pop-kultura

Navar

Elita
Banovan
Poruka
20.280
iako vuce korene iz folklora..pop kultura (popularna kultura) je svoj puni zamah dobila razvojem mas medija..kao sto su radio i televizija a u novije vreme i internet..

zasnovana je na harizmi odredjenih pojedinaca koji putem mas medija oblikuju javno mnjenje..kreiraju trendove u drustvu..sistem vrednosti..itd..dajuci tako pun znacaj osrednjosti i pripadnosti masi..

takodje pop kultura se moze definisati kroz ponudu i potraznju..odredjenih sadrzaja..prevashodno jeftine zabave..kao i kroz sistem obrazovanja..jedina individualnost koja u pop kuturi preostaje je ona individualnost samih tzv pop zvezda..sto je takodje diskutabilno zbog medjusobnog odnosa mase i pop zvezda..
inace fenomen pop kulture se moze vezati i za upravljanja masama..tj drzanje istih u pokornosti...sto su jos rimljani sprovodili pocevsi od cuven floskule "hleba i igara"..

sracunati nusproizvod pop kulture je i zombifikacija sirokih narodnih masa..koje prestaju da imaju svoje sopstveno misljenje vec misljenje dobiajju putem nekog od mas medija..

ono sto je nekada vladarima bila vojska..religija..danas je to pop kultura..:think:
 
Zavisi shta smatrash za pop kulturu. Svakako, mislim da si malo preterao, drugar. Ne bih rekao da je to sve tako. A mrzi me da obrazlazem. Nema u muzici nikakve teorije zavere i drzanja masa u pokornosti. Prosto, pop se svodi na to da " zvezda " zaradi novac. I nishta vishe. Objasni mi kako npr. pojedini debilni tekstovi mogu na neki nachin da utichu na tvoju svest? :think: Ma, ne ide to tako. A, realno, vecina ljudi ni ne slusha pop. A, od ljudi koji slushaju pop, vecina slusha samo muziku. :lol: Ma, nikako ne mogu da nadjem vezu izmedju popa i oruzja kontrole. E, sada, pitam ja tebe, mozda si ti uvideo neshto shto ja nisam? Pojasni malo zashto mislish da je tako. Ja, za sada, ne razumem.
 
Poslednja izmena:
isto se moze reci i za savremene politicare..cija je sva moc zapravo zasnovana na popularnost a ne na stvranoj sposobnosti da upravaljaju nekim drustvom na opstu korist sto im je primarna funkcija..ili bi trebalo da bude:think:

a koliko je tako vazna odluka zapravo predstavljena kao opstenarodno veselje..drugim recima sou..moglo se videti na poslednjim izborima za predsednika USA
 
Zavisi shta smatrash za pop kulturu. Svakako, mislim da si malo preterao, drugar. Ne bih rekao da je to sve tako. A mrzi me da obrazlazem. Nema u muzici nikakve teorije zavere i drzanja masa u pokornosti. Prosto, pop se svodi na to da " zvezda " zaradi novac. I nishta vishe. Objasni mi kako npr. pojedini debilni tekstovi mogu na neki nachin da utichu na tvoju svest? :think: Ma, ne ide to tako. A, realno, vecina ljudi ni ne slusha pop. A, od ljudi koji slushaju pop, vecina slusha samo muziku. :lol: Ma, nikako ne mogu da nadjem vezu izmedju popa i oruzja kontrole. E, sada, pitam ja tebe, mozda si ti uvideo neshto shto ja nisam? Pojasni malo zashto mislish da je tako. Ja, za sada, ne razumem.


pa zato sto nije u pitanju samo muskia..cak muzika je najsporednija stvar pop kulture ali se namerno potencira kao bacanje prasine u oci..ince koliko tekstovi pesama mogu da budu destruktivni po naciju moze se videti kad se izadje u grad i vidi masa mladica i devojaka odraslih na grand produkciji i latino serijama..zombifikacija..
 
Pa sad ... pop kultura nije obavezno i kič/šund.
U pop kulturu spadaju, npr, slikari-naivci, samouki pesnici, tamburaši ... Jednom rečju - neprofesionalci, ali ne nužno netalentovani ili "lošeg ukusa". Jedan od teoretičara umetnosti, kulturolog Pjer Luj Dišartr, tvrdio je da se pop kult. odlikuje anonimnošću autora (tj. cilj autora da izađe iz anonimnosti) i, najčešće i nažalost, uniformnošću umetničkog stvaralaštva.

Nekad se, u sociologiji kulture i umetnosti, smatralo da je uzrok toj pojavi otuđenje umetnosti od širih narodnih masa, te da su rodonačelnici pop kulture želeli da uhvate korene u opšterazumljivom. Tu dolazimo do jedne zablude - da je "prava" umetnost elitistička, hladna, usiljena, izveštačena, hermetična ... a pop kultura naivna, spontana, prirodna i emocionalna.

Popularna kultura ima veze sa pojmom "kolektivno nesvesno", jer se konzumenti utapaju u kolektivni doživljaj. Ima veze i sa folklorom, neo-romantizmom .... sociologijom, psihologijom ... Joj, ima veze sa mnogo čim. :lol:
 
vidis da sam ja labilna licnost..krajnje nepouzdana..da ne kazem odvratni pacenik sa suicidnim mislima..

Ko prizaje, pola mu se dodaje. :D Shalim se, nego, shto se teme tiche, ako cesh tako da gledash na stvari, onda morash priznati da je kompletan sistem, sve, zombifikacija ljudi. Sa chime se ja, josh kako, slazem. Opet, pop kultura nije toliko bitna uopshte. Ima mnogo opasnijih stvari koje nas zombifikuju. Sve nas.
 
...revolucija je vrijeme proslo, postoji samo trazenje sopstvenog svijeta i nalazenjem njega,- traziti tj. okupljati odabrane 'sugradjane' svoje. Vrijeme je novih 'polisa' ali u vidu usko kruzockog oblika...
 
pop kultura je svakako sredstvo za formiranje odredjenog nacina razmisljanja odnosno..kroz zabavne sadrzaje ljudi se navikavaju na prihvatanje svega onoga sto im se mas medijima servira..kao sto je primer velikog brata i sada operacije trijumf..dve emisije kojima se javno mnjenje tj siroke narodne mase navikavaju na ideju neprekidnog video nadzora..inace sablon koji je u upotrebi je proistekao iz Neuro Lingvistickog Programiranja ili NLP..stvara se tzv anker..na koji se nadovezuje prirodan proces kod coveka olicen u zakonu konzistencije ..o kome sam vec pisao
 
da, tačno, to je mas kultura, a pop kultura je samo njen deo i to može se reći ne uvek i obavezno loš, ali mejnstim u svakom sl. mas kultura i račvanje, širenja sredstva masovne zabave javile su se razvojem kapitalizma. trebalo je osimisliti sredstva masovne zabave za prosečnog čoveka, nakon 8 ili 12, 14 sati teškog rada da bi bio čovek produktivan i sutra -mora da se zabavlja... i zbogb toga je izmišljena i televizija. sredstva masovne zabave su prvo bile sportska takmičnja i sportske kladionice npr. pa onda fudbalke utakmice i sve vezano za njih što je moglo da preraste u novu industrijsku granu. sredstva masovne zabave su uglavnom skupa rabota za njene konzumente, al je tv svima dopstupan...kao što postaju sve više i sredstva komunikacije pute3m novih tehnologija...ta mas zabava je najskuplje gubljenje vremena al, svi manje ili više volimo da se na taj način zabavljamo...tako da ne možemo medije da krivimo...

i samo sam pomenuo najvažnije.

koji je osnovni oblik masovne kulture?? sport
 
Poslednja izmena:

Back
Top