Naglasak u Srbiji?

Ivan015

Iskusan
Poruka
6.657
Imam jedno pitanje a najlogicnije mi je da ga ovde postavim. Naime zanima me koji je knjizevno najpravilniji naglasak u Srbiji odnosno da li postoje mesta bez naglaska [posto je ovo geografski zavisno od mesta do mesta]...

Ja sam ubedjen da Sabac nema nikakav naglasak dok je jedan moj sagovornik tvrdio da ima bas ruzan naglasak pa me zanima koji je to pravilan naglasak i da li je referentni naglasak naglasak Vuka Karadzica ili koga?

/diskutujte:bye:
 
Pa zato i pitam, zapadna Srbija po meni jeste pravilna...

@Wim86 kako mozes ti definisati beogradski naglasak kad je beograd doziveo populacioni bum poslednjih godina, tu ima ljudi iz cele Srbije danas a i glavni je grad, ne moze imati svoj zaseban naglasak, bar ne u danasnje vreme...
 
Pa zato i pitam, zapadna Srbija po meni jeste pravilna...

@Wim86 kako mozes ti definisati beogradski naglasak kad je beograd doziveo populacioni bum poslednjih godina, tu ima ljudi iz cele Srbije danas a i glavni je grad, ne moze imati svoj zaseban naglasak, bar ne u danasnje vreme...

Danas,na moju veliku zalost,ne ,sve se redje cuje taj beogradski,a sve vise ijekavica i "udaranje odozdo" i frljanje padezima....poseljacio nam se Beograd samo tako .
 
Imam jedno pitanje a najlogicnije mi je da ga ovde postavim. Naime zanima me koji je knjizevno najpravilniji naglasak u Srbiji odnosno da li postoje mesta bez naglaska [posto je ovo geografski zavisno od mesta do mesta]...

Ja sam ubedjen da Sabac nema nikakav naglasak dok je jedan moj sagovornik tvrdio da ima bas ruzan naglasak pa me zanima koji je to pravilan naglasak i da li je referentni naglasak naglasak Vuka Karadzica ili koga?

/diskutujte:bye:


ih,pa baš iz aviona se mogu prepoznati ljudi iz šapca i okoline po karakterističnom naglasku...:)

kad oni kažu...ajd ideemo...:lol:
 
Kazu-Čačak.Ne bih rekla.U maju sam tamo provela neko vreme i zgrozila se njihovim akcentom.
Ja sam iz Trstenika,blizu Krusevca i akcenat je ovde uzasan:roll:
Beogradski je daleko od najispravnijeg (mada ne znam koji bi to bio).Verovatno Valjevo:)
 
Zapadna Srbija - Uzice i okolina.

Užice i okolina svakako nisu, kad čujem ono otegnuto "eeeneeeee" i slično naglašene
reči, odmah je jasno da nije pravilno :lol:

Najpravilinijeg više nema, ako ga je i bilo, nestao je. Možda se nekada davno u Beogradu govorilo najpravilnije jer se u školama (dok je još obrazovanje čemu valjalo) insistiralo na književnom rečniku i govoru.
 
Najispravniji je dijalekat onaj kojim govore u Gornjem Milanovcu,mislim da se on uzima za standardni knjizevni jezik. Ima li nekog profesora srpskog jezika i knjizevnosti da nas prosvetli? [iako sam 99.9 % siguran u ovo sto sam rekao]
 
Imam jedno pitanje a najlogicnije mi je da ga ovde postavim. Naime zanima me koji je knjizevno najpravilniji naglasak u Srbiji odnosno da li postoje mesta bez naglaska [posto je ovo geografski zavisno od mesta do mesta]...

Ja sam ubedjen da Sabac nema nikakav naglasak dok je jedan moj sagovornik tvrdio da ima bas ruzan naglasak pa me zanima koji je to pravilan naglasak i da li je referentni naglasak naglasak Vuka Karadzica ili koga?

/diskutujte:bye:


Не знам шта поразумеваш по правилним нагласком?

Сваки дијалекат (локални говор) у Србији има неке своје гласовне одлике, и ортоепске (обликовање појединих гласова) и акценатске. Дијалеката и поддијалеката има много, али као књижевна основа узети су источнохерцеговачки (ијекавски) и шумадијско-војвођански (екавски). Међутим, и у областима које захватају ти дијалекти постоје унутрашње разлике, практично од града до града, од села до села.

Свако ко ''има ухо'' за дијалекте увек ће по говору моћи да препозна ко је из ког краја, јер не постоји ниједан локални говор који је скроз ''чист'' од локалних особености.

''Најчистији'' говор који сам ја чула је говор некадашње спикерке са радија (мада је била много више од тога) Драге Јонаш. Али, она је годинама учила и вежбала ортоепију. Штета што се данас говору више не посвећује пажња као некада.
 
Ужице и уопште Западна Србија имају тежак нагласак који невештом уху из Војводине личи на босанске, херцеговачке и црногорске нагласке. Ако се у Ужицу говори кодмене, котебе уместо код мене, код тебе, ако се говори ни̑сам уместо ни́сам и сл., онда се тешко може узети као "најчистији" или "најправилнији". Уствари, и нема најправилнијег. Ако се гледа на то који је најближи норми, а норма је шумадијско-војвођанска, логично би било да су у питању говори по Шумадији и Војводини. Мада се и по Шумадији каже чара̀пе, недѐља уместо ча̀рапе, нѐдеља, у Војводини акцентује мирѝше уместо мѝрише итд.

А ако је правилно ово што се форира преко средстава информисања, онда нико у Србији не акцентује правилно.

Неко помену Шабац... Мени, као Банаћанину, Шапчани говором личе више на Сремце него на Србијанце.
 

Back
Top