Posledice socijalne politike koja ne postoji...

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
Danima umirao od gladi na podu stana

Autor: Nebojša Radišić | Foto:N. Raus | 05.12.2008. - 05:00
KRAGUJEVAC - Sklupčan, izgladneo, polunag, težak svega 30 kilograma, ležao je na podu Dragiša Đorđević (56), bivši radnik „Zastave”, u momentu kada je prekjuče u njegovu garsonjeru u Kragujevcu ušla policija po pozivu komšija. Pomislili su da je mrtav i pozvali su mrtvozornika, ali kada je sevnuo blic fotoaparata, nesrećni čovek, pred šokiranim policajcima i lekarima, podigao je glavu.

Policajcu koji je radio uviđaj u tom trenutku se od neverice zavrtelo u glavi.
- Provalili smo vrata. Čovek je bio kao mrtav. Ležao je na podu i nije se pomerao. Pozvali smo lekare, došli su i pred njima smo počeli uviđaj. U trenutku kada smo počeli da fotografišemo mesto, pridigao je glavu i u potpunom bunilu šapatom prozborio: „Ko je upalio svetlo?” Nastala je potpuna panika u stanu. Kolega policajac se zaneo i morali smo da mu donesemo vodu da se povrati od šoka - priča jedan od svedoka koji se zatekao u stanu Đorđevića.
Lekari su odmah reagovali i nesrećnog Dragišu, za koga su minut ranije mislili da je mrtav, prevezli u kragujevački Klinički centar. Kako su za „Blic” naveli u bolnici, Đorđević je u veoma teškom stanju. Više od dve nedelje nije ništa jeo i pio je samo koju kap vode.
Komšije Đorđevića kažu da se danima nije pojavljivao u zgradi i da je iz njegovog stana dopirao užasan miris, zbog čega su pozvali policiju. Pošto niko nije otvarao vrata, policajci su pozvali vatrogasce, koji su u stan ušli kroz terasu i zatekli izmučeno telo čoveka koji je umirao - sam, na podu svog doma.

dragisa-kuca-x.jpg


Jeziva slika verovatno je doprinela tome i da policajci u svom izveštaj zabeleže i jednu apsurdnu rečenicu: „Mrtav čovek počeo je da daje znake života.”
Dan kasnije, reporter „Blica” pronašao je Dragišu u postelji Kliničkog centra. Na krevetu je ležala gotovo senka od čoveka. Priključen na infuziju, Dragiša je samo uspeo da tiho kaže: „Nisam mogao da ustanem na noge da kupim hranu. Nisam mogao”, ponovio je još tiše.
Kaže da je danima ležao na patosu, sklupčan kraj vrata. Dani su prolazili, minuti su trajali kao sati, a on je bio sve slabiji. Uzimao je samo po neku kap vode. Telefon mu je isključen i nije mogao nikoga da pozove u pomoć. A onda je u jednom trenutku izgubio svest.
- Nisam mogao da platim račun za telefon. Nemam nikoga - kaže Dragiša dok nepomično leži u bolničkom krevetu, s pogledom u kome se nada više ne nazire.
Dragišu niko nije obilazio niti o njemu brinuo.
- On je neuhranjen, zapušten, ima rane na leđima, verovatno i respiratornu infekciju. Doveli su ga u teškom stanju, svesnog, ali je teško mogao da priča - kažu u Urgentnom centru.
dragisa-toalet-vr.jpg
Stan Dragiše Đorđevića je juče bio otključan. Neprijatan miris samo je uvod u jezivo stanje njegovog doma. Prljave prostorije, krevet bez posteljine, ručni sat koji je ostao na bledocrvenom stoljnjaku, koji je od fleka postao braon. Na podu oskudno nameštenog stana je lavor, a na komodi otvorene fioke pune lekova i računa za komunalije.
Dragiša se, kažu komšije, nije družio ni sa kim. Nema nikoga, živi sam. Fabriku u kojoj je radio od 1973. godine napustio je pre sedam godina. Niko ga nije posećivao, a i decu iz kraja je često opominjao da ne galame ispred zgrade.
Primanja koja su mesečno iznosila 13.000 dinara Dragiša nije imao gde da potroši. Nije mogao da izađe iz stana, pa ni do prodavnice. Ostao je u svom malom stanu. Prljavom, zapuštenom, punom loma. Za električnu energiju, kako pokazuje račun, bio je u pretplati 1.700 dinara. Bio je uredan platiša prema državi od koje nije dobio nikakvu pažnju.


http://www.blic.rs/hronika.php?id=68631


Treba li još dokaza da svi naši političari brinu samo o svom džepu?
 
Poslednja izmena:
ali svega toga ne bi bilo da je neko drugi na vlasti?????

Ni po babu,ni po strcevima.

Za svetsku krizu je kriv DS sto se nas u srbiji tice tj ako nas zadesi ta kriza to je kriva vlast a ne neki svet,jer su oni na vlasi u srbiji.............i da srbiju pogodi meteor opet je kriva sadasnja vlast...........jer se tako gledalo i pre takozvanih promena prema starom rezimu.......kazem ni po babu ni po stricevima.
 
Ni po babu,ni po strcevima.

Za svetsku krizu je kriv DS sto se nas u srbiji tice tj ako nas zadesi ta kriza to je kriva vlast a ne neki svet,jer su oni na vlasi u srbiji.............i da srbiju pogodi meteor opet je kriva sadasnja vlast...........jer se tako gledalo i pre takozvanih promena prema starom rezimu.......kazem ni po babu ni po stricevima.

:rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf:
 
a ne...krivi su svi i ds i dss i sps i g17 oni vukovi lopovi, cankov olosh, liberalni proserevachi.... da ne nabrajam. jedini put za izlecenje srbije je da dodje neko ko ima mozga i skloni te nesposobnjakovice i ulizice sa polozaja ili da im pokaze kako se stite drzavni interesi.... ali posto toga nece biti bez qrvi jer ta stoka samo misli na svoju guzicu znaci dok ne zaglave u corku i neki zbog ditrektnog unistavanja drzave po nalogu spolja ne budu streljani po kratkom postupku nema nista od buducnosti za nau decu. taj primer ce pokazati i komsijama da je dara prevrsila meru i svi ce videti njihovo ulizicko pomasanje posle onoga koje gledamo godinama kad se i ti qerovi izdrqavaju na nama kad vide da to rade eu i usa....
 
a ne...krivi su svi i ds i dss i sps i g17 oni vukovi lopovi, cankov olosh, liberalni proserevachi.... da ne nabrajam. jedini put za izlecenje srbije je da dodje neko ko ima mozga i skloni te nesposobnjakovice i ulizice sa polozaja ili da im pokaze kako se stite drzavni interesi.... ali posto toga nece biti bez qrvi jer ta stoka samo misli na svoju guzicu znaci dok ne zaglave u corku i neki zbog ditrektnog unistavanja drzave po nalogu spolja ne budu streljani po kratkom postupku nema nista od buducnosti za nau decu. taj primer ce pokazati i komsijama da je dara prevrsila meru i svi ce videti njihovo ulizicko pomasanje posle onoga koje gledamo godinama kad se i ti qerovi izdrqavaju na nama kad vide da to rade eu i usa....

a ko su ti koji imaju mozga???
svi ih spominjete,a niko da kaze e taj i taj bi vodio ovu drzavu kako treba.....
 
a ne...krivi su svi i ds i dss i sps i g17 oni vukovi lopovi, cankov olosh, liberalni proserevachi.... da ne nabrajam. jedini put za izlecenje srbije je da dodje neko ko ima mozga i skloni te nesposobnjakovice i ulizice sa polozaja ili da im pokaze kako se stite drzavni interesi.... ali posto toga nece biti bez qrvi jer ta stoka samo misli na svoju guzicu znaci dok ne zaglave u corku i neki zbog ditrektnog unistavanja drzave po nalogu spolja ne budu streljani po kratkom postupku nema nista od buducnosti za nau decu. taj primer ce pokazati i komsijama da je dara prevrsila meru i svi ce videti njihovo ulizicko pomasanje posle onoga koje gledamo godinama kad se i ti qerovi izdrqavaju na nama kad vide da to rade eu i usa....

Au.... al ti nalupa ovde.

"Tata. tata. jer cu i ja kad porastem da budem Bush, pa da bombardujem sve redom", hahaha


Evo jos ilustracija za ovu pricu...

danima.jpg
 
Ja sam namerno izbacio ovu sliku iz članka.Misliš li da će oni koji diskutuju na temi bolje da se osećaju kad je budu videli?

Mislim. Da nisi mozda previse osetljiv? Pa j6t, ovo je tragedija. Covek je ostavljen kao pas da crkne. Treba da se vidi i da se zna!

ne treba sad da se mlati o amerikancima ili eu ili mladicu i sra.njima, vec a dse ovaj problem predstavi kakav jeste.

A pojedinci se brze bolje dovatili pljuvacine. nista bre nije sveto ovom glupom narodu, pa ni ljudski zivot. Sramota.
Ova je prica produkt mentaliteta koju vecina ovde predstavlja. Uostalom, kao i drzava i cela politicka "elita"
 
Mislim. Da nisi mozda previse osetljiv? Pa j6t, ovo je tragedija. Covek je ostavljen kao pas da crkne. Treba da se vidi i da se zna!

ne treba sad da se mlati o amerikancima ili eu ili mladicu i sra.njima, vec a dse ovaj problem predstavi kakav jeste.

A pojedinci se brze bolje dovatili pljuvacine. nista bre nije sveto ovom glupom narodu, pa ni ljudski zivot. Sramota.
Ova je prica produkt mentaliteta koju vecina ovde predstavlja. Uostalom, kao i drzava i cela politicka "elita"
Nisam uopšte osetljiv.Uostalom,ja sam postavio temu,a slike nema zato što smatram
da iz raznih razloga ne treba ni da je bude.Pre 91. bi urednik lista koji objavi ovakvu ili sliku mrtvog,iskasapljenog čoveka ili nešto slično išao u aps.
 
2yvj5gz.jpg


Kragujevčanin umalo umro od gladi
5. decembar 2008. | 17:57 | Izvor: B92
Kragujevac -- Kragujevčanina Dragišu Đorđevića su iznemoglog od gladi i žeđi u stanu pronašli vatrogasci i policija, a potom je hospitalizovan u kliničkom centru.

Pomoćnica direktora te zdravstvene ustanove Zorica Lazić izjavila je za B92 da je Đorđevićevo zdravstveno stanje u poslednih nekoliko sati pogoršano, navodeći da lekari čine sve za njegov oporavak. Bivšeg radnika Zastave Dragišu Đorđevića, koji je u svom stanu ležao polumrtav bez hrane i vode više od dve nedelje pronašli su, na poziv komšija, policija i vatrogasci.

Prilikom ulaska u stan, Dragiša sa svojih 30-ak kilograma ležao je nepomičan na podu i tako ostavio utisak da je mrtav.

Međutim, kada je policajac počeo da fotografiše, Dragiša se pomerio. Odmah je transportovan u kragujevački urgentni centar.

Lekari ulažu maksimalne napore kako bi popravili njegovo zdravstveno stanje koje je trenutno klinički stabilno, ali zbog respiratorne infekcije, poslednjih nekoliko sati došlo je do pogoršanja.

Dragiša je jedan od 11 hiljada radnika “Zastave” koji je prilikom dekomponovanja fabrike 2001. godine ostao bez posla, ali je posle odluke da penziju čeka na evidenciji Nacionalne službe za zapiošljavanje, primao mesečnu naknadu od oko 13 hiljada dinara.

Posle plaćanja računa, malo je ostajalo za hranu, kaže Dragiša, koji se nada oporavku.
 
  • Podržavam
Reactions: 27E
Nisam uopšte osetljiv.Uostalom,ja sam postavio temu,a slike nema zato što smatram
da iz raznih razloga ne treba ni da je bude.Pre 91. bi urednik lista koji objavi ovakvu ili sliku mrtvog,iskasapljenog čoveka ili nešto slično išao u aps.

Pa i sad je tako. Samo Kurir ima odobrenje da stavlja bljuvotine. Pitam se kako to.

Ja mislim da istina treba da se uvek vidi i cuje koliko god bila degutantna ili neprimerena.
 

Back
Top