Kradu nam rasu: Šarplaninac - Ilirski ovčar?!

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ruku na srce, sarplaninac nikada nije ni bio srpska rasa u klasicnom smislu.
Posto sam se malo bavio kinologijom znam da mu je zvanicno ime uvek bilo:
Jugoslovenski ovcarski pas Sharplaninac i da je sada trenutno mnogo razvijeniji i popularniji kao rasa na zapadu,
na primer u Francuskoj, nego u ovim krajevima.
 
a evo malo zvanicnih podataka o sarplanincu... nije me mrzelo

JUGOSLOVENSKI OVČARSKI PAS-ŠARPLANINAC [FCI No. 41]

Originalni naziv rase: JUGOSLOVENSKI OVČARSKI PAS-SARPLANINAC
Zemlja porekla: MAKEDONIJA/JUGO
Sekcija: 2
Podsekcija: 22

Sarplaninac

Istorijat: Šarplaninski ovčarski pas je jugoslovenski pas koji se gaji od davnina u svim jugoistočnim planinskim područjima Jugoslavije. Najbrojniji bio je na području Šarplanine, po kojoj i nosi ime, a sada se gaji u čitavoj Jugoslaviji. Ova rasa je registrovana kod FCI1939. godine pod brojem 41 i imenom ilirski ovčar. Godine 1957. na predlog JKS, FCI je usvojio izmenu imena ilirski ovčar u Jugoslovenski ovčarski pas - šarplaninac. Poreklo šarplaninca može se samo nagađati. Verovatno je u jednom ili više navrata u migracijama naroda iz Azije došao u Evropu i na Balkansko poluostrvo, zajedno sa stokom koju su ti narodi gonili. Zadržao se u osnovnom tipu samo u onim područjima, gde je ovčarstvo ekstenzivnog tipa još uvek zastupljeno u velikoj meri i gde ovaj pas još i danas služi kao ovčar i branilac stada od divljih zveri.

https://www.facebook.com/group.php?gid=23036266801
 
Istorijska fotografija koja nista ne govori.:)

HIISTORY%20PIC1.jpg
 
ne vidim da su ista "prisvojili"
+ koliko znam (a znam...) najbolji Sarci su uvijek dolazili s Kosova...
i to od Albanaca; pravi radni psi, a ne ovi "hibridi" za izlozbe...mijesani s Kavkascima i slicno...
a da je pasmina izuzetna; po inteligenciji, temperamentu i ljepoti...jeste :)
..pogresno je takvog psa drzati za kucnog ljubimca ili nedaj boze u stanu(ima slucajeva)..to je radan pas..voli prostranstvo..i najljepsi je kad je slobodan..osobno gotivim ..vece pasmine..njem.ovcar..itd..ako bih mogao dodati jednu..od ljubitelja zivotinja..nema vece zivotinje od covjeka..
 
..pogresno je takvog psa drzati za kucnog ljubimca ili nedaj boze u stanu(ima slucajeva)..to je radan pas..voli prostranstvo..i najljepsi je kad je slobodan..osobno gotivim ..vece pasmine..njem.ovcar..itd..ako bih mogao dodati jednu..od ljubitelja zivotinja..nema vece zivotinje od covjeka..


pa sad...mi smo imali Sarca; imali smo i mogucnosti;
dovoljno prostora, za pocetak, ali to sto kazes jeste istina - nije to pas za
skucen prostor tipa stana ili za gradsku vrevu...:(
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top