Šta je egzaktna nauka?

Yahid

Primećen član
Poruka
894
Izvinjavam se unapred....

Možda ovakva tema već postoji na ovom forumu, ne da mi se tražiti, ali me zanima ovo pitanje: šta je tačno egzaktna nauka, koje su njene definicije, i sve ostalo što se može kazati u vezi nje? Šta sve spada a šta ne spada, u egzaktne nauke?

Hvala unapred...
 
Može li nešto više o tome, nešto konkretnije, neka definicija, šta god...??

Šta sve spada/ne spada u egzaktne nauke??

Mislim, mnogo me ovo zainteresovalo a ne znam gde da nađem bar nešto od odgovora.
 
Egzaktna je ona naukacije se teorije, zakoni, teoreme, postulati, i dr. mogu precizno izraziti u vidu matematickih formula, i to jednoznacno.

Dakle ako su A i B povezani zakonom M tako da iz A i B => C. Tada, ako za isti zakon M vazi da iz
A i B=> D, onda vazi da C<=>D.

A egzaktne su onda: Matematika, Fizika, Hemija, Biologija(uslovno), a neegzaktne su Sociologija, Istorija itd.
 
Jaoj ljudi, pa nemoj da me neko pogrešno shvati-meni treba mnogo detaljnije objašnjenje onih koji su upućeniji u definicije i sl. I sami znate da se što šta može izguglati, al sam hteo da čujem neko bolje mišljenje i sl.

Ne samo wiki, ima li što opširnije??????


Ako nema, ok....

No hvala u svakom slučaju.
 
Ja stvarno ne razumem šta ti više treba. Tj. nakon ovih definicija, šta ti još nije jasno?

Ako je za neki referat, improvizuj majku mu. Vidiš šta su i koje su egzaktne nauke pa onda malo pišeš o njima i tako... :neutral:
 
Jaoj ljudi, pa nemoj da me neko pogrešno shvati-meni treba mnogo detaljnije objašnjenje onih koji su upućeniji u definicije i sl. I sami znate da se što šta može izguglati, al sam hteo da čujem neko bolje mišljenje i sl.

Ne samo wiki, ima li što opširnije??????


Ako nema, ok....

No hvala u svakom slučaju.

Izguglaj negde "Sociologija Nauke", autor Rados Radivojevic. Tu ima svacega, pogotovo o razvoju istih. P.S. Ima doticni i knjigu "Sociologija Tehnike".
 
Izguglaj negde "Sociologija Nauke", autor Rados Radivojevic. Tu ima svacega, pogotovo o razvoju istih. P.S. Ima doticni i knjigu "Sociologija Tehnike".

Znaš kako, ušao sam u dublju priču o filozofiji nauke, šta je zapravo nauka i slična pitanja. Zato me zanima mnogo dublje ova problematika. Hvala ti na savetu-guglam, pa šta bidne neka bidne. Već sam našao neke stvari, jedva se snašao u definicijama i izrazima. :D

Ja stvarno ne razumem šta ti više treba. Tj. nakon ovih definicija, šta ti još nije jasno?

Ako je za neki referat, improvizuj majku mu. Vidiš šta su i koje su egzaktne nauke pa onda malo pišeš o njima i tako... :neutral:

Lexa, brate, hvala ti za savet ali-wiki je bre katastrofa od izvora, u naučnim krugovima neće ti čitati rad ako ti vide wiki kao info. Naravno, meni to nije za rad ili referat, nego radi ličnog obrazovanja. Ne zanima me neka prosečna definicija znanja, nego nešto mnogo dublje.

Evo nešto što sam uspeo da sastavim o nauci:

Prema jednoj definiciji, „nauka je skup relativno istinitih znanja.“ Ovo „relativno istinitih znanja“ ne znači da nisu istinita, nego da nisu potpuna.

Primer: Koliko je sati? Kada kažemo sedam, to je istinito u tom trenutku, ali već sledećeg trenutka to više nije tačno. Dakle, mi ne možemo sve pojmove definisati od jednom, nego jedan po jedan.

Primer: Deca u školi uče matematiku od prvog do osmog razreda, ali je svake «godine» njeno učenje sve ozbiljnije i sveobuhvatnije.

Kada je nauka u pitanju, naučnici su u izučavanju nečega najčešće ograničeni metodologijom. U 21. veku su ta ograničenja vezana za tehnološki napredak i usavršavanje instrumenata sa kojim raspolažemo. Koristeći neki instrument dolazimo do određenih činjenica koje mogu da dovedu do potpuno pogrešnog zaključka, gledano iz apsolutne tačke spoznaje, ali to je istina za to vreme. Što se više tehnologija, instrumenti sa kojima vršimo ispitivanja usavršavaju - to je zaključak tačniji.

Primer: Kopernik. Teorija geocentrizma je vladala u njegovo vreme. Ali danas to više nije slučaj, nego univerzum. Međutim i danas neko može da tvrdi da je geocentrizam tačan, ali sve to zavisi od tačke gledišta sa koje posmatramo određeni pojam, pojavu, ideju.
Prema drugoj definiciji, nauka ili znanost je način prikupljanja i obrađivanja spoznaja kroz organiziran i sistematičan proces koji je ponovljiv. Naučni proces je sistemasko sakupljanje znanja o nekom sistemu ili predmetu proučavanja. Sistematsko sakupljanje obično se zove naučna metoda, dok predmet proučavanja je recimo priroda. Drugim rečima, organizovano znanje koje ima svoju metodologiju i koje je uokvireno u jedan sistem jeste znanost ili nauka.

Što se tiče samog znanja, znanje predstavlja razumevanje određene i oblasti, koje sa sobom sadrži potencijal za njenu praktičnu primenu. Sposobnost za znanje predstavlja oblast filozofije koja se zove epistemologija.

Pošto se nauka može definisati na više načina, možemo kazati da nauka uključuje nekoliko osnovnih koncepata:

1) organizovano znanje;
2) potvrdjeno znanje;
3) cinjenice o prirodi;
4) objasnjenja prirode;
5) sistem misljenja zasnovan na naucnim principima (definicija koja zahteva da znamo koji su principi naucni a koji nisu);
6) metodologija za otkrivanje istina o prirodi;
7) naturalisticka filozofija koja iskljucuje natprirodno.

Što misliš o tome??

Drugo, što znaš o metodologiji nauke? Npr.?
 
Da li je matematika nauka? Ili samo mentalni alat za druge nauke?

Biće da je matematika egzaktna nauka.

Lexa, ne kapiram ovo:

Mislim, otkad se za neko elementarno znanje navodi izvor

:roll: Da, možda si u pravu da je to topic za Filosofiju, tek sada sam se setio, jer filosofija nauke se bavim tim pitanjima, no...duplirat ću temu...Jedino da zamolim moda da mi je premesti? :)
 
Pa mislim to da, recimo, znam da se ulica prelazi kad je zeleno svetlo na semaforu i ne navodim izvor za tu veliku glavolomku svaki put kada tako postupim :p jer ga se i ne sećam, kad malo razmislim... valjda Živko iz OTO-a, a možda su ipak mama i tata :)
 
Pokusaj da se informises o radu Kurta Gedel-a (Kurt Godel) - teoremama potpunosti, teorijom izracunljivosti i slicno. Nisam siguran, ali ovde bi mozda mogao da nadjes neke odgovore ako dopustis, recimo da pojam egzaktno definises malo drugacije recimo neprotivurecno ( teorija je neprotivurecna ako u njoj nije moguce istovremeno dokazati stavove A i ne A ).
 
Egzaktna nauka je svaka nauka od koje se zakljuci ne oslanjaju jednom nogom na statistiku. Zasto? Zato sto je "statisticko zakljucivanje" neegzaktno. Dakle, nauke jesu egzaktne, naucnici koji blebecu na TV o tome "sta statistika kaze" itd. nisu.

Druga osobina egzaktnih nauka je da ne iskljucuju (sem ako se nadje dokaza da to treba iskljuciti) holisticki metod... tako da ne donose sudove o "tome kako nesto mora da funkcionise" pre nego sto se sve ispita.

Statistika iskljucuju holisticki metod, te ne moze biti egzaktan ni jedan zakljucak baziran makar i dijelom na njoj.
 
Onda, po tebi, kvantna mehanika nije nauka, jel. Kao ni elektronika, astronimija... Pa možemo priču slobodno proširiti i na celu teorijsku fiziku, zar ne?

Ako se nešto uvek ponasa prema zakonu A, koji se može zapisati u matematičkom obliku, ne vidim razlog da A ne bude neka statistička raspodela.

Npr. Periodi poluraspada hemijskih elemenata su izvedeni iz statističkih raspodela, jer je nemoguće predvideti tačno kada će se element raspasti...
 
Egzaktno-ne-egzaktno...
... vezano za neke medije:

Upravo na rts2 beshe emisija "Cafe scientifique",............sve pohvale !
Josh se pitam, shta bi sa "Space night" na Br-alfa (na Astri b) ?(shto bi toplo preporucio)?
 
Nisam gledao pomenutu emisiju, a tema me živo zanima.

Šta sve spada u nauke a šta ne spada u nauke?

Mnogo se interesujem za ova pitanja, ali iskreno rečeno-nisam baš očekivao ovakvu nezainteresovanost. Mislio sam malo ćemo više razglabati, imati širu sliku, etc. No i ovo mi nije loše za početak. :)
 

Back
Top