g l i c e r i n

Sapun moze biti domaci ali ne moze biti prirodan.
Uobicajeno se dobija kuvanjem svinjske masti u rastvoru zive sode. Natrijum iz sode se kuvanjem spaja sa stearinskom kiselinom (dobijenom razlaganjem svinje) gradeci natrijum-stearat, to jest sapun.
Glicerin je nusprodukt u proizvodnji sapuna a ne supstanca potrebna za proizvodnju. Ovaj polihidroksilni alkohol se u industriji koristi za pravljenje antifriza (mada je glikol cesci) i u industriji eksploziva, gradeci estre azotne kiseline. Oni koji prave domaci sapun, dobijeni glicerin bacaju kao otpad, pretvarajuci zemlju u neplodno tle.
Glicerin je na sobnoj temperaturi gusta prozirna tecnost.
E sad kazi kakav ti glicerin treba, i sta ces sa njim?
 
auu...to nisam znao. vidis koliko sam neupucen. ali zato sam i napisao da mi se javi neko ko se razume , a ne neko ko ne zna da postoji glicerinski sapun (baza glicerin i etericna ulja),...pozdrav
 
Bazu sapuna cini natrijum stearat.
Naravno, moguce su i varijante sa kalijumom, kao i sa drugim visim masnim kiselinama, palmitinskom i oleinskom.
Ta baza cini 99% sapuna.
Etericna ulja, parfemi, glicerin i rastvaraci cine do 1% ukupne mase sapuna. Dodaju se zbog poboljsanja svojstava sapuna.
1% se ne moze nazvati bazom.
Glicerin se kupuje u apoteci.
Vece kolicine je moguce kupiti od fabrika sapuna. S obzirom da kupujete sirovinu za eksploziv, potrebno je pribaviti i neke potvrde.
pozdrav.
 
hakim bej to sam znao da se koristi za eksplozivne materije. posto je jako teso naci ga u cvrstom stanju,kakav proces treba dase odradi s ovim tecnim da bih ga zgusnuo?(pretpostavka je da si obrazovan na tom polju pa mi objasni srpski)? any way hvala na odgovorima.
 
Kada na proizvodu pise "sapun sa glicerinom" to ne znaci da je u cist preciscen sapun dodat glicerin.
To znaci da u toku proizvodnje iz sapuna nisu skroz odstranjene necistoce (nastale kuvanjem svinje, jelte) medju kojima je procentualno najzastupljeniji glicerin.
Da zakljucim: sapun sa glicerinom je nedovoljno preciscen sapun. Naravno da to ne znaci da je apriori los.
 
zanima me glicerin za pravljenje domaceg prirodnog sapuna. ako iko zeli i moze da mi pomogne gde da nabavim neka se javi. postji u čvrstom i gustom tecnom stanju.

Glicerin mozes nabaviti u Vojvodini. On je nus produkt proizvodnje bio-dizela i oni ne znaju sta ce sa njim. Ima ga i u Pancevu.
Pozdrav Kina.:mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Samo jedan savjet! Ukoliko zelis da pravis pravi sapun ovo mozes zanemariti ali ako je to neki "sapun":whistling: onda pripazi da ne koristis nista osim najcistijeg glicerina jer ti se moze desiti havarija (blago receno):D
 
auu...to nisam znao. vidis koliko sam neupucen. ali zato sam i napisao da mi se javi neko ko se razume , a ne neko ko ne zna da postoji glicerinski sapun (baza glicerin i etericna ulja),...pozdrav

Sapun je najlakse dobiti od svinjeske masti i zive sode ( da je ne nazivamo strucnim imenom).
Cela procedura je jako prosta i vrlo lako se dolazi do propisanih kolicina i temperatura , ukljucujuci i vodu i so.
U nekim krajevima bivse SFRJ se sapunska osnova ili ti sapun pravi ili pravio od maslinovog ulja i to na isti nacin kao i predhodna vrsta. U kasnijem procesu se taj isti , proizvedeni sapun (sapunska osnova) oplemenjuje dodacima, kod ponovnog topljenja, kao sto su: lekovita bilja, etericna ulja , mirisi , boje i glicerin, kao i mleko (magarece, kozije ...) ....
Topljenje se vrsi u posudama sa vodom u koje se stavi druga posuda sa sapunskom osnovom i zagrejava sve dok se sapunska osnova ne pretvori u tecno stanje. Tada je pogodna da prihvati oplemenjivace po izboru onoga ko zeli da proizvede taj sapu. Sapu moze biti oplemenjen i sumporom , kao i drugim preparatima koje nisu skodljive kako bi se primenjivao za specificnu negu koze.

Za sada toliko, a ako nekoga interesuju pravi industrijski detalji proizvodnje sapuna neka se obrati "FILTER"-u.
 

Back
Top