Amero

Još jedan banaćanin

Primećen član
Banovan
Poruka
519
SAD uvodi novu valutu – amero?
Ruskim internetskim stranicama proširila se vijest da bi Sjedinjene države svoj dolar uskoro mogle zamijeniti amerom – valutom koja bi se također koristila u Meksiku i Kanadi. Nesigurna financijska situacija u svijetu, pad cijena nafte i rast vanjskog duga uskoro bi mogli uništiti dominaciju dolara kao najvažnije valute u svijetu.

Naravno, američki dužnosnici odbacuju ove glasine i obećavaju da će zadržati dolar.
Na predstavljenim novčanicama amera ne vide se portreti američkih predsjednika, a nalikuju bjeloruskim rubljama. Novčanicu od 50 amera navodno krasi srna, dok je ona od 100 ilustrirana piramidama meksičkih indijanaca.

Prema informacijama objavljenim na ruskim stranicama amero slijedi model eura Europske unije i mogao bi postati valutom Sjevernoameričke unije čije je temelje udarila Bushova administracija 2005.

Sljedbenici teorija zavjere vjeruju da Kanada, SAD i Meksiko već poduzimaju korake prema uvođenju nove valute. Međutim, nijedna od tih zemalja nije potvrdila nagađanja.
Ideju o uniji prvi je put predložio 1999. godine kanadski ekonomist Herbert G. Grubel. Njoj su se suprotstavile skupine kanadskih nacionalista lijevog centra koji uniju smatraju vratima za američku eksploataciju kanadskih resursa. Također upozoravaju da bi američki biznis ukinuo socijalne privilegije u toj zemlji.
http://jutarnji.hr/svijet/clanak/art-2008,12,4,,143670.jl

Bilo bi dobro da ga uvedu.
 
Има у Цајтгајсту, зато је бајато.
А кад дођу дугови на наплату, могуће је да ће покушати и тако да се извлаче...
 
Realnost je da SAD ima rezve, tolike, da svi Amerikanci mogu da ne rade 70 godina i da svi žive na visokoj nozi toliko godina, a da se kriza ne oseti.
SAD neće propasti.

P.S. Amerikanci ne vole da troše rezerve, ali ih imaju toliko da mogu da kupe nekoliko Rusija.

Na koje rezerve mislish, Ameri imaju zlatnih rezervi oko 70 milijardi dolara, dok su ruske rezerve oko 450 milijardi dolara, a kineske preko 2000 milijardi.

Amerika nece propasti, ali ne zbog rezervi.
 
Na koje rezerve mislish, Ameri imaju zlatnih rezervi oko 70 milijardi dolara, dok su ruske rezerve oko 450 milijardi dolara, a kineske preko 2000 milijardi.

Amerika nece propasti, ali ne zbog rezervi.


Zar nisu Rusi i Kinezi poslednjih dana potrosili znacajnu kolicinu tih rezervi...??

BTW, rezerve nisu samo u zlatu i novcu...:)
 
Ruske rezerve su u padu, ali su kineske u porastu. Naravno da postoje i druge rezerve, ne znam na shta mislish.

Kako u porastu kada su stukli $580bil pre neki dan...??...ili sam ja nesto pogresno procitao?

Mislio sam na prirodne rezerve koje USA imaju u ogromnim kolicinama a ne trose ih, vec uvoze...kao jedan primer.
 
Jeste li razmišljali šta bi se desilo kad bi Kinezi rešili da prodaju pola svojih rezervi na međunarodnom bankarskom tržištu?

Skochila bi cena tome shto zhele da kupe (zlato, platina, evro) tako da bi bili na gubitku.
U svakom sluchaju bi kratkorochno mogli oboriti kurs dolara drastichno.
 
Kako u porastu kada su stukli $580bil pre neki dan...??...ili sam ja nesto pogresno procitao?

Mislio sam na prirodne rezerve koje USA imaju u ogromnim kolicinama a ne trose ih, vec uvoze...kao jedan primer.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_foreign_exchange_reserves

http://www.cbr.ru/eng/print.asp?file=/eng/statistics/credit_statistics/inter_res_08_e.htm

Evo i ruske rezerve su opet u porastu.
Shto se tiche nafte, tu se ni Americi ni Rusiji ne pishe dobro. Amerika bez nafte ostaje za 6-7 godina a Rusija za 25-30.
 
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_foreign_exchange_reserves

http://www.cbr.ru/eng/print.asp?file=/eng/statistics/credit_statistics/inter_res_08_e.htm

Evo i ruske rezerve su opet u porastu.
Shto se tiche nafte, tu se ni Americi ni Rusiji ne pishe dobro. Amerika bez nafte ostaje za 6-7 godina a Rusija za 25-30.


Kina je potrosila $586bil na stabilizaciju Juana, te su joj rezerve u drasticnom padu.

Rusija je potrosila za posednjih npr. mesec dana barem cetvrtinu ukupnih rezervi, te su samiom tim u padu...za trenutnu tendenciju ne znam, ali matematika je jednostavna.

Americke rezerve nafte (narocito na severu) su ogromne, mnoge jos nisu ni istrazene, a kamoli da su eksploatisane.
 
Kina je potrosila $586bil na stabilizaciju Juana, te su joj rezerve u drasticnom padu.

Rusija je potrosila za posednjih npr. mesec dana barem cetvrtinu ukupnih rezervi, te su samiom tim u padu...za trenutnu tendenciju ne znam, ali matematika je jednostavna.

Americke rezerve nafte (narocito na severu) su ogromne, mnoge jos nisu ni istrazene, a kamoli da su eksploatisane.

Moguce, ova rachunica o kojoj govorim odnosi se samo na DOKAZANE rezerve nafte. Kanada ima ogromne dokazane rezerve, medjutim neki na ovom forumu kazhu da njihova eksploatacija nije isplativa ako barel nije bar $180.
 
Moguce, ova rachunica o kojoj govorim odnosi se samo na DOKAZANE rezerve nafte. Kanada ima ogromne dokazane rezerve, medjutim neki na ovom forumu kazhu da njihova eksploatacija nije isplativa ako barel nije bar $180.


Da, tako moze...

Kanada je takodje puna resursa (slicno kao i USA), a to je zemlja sa malim brojem stanovnika i, ma sta ko mislio, ubedljivo #1 saveznik USA.

Sto se isplativosti eksploatacije kanadske nafte tice ne znam dovoljno, ali to za $180 mi zvuci sumnjivo...
 
Da, tako moze...

Kanada je takodje puna resursa (slicno kao i USA), a to je zemlja sa malim brojem stanovnika i, ma sta ko mislio, ubedljivo #1 saveznik USA.

Sto se isplativosti eksploatacije kanadske nafte tice ne znam dovoljno, ali to za $180 mi zvuci sumnjivo...

Medjutim, po meni najveca snaga SAD je u njenim ljudima. To je drzhava koja ima najvishe najboljih na svetu struchnjaka za sve oblasti.
 

Back
Top