Ovulacija- Plodni dani

Z

zbunjena

Gost

Dosta sam citala o ovulaciji i plodnim danima i da budem iskrena zbunjena sam nacisto.Ni sama ne znam vise kome da verujem. Molila bih nekog iskusnog i ko zna da mi kaze kako da izracunam kad su mi plodni dani.
Velika hvala :?
 
Ajmo ovako:
1.ciklus se racuna od prvog dana kada se dobije menstruacija.
2.u zavisnosti od toga koliko traje ciklus racunaju se plodni dani.
3.Svaki menstrualni ciklus ima 4 faze ali da bi bilo lakse spomenucu samo 2 a) proliferativna b)sekretorna.
E sad ide vazan deo a faza je promenljiva dok je b faza uvek 14 dana,tako da ako neko ima ciklus od 28 dana onda je njena ovulacija na 14.dan ali ako neko ima duzi ili kraci ciklus onda je to 14 dana pre ocekivane menstruacije.
Uzima se daje zena plodna nekih 5 dana,zapravo plodna je 1 dan ali zbog dugog prezivljavanja spermatozoida uzima se 5 dana,mozete imato odnos i 2 dana pre ovulacije pa ako spermatozoidi prezive moze doci do trudnoce.
Ipak vam ne savetujem da plodne dane koristite kao meru kontracepcije!
Inace ovulaciju mozete jos racunati merenjem rektalne temperature svako jutro od prvog dana ciklusa pre ustajanja iz kreveta,pre bilo kakve aktivnosti,kada dodje do skoka temperature to je ovulacija.
Zatim ultrazvukom,i jos jedna promena koju svaka zena moze da oseti je izmenjen sekret koji je staklast i rastegljiv u toku ovulacije.
Jeli sad jasnije?
 
A sta sa jucerasnjim nov.clanikom o istrazivanju americkih lekara na vecem broju zena-68% je imalo ovulaciju 2 puta mesecno,32% tri puta mesecno?Znaci da je to plodni/neplodni dani pouzdano kao i da se samo molite Bogu da ne zatrudnite.
 

Back
Top