Тадић: Време је за промену Кумановског споразума

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
Председник Србије Борис Тадић рекао је да је дошло време за промену Кумановског споразума о повлачењу југословенске војске и полиције са Косова и Метохије потписаног 9. јуна 1999. године.

– Нема ниједног разлога да се у овом тренутку када је Србија показала да је фактор стабилности у региону, не промени Кумановски споразум. Подсећам вас да су делови тог споразума такви да постоји још зона забрањеног лета. Не постоји објективно ниједан безбедносни разлог зашто би тако нешто постојало, рекао је Тадић у интервју који ће „Политика” у целини објавити у сутрашњем броју.

Србија није фактор дестабилизације. Србија ни на кога није пуцала, нити наши војници и официри, а други јесу пуцали на грађане српске националности, на српске официре и на српске војнике. Дакле, објективно говорећи, ми данас треба да мењамо Кумановски споразум и ја као председник Србије стајем иза тог предлога.

Србија се противи успостављању косовских безбедносних снага. Тадић каже: „Од почетка преговора, када се први пут у Ахтисаријевом плану појавила идеја о такозваним косовским безбедносним снагама, успротивио сам се таквом решењу и рекао сам да је такво решење за Србију апсолутно неприхватљиво данас и да ће бити увек неприхватљиво. То нису снаге које безбедносно угрожавају Србију. Реч је о лако наоружаним припадницима безбедносних снага. Али, то су снаге које могу у будућности бити заметак војске или армије која би могла бити фактор безбедносних ризика у региону. Зашто ово кажем? Због тога што се поставља питање одакле се регрутују припадници тих снага. Наше искуство је да се врло често они регрутују из терористичких одреда. Тако је са свим безбедносним структурама на Косову и Метохији. У том контексту подсећам вас да је АНА међународно дефинисана као терористичка организација, да то није урадила држава Србија, него међународне институције”.

У интервјуу који „Политика” објављује сутра председник Србије Борис Тадић говори о гасном аранжману са Русијом, проблемима у доношењу буџета, распоређивању Еулекса, односима са Томиславом Николићем и Млађаном Динкићем...

Е. П.
 
Izmena tog sporazuma u tačkama koje se tiču kopnene zone bezbednosti mora da se desi.
Sprovođenje onog dela o povratku 1000 i kusur naših vojnika i policajaca je u ovom momentu neizvodljivo.
Ti ljudi bi praktično bili glineni golubovi. Naravno da bi ubrzo usledio i scenario po kome je neko od tih srpskih vojnika upucao "nedužnog" Šiptara, najverovatnije ženu ili dete. E, onda bi nas ponovo najurili odatle, bez ikakve mogućnosti novog povratka.

Mnogo je pametnije igrati zakulisno i prljavo.
Evo, EULEX dolazi pod uslovima koji odgovaraju nama, a Šiptarima ne. Šiptari su najavili proteste, a poznavajući njih ti protesti će se pretvoriti u terorističke napade. Vremenom nijedan stranac u nekoj od misija na KiM neće biti bezbedan.
Mi samo treba da se trudimo da imamo što bolje odnose sa tim misijama, da imamo izuzetne mudre diplomatske aktivnosti, kojima ćemo omogućiti uvođenje mnogih novina koje se Šiptarima neće sviđati, i sačekamo da Šiptari proglase da su okupirani od zapadnih država i zahtevaju od njih da se povuku.

Tako bi otvoren sukob između zapadnjaka i Šiptara bio neminovan. Kosovo bi se pretvorilo u drugi Irak, i nikome više na pamet ne bi padalo da od njega izgradi normalnu državu, nego samo kako da ga smiri i održi pod kakvom takvom kontrolom, da ne postane potpuno odmetnuta teritorija, ne samo iz Srbije, nego i iz Evrope.

Tako će se vremenom strvoriti preduslovi za ulazak mnogo više naših vojnika i policajaca od bedne cifre od sada predviđenih 1.000.
Niko ne poznaje Šiptare bolje od nas. Onda već treba to i da iskoristimo.
 

Back
Top