Republika ili Ustavna monarhija

Republika ili monarhija

  • Republika

  • Monarhija


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

car Nemanja

Zainteresovan član
Poruka
211
dali je realno da Srbija ponovo postane monarhija?
bilo bi dobro kad bi bilo ozbiljnih argumenata o jednom ili drugom,a ne gluposti tipa:sta ce nam kralj koji slabo govori srpski (puno gradjana Srbije koji su i rodjeni ovde govori srpski slabije od njega tako da ta teza pada u vodu)...
Srbija je uvek bila monarhija i smatram da treba ponovo...
Mozda treba proci neko vreme ali mislim da se temelji polako stvaraju...
 
definitivno se parlamentarna monarhija pokazala kao dobro uredjenje, ali tu nema strogih razlika u odnosu
na parlamentarno uredjenu republiku kao sto je nasa, dakle paralela u ova 2 sistema su kralj i predsednik republike- to su funkcije simbolicnog karaktera koje nemaju udeo u izvrsnoj vlasti, to obavlja parlament, tacnije vlada i premijer na njenom celu
 
Из књиге Војислава Шешеља "Политички систем":

seseljlegenda-1.jpg
 
pa kralj treba da ima simbolicnu vlast,to se slazem
ali ova republika kakvu imamo je neuredjena jer smo kao parlamentarna a predsednik u praksi ima ovlasti cara....Boris Silni

to je zbog prilika u politici u ovom trenutku... tako je bilo i za vreme Slobe... desilo se da je kljucna politicka licnost predsednik pa se on sve pita... a u stvari premijer je glavni, tj. vlada... secas li se Djindjica i Kostunice kao premijera? dakle, teoretski vlada je glavna jer je nas sistem klasicno parlamentarni, a sad sto se namestilo da se Tadic kao i nekad Sloba za sve pita...
 
pa kralj treba da ima simbolicnu vlast,to se slazem
ali ova republika kakvu imamo je neuredjena jer smo kao parlamentarna a predsednik u praksi ima ovlasti cara....Boris Silni

Kralj ne treba da ima simboličnu vlast, već treba da ima uticaj na važne političke odluke. Kralj treba da bude uz narod i da svojim uticajem lobira za volju naroda kod državnog vrha. Kao što u demokratiji predsednik miri poziciju i opoziciju i približava suprotne stavove zarad dobrobiti države, tako i kralj treba da racionalizuje, uvek prevelike, zahteve naroda i da ih servira Vladi koja je, naravno, uvek okrenuta drugačijim prioritetima.
 
Ako mi bilo ko da jedan jedini dobar razlog za monarhiju, ja postajem monarhista...

I ko bi bio monarh u toj monarhiji, žitija?

Istorija Srpskog naroda je kompletno Monarhisticka . Samo u priodima okupacije , to jest kada mi nismo mogli da biramo , nismo bili Monarhija .
Samo Monarhija garantuje ocuvanje nacionalnih vrednosti i daje formulu koja garantuje opstanak Srpske nacije na duge staze . te nacionalne vrednosti su nesto , oko cega bi mi mogli da obnovimo nasu drzavu , na pravi nacin . To je nesto sto smo mi u potpunosti zaboravili , tako da verujem da pola foruma i ne zna sta uu stvari podrazumeva termin Nacionalne vrednosti .
da su Hrvati i Slovenci imali Kralja pre rata , sad bi obe zemlje bile jamacno Monarhije .
Parlamentarna Monarhija bi sasvim sigurno bla obar dosnov da se ukine Liberalni kapitalizam , koji ima elemente posasti u mnogim oblastima , i uvodjenje sistema Drzavnog Kapitalizma , kao sto je to u svim drzavama bemnneluksa , i u svim Skandfinavskim zemljama , u ovom casu .
Mi smo imali dve dinastije . Obe su dale po nekog odlicnog suverena i po nekog loseg a i po nekog katateofalnog . Oni sto su zaista unapredili maksimalno Srbiju , su , sa strane Obrenovica Milos Obrenovic , i narocito Mihajlo Obrenovic .
A kod Karadjordjevica , to je pre svega Kralj Petar Karadjordjevic , za cije vreme smo doziveli pravi Ekonomsko - Kulturni preporod .
Malo je bitno ko bi u ovom casu bio nas Kralj . Tu je sistem vazan . Sam Kralj ne donosi odluke . On je Simbolicna Figura . Ali ipakk da se zna , da Kralj ima sinove , pa bi se svakako trudio da svojoj deci ostavi dobru , jaku , stabilnu , i sto bogatiju drzavu , sto u ovoj nasoj drzavi , sa nasim politicarima , nije slucaj . Mi smo naseg Kralja oterali . On je naravno napustio Jugoslaviju , u casu okupaciju , jer je too ono sto Suveren mopra da uradi . To mu je duznnost . A posle smo mu zabranili dolazak , a to vec znas kako je islo .
Monarhija se ne moze uvesti na ovaj nacin . To se radi sasvim drugacije . Neophodno bi bilo da se stvari rasciste u glavama naseg naroda , i da kontrola spolja malo popusti , a sam Krunski savet , bi morao da obnovi veze sa porodicama , koje su zajedno sa Njima stvarale modernu Srbiju . Bircanin , Nenadovic , Petrovic , i td .
Ne postoji drugi nacin , da se stav o Srbiji promeni bitno na medjunarodnom planu , sem da postanemo Monarhija . Imacemo drugaciji tretman , bar kod onih drzava , koje su i same Monarhije . Zna se kakve su ekonomije Evropskih drzava koje su danas Monarhije .
I tako talje . Mogao bi jos na jedno tri strane . .....
 
"osoba", "neko" ili "bilo ko"

Neko ko zna Srpski i ko zna gde je Leskovac?

Sada odma , ali odma treba da se pokupe deca onih iz prvih redoova , koji su odradili poso oko proterivanja Kralja , i da lepo izgube posao , a da za vodu i hleb obicavaju naseg Kralja , u Greografiji , i da ga 6 sati dnevno uce Srpski Jezik .

Srpski kralj je vazda bio Srpski Kralj . Za razliku od ostalih Evropskih kraljeva , imao je Epitet Narodnog Kralja ;l

A vidis Bugari su na primer imali cistokrvnog Nemca za Kralja Ferdinanda Koburga . Lepo ga sami pozvali , i nikom nista .
On ih je uvukao u ratnu katastrofu , u kojoj su temeljno porazeni i to od nas, ali ne pre negoo sto su izvsili pravi genocid nad Srbima .
 

Back
Top