Opravdanje za opravdanu ljubomoru? :)

Lexa

Buduća legenda
Poruka
30.368
Hoću li, neću li... na kraju me malo iznervira "ona" tema, pa reko' da počnem novu.
Računam da se o ljubomori 1000 puta žvrljkalo kao o poželjnoj/nepoželjnoj u vezi, te da li je ona možda znak da je nekome do tebe stalo ili znak ljubavi, zaljubljenosti... i onda se setih vremena kad smo bili deca, pa nismo znali za taj blaženi osećaj zaljubljenosti i strasti u njoj, nego smo se uglavnom igrali sa drugarima, preskakali lastiš ili terali točak... i onda se tako među drugaricama pojavljivao sličan osećaj ljubomore koji, moram priznati, ni mene nije preskočio :rumenko: tako sam naučila da ga prepoznajem u drugim ljudima.
Ta ljubomora se ispoljavala ako "najbolja drugarica" posvećuje više pažnje drugoj drugarici :lol: pa je onda bilo užasno bitno pogledati u leksikone i razna čuda ko se kako opredelio i ko je kome "najbolji", dosta nalikuje posesivnosti u braku, vezi, samo nema seksa i to :D
I posle kad malo porastemo uvidimo koliko je to sve smešno i ljigavo.

No shodno svemu tome, mogu samo da zaključim da je ljubomora jedno generalno loše stanje, ako je osobina - loša je osobina, ako je došla samo na kratko - loše nam je pala karta :neutral:
Pa sad... uopšte ne želim da dovedem u pitanje bolesnu ljubomoru, već baš tu, "opravdanu".
Kad smo kao deca želeli svog jednog "najboljeg" prijatelja za sebe (možda ne svi, ali zaista dosta nas...), u suštini smo osećali strah da bismo mogli izgubiti tu osobu ako ona počne mnogo da se "druži" sa drugom decom :lol:
Najprostije rečeno - kompleksi, utisak da sami nismo dovoljno interesantni, da bi nas neko mogao ostaviti zbog toga, a društvo je deci tako užasno bitno i ako ih neko povredi imaju utisak da je njihovom životu kraj i da od toga nema veće tragedije...

Kad porastemo shvatimo da ta osoba ne mora prestati nas da voli samo zato što ima i druge prijatelje. Ali deca reaguju naglo, emotivno, i ovakve stvari se "isteraju na čistac" :D vrlo eksplicitno.

Pokušavam da uporedim dve skoro identične ljubomore koje imaju različit objekat.
Vratimo se u sadašnjost. Imamo dečka, devojku, nebitno. Prevari nas. Zašto je ta ljubomora sada opravdana?
Ta osoba ne želi da nas ostavi, ona želi da ostane sa nama, ali takođe želi malo da ga mune i ovoj drugoj drugarici :D ima dovoljno ljubavi za sve.

Mnogo se pričalo o našoj prirodi koja nije monogamna pa, eto, uz taj uslov, mi čak nemamo ni biološko opravdanje za ljubomoru. Jer, mi ovde sad jedino još možemo da probamo da dokažemo tezu da čovek nije sposoban da voli više ljudi istovremeno pa da, ako je našao švalerku, on onda prestaje da voli nas. I da li je to istina? Nalazite li da sami niste u stanju da približno isto volite dva, tri, više ljudi istovremeno?
Vrlo bitno, da ne bi došlo do zabune >>> Ne zagovaram prevaru ovom temom, ne opravdavam je niti je osuđujem, ovo nema veze s tim! <<<

Gde je skriveno opravdanje za opravdanje te i takve, opravdane, ljubomore?
 
Poslednja izmena:
Interesantna tema Lexa, svaka čast!

Ja sad razmišljam šta da kažem, ali nisam pogodan materijal. Ja sam oduvek bila operisana od ljubomore. Mnogi momci su mi to i zamerali. Ali jednostavno, ne razmišljam na taj način. Ako poželi da me prevari i to uradi, znači da sam ja zeznula stvar. Ne opravdavam prevaru nikako, ali opet smatram sebe krivcem. Jer polazim od sebe. Dok ima ljubavi i sve je u redu, niko drugi na svetu mi ne bi pao na pamet. Tada za mene postoji samo jedan.
To ne znači da mi se ne mogu svideti drugi muškarci, ali ne dovoljno da bih prevarila svoju ljubav i prokockala sreću zbog rekreacije sa drugim muškarcem.

Što se tiče ljubomore na drugarice, toga takođe nikad nije bilo. Ja sam uvek sve svoje prijatelje upoznavala međusobno. Dve najbolje drugarice sam upoznala pa smo postale trio. Čak su se njih dve još više zbližile kako su godine prolazile pa sam ja postala treći musketar. Opet sam ja tome doprinela, a meni je bilo drago što sam kumovala tako velikom prijateljstvu.

Meni je uvek najbolji provod da izađem sa gomilom drugarica i da se cerekamo, đuskamo, pijemo, komentarišemo i uživamo zajedno. Najbolje se osećam u velikom društvu i volim kada je što više mojih prijatelja na gomili....

Sad sam odužila, možda i promašila temu, ali eto, možda će me opet neko izanalizirati i objasniti mi da ja čuvam neku ljubomoru duboko u sebi i sl.... :D

U svakom slučaju, sigurna sam da će ovde biti zanimljivo i sa interesovanjem ću pratiti :aha:
 
Interesantna tema Lexa, svaka čast!

Ako poželi da me prevari i to uradi, znači da sam ja zeznula stvar. Ne opravdavam prevaru nikako, ali opet smatram sebe krivcem.

E cudna si. Sto bi ti bila kriva? Svako je "kriv" za svoje postupke.

Ja sam ljubomorna kao pas. :confused: I to mora da se kontrolise, inace je odvratno i po mene a i po njega. A i on je. Mi smo ustvari kao Mortisa i Gomez iz Porodice Adams, samo lete nozevi kad neko pogleda nekog drugog. :lol:
Ljubomora je mesavina sujete, nesigurnosti, straha od ostavljanja....itd. To je komplikovano osecanje, cesto iracionalno ali jedno od najjacih koje covek moze da dozivi (rekli psiholozi :D Meni. :lol:).
Kod mene je uglavnom sujeta a i strah od ostavljanja. Treba mi dosta da se presaberem i iskuliram, inace sam u stanju da otkinem glavu, razbijem tanjir i slicno. A inace tako ne reagujem, ovi sicilijanski izlivi mi se dogadjaju samo kad je ljubomora u pitanju.
Inace, primetila sam da je to pre kod ljudi koji jesu u centru paznje cesto nego kod ljudi koji nisu. Mi smo oboje cesto u centru paznje, i onda kad se pojavi neko treci, oboje reagujemo u stilu "A ja????".
Cista sujeta, lepo sam rekla. :D
Mada je bolje sve okrenuti na zaj.ebanciju i koristiti neki simbolican oblik nasilja. :lol:
Mi smo verovatno jako smesna slika - ja njega povucem za kosu (ili za nesto drugo ali to boli :lol:) i okrenem mu glavu u mom pravcu a on mene onako mafijaski uhvati za okovratnik i obrati mi se glasom Marlon Brando-a iz Kuma :lol: (A jednom sam ga preduhitrila i zveknula ga glavom u celo :D :D).

Ovaj, ovo je normalno ponasanje odakle smo....mi. :D
 
E cudna si. Sto bi ti bila kriva? Svako je "kriv" za svoje postupke.

Ja sam ljubomorna kao pas. :confused: I to mora da se kontrolise, inace je odvratno i po mene a i po njega. A i on je. Mi smo ustvari kao Mortisa i Gomez iz Porodice Adams, samo lete nozevi kad neko pogleda nekog drugog. :lol:
Ljubomora je mesavina sujete, nesigurnosti, straha od ostavljanja....itd. To je komplikovano osecanje, cesto iracionalno ali jedno od najjacih koje covek moze da dozivi (rekli psiholozi :D Meni. :lol:).
Kod mene je uglavnom sujeta a i strah od ostavljanja. Treba mi dosta da se presaberem i iskuliram, inace sam u stanju da otkinem glavu, razbijem tanjir i slicno. A inace tako ne reagujem, ovi sicilijanski izlivi mi se dogadjaju samo kad je ljubomora u pitanju.
Inace, primetila sam da je to pre kod ljudi koji jesu u centru paznje cesto nego kod ljudi koji nisu. Mi smo oboje cesto u centru paznje, i onda kad se pojavi neko treci, oboje reagujemo u stilu "A ja????".
Cista sujeta, lepo sam rekla. :D
Mada je bolje sve okrenuti na zaj.ebanciju i koristiti neki simbolican oblik nasilja. :lol:
Mi smo verovatno jako smesna slika - ja njega povucem za kosu (ili za nesto drugo ali to boli :lol:) i okrenem mu glavu u mom pravcu a on mene onako mafijaski uhvati za okovratnik i obrati mi se glasom Marlon Brando-a iz Kuma :lol: (A jednom sam ga preduhitrila i zveknula ga glavom u celo :D :D).

Ovaj, ovo je normalno ponasanje odakle smo....mi. :D

Sacuvaj me Boze ludih zena... :) Hvala Bogu ima i onih normalnih, koji nisu ljubomorni, sto je jedino normalno. Skoro svaka sumnja pokaze se plodom nase paranoje izrasle iz nesigurnosti, separacionog straha...
 
Poslednja izmena:
naucila sam da savladam svoju ljubomoru,da relativizujem
ona postoji i dalje ali vise ne kao uragan nego kao peckanje,i vise o tome ne razmisljam
to je bas rasipanje energije,nista ne donosi,ne pricam samo o ovoj ljubomori u vezi s partnerom,pricam i o ljubomori sto moja keva drugacije tretira brata i mene,sto moja svekrva drugacije tretira nase dete i drugo unuce blablabla
 
Mnogo sam ljubomorna i mnogo se trudim da to promenim, ali ne ide mi bas...:aha: Na moju srecu, i moj dragi je ljubomoran, pa ga ne dovodim do ludila svojim bezveznim komentarima, jer im je i on sklon. Ipak, to nikad nije preslo granicu, u smislu da raskinemo ili ne razgovaramo zato sto je neko nekoga pogledao.
 
naucila sam da savladam svoju ljubomoru,da relativizujem

Najbolje je kad zelena u licu krenes da u glavi prebrojavas svoja dostignuca tipa "Mozda ona stvarno ima dobro dupe ali jaaaa..." pa se onda pogledas u ogledalo i kazes "Je.bote kako si jadna". :lol:
Onda si TRI dana mirna i sve u stilu Maaa neeema veeeeze, idi ti na Karibe bez mene i lepoooo se provedi i pozdravi mi sveki...je l da da ces da se druzis sa mamom...i sestrom...molim? i s kim??? STA???"

Sledi jos jedan krug sa ogledalom. :mrgreen:
 
Najbolje je kad zelena u licu krenes da u glavi prebrojavas svoja dostignuca tipa "Mozda ona stvarno ima dobro dupe ali jaaaa..." pa se onda pogledas u ogledalo i kazes "Je.bote kako si jadna". :lol:
Onda si TRI dana mirna i sve u stilu Maaa neeema veeeeze, idi ti na Karibe bez mene i lepoooo se provedi i pozdravi mi sveki...je l da da ces da se druzis sa mamom...i sestrom...molim? i s kim??? STA???"

Sledi jos jedan krug sa ogledalom. :mrgreen:

hehe nije da ne poznajem taj osecaj:mrgreen:

ali kao svaka lavica kazem sebi "pih ako misli da ima bolje od ovog onda nek ide da vidi kako se zeznuo" :manikir:
 
Bas dobra tema Lexa.. Ja nisam najbolji primer za opravdanu ljubomoru, ja sam primer za onu patolosku, neopravdanu, bolesnu.. Mozda ima veze sa kompleksima, nesigursnocu, ne zelim da ulazim u te analize, jer svako ljubomoru drugacije tumaci i pokazuje.. Kad je u pitanju ova opravdana, mislim da ona ide po onoj :"Koga zmija ujede i gustera se boji"... Da posle prevare su tu samo strahovi koji raspiruju negativne misli, nesigurnost u ljubav, kao i suvisna analiziranja....
 
Pa da, ti ne bi bila lexa kad ga ne bi izfilozofirala do banalnosti :lol:
Zašto je ljubomora bezuslovno loša crta?
Zar ona nije dobar pokazatelj da ti je do nečega ili nekoga stalo?

Dešavalo mi se i dešava mi se ponekad da je osetim, ne mislim da sam nenormalna zbog toga i neću to da potiskujem u sebi i da se pravim da sam divna, sjajna, bajna... Čovek sam (čitaj žena lol ), dešava mi se - imam uspone i padove u životu, u odnosu prema drugima, sama prema sebi.... Pa dobro, bože moj... nije realno ponekad pa i ta ljubomora nema opravdanja - ali ja sam je osetila iz nekog razloga sam se našla ugroženom i koji će mi opravdanja za svoja osećanja :lol:

Imam potrepbu da se otvorim i da ih pokažem - nisam nikakav potiskivač emocija, čista nula

... Dobro, dešavalo se ranije da potonem u misli i tragam za nekim odgovorima koji bi me umirili - sad imam drugačiju terapiju. I svodi se na povećanje aktivnosti kad primetim da nailazi plima osećanja koja me rastužuju.... Fitnes, bazen, šetnje, izlasci, viđanje s prijateljima, familijom koju nisam videla mesecima unazad, kupovina, spremanje stana, raščišćavanje ormana... Dokon mozak đavolje igralište - to stvarno jeste :lol:
 
ljubomora je jedno totalno iracionalno osecanje...ne moz ga definisati,svrstati u kategoriju niti objasniti..da,jeste,ima tu veelika doza nesigurnosti,strahova razno-raznih al...ja kad je prepoznam kod sebe,vichem:"Alo pomagaj,osecam ljubomoru spram te i te oseobe,shta da radim?" I onda zajedno sa partnerom,reshavam taj problem...Ali nikad m nije zasmetalo kad ovaj moj pogleda drugu,naprotiv,i ja gledam pa zajedno komentarishemo ;)
 
ljubomora je jedno totalno iracionalno osecanje...ne moz ga definisati,svrstati u kategoriju niti objasniti..da,jeste,ima tu veelika doza nesigurnosti,strahova razno-raznih al...ja kad je prepoznam kod sebe,vichem:"Alo pomagaj,osecam ljubomoru spram te i te oseobe,shta da radim?" I onda zajedno sa partnerom,reshavam taj problem...Ali nikad m nije zasmetalo kad ovaj moj pogleda drugu,naprotiv,i ja gledam pa zajedno komentarishemo ;)

E to! I mm i ja isto tako. Jedno pred drugim komentarišemo muškarce i žene.
Mislim, normalno je da mu se svide i druge žene, ali ne mora se konzumirati sve što je na meniju.
Volim i ja da sam u društvu prijatnog muškarca, da se smejem njegovim šalama, ali to ne znači da ću da prevarim muža.
Zato ne kapiram tu ljubomoru.

Imala sam jednog bolesno ljubomornog momka. Bio je baš u fazonu Beso i njenog muža.
Ebote, znao je da se raspravlja celo veče zašto me je neko pogledao, ili ko mi je taj što sam mu se javila, a tek osmeh, ne daj Bože da se smešim kada pričam sa nekim muškarcem, makar to bio i njegov drug. Najsrećniji je bio kad sedim kući i ne izlazim na ulicu.
Dosta dugo mi je njegova ljubomora imponovala. Šta ću, bila mlada i zelena. :lol: Hvala bogu, porasla sam i preporučila mu da nađe neku sa planine i tamo je drži. Ili da joj nabije feredžu.
 

Back
Top