Kakvi su poslodavci u Srbiji ????

BORKETA

Veoma poznat
Poruka
14.663
Nakon dugog iskustva u traženju posla, pronađen je profil "kvalitetnog"
radnika, kako ga naš poslodavac voli nazivati.

Ako zanemarimo veze, te uzmemo u obzir šta stvarno poslodavci traže, to je
sledeća osoba:
- starost do 28 godina
- iskustvo 5 godina (naravno, na istom poslu za koji se traži radnik, a razlog za napuštanje starog poslodavca je zaljubljenost u novu firmu)
- znanje stranih jezika (našim poslodavcima to znanje najčešće ne treba,
ali nekako dobro zvuči)
- napredno znanje računara (ni to obično ne treba, ali isto dobro zvuči)
- kod žena - da su, ako je ikako moguće, neudate, neplodne, da nemaju decu i da ih nikad neće imati
- kod muškaraca - da imaju dvoje, troje dece, ženu koja ne radi i pet kredita, kako bi morali pristati na sve
- savršeno zdravlje koje može izdržati barem pet godina potpunog uništavanja
- beskrajno visok IQ koji se koristi samo i jedino kad poslodavac to hoće i na način na koji hoće
- inicijativa (ili proaktivnost) na način na koji to poslodavac hoće (samo što nikad nije objasnio kako to tačno treba da izgleda)
- ljubav prema poslodavcu koju je Majka Tereza osećala prema gubavcima
- volja da se sve žrtvuje zbog posla
- potpuni nedostatak slobodne volje i bilo kakvih potreba, osim da se ugodi poslodavcu.

Eto, tako bi oglasi trebali izgledati.

I još nešto.

-Ukoliko se traži dinamična i fleksibilna osoba, to znači firma je u haosu
i treba nekog ko je to u stanju i voljan trpeti.
-Atraktivna zarada prema rezultatima znači da im proizvod ništa ne valja i
da trebaju varalicu koja je to voljna i može prodati naivcima.
-Mogućnost napredovanja znači da su voljni promeniti naziv radnog mesta
nakon nekoliko meseci, ako radnik bude radio za trojicu.
-Ulaganje u razvoj radnika znači da puno vremena troše na prigovaranje radnicima.
-Ugodna atmosfera znači da se svi radnici smeškaju, jer ako se ne smeškaju
dobiju otkaz.
-Rad u mladom timu znači da se radi od jutra do sutra uz nadu u bolju budućnost.
-Kreativan posao znači da niko ne zna šta bi i kako bi tačno ta osoba trebala raditi, ali imaju problem koji ne znaju rešiti, pa se nadaju da će to neko novi napraviti.
-Ozbiljna firma znači da daju male, ali redovne plate.

Da li je sve bas ovako...vasa iskustva sa poslodavcima kod nas????
 
Slatko si me nasmejala postom :D.
Mislim da je dosta toga sto si rekla na mestu iako ce izneseno mozda pokusati "pobiti" neko od poslodavaca (bar su takav dojam ostavili) kao sto je vec bilo na jednoj od slicnih tema pre 1-2 meseca. Cudi me da se vec nisu pojavili, ali je mozda jos rano (tek je postavljena tema) pa je nisu videli ;).
Ili mozda rade u skladu sa nevedenim u prvom postu - pa ne stizu... :lol:
 
Xexe... ovo je stvarno crni humor :) Tebi su baš lađe potonule ili te je neko najgrđe nasekirao...
Svašta sam do sada video, ali mogu da kažem da si uglavnom u pravu. Jedino što ne volim generalizaciju... Nadam se da ćeš naći normalnog (ali baš normalnog) poslodavca u skorije vreme :)
 
Ima profesionalaca.Nije da nema.Ali vecim delom,da li zbog balkanizma ,sto vrlo utice na tretman radnika u vecini slucajeva los,vecina spada u kategoriju SIROVI GAZDA.
Ja sam Privatni ptreduzetnik,i iz visegodisnjeg iskustva,sto sa klijentima,tako sa ostalim privatnicima iz raznih delatnosti,uvideh da su vecinom,sirovine bez poznavanja materije, izrabljivaci koji koriste moc i polozaj,kao i nesrecu i tegobu nezaposlenih lica,ne bi li raspolagali njima kao vlasnistvom.
 
Znaš šta, malo mi je trulo da sad ja pričam kako nisam isti... tra la la... kako sam pošten i tako svašta. Realnost je da uvek postoji jaz između dve strane - zaposleni to vide tako, a poslodavci to gledaju iz malo drugačijeg ugla. Sredina je tu negde između, ali kao što rekoh u svom prvom postu - da slažem se, postoji jako mnogo ljudi koji zaposlene doživljavaju kao lične robove.
Pa ne treba uopšte da idem daleko, jer imam komšiju koji tera radnike da mu šišaju travu kod kuće kada nemaju posla u firmi.... ili drugi koji tera ljude da mu voze decu u zabavište. Bahatost.

Čarobne formule ili idile nema. To mislim da je svima jasno. ALI, mislim da je zlatno pravilo "Nemoj drugima da radiš ono što ne bi voleo da rade tebi". Toga treba da se pridržavaju i zaposleni i poslodavci i da nikada to ne zaborave. Zašto?
Neka se poslodavac postavi u situaciju da ga neko drnda čitav dan, za male pare i još da ga ponižava - pa siguran sam da mu ne bi prijalo. Sa druge strane - neka zaposleni razmisli da li bi mu prijalo da on da nekom ispod sebe zadatak koji taj neko otalja ili izbrljavi, ili ga prosto ne zanima pa radi bez mozga, a kad dođe na red bes klijenta ili zakonske sankcije koje iz tog zabušavanja proizilaze, da mora iste sam da prihvati redovno na svoja leđa. Ni njemu ne bi prijalo, siguran sam.

Realnost je da smo postali surovo društvo, gde svako gleda sebe i malo ko ima obzira prema onom drugom. Siguran sam da balans može da se napravi, ukoliko u izgradnji saradnje učestvuju pametni ljudi koji razumeju jedni druge i imaju dobru komunikaciju i volju za saradnjom na obostrano zadovoljstvo. Posao u kome interesi nisu izbalansirani UVEK mora da propadne.
Ne može gazda da vozi Audi, a da radnici ostanu gladni. Mora da pukne. Kad-tad.
 
Upravo obrnuto ultra zvuk :) to je za njih sasvim normalno da oni voze Audi i da pri tom trose mnogo i ne kriju to cak koliko su bahati (cast izuzecima na koje ja nisam naisla) jer to je njihova firma :( e sad dobro ajd i to da razumes da sva zarada i pripada njima jer je to njihovo. Ali da im ne padne na pamet da ti povecaju platu da i ti lepo zivis i da i ti treba i da putujes i da imas godisnji odmor i markicu jer putujes do posla to mi je neshvatljivo. Racunaju s tim da je velika nezaposlenost i da si srecan sto uopste radis. Ispricacu samo jedan primer.
Pre neki dan udjem u trzni centar rano tek su poceli da otvaraju prodavnice (butike) kako god se zvali, i pricaju dvoje gazda. Kaze prvi drugom ,,jesi li video novi zakon o radu, pa oni nisu normalni treba da im placam markicu i regres..ma nek se nose oni u.....sa tim zakonom,,.
Samo se pitam da su oni kojim slucajem radnici a ne vlasnici da li bi isto tako mislili o tome. Inace redovno ne isplacuju markicu iako su po ovom zakonu duzni to da rade.
A nigde sindikata da te brani...prepusteni smo njima na milost i nemilost.
 
Ma kapiram to i savršeno razumem. Ja sam preduzetnik i gledam "kolege" svaki dan i veruj mi da vidim i čujem mnogo više nego što možeš i da zamisliš. Ima i onih koji su korektni, ali većina gleda da odvali samo za sebe.
Pa kad bih ja od plate mojih ljudi "cepnuo" samo 100 eur od svakog mesečno i ja bih vozio Audi... a ne vozim ga. Jer, kako mogu da očekujem da dođu da rade i vikendom ili prekovremeno kad je gužva sa poslom ako ih ne stimulišem? Treba gledati malo dalje od nosa... to je cela nauka. Ali i oni se trude maksimalno. Najteže je napraviti kvalitetnu ekipu u firmi, koja se ne menja često.
Međutim, nisi mi komentarisala onaj deo sa ljudima koji otaljavaju svoje obaveze...a veruj mi da je i to strašan problem, jer prosto imaš ljude kojima daš veliku platu, a oni i dalje brljave. I ne osećaju nikakvu odgovornost, već kad izbrljave samo slegnu ramenima i kažu "*******". Posle kad ga opališ po džepu i kažeš ti njemu "*******" za taj propust, onda si glavni zločinac. Ili možda nisam u pravu?
 
Ne potpuno si u pravu imam ja takve kilavce ovde kod mene. Iako nisam vlasnik firme pitam se majke mi kako li njega/nju trpe i kako vec do sada nije dobio/la otkaz. Iskreno imam jednog kolegu koji je toliko ni za sta da bih ga ja vec otpustila, ali iz istog mesta je ko i gazda a mozda su i neki rod pa mu ovaj sve tolerise. Cak sta vise pocne nas da grdi sto nismo mi njega opomenuli ili pomogli isl. On nikad nije kriv ili jakoooo retko i kad mu cepne od plate on mrtav ladan. E te veruj mi ne mogu da skapiram nikako. Prosto su mi nedokucivi. Ali iskreno mada vidis i sam da se borim za prava radnika, u tim slucajevima kada neko brlja i kada ne zna i ne trudi se da obavlja svoj posao kako treba ja sam za to da taj snosi posledice a ako je to suvise cesto cak i otkaz. Je...i ga moze da bude nekad, svakom se nekad potkrade neka greska, umor, previse posla pa se desi previd, to se sve desi kada radis, ali ponekaaaadddd. Ali cesto i skoro redovno e to je vec nemar. Nije skoncentrisan ne zeli valjda da radi sta li prosto :dontunderstand:
A da ima takvih ima...znam jer sam radila na zaposljavanju na proslom radnom mestu. Pa ne mogu ti opisati kakvih sam sve slucajeva videla. To je da ne poverujes. Hteli bi da rade al ako moze da nista ne rade na poslu, ili svaka plata im mala, ili zavrsili samo osnovnu skolu ali ne bi da rade to nego bi negde u kanclariju. Pa u jednom momentu sam pitala pa dobro druze a sto ne zavrsi skole pa da mozes da postavljas neke zahteve a ne i kad je trebalo uciti ti si bio lenj. Mislim da se to nosi iz porodice...bar se meni tako cini, roditelji su previse razmazili svoju decu, nisu ih od malena naucili da rade, a poneko se i rodio valjda lenj. Tako da znam za tvoj problem s dobrim timom. Dobar tim je najvaznija stvar i kad ga stvoris treba ga ceniti jer to su ljudi na koje se mozes osloniti a to je prava stvar.
 
. Ali da im ne padne na pamet da ti povecaju platu da i ti lepo zivis i da i ti treba i da putujes i da imas godisnji odmor i markicu jer putujes do posla to mi je neshvatljivo.



To dzukeli nece ni pasti na pamet,jer racuna da i tu platu sto imas,,da je dragocena,a bez nje se moze i ostati.Pa ti vidi.Ili se buni,ili imaj platu.Tako to na zalost funkcionise
]
 
Nakon dugog iskustva u traženju posla, pronađen je profil "kvalitetnog"
radnika, kako ga naš poslodavac voli nazivati.

Ako zanemarimo veze, te uzmemo u obzir šta stvarno poslodavci traže, to je
sledeća osoba:
- starost do 28 godina
- iskustvo 5 godina (naravno, na istom poslu za koji se traži radnik, a razlog za napuštanje starog poslodavca je zaljubljenost u novu firmu)
- znanje stranih jezika (našim poslodavcima to znanje najčešće ne treba,
ali nekako dobro zvuči)
- napredno znanje računara (ni to obično ne treba, ali isto dobro zvuči)
- kod žena - da su, ako je ikako moguće, neudate, neplodne, da nemaju decu i da ih nikad neće imati
- kod muškaraca - da imaju dvoje, troje dece, ženu koja ne radi i pet kredita, kako bi morali pristati na sve
- savršeno zdravlje koje može izdržati barem pet godina potpunog uništavanja
- beskrajno visok IQ koji se koristi samo i jedino kad poslodavac to hoće i na način na koji hoće
- inicijativa (ili proaktivnost) na način na koji to poslodavac hoće (samo što nikad nije objasnio kako to tačno treba da izgleda)
- ljubav prema poslodavcu koju je Majka Tereza osećala prema gubavcima
- volja da se sve žrtvuje zbog posla
- potpuni nedostatak slobodne volje i bilo kakvih potreba, osim da se ugodi poslodavcu.

Eto, tako bi oglasi trebali izgledati.

I još nešto.

-Ukoliko se traži dinamična i fleksibilna osoba, to znači firma je u haosu
i treba nekog ko je to u stanju i voljan trpeti.
-Atraktivna zarada prema rezultatima znači da im proizvod ništa ne valja i
da trebaju varalicu koja je to voljna i može prodati naivcima.
-Mogućnost napredovanja znači da su voljni promeniti naziv radnog mesta
nakon nekoliko meseci, ako radnik bude radio za trojicu.
-Ulaganje u razvoj radnika znači da puno vremena troše na prigovaranje radnicima.
-Ugodna atmosfera znači da se svi radnici smeškaju, jer ako se ne smeškaju
dobiju otkaz.
-Rad u mladom timu znači da se radi od jutra do sutra uz nadu u bolju budućnost.
-Kreativan posao znači da niko ne zna šta bi i kako bi tačno ta osoba trebala raditi, ali imaju problem koji ne znaju rešiti, pa se nadaju da će to neko novi napraviti.
-Ozbiljna firma znači da daju male, ali redovne plate.

Da li je sve bas ovako...vasa iskustva sa poslodavcima kod nas????

sve je bas tako...:lol:
 
Potpuno si u pravu za ovo :worth::worth:
samo postoji jedan mali problem a to je da ne naletis na jos gore, moram ti priznati da se svi toga bojimo. Taman pomislis e ovo je pravo kad u pocetku dodjes u firmu pa ti sve lepo dok ne sagledas stvari sa prave strane, kad tamo jadac. I onda opet i opet...malo se umoris od svega toga.
A opet s druge strane eto vidim da postoje i drugaciji poslodavci, pa pomislim da sam lepak za budale. Majke mi do sada mi je to mnogo puta padalo na pamet.
Kako ne moze da se nadju dobar sef i radnik pa da svima bude lepo. Nekad sanjam o tome kao dete veruj mi. Ja radim a on ili ona zadovoljni sa mnom pa te pohvale pa te nagrade pa lepo s tobom pricaju...pa te pitaju za misljenje posto si ti tu na terenu pa poznajes kretanja a onda kad ti kazes iskreno i kako jeste onda te ne pljunu, nego te lepo poslusaju pa kada se utvrdi da je istina i da je krenulo jos bolje onda te opet pohvale i tebi prosto milina da radis jer nema tenzije jer je sve opusteno i ti imas poverenja u njega/nju a oni u tebe. I onda se probudim i ....:per:
 
Ljudi, samo nemojte biti apatični i nemojte čekati. Ako imate takvog poslodavca, štrafta dalje. Zato su oni i takvi, jer ih društvo pušta da budu takvi.



Zato je napokon stupio na snagu Mobing,.Moglo je i za sto god.Mislim da je problematika odnosa poslodavac-radnik malo dublja,kao ukorenjena pojava.Big Boss kinji,ovi trpe.Neki big Boss kinji iz zabave,neki iz straha da popusti li radnik ce se oteti kontroli pa mu postati nadredjeni.A ima i toga,mora se priznati.Postoje ljudi koji brkaju ljudskost sa gluposcu,pa kad osete dobrotu uskurcei se.Imam licno iskustvo sa tim.
 
Ima i toga.
Borketa, neću da grešim dušu, ali pogledajmo stvari malo drugačije. Ako promeniš 5-6 firmi i niko nije zadovoljan tvojim radom, ti se zapitaj da li zaista stvari stoje onako kako ih ti vidiš, ili je možda nekad problem u tebi. Nemoguće je da su svi stoka, a ti jedino ispravno radiš. Statistika je ipak nepogrešiva nauka...
A što s etiče rizika promene posla, to mi je prosto smešno. Pa niko od nas nije vidovit. Otkud ja znam da li će me neko od klijenata prevariti i da li ću imati problem sa njim? Po tome ne treba ni da tražim nove klijente. Ako ne rizikujem, neću ni napredovati.
 

Back
Top