KAKO POMOCI BOLESNOJ MAJCI

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

monahinja

Početnik
Poruka
7
Moja majka je dozivela pre dva meseca mozdani udar.Devetnaest godina unazad je zivela u inostranstvu,bez papira.Bolest ju je tamo i zatekla.Vracena je u zemlju,ali sada ne moze da dobije zdravstvenu knjizicu.
Sve bi bilo u redu da mi,njena deca imamo nacina da joj finansijski pomognemo vise od nekih elementarnih stvari.A drzavu ne interesuje niko i nista!Sve institucije su tako dobro zasticene od gradjana da je nemoguce poremetiti njihovu nehumanost.Jedino resenje je da se brat i ja odreknemo majke,pa da se pobrinu o njoj(sto mi nikada necemo).
Samo se pitam,kako to funkcionise u EVROPI ka kojoj toliko stremimo,a kod nas vladaju varvarski zakoni?Ovde jedan zivot ne vredi ni dinara,ali se zato svi busaju u grudi kada pricaju o ulasku Srbije u EVROPU!!!
Koga vodite u EVROPU,kada vam nije vazno da li ce jedna zena ostati ziva ili ne?Verovatno se gospoda vode Darvinovom teorijom prirodnog odabiranja-ko pezivi nastavlja dalje...:dontunderstand:
 
Izvinite, prvo da kazem da tema o mozdanim udarima i bolestima postoji i zato sluzi pretrazivac. A drugo, da VAs pitam nesto posto sam malo zatecena izlivom gneva na drzavu Srbiju (daleko do toga da ne zasluzuje ova drzava izlive gneva, ali da ne generalizujemo stvar): VAsa majka je 19 godina zivela u nekoj stranoj zemlji (kojoj god) kao ilegalni imigrant bez papira, u toj istoj zemlji je dozivela mozdani udar, ta ista zemlja (u kojoj je naravno ilegalno) vratila je preko granice ne pruzivsi joj pomoc, i bez da joj omoguci da posle DEVETNAEST godina zivota u toj zemlji (makar i ilegalno i bez papira) stekne pravo boravkom na drzavljanstvo te zemlje i na zdravstveno osiguranje jer je takav ZAKON u toj zapadnoj (poredpostavljam?) demokratskoj zemlji i on se naravno mora postovati pa Vi s apravom niste ogorceni na tu zemlju u kojoj je VAsa majka dobila bolest. Ali ste zato do smrti ogorceni na drzavu Srbiju, u kojoj Vasa majka nije vec 19 godina, u kojoj vec 19 godina ne placa doprinose, takse, porez, socijalno i zdravstveno osiguranje, i koja sada nakon sto je strana drzava prakticno deportovala Vasu majku (ili se VAsa majka sama zbog bolesti i nemanja legalnog boravista vratila) takodje nema zakonsku regulativu da joj obezbedi zdravstvenu knjizicu (po kojoj osnovi i zakonu da joj se obezbedi, bez obzira sto je drzavljanin ove zemlje, ali drzavljanin koji je 19 godina krsio internacionalni zakon i nije obavljao obaveze prema zakonima ove zemlje?).

Pa eto reci cu Vam kako to funkcionise u Evropi: mozete umreti kao pas na ulici ukoliko nemate socijalno i zdravstveno osiguranje, bas kao sto je i Vasa majka mogla samo da se snalazi u svom stanju i ode 'kuci' (kako se covek uvek seti da ima kucu i da od kuce trazi privilegije onda kad mu to zatreba). Da ta Evropa drugacije funkcionise (ili pak Amerika, jos crnje i gore), VAsa majka bi dobila nakon 19 godina drzavljanstvo, ili bi i bez drzavljanstva po osnovu necije evroipske humanosti dobila besplatnu negu i brigu i zbrinjavanje njihovog zdravstvenog i socijalnog sistema i ne bi imala potrebe da se vraca 'kuci' zar ne? Tako da...malo je neozbiljno napisati gornji post i osuti paljbu po drzavi Srbiji a velicati humanost onih koji su Vasu majku liferovali u Srbiju da se tamo snalazi sve sa svojim mozdabnim udarom. Ima mnogo razloga da budemo ogorceni na drzavu, ovo svakako nije jedan od njih: uplacivanje socijalne i zdravstvene nege je obaveza bila akop ne VAse majke onda vas kao njene dece i ne vidim kakve veze ima Srbija sa tim? Od humanosti drzava ne zivi vec od novca, bilo da je u pitanju evropska ili srpska drzava. Ne znamo celu pricu, naravno, ali na osnovu onoga sto ste gore izneli, ne postoji ni jedan razlog da budete ogorceni i besni na drzavu Srbiju i njene institucije. Odgovornost je samo vasa i VAse majke. Ni evropska, ni srpska.

A sto se tice knjizice, sasvim sam sigurna da knjizicu za majku mozete izvaditi - samo je put do nje, obzirom na gore navedeno, dug i naporan birokratski posao. Morate prvo izvaditi validnu licnu dokumentaciju (licnu kartu), a onda se javite Centru za socijalni rad da VAm objasne na koji nacin da dodjete do zdravstvene knjizice za zenu.
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top