Estetika, etika, šta li je to?

ETIKA STOICIZMA


"Izmedju zadovoljstva i bola ne postoji razlika, važna je samo vrlina."

"Dobro i Zlo zavise jedino od duha, dok se sve ostale stvari odnose na telo i one su moralno beznačajne, bile one pozitivne(život, zdravlje, lepota, bogatstvo..itd.), bilo one negativne (smrt, bolest, ružnoća, beda). Bića se dele na dobra, zla i beznačajna. Dobra su: inteligencija, umetnost, pravda, hrabrost i sve ono što je vrlina. Zla su: glupost, neumerenost, nepravda, podlost i svaki drugi porok. Beznačajna su: život i smrt, slava i anonimnost, bol i zadovoljstvo, bogatstvo i beda, zdravlje i bolest..."

"Strast nas udaljava od razuma i suprotstavlja nas prirodi duha. Prava dobra su samo ona moralna, koja su u harmoniji sa logosom koji predstavlja racionalnost nerazdvojivu od prirode koja teži da dovede univerzum do nivoa savršenosti."

"Pošto je lišen svake potrebe mudrac je jedina bogata i slobodna osoba i apsolutni gospodar samoga sebe"

ETIKA EPIKUREJACA

"Poklonimo pažnju umerenosti, ne zbog toga da bismo stalno kuburili, već da bismo imali manje briga"

"Oslobodimo se sumnjivih poslova i briga"

"Bolje je mirno spavati na slamarici nego uznemireno u krevetu od zlata"

"Nijedno zadovoljstvo nije zlo po sebi, ali način da se ono dostigne može često da pruzrokuje više uznemirenja nego radosti"

"Ne nipodaštavaj dobro koje imaš zbog želje za onim što nemaš"

"Cilj života je zadovoljstvo, ali ne zadovoljstvo neumerenih i raskalašnih, kako misle neki zlonamerni što ne žele da nas shvate, već je cilj da telo ne pati i da duša nije uznemirena."

"Mudrac pronalazi sreću i u patnji"


Šta ste vi u duši Stoik ili Epikurejac?


Ja ne mogu da se odlucim...... :lol:
 
Opirem se iskusenjima da bih bila slobodna je jedna od mojih deviza, i ona ima izvesnih dodirnih tacaka sa stoickom disciplinovanoscu, izdrzljivoscu, suzdrzljivoscu, njihovim insistiranjem na tome da su covek i vrlina nesto sveto. Covek je deo prirode i sa njenim zakonima se mora pomiriti, kao i sa svojom sudbinom..."stoicka izdrzljivost"

Epikurejci "filozofi iz baste", za razliku od Stoika, filozofa pod kolonadama, bili su okrenuti zadovoljstvu ali ne i preterivanju u istom vec izbalansiranom uzivanju. Dok su Stoici smatrali da svaki bol treba izdrzati dotle su Epikurejci smatrali da svaki bol treba eskivirati (naravno :lol: ), jer su ga smatrali najvecim zlom (ali ne i nepodnosljivim) a ispunjenje zelja najvecim dobrom. Naravno, njihove zelje nisu bile samo culne kao kod hedonista.

I jedni i drugi su smatrali da smirenost, uzdrzanost i pribranost jeste preduslov za uzivanje u zivotu (Epikurejci), tj. za dostizanje vrline (Stoici) :D

Koju god od ove dve skole da odaberem necu pogresiti i zato biram obe (od obe pomalo) 8)
 
prvo pohvala ms-a!obrazovan i otvorenog duha.verovatno po vokaciji dipl.filosof.Dakle ako je izbor izmedju stoika i epikurejaca,moj izbor je definitivno stoicki:bicu stoik!Vrlina traje i zivi vekovima dok zadovoljstvo ne moze da prezivi ni jednu noc.
 
Evo bas ovo sto navede Jekyll doesnt Hyde:


Epikurejci bili su okrenuti zadovoljstvu ali ne i preterivanju u istom vec IZBALANSIRANOM UZIVANJU. Dok su Stoici smatrali da svaki bol treba izdrzati dotle su Epikurejci smatrali da svaki BOL TREBA ESKIVIRATI :lol: :lol: :lol: , jer su ga smatrali najvecim zlom (ali ne i nepodnosljivim) a ispunjenje zelja najvecim dobrom :wink: . Naravno, njihove zelje nisu bile samo culne kao kod hedonista.

I jedni i drugi su smatrali da smirenost, uzdrzanost i pribranost jeste PREDUSLOV ZA UZIVANJE U ZIVOTU(Epikurejci)...

Tesko je biti stoik, ali bas zato i njih volim!
Ja sam samo vise EPIKUREJAC! :D
 
Stoik nije pun vrlina zato što čini dobro, nego čini dobro da bi bio pun vrlina.Nepopustljiv je i prema sebi i prema drugima. Smatra da je samilost mana. "Samilost je jedna od loših navika i poroka duha: milosrdan čovek je budalast i lakouman. Mudrac ne popušta ni pred kim i ne oprašta nikome počinjenu grešku. Ne dolikuje hrabrom čoveku da se povodi za molbama i da odstupa od pravedne strogosti." Ljudi nad kojima dominiraju strasti su nerazboriti. To su tvrdili Kinici, a i Stoici. Po Stoiku, Bog je razum koji prožima materiju. Na početku vremena postojao je samo Bog, jer je kao večna vatra uvek postojao i uvek će postojati. Ukoliko bi došlo do eksplozije, sve bi nestalo, sem Boga, koji bi započeo novi proces. Stoici su pevali himne Zevsu, i to je izgledalo otprilike ovako: "O najslavniji od svih, o uzvišena, Silo Večna, Bože s mnogo imena, Zevse, vođo i gospodaru Prirode, Ti koji Zakonima univerzum držiš, Pozdravljam te." Ukratko, razlike između Epikurejaca i Stoika, bile bi u sledećem: za Epikura materija nije beskonačno deljiva, dok za Stoika jeste. Prvi sledi Demokrita, a drugi Heraklita. Epikur kaže da je sve slučajno, drugi veruje u finalistički projekat. Epikur govori o beskonačnim svetovima, a stoik samo o jednom i konačnom svetu. Prvi prihvata ideju o praznom, a drugi je negira.

Interesantan je podatak vezan za Epikura, a tiče se Boga, kad su ga pitali o postanku sveta, on izreče: "Dragi moji prijatelji, ako se već na celoj zemlji veruje u Bogove, šta da vam kažem: Bogovi bi ipak trebali da postoje, ili ne? No, najvažnije je ne zamišljati ih onako kako ih zamišlja običan narod." Još su tvrdili da Bogovi ako postoje da žive svoj život i ne brinu baš o ljudima.
Verovatno je da sa današnje tačke gledišta, teško bismo mogli tako lako se opredeliti, jer i kod epikurejaca i kod stoika su postojale neke negativne strane, a i pitanje je koliko od tih teorija uopšte opstaje danas. Možda su mi neke generalne karakteristike prihvatljive, ali, sve u svemu....hm... :? Da nisam Skeptik, možda :wink:


p.s. - nisam dipl.fil., samo čitam ponešto :wink:
 
Kad smo kod etičkih vrlina rangiranje:

- blagost
- hrabrost
- čednost
- umerenost
- pravednost
- širokogrudost
- ljubaznost
- dostojanstvenost
- plemenitost
- darežljivost

A sad ukoliko neko preteruje onda:

- sržba
- presmelost
- bezočnost
- razularenost
- dobit
- rasipnost
- laskavost
- poniznost
-nadmenost
-razmetljivost

Po nedovoljnosti su:

- flegmatičnost
- plašljivost
- stidljivost
-snebivljivost
- šteta
- škrtost
- nenaklonost
-oholost
- uzdržljivost
- skučenost

p.s. - e sad paz da vam ne kažem gde preterujem.. :D Koje su vaše mane, a koje vrline? :D
 
Tako lepa temica....steta...
Ja sam esteta.
Lepota mi je bitna,ali ne i dovoljna
Moral je uvek promenljiv,relativan..
Cenim onu lepotu koja je lepa sama po sebi,koja svojom lepotom i zavrsava u sebi i time se ne hvali

-OKO LEPOTE SU UVEK ILI MRAK LJUDSKE SUDBINE ILI SJAJ LJUDSKE KRVI-

Ivo Andric
 

Back
Top