Paulo Koeljo

Ja imam sve njegove knjige. Obozavam ga. Neke knjige sam procitala i vise puta. Odusevljava me njegov nacin pisanja, posebno to sto miksuje religiju, filozofiju i ljubav sve ono sto je u uvek interesantno. Ne dajem mu pet bambija nego citavu plazmu.
 
" Ja sam prva i poslednja
Ja sam obozavana i prezrena
Ja sam ***** i svetica
Ja sam supruga i devica
Ja sam majka i kcer
Ja sam jalova i imam bezbroj potomaka
Ja sam srecno udata i usedelica
Ja sam ona sto donosi na svet i ona sto nikad nije radjala
ja sam tesiteljka porodjenih bolova
Ja sam supruga i supruznik
Ja sam covek moj koji me je stvorio
Ja sam majka svoga oca
I on je moj odbaceni sin
Poslusajte me uvek,svi
Jer ja sam sablazljiva i velicanstvena "


Paulo Koeljo

Jedanaest Minuta
 
" Ja sam prva i poslednja
Ja sam obozavana i prezrena
Ja sam ***** i svetica
Ja sam supruga i devica
Ja sam majka i kcer
Ja sam jalova i imam bezbroj potomaka
Ja sam srecno udata i usedelica
Ja sam ona sto donosi na svet i ona sto nikad nije radjala
ja sam tesiteljka porodjenih bolova
Ja sam supruga i supruznik
Ja sam covek moj koji me je stvorio
Ja sam majka svoga oca
I on je moj odbaceni sin
Poslusajte me uvek,svi
Jer ja sam sablazljiva i velicanstvena "


Paulo Koeljo

Jedanaest Minuta

Himna Izidi...:)

"Jedanaest minuta" je fenomenalna knjiga...A "Veronika je dolucila da umre" je nesto posebno....
 
procitala alhemicara...........puno lepih misli-ali barem sudeci po alhemicaru,precenjen je.............
msm dobre ideje,i veronika i 11 minuta,ali mi je u alhemicaru barem nekako sktr na recima........
vise mi lezi zivopisniji stil............
ali opet,skrtoscu je postigao bolji efekat.........
 
I ja sam zaludjena Koeljnom, knjiga koja je definitivno ostavila najveci utisak je definitivno ZAHIR. Citajuci POBEDNIK JE SAM, u nekoliko navrata sam pomislila da nije on napisao. Tematika u sustini nije losa, ali nije njegov stil pisanja, u odredjenim momentima sam ocekivala da ce se pojaviti Horacio iz CSI Miami :/
 
Ne bih mu dala baš ništa jer to su njegove knjige. Poput kuharica Jamieja Olivera, ništa, samo
reklama. To što je preveden na svu silu svjetskih jezika ne znači da je, zato što netko drugi nije,
takva veličina. Sve njegovo je deja vu (dakle, već viđeno), da ne kažem prepisano. Samo po obrascu,
da ga razumije svaki čovjek na svakom mjestu. Ne znači da je zato velik pisac. Obična konfekcija.
Kad uđete u antikvarijat, Coelha koliko hoćete, a kažu mi: Ali Coelho kje takav, kupite, pročitate i
prodate, tko čuva takve knjige. I uz takve južnoameričke pisce, kakvi su Marques i Borghes na
primjer, Coelho je ništa.

No, moram reći svima onima koji bi se možda prepirali oko tog, poštujem vaše pravo na mišljenje,
kao i svoje
 
Koeljovo pisanje najbolje je opisao Miljenko Jergović jednom:

On piše i izdaje priručnike za samopomoć, namijenjene blaženoj i nezahtjevnoj publici kojoj je lako pomoći. Ružnoj curi poručit će da je lijepa, smotanom frajeru da je jako sposoban, a oboma da će im se sve želje ispuniti ako zatvore oči, čvrsto stisnu šake, i nešto silno zažele! Eto, otprilike je to smisao Coelhovog pisanja i kratak sadržaj svake njegove knjige.

Eto, ništa drugo ne treba se reći. Pametnom dosta.
 
Koeljo cak nije ni prosecan pisac.On je bio novinar i verujem da mu je pisanje knjiga i bio cilj kako bi se obogatio.I uspeo je naravno u tome.
Jedan Zoze Saramago,koji je Nobelovac,izuzetno star,ne znam jel jos ziv,izvanredan je pisac a verujem da je prodao sto puta manje knjiga od Koelja.
Skoro da je pravilo da cim pisac ima vise musterija tim je banalniji i bezvredniji.
Svako ko moze da uziva u Koelju,taj sigurno ne moze uzivati u pravim vrednostima umetnosti;u dobroj muzici,dobroj knjizi.To je prosto pravilo.
Nije Koeljo danas jedini kovac laznog novca;ima ih dosta kako kod nas tako i u svetu.
Uvek je kamenja bilo mnogo vise od dijamanata,a samim tim je vise i publike koja se zanima tim "kamenjem" jer dijamant ne moze svako sebe priustiti.
 
Pa, onda, razgovarajmo o njemu kao o novinaru i mistiku... uopšte nije važno je li pisac, a opšte je poznato šta se danas traži, prodaje, kupuje na veliko (Marijana Mateus i sl)... mi protiv toga ne možemo ništa...
... ili, za utehu, ne možemo odjednom, tu se postepeno deluje.
Mislim da se sa spiritualnim znanjima dobro snalazi, jasno prenosi poruku, ali pošto su to kompleksna učenja (i nešto što tek kod nas treba da nastupi), ne može ih, logično, odmah i svako prihvatiti...
 
Vise volim da citam njegov blog nego knjige. OK je on, ima sta da kaze, ali nekako u knjigama zabrlja... Vise ga gotivim kao coveka, tj. njegovu licnost i produhovljenost nego njega koa pisca.
 
Slabašno je to, vrlo tanko i površno, sve knjige kao da su iste. Kao da je recimo prepisivao Proroka,
odnosno ne može doseći duhovnost i mislenost Halila Džubrana, pa u njegovu smislu nažvrlja nešto
i to dobro proda. Knjige koje baš svatko i baš svugdje može razumijeti, naravno, štampaju ih kao
lude jer se može na njima zaraditi, što ne znači da je riječ o velikom piscu i pripovjedaču.
 
Slabašno je to, vrlo tanko i površno, sve knjige kao da su iste. Kao da je recimo prepisivao Proroka,
odnosno ne može doseći duhovnost i mislenost Halila Džubrana, pa u njegovu smislu nažvrlja nešto
i to dobro proda. Knjige koje baš svatko i baš svugdje može razumijeti, naravno, štampaju ih kao
lude jer se može na njima zaraditi, što ne znači da je riječ o velikom piscu i pripovjedaču.

Sličnosti među mnogima postoje, to je normalno... i to su slična znanja koja žele da iznesu, Džubran i on...
 

Back
Top