MONITOR i ZDRAVLJE

  • Začetnik teme Pancevac84
  • Datum pokretanja
P

Pancevac84

Gost
Gledanje u monitor mi zadaje mnogo problema.Nosim sociva,imam osetljive oci i u poslednje vreme bukvalno pola sata pred kompjuterom je dovoljno da pocrvene.A moje potrebe su mnogo vece...Monitor je CRT,star skoro 3 godine i ne malo koriscen.Razmisljao sam o kupovini LCD-a ali kada sam cuo protivrecne izjave o njihovim kvalitetima vise nisam siguran.Sta uraditi?Meni su na prvom mestu moje oci.O LCD-u sam razmisljao zbog odsustva zracenja koje je po mom misljenju glavni krivac za probleme sa ocima.I odavno sam cuo da su mnogo prijatniji i ugodniji za oci.Ali eto neki tvrde i suprotno...Naravno da ne bih da dam tolike pare za nesto od cega ce mi jednako crveneti oci.Da li su napadi na LCD monitore samo prazne price nekih frustriranih likova(tipa onih napada na windows i sl.)i sta da kupim da bi moje oci bile zdrave i normalno funkcionisale?Hvala na svakom dobronamernom savetu.
 
Imam naocare za daljinu, imam ih i za blizinu, medjutim zbog compa sam morao napraviti i za srednju daljinu tako da sada citam ekran sa skoro metar daljine, jos nesto , obavezno imam svetlo koje bije na ekran pa sam se tako donekle zastitio i od zracenja i od bljeska sa ekrana!
 
LCD se meni lično još uvek ne sviđa dovoljno da bih ga kupio za sebe, ali je činjenica da 100% manje zrače nego CRT. Potraži na forumu topic koji je skoro neko postavio u vezi ovog. Incognito je to sasvim lepo pojasnio.
 
Ljudi, CRT monitori koji se danas prave (TCO 03 i slicni standardi) toliko malo zrace da je smesno i govoriti o zracenju.

Inace, zracenje uopste nema veze sa ocima. CRT monitor, tj. kadotna cev, ne zraci oci vec celo telo, zbog principa na kome radi (aksceleracija elektrona koji udaraju po fluorescentnom materijalu i tako stvaraju sliku... e sad, neki elektroni se 'provuku' pa zavrse udarajuci u atome u vasem organizmu... to je tzv. gama zracenje).

Ono sto smeta ocima nije zracenje, vec dolazi od 3 stvari:

- Kontrast/osvetljenje - sto je bolji balans ovoga, to manje smeta ocima
- Zrnasta struktura - sto je sitnija, to se oci manje naprezu da razaznaju sliku, pa samim tim smanjuje se pritisak na oci
- Osvezenje - sto je vece osvezenje, to monitor deluje kao 'papir'... Oko je u stanju da registruje nekih 26-27 promena slike u sekundi (ostalo mozak 'nadohnadi') - to nam je i omogucilo da gledamo filmove i da nam deluju kao pokretne slike. Medjutim, monitor ne moze da procita iz vaseg mozga kad da osvezi sliku da je oko bez naprezanja prihvati. Zato treba imati vertikalno osvezavanje sto vece, jer je veca sansa da pogodi intervale kad oko uzima sliku. Sve ispod 85 Hz-a pri vertikalnom osvezavanju direktno smeta ocima jer se poklopi da nekad pri samom osvezavanju pogodi interval kad oko hvata sliku, pa se oko dodatno napreze da ulovi sledecu sliku itd. itd.

Sve ove stavke danasnji CRT monitori ispunjavaju, a retko koji AM-LCD to moze. Kontrast/osvetljenje kod TFT monitora je blagi uzas - retko koji ima 'minimalno' propisano ostvetljenje - 350 cd/m², i kontrast od bar 600:1 - pa samim tim dosta naprezu oci. Dalje ide zrnasta struktura... I ako su CRT monitori odavno dosli do 0.20mm (profesionalni cak i 0.18mm) po 'tacci', LCD je tu mnogo 'gadniji' - prosecno 0.29mm, pa samim tim slika ne moze biti 'kristalno jasna', pogotovo ne u rezoluciji koja nije 'default' za isti monitor jer se tada vrsi interpolacija (ne dao vam bog da radite u konzoli na LCD monitoru)... I na kraju, osvezenje - stvar koja najvise (pored kontrasta) smeta ocima. Zbog 'tromosti' tecnih kristala, osvezenje ne moze biti veliko (treba mnogo vise vremena da se okrenu kristali nego da se ispali elektron kod CRT monitora)... Danas vecina TFT monitora dolazi sa 'odzivom' od 25ms. Dakle, vertikalno osvezenje na takvom monitoru se lako moze izracunati: 1000/25 - 40Hz, sto je daleko ispod standarda za prijatno gledanje (a da ne pominjemo 'duhove' i sl.). Medju najboljim odzivima kod TFT ekrana vazi 16ms, sto je i dalje opasno malo za prijatno gledanje: 63 Hz-a...

Dakle, TFT ekrani po svim vaznim stavkama (po oci) kaskaju za svojom CRT bracom. Tacno je da nema zracenja, ali kao sto rekoh, zracenje propisano TCO 03 standardima je tako malo da vas vise zraci sam kompjuter nego li monitor.

Da ne pominjemo da za novac koji trebas izdvojiti za iole pristojan TFT monitor (neki koji se moze blizu porediti sa slikom koju daje CRT monitor), trebas da izdvojis dva-tri puta vise para nego za najprofesionalniji CRT monitor u toj klasi (kome opet TFT monitor moze samo 'pljunuti pod prozor').

AM-LCD je neminovna buducnost (mada mozda ce to biti O-LCD), ali su za sada isuvise inferiorni u odnosu na CRT monitore po pitanju kvaliteta prikaza.
 
I ja sam imao sličan problem sve dok nisam uzeo LCD,a sada mogu celo veče da gledam u monitor i da ni ne osetim.LCD je lek za osetljive oči i .Uzmi obavezno 17" i to neku jaču marku i to takav da refresh rate bude barem 16 ms a rezolucija 1280x1024 i nikad više nećeš poželeti stari monitor,veruj mi na reč!
 
Izvinjavam se za pominjanje gama radijacije u odnosu na EMR zracenje, jer nisam preterano pojasnio.

LB EMR (low bound electromagnetic readiation) je obicno podosta bezopasno zracenje (pa istim smo danas okruzeni 24h dnevno)... Medjutim, iz istog proizilazi i samo gama zracenje. Gama zracenje je takodje oblik EMR-a - razlika je samo u kolicini energije...

Stariji monitori su itekako imali gama zracenje (neka neko pogleda TCO95, koji i pominje dozvoljenu emisiju gama zracenja, dok u TCO99 i TCO03 ista uopste nije dozvoljena).

Sto se TFT monitora tice u odnosu na CRT, tu si tek lupio... Tacno je da LCD monitori nemaju tzv. 'flicker', koji nastaje usled refresh-ovanja slike kod CRT-a, pa kod njih refresh rate i ne igra veliku ulogu (stavise, oni i nemaju refresh rate, vec prosti rescan), pa se oci na tom polju manje naprezu (zamislite samo CRT koji radi na 40Hz 'osvezavanja' poput tipicnih TFT monitora). Ali bas to slabo 'osvezavanje' stvara jako neprijatne 'duhove' koje je vrlo redak broj TFT monitora sveo na minimum podnosljivog...

Sve ostale karakteristike - osvetljenje, kontrast, 'toplota' boja... - koje takodje direktno uticu na zamaranje oka (zamisli da u 'sred bela dana' gledas u tipican TFT monitor sa 250cd/m² i kontrastom 300:1, kakva je vecina standardnih (citaj onih koje moze normalan covek da kupi) TFT monitora danas... Ne bi mogao na takvom monitoru ni sat vremena da radis a da ne primetis zamor ociju).

TFT koji moze da parira prosecnom CRT-u po kvalitetu slike (osvetljenje, kontrast, odziv itd.) kosta bar 5 puta vise. TFT koji je bolji od prosecnog CRT-a (u pogledu - manji zamor ociju i sl.) kosta bar 10 puta vise...

TFT koji moze da parira profesionalnom CRT-u kosta taman toliko da samo lud covek moze da ga kupi (pod uslovom da ima para), pa se zato isti prave u vrlo malim serijama. Ako ti mozes da izdvojis bar 1500€ za 17" TFT koji moze da parira (i eventualno prestigne) profesionalni CRT 17" monitor, koji danas kostaju manje od 200€), samo napred - zaista ce ti manje zamarati oci... Samo sto toga nije vredan...

Od CRT monitora, preporucujem Samsung-ovu SyncMaster 757 klasu (MB ili DFX... nisam ljubitelj trinitrona i slicnih tehnologija tako da NF (Diamondtron CRT) ne preporucujem, mada je ovo subjektivno) ili NEC MultiSync FP770 (ili NEC DiamondPro 750SB, mada je isti baziran na Diamondtron-u, koga kao sto vec rekoh, ne preferiram).

Retki su TFT monitori koji mogu parirati ovima, a o cenama da ne govorim...
 
Incognito:
Od CRT monitora, preporucujem Samsung-ovu SyncMaster 757 klasu (MB ili DFX... nisam ljubitelj trinitrona i slicnih tehnologija tako da NF (Diamondtron CRT) ne preporucujem, mada je ovo subjektivno) ili NEC MultiSync FP770 (ili NEC DiamondPro 750SB, mada je isti baziran na Diamondtron-u, koga kao sto vec rekoh, ne preferiram).
Potpuno se slažem sa ovim što je Inco napisao, samo bih dodao da dosta zavisi i od namene računara, moji programeri u firmi su tražili LCD zbog zoga što je slika na njihovom ekranu uglavnom statična i refresh rate ne igra toliku ulogu. Dakle, igrice i verna reprodukcija boja ipak bolje funkcionišu na CRT mada ako uglavnom koristiš internet, obradu teksta i sl. onda je i LCD dobar, naročito zbog oštrine slike (u nativnoj rezoluciji, kada se radi rescaling slika značajno gubi na kvalitetu!)

Takođe, što se tiče monitora - itekako bih preporučio 19 inčne flat jer je razlika u ceni mala da bi se danas kupovao 17. Mi u firmi imamo Samsung SyncMastere 957DF i 957MB kao i NEC FE950+ i nemoj da te neko zayebe, Samsungovi su 10 puta bolji, NEC je za ovih godinu dana koliko je otprilike star potpuno izgubio oštrinu i više ne može uopšte da se poredi sa Samsunzima.
 
Pa naravno da NEC-ova Economic klasa (FE) ne moze da parira Samsunzima iz *57 klase (profesionalna klasa), medjutim NEC FP itekako moze...

Samo sto su oni obustavili FP liniju (ko zna zasto) i ima vec 6 meseci da nije proizveden ni jedan NEC iz FP serije... A svi koji su bili na trzistu su razgrabani tako da ih je vrlo tesko naci...

NEC jeste posustao, ali i dalje, u profesionalnoj klasi drzi tron...
 

Back
Top