Majstor i Margarita

Za nju me veze jedno pomalo bolno secanje,naime kad sam bio u vojsci nju sam citao i pao sam sa kreveta na pod,i to gornjeg kreveta!Razbio sam se mnogo,ali nema veze,sve za otadzbinu!:)Knjiga mi je mnogo psiho,bas mnogo.Da nisam ljubitelj citanja odustao bih vec kod 50 strane kad pocinje zaplet.
 
Ja ću ovih dana da downoload-ujem film, srpska je produkcija, starijeg datuma, ali glumci su poznati (ne znam zašto onda nije promovisan dovoljno film), gluma je izuetna, ideja... sve...

Ako neko bude zainteresovan, možemo da se dogovorimo oko primopredaje. :)

U Rusiji je, inače, postojala serija na ovaj roman, ali dosta se sve oteglo, scene su bile usporenije, nekako je izgubilo onu čar i dinamiku zbivanja koju knjiga ima...
Što je, naravno, nepojmljivo, da Rusi svoju lektiru loše filmski obrade...
 
Ja ću ovih dana da downoload-ujem film, srpska je produkcija, starijeg datuma, ali glumci su poznati (ne znam zašto onda nije promovisan dovoljno film), gluma je izuetna, ideja... sve...

Ako neko bude zainteresovan, možemo da se dogovorimo oko primopredaje. :)

U Rusiji je, inače, postojala serija na ovaj roman, ali dosta se sve oteglo, scene su bile usporenije, nekako je izgubilo onu čar i dinamiku zbivanja koju knjiga ima...
Što je, naravno, nepojmljivo, da Rusi svoju lektiru loše filmski obrade...

Pre jedno mesec dan od prijatelja sam dobio tu seriju i odgledao u jednom vikendu.
U pravu si potpuno sto se tice sporosti i nedostatka cari, ali svejedno..

A film Ace Petrovica s pocetka "70, je dugo godina bio na "crnoj listi" a kasnije zaboravljen. Najupecatljiviji je naravno Pavle Vujisic u ulozi zevzeka macka Begemota.

Meni licno je ostala nezaboravna pozorisna predstava Bukurestanskog Pozorista sa BITEFA negde sredinom '80, verovatno najuspelija "vizualizacija" Bulgakova koju sam ikada video.

A roman - verovatno najbolji roman ikada napisan.
Ako bih imao izbor da sacuvam samo jednu knjigu, ili cak jednu stvar.. Majstor i Margarita bi verovatno bila ta jedna stvar koju bih sacuvao.
 
Ali imaju Rusi i film novijeg datuma, koji je uradjen sa takvim efektima da ne trepces, nesto fenomenalno.
Knjigu sam inace nekoliko puta pocinjala da citam i odustajala pre polovine, ali kad sam se jednom naterala da je procitam do kraja, stvarno se nisam pokajala. Stvar je u tome sto je tu sve sama simbolika i ako se ne znaju prilike u tadasnjem ruskom drustvu tesko da se moze razumeti kako treba.
 
Knjiga je u stvari parabola,jer po mom misljenju Pontije Pilat u stvari svemocni Staljin koji u smrt odvodi koga mu se prohte.Zato je bila cenzurisana dugo vremena,i tek krajem sedamdesetih je objavljena full.Mnogo je teska,kad je citas naprezes se ko da kopas kanal.
 
Ja sam se knjigom oduševila i kada sam je prvi put čitala u gimnaziji iako tada pojma nisam imala čta je to magijski realizam, ali znam da me to nije sprečilo da je pročitam u jednom dahu ( i to jedina u celom odeljenju, drugoj deci je bila dosadna:eek:)
 
Ali imaju Rusi i film novijeg datuma, koji je uradjen sa takvim efektima da ne trepces, nesto fenomenalno.
Knjigu sam inace nekoliko puta pocinjala da citam i odustajala pre polovine, ali kad sam se jednom naterala da je procitam do kraja, stvarno se nisam pokajala. Stvar je u tome sto je tu sve sama simbolika i ako se ne znaju prilike u tadasnjem ruskom drustvu tesko da se moze razumeti kako treba.


Ovo što sam ja gledala bila je serija, a za film nisam čula, ali svakako je novijeg datuma u odnosu na seriju...

A gde si gledala film? Može li da se skine sa neta?
 
Za nju me veze jedno pomalo bolno secanje,naime kad sam bio u vojsci nju sam citao i pao sam sa kreveta na pod,i to gornjeg kreveta!Razbio sam se mnogo,ali nema veze,sve za otadzbinu!:)Knjiga mi je mnogo psiho,bas mnogo.Da nisam ljubitelj citanja odustao bih vec kod 50 strane kad pocinje zaplet.

hehe.... i ja sam je citao u vojsci, ali nisam pao sa kreveta.... :lol:
ali sam seo na dupe kad sam je zavrsio, jedna od najboljih koje sam procitao....
@film jel moze neko da kaze gde da se nadje....
 
Moze da se cita i pre i posle : )
Ako vec hoces pripremu, Faust, i Gete, i Tomas Man (radi poredjenja), Biblija, Gogolj, Puskin... to bi bilo dovoljno : )

Хвала. Недавно сам прочитао Идиота и још увек не могу да дођем себи. А за овај подухват треба да припремим времена:) па онда остало
 
Хвала. Недавно сам прочитао Идиота и још увек не могу да дођем себи. А за овај подухват треба да припремим времена:) па онда остало

Interesantno da si pomenuo "Idiota"... Veza je daleka, ako je uopste ima izmedju "Idiota" i "Majstora i Margarite", ali meni cesto te dve knjige padaju na pamet zajedno.
 
Gde si bio u vojsci,ja sam bio u Uzicu,pa prekomanda Topcider,vezista special force.;)

hehe... u Pirotu, pa na karauli Kadibogaz, na bugarskoj granici, pa u Zajecaru.... granicar-snajperista.... a koje godine si ti bio u armiJe?
@tema.... Bulgakov je napravio remek delo sa ovim romanom, mnogi kriticari su pokusali da ga obezvrede, ali cini mi se da im nije poslo za rukom... cista politika... roman ima univerzalnu vrednost, mada se dosta kosi sa Crkvom, ali...
veza sa Dostojevskim je prirodna, ali ne i esencijalna, naprotiv... Sergerja Bulgakova, njegovog ujaka, cini mi se, su anatemisali, ali to je bilo neko drugo vreme, kao sto neko lepo primeti, treba poznavti prilike u Rusiji u to vreme za razumevanje romana, kao i uostalom svih ruskih pisaca..... Majka Rusija( ovo mislim iskljucivo na literaturu)
 
hehe... u Pirotu, pa na karauli Kadibogaz, na bugarskoj granici, pa u Zajecaru.... granicar-snajperista.... a koje godine si ti bio u armiJe?
@tema.... Bulgakov je napravio remek delo sa ovim romanom, mnogi kriticari su pokusali da ga obezvrede, ali cini mi se da im nije poslo za rukom... cista politika... roman ima univerzalnu vrednost, mada se dosta kosi sa Crkvom, ali...
veza sa Dostojevskim je prirodna, ali ne i esencijalna, naprotiv... Sergerja Bulgakova, njegovog ujaka, cini mi se, su anatemisali, ali to je bilo neko drugo vreme, kao sto neko lepo primeti, treba poznavti prilike u Rusiji u to vreme za razumevanje romana, kao i uostalom svih ruskih pisaca..... Majka Rusija( ovo mislim iskljucivo na literaturu)

dec 05 do jun 06 zivelo se svestrano moj brate,malo zalezi,malo knjige,sah,fudbal,tegovi,ovako korozirah Eva Ras bi me prebila.:D
 
Ovo što sam ja gledala bila je serija, a za film nisam čula, ali svakako je novijeg datuma u odnosu na seriju...

A gde si gledala film? Može li da se skine sa neta?

Ne znam da li moze da se skine, drugarica je bila u Rusiji i kupila film na CD-u, pitacu je ko je reditelj, pa cu potraziti da vidim da li ima na netu, Rusi su kraljevi piraterije, nema sta se ne moze naci na njihovim domenima:) Ako nadjem, javim.
 

Back
Top