Epitrahilj

gost 133940

Elita
Poruka
23.648
Eto imam pitanjce. :rumenko:

Zašto se ukazala potreba da se počne koristiti epitrahilj?
Takođe, kada su u njega počeli da se ušivaju komadi zaslužnih mrtvaca da bi funkcionisao punom snagom?
Jasno je da ovaj deo opreme prvi hrišćani nisu koristili.
Ipak, sve radnje, recimo krštenje, vršene su i nad njima.
Pa se ja sad pitam, da li je njihovo krštenje bilo nevažeće, ili epitrahilj zapravo nije potreban, ili je postao potreban vremenom i zbog čega.
 
Zazijavalo
Epitrahilj

Zašto se ukazala potreba da se počne koristiti epitrahilj?
Takođe, kada su u njega počeli da se ušivaju komadi zaslužnih mrtvaca da bi funkcionisao punom snagom?
Jasno je da ovaj deo opreme prvi hrišćani nisu koristili.
Ipak, sve radnje, recimo krštenje, vršene su i nad njima.
Pa se ja sad pitam, da li je njihovo krštenje bilo nevažeće, ili epitrahilj zapravo nije potreban, ili je postao potreban vremenom i zbog čega.

Epitrachelion.jpg


epitrahilj na neki simboličan način predstavlja konopac koji je Isus kao vezan imao oko vrata kada su ga vodili Pilatu.Zbog toga crkva smatra da se na epitarhilj koji sveštenik mora nositi,spušta sveti duh pa se shodno tome bilo koja radnja sveštenikova smatra svetom radnjom.

Medjutim,kako kod crkve i ono što ...mora ne mora da znači da to stvarno takvim i ... mora biti, sveštenik može da obavi bilo koju sveštenu radnju i bez tog...epitrahilja.Crkva kaže, da umesto epirtahilja sveštenik može uzeti bilo kakav konopac,kakav deo nekog platna pa to osveštati i to onda biva ...epitrahilj.

A sve to što je sveštenik blagoslovio da posluži kao epitrahilj ne sme da se baci,već se uredno čuva i može ponovo da posluži u funkciji epitrahilja.

Znači,ako sveštenik zaboravi epitrahilj nema nikakvog problema jer na licu mesta može uzeti nešta drugo da mu posluži u datom trenutku date potrebe.
:bye:
felix.gif
 
Zazijavalo
Epitrahilj


epitrahilj na neki simboličan način predstavlja konopac koji je Isus kao vezan imao oko vrata kada su ga vodili Pilatu.Zbog toga crkva smatra da se na epitarhilj koji sveštenik mora nositi,spušta sveti duh pa se shodno tome bilo koja radnja sveštenikova smatra svetom radnjom.

Medjutim,kako kod crkve i ono što ...mora ne mora da znači da to stvarno takvim i ... mora biti, sveštenik može da obavi bilo koju sveštenu radnju i bez tog...epitrahilja.Crkva kaže, da umesto epirtahilja sveštenik može uzeti bilo kakav konopac,kakav deo nekog platna pa to osveštati i to onda biva ...epitrahilj.

A sve to što je sveštenik blagoslovio da posluži kao epitrahilj ne sme da se baci,već se uredno čuva i može ponovo da posluži u funkciji epitrahilja.

Znači,ako sveštenik zaboravi epitrahilj nema nikakvog problema jer na licu mesta može uzeti nešta drugo da mu posluži u datom trenutku date potrebe.

Da li je Jovan krstitelj imao epitrahilj?
 
Zazijavalo
Re: Epitrahilj

Zna li se ko je bio prvi svešteni, ili bar iz kojeg perioda datira?

Ne mogu da verujem ... šta me snadje.Na ovo pitanje bi trebalo da odgovori neki vrsni poznavalac biblije i crkve.No kako je ovo pitanje malo preteško i kako se na isto ne može odgovoriti samo zbog toga što se u nešta veruje...odgovoriću ja...u ime vernika.

Prvi sveštenik kao episkop Rima bio je Lin od 67 do 79 godine.Njega je kao episkop nasledio... Analekt a njega Kliment i tako redom.

No da ne zalazim previše u istoriju hriščanstva.A na kraju ću samo naznačiti da pri krštenju kod ranih hrišćana nije bilo epitrahilja,jer se u ono vreme mogao krstiti samo odrastao čovek koji je prethodno morao da prodje kroz neke ritualčiće.A pri samom činu krštenja sveti duh nije silazio na onog koji krsti već je onaj koji je krstio pozivao svetog duha da sidje na onog koji se krsti.

A da ne zaboravim...u Isusovo vreme su bili sveštenici i prvosveštenici ali one crkve protiv koje je Isus propovedao.Tako su prvosveštenici bili Ana pa potom Kajafa.
:bye:
felix.gif
 
Zna li se ko je bio prvi svešteni, ili bar iz kojeg perioda datira?


У Хришћанству први свештеник је Христос.

Просто ко пасуљ.

Он је хиротонисао апостоле а они епископе и попове и то се наслеђује до данашњег дана.
Пре Христа постојало је старозаветно свештенство везано за култ Соломоновог храма у Јерусалиму.
Ортодоксни Јудеји верују да то свештенство има континуитет од Авраама до Арона а онда од Арона до разорења Храма за време Римљана.

Од тада више нема попова код Јевреја.
 
A koji prvi svestenik?

1. Мојсијева, глава 14

18. А Мелхиседек цар салимски изнесе хлеб и вино; а он беше свештеник Бога Вишњег.
Псал. 76:2, Псал. 110:4, Мих. 6:6, Дела 16:7, Јевр. 7:1, Јевр. 7:10


19. И благослови га говорећи: Благословен да је Аврам Богу Вишњем, чије је небо и земља!

20. И благословен да је Бог Вишњи, који предаде непријатеље твоје у руке твоје! И даде му Аврам десетак од свега.
 
Interesantan je taj Melhisedek.

Jevrejima 7,
1. Јер овај Мелхиседек беше цар салимски, свештеник Бога Највишег, који срете Авраама кад се враћаше с боја царева, и благослови га;
2. Коме и Авраам даде десетак од свега. Прво дакле значи цар правде, потом и цар салимски, то јест цар мира:
3. Без оца, без матере, без рода, не имајући ни почетка данима, ни свршетка животу, а испоређен са сином Божијим, и остаје свештеник довека.
 
Epitrahilj se kod protestanata zove STOLA i predstavlja peškir koji je Isus nosio oko vrata kad je prao noge svojim učenicima. To je simbol službe (kad pastir počne da služi svojim učenicima).
Jovan 13:4 usta od večere i skide gornju haljinu. uze ubrus i opasa se. 5 Zatim nasu vode u lavor, pa poče prati noge učenicima i brisati ubrusom kojim je bio opasan. 6 Tako dođe do Simona Petra; a ovaj mu reče: Gospode, ti hoćeš da pereš moje noge? 7 Odgovori Isus i reče mu: ti sad ne znaš šta ja radim, ali ćeš posle razumeti. 8 Reče mu Petar: nećeš ti nikada oprati mojih nogu. Odgovori mu Isus: ako te ne operem, nemaš udela sa mnom. 9 Reče mu Simon Petar: Gospode, operi mi ne samo noge, nego i ruke i glavu. 10 Reče mu Isus: okupanome treba oprati samo noge, pošto je sav čist; i vi ste čisti, ali ne svi.
Ovde je bitna jedna stvar koju bi trebali da shvate i naši političari :rtfm:
Matej 20:25 A Isus ih dozva i reče: znate da vladari naroda gospodare nad njima i velikaši ih tlače. 26 Među vama da ne bude tako; nego koji hoće među vama da bude velik, neka vam služi, 27 i koji hoće da bude među vama prvi, neka vam bude sluga; 28 kao što Sin čovečiji nije došao da mu služe, nego da posluži i da život svoj da kao otkup za mnoge.
 
kao što Sin čovečiji nije došao da mu služe
Isus nikad nije tražio da se pred njime kleči i da mu se služi, on je tražio da njegovi učenici služe drugim ljudima na korist. Dakle niko nema prava da se naziva "sluga Hristov" jer on Hristu nije potreban, on je potreban svojoj zajednici i on (pop) nije nikakva vlast ni veličina, ne bi trebao da ima nikakve povlastice, on bi u osnovi trebao da se bavi humanitarnim radom, da oblači gole, hrani gladne, vida ranje gnojavim....a ne da se bavi mambo-džambo vračkama sa sve ušivenim kostima kojekakvih mrtvaca. :bljak:
 

Back
Top