavao imenom Hristovim. Car Lav pitao ga za misljenje o Halikodonskom saboru. Upokojio se mirno 457. godine.

3. PREP. STILIJAN

Paflagonac; zemljak i savremenik sv. Alimpija, imao preveliku ljubav prema Gospodu i zbog te ljubavi predavao se velikim podvizima. Pred smrt mu se angeli jave da mu uzmu dusu i lice mu zasja kao sunce. Cudotvorac veliki pre i posle smrti. Pomaze narocito bolesnoj deci i bezdetnim roditeljima.

4. PREP. NIKON "POKAJANIJE"

Iz Jermenije. Pobudjen recima Gospodnjim: "Svak ko ostavi oca ili majku, primice stostruko i nasledice zivot vjecni", Nikon zaista ostavi sve i ode u neki manastir i zamonasi se. Kada se usavrsi u svima dobrodeteljima, napusti manastir i podje da propoveda Jevadjelje. Neprestano je vikao: "Pokajte se!", zbog cega i bi prozvan "Pokajanije". Kao propovednik obidje svu Anatoliju i Peloponez. Stvori cudesa molitvom u ime Hristovo i mirno predje ka Gospodu u Sparti 998. godine.

5. SV. INOKENTIJE IRKUSTSKI

Cudotvorac. Skoncao 1731. godine. Cudotvorne mosti njegove otkrivene 1804.
 
Преподобни Данило Столпник Штампај Е-пошта

Преподобни Данило Столпник. Рођен у селу Витари код града Самосата у Месопотамији од хришћанских родитеља, Илије и Марте. Измољен од Бога сузним молитвама мајке нероткиње, и као јединац син одмалена Богу на службу посвећен. У дванаестој години прими монашки чин, посети Симеона Столпника и од овога би благословен. Жељан самоће, Данило напусти манастир и повуче се у неки запустели идолски храм на обали Црног мора. Ту претрпи безбројне напасти од демона, но победи све стрпљењем, молитвом и знамењем крста. После тога попе се на столп, на коме оста до смрти своје трпећи подједнако и жегу и студен и нападе од људи и од демона. Око његовог столпа сабраше се ученици многи, и он их настављаше к животу вечном примером својим и речима. Овога Свог оданог слугу награди Бог још у овом животу благодаћу великом, те чињаше чудеса многа, корисна људима, и прорицаше будуће догађаје. Од свих страна стицаше се народ под столп његов тражећи од светитеља Божјег помоћ и савет. Цареви и патријарси долазили су к њему као и прости људи. Цар Лав Велики доводио је своје госте из других држава, кнежеве и великаше, и показивао им светог Данила на столпу говорећи им: "Ево чуда у моме царству!" Прорече Данило дан смрти своје, поучи ученике своје као отац синове своје и опрости се с њима. Пред смрт његову ученици видеше над столпом ангеле, пророке, апостоле и мученике. Пожививши осамдесет година упокоји се овај ангелски човек 489. године и пређе у Царство Христово.

-------------

Преподобни Симеон Столпник Дивногорац Штампај Е-пошта

Преподобни Симеон Столпник Дивногорац. Овај дивни светитељ родио се у Антиохији 522. године у време цара Јустина Старијега. Отац му погине од земљотреса и он остане сам с матером Мартом. У шестој години живота удаљио се у пустињу ка некоме духовнику Јовану, под чијим руководством предао се великом посном и молитвеном подвигу на удивљење свих оних који су га видели. Претрпевши страшна искушења демонска, он је примио од Господа и ангела Његових велику утеху и благодат. Господ Христос јавио му се у виду краснога дечка. И после тога виђења у срцу Симеоновом разгори се велика љубав према Христу. Многе године провео је на столпу Богу се молећи и псалме појећи. По упутству Божјем удаљио се по том на гору прозвану Дивном од самог Господа. По имену ове горе и сам Симеон прозват је Дивногорац. Сходно његовој љубави према Богу, дата му је била ретка благодат, помоћу које је исцељивао сваку болест, укроћавао зверове, прозирао у далеке крајеве света и у срца људска, излазио ван себе и гледао небеса, разговарао с ангелима, страшио и разгонио демоне, прорицао, живео понекад по тридесет дана без сна и још дуже без хране, примао храну из руку ангела. На њему се потпунце испунише речи Спаситељеве: "Ко вјерује у мене, дјела која ја творим и он ће творити, и већа ће од ових творити" (Јн 14, 12). Лета Господњег 596. а у седамдесет петој години живота свога представи се Симеон Господу, да се вечито наслађава гледањем лица Божија заједно с ангелима.
-------------

СВЕТИ АЛИМПИЈЕ СТОЛПНИК

26.новембар / 09. децембар


Тропар, глас 1. – Био си стуб трпљења и ревновао си угледајући се на Праоце, свети, јер био си сличан Јову у страдањима, Јосифу у искушењима, и анђелима си био подобан у телу, Алимпије оче наш: Моли Христа Бога да спасе душе наше

Кондак, глас 8. – Као узрок врлинаи похвала испосника, Црква те данас и у песмама слави, свети Алимпије. Твојим молитвама подај онима који са љубављу поштују твоју доброту и подвиге, опроштај од великих грехова, као истоимени.

Свети Алимпије – Родио се у веома побожној породици, у Андријанопољу и још као мали он је био предат на службу Богу, служивши као ђакон андријанопољског епископа Теодора, који га научи Светом Писму. Како је одрасао, Свети Алимпије је превазишао многе својом мудрошћу,и кротошћу, те се у њему појавила жеља за усамљеничким животом. Он се повери својој мајци која га подржа у томе, и помоли се Богу за свог сина, те га уз благослов испрати на пут. Тражећи мирно место где би се могао у потпуности предати Богу и усамљеничком животу, дође до Јелинског гробља, од кога су људи бежали, и ту се настани. Ту постави крст и сагради храм Свете Ефимије, која му се била јавила у сну и рекла да је она његова сапутница и помоћница од Бога дата. Покрај храма подиже столп ( стуб ) висок, попе се на њ' и проведе на њему у посту и молитви пуне 53 године. Ни подсмех људи ни злоба демона не могаху га одатле удаљити нити га у његовој намери поколебати. Био је мучен и прогањан од стране демона, јер се борио против њих и ноћ и дан. Он их је ограђивао од себе.крсним знањем и именом Исусовим. Најзад га побеђени демони оставише и побегоше а људи га почеше поштовати и долазити му ради молитве, утехе, поуке и исцељења. Около његовог столпа подигоше два манастира, с једне стране мушки а са друге женски. У женском манастиру замонашише се његова мајка и сестра.

Свети Алимпије био је диван и моћан чудотворац како за живота тако и по смрти.

Поживео је 100 година и упокојио се 640.те године у време цара Ираклија. Од његових светих моштију сачувана је глава у Котломушком манастиру у Светој Гори.

Сакупио и написао

протонамесник Александар С. Видаковић
 
Е само ми ово није јасно...

Тражио мирно место и изабрао место са кога људи беже јер ту виђају демоне. :think:
Место мирно од људи, а крцато демонима.
 
Е само ми ово није јасно...

Тражио мирно место и изабрао место са кога људи беже јер ту виђају демоне. :think:
Место мирно од људи, а крцато демонима.

kakav bi iskusenik inace bio...
mozda je u pitanju sam dualisticna borba u svakom coveku
pa vremenom pretocena u mit...
i opkajnici su Bogu ugodni...
provociras vernike...sad ce trouglic da radi :hahaha:
 
Е само ми ово није јасно...

Тражио мирно место и изабрао место са кога људи беже јер ту виђају демоне. :think:
Место мирно од људи, а крцато демонима.

Анђеле не ограничава време и простор, они су јуче, данас и сутра...време у нашем смислу не постоји у очима Бога....Бог и Анђели Божију у свеприсутни увек...уз нас....тако исто и пали анђели...који наговарју човека на лоша дела....то се зове искушење...значи да закључимо, њих не ограничава физичка или др..препрека, њих ограничава и сатире, духовна препрека и оружије...пост, молитва , исповест и Причест...јединство са Богом!
 
Анђеле не ограничава време и простор, они су јуче, данас и сутра...време у нашем смислу не постоји у очима Бога....Бог и Анђели Божију у свеприсутни увек...уз нас....тако исто и пали анђели...који наговарју човека на лоша дела....то се зове искушење...значи да закључимо, њих не ограничава физичка или др..препрека, њих ограничава и сатире, духовна препрека и оружије...пост, молитва , исповест и Причест...јединство са Богом!
Ја сам само питала зашто се каже да је то мирно место?
А о томе ко нас наговара или нас не наговара можемо да наставимо на теми ''Пали анђели итд..''
 
Mene su uvek zanimali ti stolpnici. Tip ukopa veliki balvan u zemlju popne se na njega, neki su se čak i okivali verigama i vezivali za stub i tako žive 30 god.NEMA TEORIJE. Neka proba danas neko pa da vidim koliko će da živi. Pitao sam obrazovane teologe o tome, prvo su vrdali tamo-vamo, kao hranili ih anđeli i sl. a onda sam dobio pravi odgovor, a to je da su ti stolpnici bili u blizini manastira i da su mlađi monasi imali poslušanje da im nose hranu,vodu, da čiste njihove brabonjke itd.A poznajući iskrenost popova (današnjih) ja mislim da su i onda bili slični, pa su pojedini stolpnici i spavali u manastiru a na stub se penjali pred zoru i na njemu bili do mraka. Ali reklama je i onda bila čudo kao i danas.:think:
 
Mene su uvek zanimali ti stolpnici. Tip ukopa veliki balvan u zemlju popne se na njega, neki su se čak i okivali verigama i vezivali za stub i tako žive 30 god.NEMA TEORIJE. Neka proba danas neko pa da vidim koliko će da živi. Pitao sam obrazovane teologe o tome, prvo su vrdali tamo-vamo, kao hranili ih anđeli i sl. a onda sam dobio pravi odgovor, a to je da su ti stolpnici bili u blizini manastira i da su mlađi monasi imali poslušanje da im nose hranu,vodu, da čiste njihove brabonjke itd.A poznajući iskrenost popova (današnjih) ja mislim da su i onda bili slični, pa su pojedini stolpnici i spavali u manastiru a na stub se penjali pred zoru i na njemu bili do mraka. Ali reklama je i onda bila čudo kao i danas.:think:
Ali, „što je ljudima nemoguće, Bogu je moguće.“ (Lk.18,27)
Dakle, uz Bozju pomoc, moguce je, tj. uz dejstvo Bozje Blagodati.
Ako verujes, Gospod ce ti dati snage za neverovatna dela. znam iz sopstvenog iskustva.
 
Да не би данашње славе, остала бих у незнању...:neutral:


Simeon_Stylites_stepping_down.jpg


''Stolpnik (stubnik; ili grčki stilit) je tip askete koji je u ranim hrišćanskim danima vizantijskog carstva stajao na stubu i propovedao, postio i molio se. Ovi asketi su verovali da će umrtvljenje njihovih tela doneti spasenje njihovoj duši.

Prvi stilit je verovatno bio Simeon Stolpnik, koji se popeo na stup u Siriji 423. i nije sa njega silazio do svoje smrti 37 godina kasnije.''

Што ли се са овим престало? :think:

to je bila njegova ideja da zivi usamljenicki i to bas u stubu...
drugi nek smisle za sebe nesto originalno strasno gde ce da se udene dvadestak godina pa cemo i njih slaviti..:D
 
Да не би данашње славе, остала бих у незнању...:neutral:


Simeon_Stylites_stepping_down.jpg


''Stolpnik (stubnik; ili grčki stilit) je tip askete koji je u ranim hrišćanskim danima vizantijskog carstva stajao na stubu i propovedao, postio i molio se. Ovi asketi su verovali da će umrtvljenje njihovih tela doneti spasenje njihovoj duši.

Prvi stilit je verovatno bio Simeon Stolpnik, koji se popeo na stup u Siriji 423. i nije sa njega silazio do svoje smrti 37 godina kasnije.''

Што ли се са овим престало? :think:

Prestalo se iz ekoloških obzira. Taj je doslovno s.rao 37 godina na tom mestu. :kafa:
 

Back
Top