mere bez kucne vage

salbo_pismena

Ističe se
Banovan
Poruka
2.767
Kako da izmerimo priblizno ,,kolicinu secera ,,bez kucne vagice
dakle
koliko ml. tecnosti . priblizno meri mala kasicica a koliko kasika...i puna solja
isto pitanje je i za suvu materiju
nasla sam neke mere u knjizi,ali se drasticno razlikuju ,,za suvu i za tecnu materiju
 
Kasika secera je oko 20g
Solja za belu kafu secera je oko 125g
Brasno je nesto laganije, ali meko brasno moze vise da se zahvati kasikom pa isto bude 20g, a solja malko trbusasta isto 125 :)

Case za vodu one vislje, obicno zahvataju 2dl tecnosti

Kasika mlevenih oraha je izmedju 10 i 15g...

Pitaj za jos neke namirnice, recicu ti:cao:
 
jao pa ti si super
:)
kako me u mladjim danima nije zanimala kuhnja ,i nisam imala veze sa kuvanjem,postala sam ,malo po malo i sinonim za NEdomacicu
Ali kako sam pocela da zivim sama i kako sam pocela sama da ekonomisem u kuhnji ,,,maaa...svaka valja...sta god napravim:)
Doduse,nista ne radim iz glave...sve po receptu,,.a u toku spremanja pomislim,,,ej ,,pa ovo moze jos i ovako,,,moze i ovog jos malo itd...
Jedino su mi kolaci i neke torte problem,,
nemam kucnu vagicu ,planiram da je kupim,,,i planiram,,i planiram od pre godinu dana:) ....
Usudila sam se onda,da napravim saher tortu,,ne sumljam da sam imala pravi recept,,,ali sumljam u kolicine...namirnica koje sam satavljala ,,,:)
Na kraju,ostavila sam je u frizideru,nadajuci se da ce nekako,,povuci vlaznost i
omeknuti..:)
I naravno,ljucki termitus u obliku mog decka je nasao nesto u frizideru ,,,sto moze da se grize ..hehehe
Kada sam dosla sa posla,...uz televizor,,onako usput,,rekao je
EJ,pa i nije ti losa ona torta...nije lose ispala...
samo sto nisam skocila od srece,,,ha pomislila sam,,moje otprilike mere su bile dobre,,,STVARNO? rekla sam i samo sto se nisam upiskila od srece....
ZNACI SMEKSALA JE?
a on je nastavio.... Ma da, nije losa,,za one u africi...
 
pa ovako
koliko meri otprilike mala kasicica tecnosti,,,
a koliko stane u kasiku
i u jednu solju od bele kafe....
=====================================
dalje
koliko meri jedna solja brasna,secera u prahu i secera u kristalu
a koliko kasika
..iii sada ne mogu da se setim bas svega...,,,
to bi za sada bilo to
Jao hvala ti:)
 
Pa znas kako, malo je nezgodno to. Ako kupis onaj margarin koji ima na omotu iscrtane mere (na 50gr) onda super, ako ne onda od oka.
Inace maslac recimo (koji ja kupujem na kg) kada omeksa (ne da se stopi), moze da stane 250gr u solju za belu kafu, isto je i sa margarinom, ali za manje mere:think:, neznam sta da ti kazem.
 
Pa evo i ja da pomognem ako mogu
1 supena kasika(ravna):
secera - 15gr, brasna - 10gr, griza - 12gr, secera u prahu - 10gr, mleka u prahu -8gr, praska za pecivo - 10gr, soli - 15gr, zelatina u prahu - 10gr, meda - 20gr, vode,ulja,mleka - 15gr
1 kafena kasika(ravna):
secera - 5gr, griza - 3gr, praska za pecivo - 3gr, soli -5gr, zelatina u prahu - 3gr, meda - 6gr, vode,ulja,mleka - 5gr
Ja ih cesto koristim kad pravim kolace i do sad nisam pogresila. Dosta priblizno moze da se izmeri. Nije bas precizno, ali ko garantuje da se i vagicom moze premeriti bas tacno u gram.
 
Kako da izmerimo priblizno ,,kolicinu secera ,,bez kucne vagice
dakle
koliko ml. tecnosti . priblizno meri mala kasicica a koliko kasika...i puna solja
isto pitanje je i za suvu materiju
nasla sam neke mere u knjizi,ali se drasticno razlikuju ,,za suvu i za tecnu materiju

Ja sam istu muku mučila kao ti i na kraju sam otišla u $ šop i kupila onu plastičnu vagicu što meri 1kg, nisu čaše i kašike ništa preciznije od toga. Obično koštaju oko 200 dinara i znatno olakšavaju život.
 
P.S.Ima baš, baš dosta recepata za koje ti vaga nije ni potrebna. Procunjaj malo po Kuvaru Krstarice, toplo preporučujem eurokrem štangle, brze uštipke, brzu projaru... Naravno, prilagođavaš količinu svojim potrebama, ne moraš da praviš celu meru. Čak te uštipke ne pravim ni pola mere nego 1/4!
 
a kako da izmerim kolicinu putera,margarina i cokolade?
da ih istopim pa merim ili postoji jos neki
nacin??

Ništa jednostavnije!
Pošto pretpostavljam da količina pakovanja koje kupuješ nije veća od kilograma, a najčešće je to 100 - 250g za čokoladu i 250-500g za margarin, izuračunaš koliko ti treba podeliš na toliko delova. Npr. ako imaš pakovanje čokolade od 250g a treba ti 50g, izbrojiš redove (eventualno kockice) i podeliš na 5. Ili ti treba 150g margarina, a pakovanje je od 500g, treba ti malo više od trećine pa nožem presečeš margarin na toliko. Primetila sam da u poslednje vreme najveća većina proizvođača na pakovanju margarina obeleži količinu u gramima.
 
Imam dosta recepata sa kasikama,soljama,soljicama...bez obzira na to da li je tecnost ili suva materija.Imam digitalnu vagu do 3 kg,i jednu do 30 kg.Malo je nezgodno to sto su danas kasike,kasikice i solje i soljice razlicite velicine i zapremine.Najcese mi je mera casa od jogurta ili pavlake od 2 dl.Pa tako u receptu za salamice sa bananicama ide casa od jogurta secera i pola case vode,a to je oko 200 gr.secera i 1 dl vode,u jafu mi ide 12 kasika mleka ,to je opet za prst manje od 2 dl(case od jogurta).2 dl je donja linija prosirenog(gore) dela case...Kasike su razlicite velicine i dubine,ali moje se ocigledno slazu sa Kokinim.100 gr.secera je oko 5 kasika,oraha oko 10 itd.Mozda bi bilo dobro da od komsinice ili rodjake pozajmis vagu, pa razmeris ono sto ti treba ,negde zapises i mas dok ne kupis vagu.Moj savet ti je da ne kupujes one vagice na pijaci sto im skazaljka ide u krug kao sat jer su neprecizne,pa ti sto grama slaga nekad bude 100 a nekad 150 gr....O ovome se moze i knjiga napisati.Ali cuces misljenje i drugih.Ja sam inace Bik u horoskopu,ali kao da sam se negde posteno ocesala o Vagu.J volim sve u gram i po meri i veoma precizno.To mi uliva sigurnost.
 

Back
Top