AIDS

brajane, znaš li koliko registrovanih hiv pozitivnih imaš u srbijici?
malo brate.
ne znam što su svi tolko navalili da im pomažemo..
što da ne pomognemo obolelima od multiple skleroze npr? njih ima više, gotovo svako zna po nekog, a možemo im biti korisniji.
 
brajane, znaš li koliko registrovanih hiv pozitivnih imaš u srbijici?
malo brate.
ne znam što su svi tolko navalili da im pomažemo..
što da ne pomognemo obolelima od multiple skleroze npr? njih ima više, gotovo svako zna po nekog, a možemo im biti korisniji.




Robujes predrasudama i nisi obavestena,
ima ih mnogo vise nego sto govore statisike.
Nazalost, hiv pozitivnih ima najvise koji sami i ne znaju da su vec navukli virus,
zbog dugog perioda inkubacije bez ikakvih vidljivih tegoba.
A nastavljaju da ga sire i dalje misleci da "toga ima malo kod nas u srbijici".
 
Poslednja izmena:
kojim predrasudama ja robujem tačno?
to što nisu registrovani ne znači da sam JA neobaveštena
ja sam i napisala "koliko registrovanih"
a ako neko sebi neće da pomogne i da se testira šta ja da radim, ajd?
znaš li koliko ima onih koji vape da im se pomogne, pa niko ništa...
a ovima treba sad svi da pomažemo pošto je.. ne znam.. polno prenosiva bolest, šta?

i da, za slučaj da neko nije shvatio.
znam da je teška bolest, žao mi je obolelih, pazim da se meni ne dogodi, al sam svesna rizika.
ali ne vidim svrhu cele tolerancija-pomoć priče.
 
pa nije samo polno prenosiva bolest.
na zalost, dosta je i onih koji su taj virus dobili
transfuzijom krvi i sl.
znaci, ni krivi ni duzni.
razboleli se necijom glupom greskom
i nestrucnoscu.
a ima slucajeva kad je zena dobila od muza
koji je varao...ili obrnuto.
znaci opet ne svojom krivicom,

da, spremna sam da pomognem.
upoznala sam ljude sa tom opakom bolescu
i ljudi su, isto kao i mi.
nema razlike...
i treba im pomoci da se ostatak svog zivota osecaju kao ljudi.
 
ide mi na ... cela ta fama i prica oko side u medijima ko da smo crna Afrika pa da je svaki treci zarazen :roll: mislim ne treba to precutkivati i zabadati glavu u pesak ali ne postoji nikakav razlog da se toliko o tome trubi u medijima , retardirana stoka jos ide i dotle da se za taj dan(tj. sutra) i neke zurke parave gde se kao dele kurtoni i nose one crvene trakice , cak i TV voditelji imaju ta sranja na reverima tog dana ili ih stave na cosak ekrana , kao da nas pdsecaju na sidu ebala ih ona .
ne mislim ja da je bolest nevazna i da zarazene treba izolovati ali je jako debilno toliku paznju posvecivati nekoj bolesti kojom je zarazeno sve zajedno mozda 2,3 iljade stanovnika ,a od koje je umrlo oko 500 od kada se pojavila
a kanceru ili srcanim bolestima od kojih godisnje umre desetine hiljada gradjana Srbije se posvecuje mnogo manje paznje iako su 100 puta veca opasnost ,mislim nisam jos video da se prave zurke i partiji za borbu protiv raka ili meningitisa ,srca ili ebem li ga cega jos:roll: ,a to je mnogo veca opasnost od side
 
Sutra je dan borbe protivu zloglasne bolesti AIDS
Kako gledate na HIV zarazene i da li ste spremni da pomognete tim osobama ?

Samo ne znam kako bi to trebalo da im pomognemo? :confused:

Mislim da je bitnije pomoći ostalima, da se ne zaraze...
Bolje sprečiti nego lečiti, dakle, obavezno besplatno redovno
testiranje i javna informacija o rezultatima...
 
Samo ne znam kako bi to trebalo da im pomognemo? :confused:

Mislim da je bitnije pomoći ostalima, da se ne zaraze...
Bolje sprečiti nego lečiti, dakle, obavezno besplatno redovno
testiranje i javna informacija o rezultatima...
:eek:
jes ti normalna pa ovo je najstroze zabranjeno i zakonom i lekarskom etikom , mislim dobro je da nisi napisala da im stave i zute (ili crvene ) trake oko ruke da ih svi prepoznaju :roll:
 
pa, ne mora baš tako, ali, po meni, trebalo bi da te informacije budu dostupne javnosti..:roll:
ne treba da budu dostupne javnosti,jer su ljudi skloni diskriminacijama.
zna se kako se hiv prenosi,a ipak bi te osobe bile diskriminisane kada traze i apliciraju za posao,gde ne postoji ni teoretska mogucnost da se neko od ostalih zaposlenih ili klijenata zarazi :neutral:
 
nije to ništa strašno, bolest koja ne znači da treba eliminisati ličnost, prema
njima se treba najnormalnije, opušteno ponašati...ali, ne treba da se lažemo,
sexualne odnose ne treba imati, a kako da znam da li je neko zaražen, da se
pasivno oslonim na drugog, tj. na njihovu ljudskost...pa to nema ni u bajkama?
 
Virusom HIV zaraženo 2.000 a nezvanično čak i 8.000 ljudi



hiv.jpg


Beograđanka Snežana V. (37) potiče iz obične beogradske porodice. Imala je sasvim prosečnu mladost. Tri puta je promenila partnera i u 27. godini udala se za Srđana. Njih dvoje godinama su vredno radili kako bi se skućili, pre nego što stigne dete. Snežanina nesvestica jednog dana zauvek je promenila njihove živote. Dok su obilazili klinike, Snežanina pluća bila su u sve gorem stanju, a i gubila je na težini. Testirala se na HIV, više se i ne seća po preporuci kog lekara, ali pozitivne rezultate, za koje je verovala da su rezervisani samo za narkomane, homoseksualce i tek ponekog „normalnog“ čoveka koji svesno bira rizični životni put, i dan danas pamti.

- Belo sam gledala ljude oko sebe, razgledajući po Infektivnoj klinici i pomišljajući šta ovde radim. Od tog trenutka za mene je počeo strašan košmar... Srđan se odmah podvrgnuo testiranju. HIV pozitivan - glasio je odgovor. Pitanje ko je kome preneo bilo je besmisleno - priča za „Blic“ Snežana.
U kući ovog para, uvek punoj prijatelja i kolega, nakon iskrenog objašnjenja od čega boluju, telefon je prestao da zvoni.
- Za dalju rodbinu i veliki broj poznanika mi smo savršen par. Bez briga. Srđan lepo zarađuje, meni navodno ne da više da radim jer je njegova plata dovoljna... A ja umirem od straha pri svakoj sezoni gripa. Plašim se svakog ko ima kijavicu jer me i najmanja infekcija može ubiti... - priča Snežana.
Njenu sudbinu deli oko 2.000 ljudi, koliko je zvanično registrovano HIV pozitivnih u Srbiji. Prema nekim podacima, procenjuje se da inficiranih ima daleko više, između četiri i osam hiljada. Država je imala sluha, pa je za sve pozitivne obezbedila besplatnu antivirusnu terapiju. Od sada Srbija je i prva zemlja u regionu koja je dobila vodič za dobru lekarsku praksu za HIV. Ovaj akt propisuje šta treba činiti u terapiji i dijagnostici ove bolesti.
- Nažalost, ne postoje svi uslovi za ispunjenje ovog vodiča jer smo u nedostatku za savremenom dijagnostikom i terapijom. Pacijentima u Srbiji najbolji lekovi nisu dostupni - oni koji se preporučuju u vodiču i koji se primenjuju u većini razvijenih zemalja. Kod nas se koriste lekovi iz druge linije, koji su toksični i imaju veću stopu neželjenih efekata od lekova iz prve grupe. Međutim, i pored toga, daju dobre rezultate - objašnjava dr Đorđe Jevtović iz Instituta za infektivne i tropske bolesti.
Terapija za HIV infekciju (druga linija) sastoji se od tri medikamenta. Svaki od njih košta između 300 i 500 evra, dok su novi lekovi znatno skuplji.
- Sa druge strane, naša država i nema značajnijeg uticaja na odluku koji će se lekovi koristiti u terapiji HIV-a. Farmaceutske kompanije su te koje odlučuju gde će lekove plasirati. Pošto je Srbija mala država, farmaceutski giganti nemaju interesa (profita) da ove lekove registruju u našoj zemlji - ističe dr Jevtović.
Što se tiče nivoa epidemije, naša zemlja spada među one sa niskom prevalencom inficiranih. Tokom 2006. godine registrovano je 85 novih HIV pozitivnih osoba, 51 osoba je obolela od side, dok su 24 umrle. Najnoviji podaci pokazuju da HIV infekcija raste među heteroseksualcima i homoseksualcima, a da se među intravenskim narkomanima smanjuje.
- Obolelih je najviše na teritoriji centralne Srbije, i to uglavnom u Beogradu u kojem je kao i u svakoj metropoli zastupljenije rizično ponašanje. Ipak, u glavnom gradu se i najveći broj ljudi testira - kaže za „Blic“ dr Danijela Simić, epidemiolog Centra za prevenciju i kontrolu zaraznih bolesti u Institutu za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“. Prema podacima Gradskog zavoda za javno zdravlje, od početka ove godine u Beogradu je registrovano 14 novih slučajeva HIV pozitivnih osoba, 15 obolelih od side, dok su tri osobe umrle. U prestonici je trenutno registrovano 1.670 lica zaraženih HIV-om i 960 obolelih od side.
Novoregistrovanih HIV pozitivnih muškaraca je skoro petostruko više od žena i tri puta ih je više obolelo od side u odnosu na žene. Kada je reč o umrlim, odnos je osam prema jedan „u korist“ muškog roda.
Broj osoba koje se testiraju na HIV u Srbiji je i dalje mali, od 1.000 stanovnika svega petoro se podvrglo ispitivanju. I pored veće dostupnosti i promocije besplatnog savetovanja i dobrovoljnog testiranja na HIV, i dalje polovina obolelih saznaje da je zaražena tek kada već „pređe u stadijum“ side, verujući u onu staru da se „to se dešava tamo negde nekome...“. Tako je od novoobolelih od side tokom 2006. godine 14 umrlo već prošle godine.
Miša je, kako kaže, zbog „seksualno razularenog“ života pre deset godina dobio HIV, ali i imao sreću da se testira na vreme.
- Otprilike znam i ko je mogao da mi prenese. Negde sreća u nesreći je da sam oboleo kada sam već ostao bez roditelja jer se za njihovog života nisam ni deklarisao kao gej... Imam mnoštvo prijatelja među zaraženima jer je njima najlakše otvoriti dušu - opisuje svoje iskustvo Miša R. (36).
Svi oni bilo da su ovu bolest 20 veka dobili iglom, putem seksa, homo seksualnim ili heteroseksualnim putem, slažu se samo u jednom: Ako se preživi takozvani suicidni period od četiri meseca, odbačenost gotovo od svih, surovi udarac okoline i pustoši oko sebe, većina počinje da se bori.
- Pijem more tableta i prolazim more kontrola, ne znam da li ću dočekati sledeće proleće i da li će mi omiljene cipele uopšte više trebati. Ali, trudim se da nađem radost u svim sitnicama koje nisam opažala kada sam bila „normalna“. Zato mlađe, onako, kao bezazelno, savetujem da koriste kondom - kaže Snežana.

Kako se prenosi
HIV se može preneti na tri načina: putem krvi, nezaštićenim seksualnim odnosom i sa zaražene majke na dete (u trudnoći, pri porođaju i prilikom dojenja). Ne prenosi se: poljupcem, rukovanjem, korišćenjem zajedničkog pribora za jelo, toaleta ili bazena, držanjem za ruke ili grljenjem. HIV pozitivna osoba je osoba zaražena ovim virusom koji napada imunološki sistem, a kod osobe obolele od side (ili AIDS-a) virus HIV je došao do poslednje faze, čime je organizam onesposobljen da se brani od bilo koje druge bolesti ili infekcije i nakon čega nastupa smrt. Dakle, ako je neka osoba zaražena HIV-om, to znači da je HIV pozitivna, ali ne i da ima sidu.



http://petarj.blogspot.com/2007/05/virusom-hiv-zaraeno-2000-nezvanino-ak-i.html
 

Back
Top