Bush otvorio dusu

Karamazov

Ističe se
Poruka
2.450
http://www.pressonline.rs/page/stories/sr.html?view=story&id=52407&sectionId=40

U intervjuu koji je dao svojoj sestri, odlazeći predsednik SAD divio se svojim poduhvatima i odlukama za vreme mandata

image.jpg


U opširnom i krajnje ličnom intervjuu, Džordž Buš progovorio je o svojih osam godina u Beloj kući i svojoj ostavštini. Američki predsednik potpuno se otvorio novinarki koja ga je intervjuisala, verovatno zato što je reč o - njegovoj sestri.

- Želim da ostanem zapamćen kao predsednik koji je oslobodio 50 miliona ljudi i pomogao uspostavljanju mira - rekao je Buš svojoj sestri Doroti Buš Koh u razgovoru čiji će snimak biti deponovan u Kongresnoj biblioteci kao istorijska ostavština budućim generacijama. Deo intervjua emitovan je juče na Državnom radiju, a nekoliko delova u javnost je emitovala i Bela kuća.

Ponosan na svoje odluke

- Želim da budem zapamćen kao osoba koja, pre svega, nije prodala dušu da bi išla naruku političkom procesu. Kad sam došao u Vašington, imao sam usađene neke vrednosti; s istim tim vrednostima napuštam Belu kuću. I nikad ih ne bih žrtvovao iako sam bio predsednik koji je morao da donese teške odluke i bio sam voljan da to učinim - rekao je Buš koji svom nasledniku ostavlja finansijsku krizu i ratove u Iraku i Avganistanu. Nijedan predsednik u američkoj istoriji nije imao manju podršku javnosti od one koju Buš ima sada. Čak ni Ričard Nikson.

No, Buš je ipak svojoj sestri rekao kako je ponosan na teške odluke koje je doneo.

- Okružio sam se dobrim ljudima. Pomno sam razmatrao savete pametnih, sposobnih ljudi i doneo svoje odluke - ističe Buš, koji je posebno ponosan na svoju edukacijsku politiku koju su mnogi kritikovali jer smatraju da je previše fokusirana na rezultate testova, umesto na prenošenje znanja.

- Mislim da je politika „Ne ostavljamo nijedno dete" jedno od važnijih dostignuća moje administracije jer smo jasno i glasno poručili školskom osoblju, roditeljima i deci da želimo najbolje svakom detetu i verujemo da svako dete može da uči. Očekujemo da će se novac koji smo u to uložili višestruko isplatiti jer će se pokazati da je svako dete sposobno da nauči da čita, piše, sabire i oduzima - komentarisao je Buš problem obrazovanja koji je u Americi vrlo izražen.
- Na ovaj način se jaz u dostignućima između dece bele rase i crnaca i Latinosa znatno smanjio. Obećanje koje smo dali je ispunjeno - rekao je Buš u intervjuu i dodao:

- Želim da me pamte kao predsednika koji je bio fokusiran na pojedince, ne na proces, koji je podstakao ljude da pomažu svojim komšijama, koji je pomogao starijim građanima da dobiju lekove na recept i poboljšao sistem zdravstva, koji je pomogao u borbi protiv side i malarije u zemljama Trećeg sveta, koji je došao u Vašington s nizom političkih izjava i trudio se da ispuni svoja obećanja - kaže Buš.

I Lora zadovoljna

U razgovoru je učestvovala i Bušova supruga, uskoro bivša prva dama SAD Lora Buš, koja tvrdi da se najviše ponosi svojim radom sa ženama u Avganistanu.

- Bilo je vrlo dirljivo gledati avganistanske žene sa saznanjem da su američki predsednik i američka vojska pomogli njihovom oslobođenju. Da žene i devojčice sad mogu da pohađaju školu, da mogu da izađu iz kuće bez pratnje muškaraca. Zabrinuta sam za Avganistan, ali će ta zemlja u mom srcu uvek imati posebno mesto - kaže Lora Buš.

Buš je sa svojom sestrom razgovarao i o uticaju koji je na njih imao njihov otac, takođe bivši predsednik, Džordž Buš Stariji.

- Mislim da je bezuslovna ljubav najveći dar koji nam je otac dao. To je najveći dar koji roditelj može da podari detetu. I to mi je olakšalo život jer, kad znate da ste primili dar ljubavi, sve životne poteškoće se čine lakšima. Za mene, to je najlepši dar. Takođe me je naučio, kao i sve nas, da u politiku možete ući sa svojim vrednostima i ne prodati dušu jednom kad postanete deo sistema - podvukao je Buš koji će uskoro napustiti Belu kuću da bi se u nju 20. januara uselio Barak Obama.

Konsultacija s Biblijom

Buš je progovorio i o svojim verskim iskustvima otkrivši da se za vreme svoja dva mandata svaki dan konsultovao s Biblijom.

- Na mene su jako uticale molitve ljudi. Otkrio sam da je vera utešna, da ona osnažuje i bila mi je vrlo važna. Ali, svim političarima bih savetovao da s verom budu vrlo oprezni u političkoj areni. Drugim rečima, političari ne bi smeli da donose mišljenje o ljudima koje je utemeljeno na njihovoj veri. Morali bi da prepoznaju da su samo grešnici koji traže iskupljenje, kao što sam ja prepoznao. Zbog toga sam bio jako oprezan, nikad nisam želeo svoju veru ili svoje mišljenje da namećem drugima. I to je veličina Amerike, da možete verovati ili ne, ali i dalje da budete pravi Amerikanac. Izuzetno je važno da svaki američki predsednik ljubomorno čuva, štiti i ojačava tu slobodu - rekao je Buš.
 

Back
Top